Ren Coin Nedir? Ren Coin Nasıl Alınır? Ve Nereden Alınır?

İlk adı Republic Protocol olan Ren coin, 2018 yılında piyasadaki yerini aldı. O zamanlar kripto para dünyasının egemen dünyasına katılan Ren, günümüze kadar başarılı bir grafik çizerek ulaşan bir coindir. Farklı kripto para varlıkları arasındaki ticareti mümkün kılan Ren, P2P protokolü ile çalışan bir kripto paradır. Ren coin nedir? Ren coin nasıl alınır? Ren coin nereden alınır sorularının cevapları için yazımızı okuyabilirsiniz.

Öncelikli olarak bu makalede yazanlar yatırım tavsiyesi değildir. Dolayısı ile bilgilere dayanarak yapacağınız yatırımlar, sizlerin sorumluluğu altındadır.

Ren coin tokeni REN’dir. Kripto para alım ve satım işlemleri için aracı bir platformdur. Kripto para arası ticareti P2P protokolü ile gerçekleştirir. Merkeziyetsiz bir coin olan Ren, (RenVM) isimli bir sanal makine kullanır. Tüm işlemlerini de bu makine üzerinden gerçekleştirir. 2017 yılında yazılım ve geliştirmesine başlanan Ren, 2018 yılında kripto para piyasasına sağlam temeller eşliğinde aıdm atmıştır.

Ren Coin Nedir?

Farklı bloklar arasındaki varlık alım / satım işlemlerini Ren sağlar. Bunun için gereken tüm altyapıya sahiptir. Ocak 2018 itibari ile Taiyang Zhang tarafından tüm dünyaya kripto para piyasasına girdiği duyuruldu. Merkezi olmayan bir kripto para olduğu da yine bu dönem açıklandı. Zhang bu anlamda dünyanın en tanınan finansal işletmelerden bir tanesi olan Virgil Capital’de de çalışmıştır. Bu durum onun özgeçmişinin ne kadar güçlü olduğunu da gözler önüne sermektedir.

Ren’in tasarım amacı aslında DeFi projelerinin önünü açmaktır. Çok karmaşık bir yapıda kripto dünyasında yer almasını da başka şekilde açıklamak mümkün değildir. Takas formülü ile çalışan REN token ile iki blok arasındaki herhangi iki varlığı takas etmek mümkündür. Ren kimyasında yer alan 3 farklı özellik vardır. Bunlar:

 • Birebir oran
 • Birlikte çalışma
 • Her zaman aktif olma

Bu 3 ana unsurun üzerine inşa edilen Ren token, her an kullanılabilir olması özelliği ile kendisinden bahsettirir. Kripto para dünyasının günümüzde geldiği noktayı en iyi şekilde Ren ifade eder. Çünkü sanal olarak tüm kripto paraları birbirine bağlayan bir ağ görevi görür. Bu ağ içerisinde alım ve satım haricinde dönüşüm yapmakta mümkündür.

Ren resmi internet sitesi: https://renproject.io

RenWM Nedir? Nasıl Çalışır?

Ren ile ilgili bilgileri tam ve eksiksiz bir şekilde almak için RenWM hakkında da gerçek bilgilere ulaşmak gerekir. RenWM, kendisine Darknode ismi veren binlerce farklı nodeden oluşmaktadır. Ren ile ilgili tüm işlemler bu sanal makinede gerçekleşir. Yatırımcılar bu sanal makineye giriş yaparak işlem yapmak için en az 100.000 REN yatırmalıdır. Bu miktar bir Dark Node Kayıt Sözleşmesi hesabına geçer.

Sanal makine ile birlikte kripto para varlıkları birbirleri arasında bir dönüşüm yaşarlar. Bu dönüşüme olanak tanıyan RenWM ise her bir dönüşüm sonrasında belirli bir ücret alır. Bu ücret, yazılımın daha da geliştirilmesine ve topluluğun stake etmesine harcanır. Böylece ortaya sürdürülebilir olan bir süreç çıkar. Ayrıca Ren ağındaki tüm kripto para birimlerinin toplam değerinden daha değerli olmayı da sağlar. Böylece ağ içerisinde bir garantör rolünü de üstlenebilir.

Ren Yatırımcı Firmaları

Kripto para için yatırımcı firmaların büyüklüğü son derece önemlidir. Bu durumda REN için 2018 yılından beri yatırımcı rolünü üstlenen ve burada satışa çıkartılan pastadan pay alan önemli şirketler vardır. Dünya çapında da büyük bir üne sahip olan bu şirketlerden bazıları:

 • Catalog
 • RenBridge
 • Varen
 • MeW
 • Activate
 • Badger
 • Zerodao

Ren Coin Nereden Satın Alınır?

2018 yılından beri piyasada yer alan Ren, pek çok farklı borsada listeye girmeyi başarmıştır. Kendi parası olan REN token üzerinden işlemlerin yapımına olanak tanır. Satın alma işlemleri için en güvenilir olan borsaların tercih edilmesi de gerekir. Bu borsaların başında ise Binance gelmektedir. Binance CZ ile birlikte tüm dünyanın yakından tanıdığı ve günlük / haftalık / aylık işlem hacmi bakımından en büyük kripto para borsasıdır. Binance’ye buraya tıklayarak üye olabilirsiniz. Ren’i listesine alan ve fiyatlayan borsalar ise şu şekildedir:

 • Binance
 • Coinbase
 • Kucoin
 • Kraken
 • Bithumb
 • Bittrex
 • io
 • Bybit
 • Huobi

Dünyanın sayılı borsalarında listeye girmeyi başarmış olan Ren için en doğru adres elbette Binance’dir. Binance üzerinden listeye girmesi ile birlikte zaten tanınırlığı da bir hayli artmıştır. Kısa sürede herkesin dikkatini çekmeyi başarmış olan Ren coin ile birlikte sizler de işlem hacimlerinize yön verebilirsiniz.

REN token için Binance üzerinde 3 farklı yatırım söz konusudur. 3 farklı parametre altında sizler de Binance’te REN token satın alabilirsiniz. Bu tokenin bğalı olduğu parametreler:

 • REN / USDT
 • REN / BUSD
 • REN / BTC

Güvenilir kripto para siteleri yazımızdan bütün borsaları inceleyebilirsiniz.

Ren (REN) Nasıl Satın Alınır?

Ren coin nedir? Aslında REN satın almak için öncelikli olarak güvenilir bir borsa bulmak gerekir. Baktığımızda Ren coin pek çok borsada listeli olduğu için bu durum çokta zor değildir. Dünyanın en büyük borsası olan Binance üzerinden REN token satın alabilirsiniz. Bunun için yapmanız gerekenler:

 • Binance üzerinde bir üyelik oluşturarak hesap açmak
 • “Spot işlemler” kısmına gelerek Ren satın alabileceğiniz ekrana ulaşmak
 • “Limit, piyasa veya stop / limit” seçeneklerinden bir tanesi ile alım yapmak

Birkaç saniye içerisinde artık sizler de Ren sahibi olacaksınız. REN token aldığınızda bunu isterseniz Binance hesabınızda saklayabilirsiniz. Hatta burada değerlendiği zaman satış yaparak kar dahi elde edebilirsiniz.

Kripto para borsalarında işlem yaparken eğer ki uzun süreli işlemler yapacaksanız sahip olduğunuz paraları soğuk cüzdanlarınıza da taşıyabilirsiniz. Böylece bir flash içerisinde binlerce TL değerinde kripto paralara dahi sahip olabilirsiniz. Ancak ABD’de yaşanan ve milyar dolar değerindeki BTC’lerin çöpe gittiğini de unutmamak gerekir. Bu nedenle REN’lerinizi nasıl saklayacağınız konusuna karar verdikten sonra uzun vadede alımlar yapmalısınız.

Ren Coin İstatistikleri

2017’de yazılımına başlanan ve 2018 yılında piyasaya çıkan REN token günümüze kadar pek çok farklı istatistiğe de ev sahipli yapmıştır. Tokenin sahip olduğu istatistikler şunlardır:

 • Maksimum arz: 1.000.000.000,00
 • Dolaşımdaki arz: 999.037.500,36
 • ATH: 21.02.2021 – 1.4121$
 • RenWM Volume: 13.242.444..420,67$
 • Value Minted: 45.490.898,94
 • Darknode APY: %12,50

Ren coin baktığımızda bu istatistikleri ile ön plana çıkar. Görüldüğü üzere madenciliği yapılamayan bir coindir. Burada RenWM hakimi olarak gerekirse REN stake ederseniz eğer o zaman bu topluluğun bir parçası olabilirsiniz. Coinin geleceğinde topluluğun büyük bir rolü olduğunu unutmamalısınız. REN tokenlerinizi satın aldıktan sonra RenWM ile birlikte yatırımlarınızı yapabilirsiniz. Böylece burada uyumlu olan diğer kripto para varlıkları arasında da dönüşüm yapabilirsiniz.

Ren (REN) Yorumları ve Tahminleri

Ren Coin nedir sorusu itibari ile artık yazımızı sonlandırmadan önce coinin geleceği hakkındaki yorumlara göz atmak gerekir. RenWM sanal makinesi üzerinden işlemlerin yapılmasına olanak tanıyan Ren coin, uzun süredir piyasada yer almaktadır. Güvenilir bir hesaplamayı mümkün kılmak ve diğer kripto para birimleri ile olan dönüşümleri doğru hesaplamak için sMPC ismi verilen bir protokol kullanır. Bu protokol sayesinde ise ECDSA anahtarını başarıyla oluşturabilir.

REN token, ATH’sine baktığımızda 2018 yılında değil de 2021 yaptığını görmekteyiz. Bu da gelişimciler için oldukça umut vericidir. Zira tokenin gelişimine devam ettiğini gösteren en önemli kanıtlardan bir tanesidir. 2020 yılında RenWM piyasaya çıkması ve sonrasında daha geniş bir topluluğa hitap etmesi de arkasında çalışkan bir ekibin var olduğunu bizlere göstermektedir. Özellikle RenVM mainnet duyurusu sonrasında coin tarafında yaşanan %40 civarındaki yükseliş bunun en bariz göstergesidir.

Kripto para dünyasında elbette tüm coinlerin yükselmesi veya düşmesi söz konusu olabilir. Ancak burada dikkat etmek gereken en önemli nokta ise coinlerin arkasındaki projelerin ne kadar sağlam olduğudur. Ren ise bu anlamda yaptığı geliştirmeler ile oldukça umut vermektedir. Ren topluluğu, giderek genişlemekte ve ilerleyen dönemlerde farklı bir oluşum olarak kripto para dünyasına yön vermeyi amaçlamaktadır.

Paylaşmak Önemsemektir!

Yorum yapın