FTX Nedir? FTX Güvenilir Mi? (FTX Hakkında Her Şey!)

Kripto para kullanımının yaygınlaşması borsaların yeni ve güçlü özelliklerle müşterilere ulaşmasını sağladı. Birkaç sene önce açılmasına rağmen geniş bir kullanıcı kitlesine ulaşmayı başaran FTX platformu da bu borsalardan biri. Kripto para türev borsası olarak ön plana çıkan FTX hem profesyonel hem de yeni yatırımcılar için sayısız seçenek sunuyor.

Son zamanlarda kripto paralardaki ani düşüş sebebiyle yatırımlarımı korumak istedim. Dolayısıyla kripto türev işlemlerini yakından takip ettiğimi söylemeliyim. Bu alanda en fazla tercih edilen borsalardan biri de FTX. Gelin, birlikte FTX nedir ve FTX güvenilir midir? Sorularını inceleyelim!

Dünyada en çok kullanılan ve en güvenilir site olan Binance’ye buraya tıklayarak üye olabilirsiniz.

FTX Nedir?

FTX, 2019 yılında ABD’li Sam Bankman Fried tarafından kurulmuş olan bir kripto para türev borsasıdır. Borsanın merkezi Hong Kong’ta bulunuyor. 180’i aşkın kripto para birimini listeleyen borsa, yaklaşık 400 işlem çifti ve 300 kripto para birimiyle sektörün önde gelen isimleri arasında yer almaktadır.

FTX, profesyonel yatırımcılar için sayısız ticaret seçeneğine sahiptir. Vadeli işlem, kaldıraç, stake vb. işlem türleriyle yatırımcılara gelir elde etme imkanı sunar. Ancak vadeli ve kaldıraçlı işlemlerin yüksek risk içermesi sebebiyle genellikle profesyonel yatırımcılar tarafından tercih edilir.

FTX, 2019 yılında kurulmuştur ve 2021’in son aylarında Türkiye’de faaliyet vermeye başlamıştır. Öte yandan şirketin kurucusu ABD’li olmasına rağmen ABD’de kısıtlı olarak hizmet verir. Ancak dünyanın birçok ülkesinde sorunsuz çalıştığını söylemeliyim. Örneğin, FTX, ABD’de Ftx.us ile hizmet verir, böylece ABD yasaları borsayı denetim altında tutar.

FTX Güvenilir Mi?

FTX, iki faktörlü kimlik doğrulama (2FA), kripto para çekimlerinde isteğe bağlı özel şifre kullanımı ve soğuk cüzdan koruması ile kullanıcıları için güvenilir bir kullanım sağlar. Aynı zamanda FTX, günümüze kadar herhangi bir siber saldırıya uğramamış ve yüksek güvenlik önlemi almayı başarmıştır.

FTX, güçlü şifreleme yöntemleri ve kullanıcı bilgi/varlıklarının soğuk cüzdanda tutulması sayesinde güvenilir kripto para borsaları arasında yer alır.

3 – 4 yıl içinde hızlı bir büyüme yaşayan FTX, CoinMarketCap verilerine göre işlem hacmi açısından en büyük dört borsa arasındadır. Öte yandan Türkiye’de FTX ve diğer kripto para borsalarını kullanmak yasaldır. Türkiye’de kripto para kullanımı, transferi ya da borsalarla ilgili yasaklayıcı bir madde ya da yasa bulunmuyor.

FTX platformunun kurucusu ve yöneticileri, başta Google ve Facebook gibi birçok teknoloji şirketi için çalışmıştır. Aynı zamanda kurucusu MIT mezunudur. Dolayısıyla siber saldırılara karşı bir dizi önlem alınıyor ve bugüne kadar kayda geçen bir hack olayı yaşanmadı.

FTX ile Hangi İşlemleri Yapabilirsiniz?

Haziran 2022 itibariyle işlem hacmi açısından en büyük ikinci kripto para borsası FTX’tir. Kısa sürede bir milyonu aşkın kullanıcıya ulaşmayı başaran FTX, vadeli işlemlerle ön plana çıkmıştır. Ancak borsanın tek özelliği bu değil.

FTX, hisse senedi alım satımına da imkan tanır. Örneğin, Apple hissesi alıp satabilirsiniz. Fakat Türkiye’deki kullanıcılar için bu hizmet tam anlamıyla açılmış değil. FTX ile yapabileceğiniz bazı işlemler:

 • Spot alım satım: FTX ile 180’i aşkın coini alıp satabilirsiniz. Aynı zamanda uzun vadeli yatırımcılar için iyi bir seçenektir.
 • Vadeli işlemler: FTX’in vadeli işlemler için sunduğu sayısız özellik bulunuyor. 100’den fazla vadeli işlem çiftine sahip olması nedeniyle yatırımcılara geniş bir hareket alanı sunar.
 • Kaldıraçlı işlem: FTX ile 2x – 101x aralığında değişen farklı kaldıraç oranlarıyla işlem yapabilirsiniz. Ancak kaldıraçlı işlemlerin her zaman daha fazla risk ve kayıp içerdiğini hatırlatmalıyım.
 • Opsiyonlar: Hem kazançlı hem de riskli finansal türev biçimidir. Alım veya satış opsiyonları ile kazanç elde edilir.
 • Kaldıraçlı token: FTX tarafından geliştirilen bu sistemde marj şartı bulunmuyor. ERC – 20 tokenleri için 3 kata kadar kaldıraçlı işlem imkanı sunulur.

FTX ile ilgili öne çıkan diğer bir özellik ise farklı kripto para birimlerinden oluşan fon ya da sepetlerdir. Vadeli işlemler altında bu sepetlere yatırım yapabilirsiniz. Örneğin, sepetinizdeki bir coinin düşüşü size para kaybettirirken diğer coinlerin yükselişi para kazandırır. Bu sayede kaybınız minimuma indirgenebilir.

FTX Borsasında TL ile İşlem Yapılır Mı?

Russia Moscow 20.05.2021 FTX logo in mobile phone.Cryptocurrency decentralized exchange DEX.Trading blockchain platform.Swap,buy,sell crypto token,digital coin Bitcoin,Ethereum.Business,investing.

Evet, FTX platformunda TL ile para yatırabilir ya da çekebilirsiniz. Üstelik FTX, fiat para birimleri için %8 faiz geliri imkanı da sunar. Aynı zamanda FTX platformu şu itibari para birimlerini destekliyor:

 • TL
 • USD
 • EUR
 • GBP
 • HKD
 • SGD
 • ZAR
 • BRL
 • CAD
 • CHF

FTX, farklı fiat para birimlerini desteklerken yatırma/çekme için de sayısız kolaylık sunuyor. Ayrıca platform birçok coinde 20x bazı coinlerde ise 100x kaldıraçlı işlem imkanına sahip. Kurumsal ve bireysel müşterilere yönelik düzenlenen marj ticareti genellikle profesyonel yatırımcılar tarafından tercih ediliyor.

FTX platformuna kredi/banka kartı veya banka havalesi yoluyla para yatırılabilir. Cüzdan > Fiat kısmını takip ederek yatırmak istediğiniz para birimini seçin. Miktarı belirledikten sonra kredi kartı veya havale yöntemlerini tercih ederek para yatırma işlemini tamamlayabilirsiniz.

Son olarak FTX borsasına para yatırmak için kimlik doğrulaması yapmanız gerektiğini hatırlatmalıyım. T.C. kimlik kartınız ve selfienizle birlikte kimlik doğrulama sürecini tamamlayabilirsiniz. Günümüzde güvenilir kripto para borsaları her kullanıcı için bu adımı zorunlu tutar. Buradaki amaç kripto kaynaklı kara para aklama, terör ve kaçakçılık gibi suçları engellemektir.

FTX para yatırma ve çekme konusunda neredeyse sorunsuzdur. Para yatırmak için herhangi bir alt ya da üst limit bulunmaz. Bununla birlikte kimlik doğrulamasını yapan kullanıcılar günlük 9000 dolara kadar para çekebilir.

FTT Token Nedir?

FTX ekosisteminin yerel tokeni FTT hem borsa müşterilerinin hem de diğer kripto para yatırımcılarının ilgisini çekmiş durumda. Borsa kullanıcıları, FTT token aldığında işlem ücretleri için daha az ödeme yapıyor. Aynı zamanda FTT miktarına göre %60 komisyon indirimi de sunulabilir.

FTT tokene sahip olan kullanıcılar, borsadan daha fazla para çekme imkanına sahip oluyor. Ayrıca IEO bilet önceliği de tanınabiliyor. Öte yandan FTT sadece FTX borsasında listelenen bir token değil. Binance vb. birçok borsada FTT alınıp satılabiliyor.

FTT’nin toplam arzı ise 333.688.070 olarak belirlenmiştir. Aynı zamanda borsa, FTX platformunda yapılan işlemler, sigorta vb. kaynaklardan elde ettiği gelirin belirli bir oranını FTT yakımı için harcıyor.

FTX Avantajları Nedir?

Dünyanın en büyük kripto para borsaları arasında yer edinen FTX, müşterilerine birçok avantajı aynı anda sunmayı başarıyor:

 • Düşük işlem ücretleri,
 • TL ile işlem yapma imkanı,
 • Türkçe dil desteği,
 • Kullanıcı dostu tasarım,
 • Profesyonel ve kurumsal yatırımcılar için vadeli işlem,
 • Tezgah üstü piyasa (OTC),
 • Üst düzey güvenlik,
 • Gelişmiş emir türleri,
 • FTT ile NFT alım satımı,
 • NFT oluşturma.

FTX Dezavantajları Nedir?

FTX dezavantajları hakkında bilgi edinmek, borsayı yakından tanımanıza yardımcı olabilir. Borsa ile ilgili en önemli dezavantaj, canlı desteğe sahip olmaması. Dolayısıyla herhangi bir konuda sorun yaşadığınızda iletişim formu ya da mail üzerinden çözüm bulmanız gerekiyor.

FTX, birçok coini destekliyor ancak Binance kadar fazla çeşitliliğe sahip değil. Örneğin, Binance ile 400’ü aşkın coin için işlem yapılabilir ancak FTX’te bu sayı 300 civarında. Öte yandan borsada stake seçeneği de yok.

 

FTX nedir? İçeriğini beğendiniz mi? İçeriği beğendiyseniz sevdiklerinizle paylaşabilir ve borsa hakkında detaylı bilgi edinmelerini sağlayabilirsiniz!

 

Paylaşmak Önemsemektir!

Yorum yapın