En İyi 14 Votka Markası! (En Güzel Vodka Markaları!)

Votkanın ortaya çıkış tarihi tam olarak bilinmemekle birlikte 14. Yüzyıla dayandığı düşünülür. Pek çok kişi için sert ve acıyken birçok kişi en iyi içkidir. Votkanın üretimi oldukça çeşitlidir. Votkanın alkolü için çavdar, şeker kamışı, patates, buğday vb. tahıllardan elde edilebilir. Elde edilen alkol kaliteli ve iyi bir suyla karıştırılır. Votkanın kalitesini belli eden diğer bir özellik ise temizleme ve filtreleme yöntemidir. Bazı votkalar kömür, elmas, özel ağaç, aktif karbon vb. farklı malzemelerle temizlenir ve birkaç defa bu işlem tekrarlanır. En iyi votka markası kişiden kişiye değişmekle birlikte temelde bu etkenler kalitesini belli etmektedir.

Votka markalarına geçmeden, bitcoin ile ilgileniyorsanız bitcoin siteleri sayfamızı incelemenizi tavsiye ederim.

En İyi 14 Votka Markası

Türkiye’de votka tüketimi fiyatı ve her damağa uymayan tadı ile sınırlıdır.  Ancak Kuzey ülkelerinde özellikle Rusya ve Polonya gibi ülkelerde son derece popülerdir. Votka sek olarak tüketilebildiği gibi çeşitli meyve sularıyla da karıştırılabilir. Bu nedenle acı içki tadı arayanlar da meyveli içkilerden hoşlananlar da votka tüketebilir. Rusya’ya çok defa gitme şansı elde ettiğim ve votka konusunda deneyim kazandığım için bu içeriği yazmaya karar verdim. Aşağıda en iyi votka markaları ve özelliklerini inceleyebilirsiniz!

Beluga

Beluga en iyi votka markaları denilince akla gelen ilk isimlerden oluyor. Premium votkaları ile üst sınıf bir lezzete / alkol oranına sahip olduğunu söylemek mümkün. Marka 2002 yılından beri üretim yapmakla birlikte farklı özellikleriyle diğer pek çok markayı eliyor. Yüz yılı aşkın bir fabrikayı kullanıyor ve kaynak suyu fabrikanın altından çekiliyor. Maya eklenmeden elde edilen votkaları farklı dinlendirme süreleri ve aromaları ile satışa sunulmaktadır.

Belvedere

Polonya markası Belvedere 1993 yılından beri premium votka serileri ile ön plana çıkıyor. Polonya’ya özgü özel bir çavdar kullanılmaktadır. Bu nedenle diğer votkalara oranla daha yumuşak bir içim elde edilir. Yaklaşık yirmiye yakın votka serisi bulunuyor. Belvedere markasının ön plana çıkmasını sağlayan diğer bir özellik ise herhangi bir katkı maddesi içermemesidir. Ayrıca votkaları en az dört kez damıtım yapıldıktan sonra iki kere filtreleme işleminden geçirilir.

Stolichnaya

1938 yılında üretime başlayan Stolichnaya markası, Sovyetler Birliği’nin dağılmasıyla birlikte farklı bir şirkete devredilmiştir. Günümüzde Rusya’da en çok tüketilen votka markaları arasında bulunur. Üç kez damıtım ve dört defa filtreleme işlemi yapılmaktadır. Stolichnaya votkaların birçoğunda yüksek oranda buğday ve geri kalan kısımda arpa kullanılır. Elit serisi gümüş filtreleme ve %100 tahıl kullanımı ile dikkat çeker. Öte yandan karamel, salatalık, biber, çilek ve portakal gibi birçok çeşidi de bulunuyor.

Russian Standard

Russian Standard votka, Rusya’nın en meşhur votka markalarından biridir. Diğer pek çok votkaya oranla hafif ve yumuşak içimi ile dikkat çekmektedir. %100 buğdaydan üretilir ve özel gümüş filtrelerden geçirilir. Ladoga Buzul Gölü’nden çelik borularla çekilen su ve %100 buğday içermesiyle rahat bir içime sahip olmuştur. Geleneksel Rus votkası denilince akla gelen ilk markadır.

Absolut

İsveç kökenli firma günümüzde Fransız bir şirket tarafından işletilmektedir. Türkiye’deki en meşhur votka markası olduğunu söyleyebilirim. Etkili PR çalışmaları ve görece hafif tadıyla çok seviliyor. Ayrıca 125 ülkeye ihracat edilerek bu alandaki başarısını ispatlıyor. Absolut votkalar İsveç’teki yeraltı kaynak sularıyla üretilmektedir. Absolut, dünyada ilk defa aromalı votka üretimi yapan markadır. Günümüzde ahududu, greyfurt, elma ve hibiskus çayı gibi farklı aromaları bulunuyor. Sek veya meyve suyu ile karıştırılarak içilebilir.

Smirnoff

Smirnoff votka Absolut ile birlikte Türkiye’de en fazla tüketilen votka markalarından biridir. Fiyat / performans açısından avantajlı olmakla birlikte genelde kokteyl olarak tüketilir. Sek olarak tüketildiğinde diğer votkalara göre daha yumuşak olduğu görülebilir. Smirnoff votkalarında GDO içermeyen tahılları kullanır. Ağırlıklı olarak kullandığı tahıl ise mısırdır. Yeşil elma, frenk üzümü, şeftali, vişne vb. farklı meyvelerin ön planda olduğu çeşitleri bulunuyor.

Grey Goose

Fransız Premium votka markası Grey Gose ‘dünyanın en iyi içimli votka markası’ ödülüne sahiptir. Buna rağmen birçok kişi ideal bir tadı olmadığını savunur. Bana göre yumuşak bir içime sahiptir ve sek olarak da tüketilebilir. Türkiye’de satış fiyatı çok yüksektir. Vanilya, vişne, kavun vb. meyveler kullanılır. %100 buğdaydan elde edilmesi ve nehir suyu kullanması nedeniyle en iyi votkalar arasındadır. Aynı zamanda Fransa’nın en büyük votka markasıdır.

Cîroc

Cîroc, dünyada ilk defa üzümden votka üretimi yapmıştır. Fransa’nın özel bölgesinden elde edilen üzümler şoklanıyor ve bir süre sonra presleniyor. Böylece üzüm tadını yoğun olarak hissedebiliyoruz. Ayrıca sek olarak içildiğinde yormayan ve keskin bir tat bırakmayan özel bir tada sahiptir. Kokteyl olarak da tüketilebilir ancak sek hali en idealidir. Beş kere distile edilmektedir badem, Hindistan cevizi, ananas vb. çeşitleri vardır.

Skyy

Amerikan votka firması Skyy 1992 yılından beri üretim yapıyor. İkonik hale gelen mavi şişesi ve aromatik tadı ile votka severleri memnun edecek bir lezzete sahiptir. Skyy, Amerika’da en çok tüketilen votka markalarından biridir. Ancak Türkiye’de bu markanın votkasını bulmak son derece zor. Amerikan tahılları kullanılır, dörtlü damıtma ve üçlü filtreleme işlemlerinden geçirilmektedir. Narenciye ve çiçek kokuları sayesinde alkol kokusunu bastırır.

Kremlin Award

Rusya’nın en iyi votka markaları arasında bulunan Kremlin Award, 1938 yılından beri üretim yapmaktadır. Marka ve tarifin çıkışı ise Kremlin Sarayı’nın özel bir votka istemesidir. Uzun süren araştırmalar sonucunda günümüzdeki Kremlin Award votka formülü ortaya çıkmıştır. Gelenekselliği ve teknolojiyi buluşturan votkaları, farklı meyve aromalarına sahiptir.

Crystal Head

2007 yılında aktör Dan Aykroyd ve sanatçı John Alexander tarafından kurulan Crystal Head votkaları, 2008 yılında piyasaya sürülmüştür. Kanada markası kısa sürede en iyi votka markaları arasına girmeyi başarmıştır. Özel tasarım şık şişeleri ile albenisinin son derece yüksek olduğunu söyleyebilirim. Katkı maddesi içermeyen Crystal Head votka, tek bir çeşidi ile satılmaktadır.

Nemiroff

Kuzey Ülkeleri’nin en meşhur votka markalarından biri olan Nemiroff, uygun fiyatıyla dikkat çekiyor. Ancak bu uygun fiyat Türkiye için geçerli değil. Yurtdışında veya duty free shoplarda komik rakamlara satılmaktadır. Ballı biberli olan çeşidi en fazla sevilen ürünü olmakla birlikte elma, şeftali vb. aromaları da bulunur. Yumuşak ve hafif içimi sayesinde sek olarak da tüketilebilir.

Binboa

En iyi yerli votka markası için arayıştaysanız Binboa’yı tercih edebilirsiniz. Türkiye’de Mey tarafından üretilen Binboa mandalina, çilek, elma ve zencefil gibi farklı aromalara sahip. Şık şişe tasarımı ve uygun fiyatı ile votka severlerin en fazla tükettiği içkilerden biridir. İçimi son derece hafif olmakla birlikte alkol oranı %35 ve %70 oranında farklılık gösterir.

Istanblue

Mey tarafından üretilen diğer bir yerli votka Istanblue’dir. Sek olarak içildiğinde acı bir tat bırakır ancak kokteyller için tercih edilebilir. Öte yandan birçok kişinin de Istanblue’nin tadını sevmediğini de söylemeliyim. Ancak yerli votka markaları arasında çok fazla bir seçenek yok. Diğer ithal votka markalarına göre fiyatı çok daha uygundur.

 

En iyi votka markaları içeriğini beğendiniz mi? İçeriği beğendiyseniz aşağıdaki paylaşım butonlarına tıklayarak daha fazla kişiye ulaşmamızı sağlayabilirsiniz! Votkalarla ilgili görüş ve önerilerinizi yorumlarda yazmayı unutmayın!

Paylaşmak Önemsemektir!

“En İyi 14 Votka Markası! (En Güzel Vodka Markaları!)” üzerine 4 yorum

 1. Ben bu votkanın müptelasıyım. Her zaman bende votka olur. Denemediğim marka kalmamıştır. Bu markaların içinde Absolut tek geçilecek votkadır. Kışın daha çok tüketmeniz gereken iç ısıtıcı bir votkadır. İçmeyi blene tabi ki…..

  Cevapla
  • yanılıyorsun absolut güzel keyifli içimi var ama belveder vodka obsoluta 3 tur bindirir 🙂

   Cevapla
 2. Çoğu vodkayı tükettim en güzeli absolute markasıdır absolute paranız yetmezse rus vodkaları nemirnoff tarzı alt sınıf vodkalar tercih edilebilir

  Cevapla

Yorum yapın