En İyi 10 Rakı Markası! (Piyasanın En İyi Rakıları!)

Türkiye’ye özgü alkollü içkimiz rakı, bir geleneği de yansıtıyor. Çilingir sofralarının ve mezelerin vazgeçilmez eşlikçisi her zaman rakı oluyor. Yoğun anason kokusu ve yüksek alkol oranına ek olarak özel tadı ile Türkiye’de sıklıkla tüketilir. Aynı zamanda Balkanlar’da meyveli rakılar üretilirken İtalya, Portekiz vb. ülkelerde de oldukça popülerdir. Her marka, temelde aynı üretim koşullarını sağlasa da damıtılma, anason yoğunluğu vb. faktörlerle ayrılıyor. Peki, en iyi rakı markası sizce hangisi? Bugün, en iyi rakı markaları ve markaların öne çıkan özelliklerini inceliyoruz!

Rakı içen kişi bitcoinle de ilgilenir bence. Kripto para alım satım siteleri sayfamızı incelediniz mi ?

En İyi 10 Rakı Markası

Anadolu’da rakının 15. Yüzyıl öncesinden beri üretiliyor ve tüketiliyor. Tekel’in ardından ise pek çok yeni marka rakılar ortaya çıktı. Birçoğu %40 oranında alkol içeriyor. Gelin, birlikte en iyi rakı markası ve üretimlerine göz atalım!

Kulüp Rakı

1930’lu yıllardan beri üretilen Kulüp Rakı, şüphesiz en iyi rakı markasıdır. Aynı zamanda %50 alkol oranı ile rakiplerinden ayrılmayı başarır. Eğer ilk defa rakı içecekseniz veya bu kültüre alışık değilseniz diğer rakıları içmeniz daha iyi olabilir. Ancak yüksek alkol oranına rağmen yumuşak bir içime sahip olduğunu söyleyebilirim. Bununla birlikte ideal anason yoğunluğu ve kokusuyla da diğer rakı markalarından ayrılır. Kulüp Rakı’nın dikkat çeken diğer bir özelliği ise İhsap Hulusi Görey tarafından tasarlanan nostaljik etiketidir. Bu etiket, ilk üretimden itibaren hiç değiştirilmemiş. Ayrıca Atatürk’ün de en çok sevdiği rakı markasının Kulüp Rakı olduğundan bahsedilir.  Son olarak Kulüp Rakı’nın Nevşehir’de üretildiğini söyleyebilirim.

Yeni Rakı

En iyi rakı markası denilince birçoğumuzun aklına Yeni Rakı geliyor. Öyle ki, artık rakı Yeni Rakı ile özleşmiş durumda. Yeni markalar ve farklı seriler çıksa da Yeni Rakı’nın yeri her zaman ayrı olacak. Yoğun anason kokusu ve karakteristik tada sahip olan Yeni Rakı, 20 farklı üzümle üretiliyor. Üstelik anasonları da sadece Batı Anadolu Bölgeleri’nden toplanıyor. Üstelik 1944 yılından beri üretilmesi sayesinde Türkiye’nin en eski rakılarından biridir. Yeni Rakı’nın Âlâ ve Yeni Seri gibi üretimleri de mevcut. Genelde ise Âlâ serisinin daha çok beğenildiğini söylemek mümkün.  Günümüzde Mey İçki ve Diego ortaklığında üretiliyor.

Beylerbeyi Rakı

Türkiye’de üretilen son zamanların en iyi rakı markası Beylerbeyi Rakı oluyor. Üstelik şekersiz rakı arayışında olanlar için tavsiye edebilirim. Beylerbeyi Rakı, %100 yaş üzüm suması ile üretiliyor ve yapay madde ya da şeker içermiyor. Özellikle Beylerbeyi Göbek Rakısı bakır imbiklerde 3 kez damıtılarak şişeleniyor ve pürüzsüz bir içim sunuyor. Aynı zamanda boğazı yakmayan hoş bir tada da sahip. Ancak yüksek alkol oranı nedeniyle aniden çarpabiliyor. Beylerbeyi Rakı’nın göbek rakısına ek olarak Mavi Rakı ve Limited Edition serileri de var. Limited Edition, 4,5 lt hacmi ile Türkiye pazarındaki en büyük rakı.

Tekirdağ Rakı

2000’den beri üretilen Tekirdağ Rakı, yaş üzüm sumasıyla üretiliyor. Aynı zamanda şekerli bir tada sahip olmakla birlikte rakı içmekten hoşlanmayan kişiler için de iyi bir tercih. Tekirdağ Rakısı, isminden de anlaşılacağı üzere Tekirdağ’daki fabrikada üretiliyor ve yörenin üzümlerinden elde ediliyordu. Ancak fabrika geçtiğimiz senelerde kapandı. Günümüzde Tekirdağ Rakısı’nın üzümleri farklı bölgelerden elde ediliyor. Dolayısıyla pek çok kişi tadının değiştiğini düşünmekte. En iyi rakı markaları arasında olmasını sağlayan özelliği ise yumuşak bir içime sahip olması. Üstelik fiyatına göre gayet başarılı olduğunu söylemek mümkün. Tekirdağ Rakı’nın en iyisi ise N0:10.

Altınbaş Rakı

Türkiye’nin en iyi rakı markaları arasında Altınbaş Rakı da yer alıyor. En iyi rakı markası listesinde olmasını sağlayan en önemli özelliği 1967 yılından beri üretilmesi ve reçetesinin değiştirilmemesi. Bununla birlikte yaş üzüm sumasından şekersiz olarak üretiliyor. Altınbaş Rakı’nın öne çıkan diğer bir özelliği ise %50 alkol oranına sahip olması. Yüksek alkol oranına rağmen kadifemsi ve yumuşak bir içime sahip. Günümüzde Mey İçki tarafından Nevşehir’de üretildiğini de belirtmeliyim. Son dönemlerde yeni rakı markaları çoğalsa da Altınbaş Rakı, hala birçok kişi için en iyisi. Özellikle sek içilmesi tavsiye ediliyor. Aynı zamanda Kulüp Rakı’ya oranla daha yüksek anason içerdiğini de söylemem gerekir. Yüksek alkolü, yoğun anason kokusu ve yumuşak içimi ile en iyi rakı markaları arasındaki yerini alıyor.

Efe Rakı

Elda İçecek tarafından üretilen Efe Rakı, Türkiye’nin ilk özel sektör rakısı olma özelliğine sahip. Efe Rakı’nın en iyi rakı markaları arasında olmasını sağlayan serisi ise Sarı Zeybek. %100 yaş üzüm sumasından elde ediliyor ve 6 ay boyunca meşe fıçılarda dinlendiriliyor.  Aynı zamanda iki kez damıtılıyor ve özel anasonuyla son halini alıyor. Sarı Zeybek en iyi rakı çeşitlerinden biri olmasına rağmen Efe Rakı’nın her serisi aynı değil. Çok geniş bir ürün gamına sahip olsa da birçok rakısı sınıfta kalıyor. En iyi rakı çeşitleri arasında Efe Gold ve Efe Göbek’in de yer aldığını söyleyebilirim.

Saki Siyah Üzüm Rakısı

En iyi rakı arayışınızda tatlı ve kadifemsi bir aroma tercih ediyorsanız mutlaka Saki Siyah Üzüm Rakısı’nı denemelisiniz. Sadece siyah üzüm kullanılarak hazırlanan rakı, Çeşme’nin en özel anasonlarıyla üretiliyor. İçeriğinde ise sadece yaş siyah üzüm, anason ve içme suyu bulunuyor. Dolayısıyla şekersiz rakı arayanlar için de en iyi tercihlerden biri olacaktır. Saki Siyah Üzüm Rakısı, 10 kez damıtılıyor ve 10 ay boyunca da dinlendiriliyor. Bu sayede rahat ve yumuşak bir içim bizi bekliyor. Rakının acı ve sert tadından hoşlanmayanlar için iyi bir alternatif olduğunu söyleyebilirim. Bununla birlikte fiyatı biraz yüksek ve her yerde kolayca bulunmuyor.

İzmir Rakısı

Ege Bölgesi’nin yaş ve kuru üzümlerine ek olarak sadece bölgenin anason tohumlarıyla İzmir Rakısı üretiliyor. Özellikle İzmir Rakısı Yaş Üzüm (yeşil şişe) en iyi rakı seçenekleri arasında yer almaktadır. Sadece yaş üzümden üretilen bu özel seri, yumuşak ve rahatsız etmeyen bir içime sahip. Bununla birlikte piyasadaki en uygun fiyatlı rakı markalarından biri de İzmir Rakısı. Aynı zamanda İzmir Rakısı’nın mavi etiketli rakısının da çok fazla beğenilmediğini söyleyebilirim. Tüm bunlara rağmen fiyatına göre en iyi rakı markaları arasında yer almayı hak ediyor.

Anadolu Boğma Rakı

Fiyat karşılaştırması yaparsak en iyi rakı seçenekleri arasında Anadolu Boğma Rakı da yer alıyor. Ancak hacmen %37 oranında alkol içeriyor. Alkol oranının çok yüksek olmamasına rağmen acı bir tada sahip. Ancak geniş bir kitle Anadolu Boğma Rakı’dan vazgeçemiyor. Sert ve yoğun anason kokusuna sahip olan bir rakı arıyorsanız bu ürünü tercih edebilirsiniz. Aynı zamanda şekersiz rakı arayanlar için de iyi bir alternatif.

Mercan Rakı

Tariş tarafından üretilen Mercan Rakı, birkaç seneliğine piyasadan çekilmişti. Ancak son yıllarda ucuz rakı arayanlar için iyi bir alternatif olarak geri döndü. En iyi rakı listesinde olmasını sağlayan en önemli özelliği de uygun fiyatı. Bununla birlikte fiyatına göre hoş ve rahat bir içime sahip olduğunu söyleyebilirim.

 

En iyi rakı markaları listesini beğendiniz mi? Rakı markaları ve içerikle ilgili görüş ya da önerilerinizi paylaşmayı unutmayın! İçeriği beğendiyseniz paylaşım butonlarına tıklayarak bizi sosyal medya hesaplarınızda tanıtabilirsiniz!

Paylaşmak Önemsemektir!

Yorum yapın