Tellor (TRB) Coin Nedir? TRB Coin Nasıl Alınır? Ve Nereden Alınır?

Kripto paralara olan ilginin arttığı 2018 yılından sonra piyasaya çıkan pek çok coinden bir tanesi de Tellor (TRB) coindir. Bu coinlerin bir kısmı başarısız olarak borsalardan delist edilirken Tellor ise daha fazla borsaya girerek ne kadar sağlam temellere dayandığını herkese kanıtladı. Merkezi olmayan bir Oracle Protokol olan Tellor, 2019 yılından bu yana sektörde isminden bahsettiriyor. Bu yazımızda sizlere Tellor (TRB) coin nedir? Tellor (TRB) coin nasıl alınır? Tellor (TRB) coin nereden alınır gibi soruların cevaplarını sunacağız.

Yazımıza başlamadan önce “burada verdiğimiz bilgilerin tamamı yatırım tavsiyesi niteliği taşımaz. Bu bilgilere bağlı olarak yapılan işlemler kişinin kendi sorumluluğundadır” notunu ifade etmekte fayda var.

Tellor coinin kendi ekosisteminde kullandığı tekoni TRB’dir. Çoğu kripto para gibi merkezi olmayan bir sisteme bağlıdır. TRB stake eden kişiler, Tellor toğluluğunu oluşturur ve yönetimde oy kullanma hakkına sahip olurlar. Tellor, projesi itibari ile aslında kripto paralarda yaşanan önemli bir sorunu çözmek için mücadele eder. Ethereum tabanlı TRB token yüksek değerli verilerin toplanmasını sağlar. Kripto para dünyasında bulunan bu tür verilerin toplanarak analiz edilmesine aracılık eder. Bu durumda elbette kripto paraların daha da gelişmesi için önemlidir.

Tellor (TRB) Coin Nedir?

2019’da Brenda Loya7, Nick Fett ve Michael Zemrose tarafından piyasaya çıkartıldı. TRB, Ethereum ekosisteminde çalışır. Burada yürürlükte olan akıllı sözleşmeleri denetler ve zincirin dışında kalan verileri toplar. Bu sırada da bir oracle ağını aldığı veriler eşliğinde besler. Böylece kendi ekosistemini oluşturmayı başarır. Tellor için 2 farklı bilgi türü vardır. Bunlar:

 • Güvenilir bilgiler
 • Güvenilir olmayan bilgiler

Tellor için bunların nasıl olduğu ve nasıl meydana geldiği çok önemli değildir. Sadece bu verileri sağlayarak işleme alınmasını sağlar. Her bir veri sağlaması esnasında harcanan TRB tokenlerin %10 kısmı geliştiricilere gider. Bu miktarda onların projeleri geliştirmesini ve finanse etmesini sağlar. Oracle ağını başarıyla besleyen Tellor, bu besleme işlemindeki güncellemeleri her 5 dakikada bir sağlar. Bu da onun ne kadar hızlı bir şekilde veri toplayabildiğinin kanıtıdır. Özellikle gelecek için en olumlu bakılan tarafı da budur.

Tellor coin bir nevi veri beslemesi yapar. Ancak burada önemli kısım esas şimdi başlıyor. Çünkü TRB, bunu her seferinde daha ucuza mal etmek istiyor. Hem hız hem de maddi olarak ciddi bir tasarruf sağlamak amacında. Zaten geliştiricilerin de en çok üzerinde durduğu nokta bu. Çünkü bu işlemlerin hızı ve maliyetini her seferinde daha da gelişime açık bir hale geliyor.

Teller (TRB) coin için resmi web site adresi: https://tellor.io/

Tellor Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Tellor coin bir “Proof of Work” madencilik algoritmasına göre çalışır. Yatırımcılar Ethereum ağında akıllı sözleşmeler ile birlikte Tellor ile işlem yapabilirler. Veri aktarımı ve toplanmasını kolaylaştıran Tellor için başlıca kullanım alanlar:

 • Ödemelerin yapılması için TRB kullanılır. İnsanlar ihtiyaç duydukları verileri almak için sisteme TRB öderler.
 • Depozito olarak Proof of Work sistemi ile çalışan madencilerden 5 TRB alır.
 • Aynı zamanda yatırımcılar TRB kullanarak oylama aktivitelerine de katılabilirler.

Bunların haricinde TRB hakkında diğer bilinmesi gereken önemli bilgiler şunlardır:

 • Veriler sistemde “Bayt” olarak taşınır.
 • Zincir yapısı olarak “EVM” kullanılmaktadır.
 • Ödenen TRB kadar hız miktarı
 • Canlılık garantisi ile gelen zaman
 • Basit fiyatlandırma formülü ile bütçe belirlenmesi

Yapısı itibari ile geniş bir vizyona sahip olan TRB, gelecek yıllarda geliştiricileri ve topluluğu ile birlikte herkesin beklentilerine cevap verecektir.

Tellor Yatırımcıları ve Ortakları

Teller ekosisteminin ne kadar geliştiğini ve diğer verileri görmek için aslında coinin ortaklarına da bakmak gerekir. Özellikle dünyanın en büyük kripto para borsalarından bir tanesi olan Binance’in dahi ortak olduğu bir sistemi bu şekilde görmekteyiz. TRB coin için ortaklık yapan önemli şirketler şunlardır:

 • Binance Labs
 • ConsenSys
 • MakerDAO

Bu şirketlerin ortak olduğu projeyi daha iyi bir şekilde araştırmak gerekir. Çünkü Binance Labs bildiğiniz üzere her coine ortaklık açmaz. Bu durumda da TRB gerçekten sektörde yer alan önemli bir boşluğu doldurduğu kesinleşmektedir.

Tellor (TRB) Coin Nereden Satın Alınır?

Piyasaya çıkan en önemli ve gelişime açık coinlerin başında olan TRB, pek çok farklı borsada listeye girmeyi başarmıştır. 2019 yılından bu yana farklı borsalarda listelenen TRB, bu anlamda gerçekten önemli bir virajı geride bırakmayı başarmıştır. Kendisini kripto para sektöründe kabul ettiren TRB almak için birçok borsayı kullanabilirsiniz. Elbette bunların başında da dünyanın en önde gelen borsası olan Binance gelmektedir. Binance’ye üye olmak için buraya tıklayabilirsiniz.

 • Binance
 • Coinbase
 • Kucoin
 • Tamam
 • Huobi
 • io
 • Coinex
 • BKEX
 • Vitex
 • Bitcoiva

Bunun gibi farklı borsalarda listeye girmiş olan TRB, alım ve satım yaparak sizler de bu coin ile kazanç elde edebilirsiniz. Ayrıca TRB stake ederek bu coin ile verileri elde eder ve onları işleme şansına da sahip olursunuz.

Tellor, soğuk cüzdanlarınızda da saklayabileceğiniz bir coindir. Aynı zamanda dünyanın en güvenilir borsası üzerinden de rahatça alma şansına sahip olursunuz. Binance cüzdanlarınızda TRB tutabilirsiniz. Hatta gerekirse spot işlemler kısmından alım ya da satım işlemlerinizi gerçekleştirebilirsiniz.

Güvenilir kripto para siteleri içeriğimizi incelemenizi tavsiye ederiz.

Tellor (TRB) Coin Nasıl Alınır?

Tellor (TRB) coin nedir sorusu ile başlayan süreçte artık yazımızı buraya kadar okuduysanız TRB satın almak isteyebilirsiniz. Bu durumda coin için yapacağınız ilk şey güvenilir bir borsadan TRB satın almak olacaktır. 2018 yılından bu yana tartışmasız dünyanın en büyük ve güvenilir borsası olan Binance ise sizlere bunu fazlası ile vaat ediyor. TRB coin almak için en doğru adres elbette Binance’dir.

Binance üzerinden TRB satın almak için yapmanız gerekenler şunlardır:

 • Üyelik: TRB satın almak için öncelikli olarak Binance Global üzerinde üyelik açmanız gerekir.
 • Para Aktarma: Hesabınızda coin alacak para yoksa eğer hemen borsaya para aktarmalısınız. Bunun için kredi kartı, coin transferi gibi seçenekleri kullanabilirsiniz.
 • TRB Satın Alma: TRB satın alma işlemlerinizi “spot işlemler” kısmından yapabilirsiniz. Burada TRB için sizlere TRB/USDT, TRB/BUSD, TRB/BTC gibi seçenekler sunulmaktadır. Hangi parametre ile almak isterseniz hesabınızda onun bulunması gerekir.

TRB satın aldıktan sonra ise artık bunu isterseniz soğuk cüzdanlarınızda isterseniz Binance cüzdanlarınızda bekletebilirsiniz. Binance üzerinde bekletirseniz eğer yükseliş ve düşüşlerde satın alma veya satma işlemi yapabilirsiniz. Bu şekilde de ortalama güzel kazançlar elde edebilirsiniz.

Tellor (TRB) Coin İstatistikleri

2019 yılından bugüne kadar Tellor aslında pek çok farklı istatistiğe imza atmıştır. Sürekli olarak gelişen ve bu geliştirmelerini sürdüren TRB son olarak ise Tellor360 güncellemesi yaptı. Bunu da Ethereum mainnet üzerinden Launchpad duyurusu ile başlattı. Bu açıklamaların ardından yeniden hareketlenen TRB bir ara Binance “gainer” kısmında dahi yerini almayı başardı.

 • Maksimum arz: 2.406.596,00
 • Dolaşan arz: 2.269.009,97
 • ATH: 10.05.2021 – 146,08$
 • Madenciliğinin olmaması
 • Merkezi olmayan Oracle Protokolü
 • Defi dApp + akıllı sözleşmeler

İstatistikleri ve özellikleri bu şekilde olan TRB, dünyada giderek daha yaygın bir topluluğa hitap etmeye başlamıştır. Sürekli olarak kendisini geliştiren bir yönetim anlayışı ile hareket eden Tellor, merkezi olmayan bir kripto paradır.

Tellor (TRB) Coin Yorumları ve Tahminleri

Tellor (TRB) coin nedir sorusu sonrasında artık TRB hakkında yorumlara geçebiliriz. Yorumlar ve tahminler coinin gelişimlerine devam etmesi durumunda daha da değerleneceğini göstermektedir. Özellikle ağlar arasında veri paylaşımı ve daha farklı misyon / vizyon oluşumları da karşımıza çıkar.

TRB coin için gelecek dönemler son derece önemli verileri bir arada bulmamızı sağlar. Kripto para dünyasının genel olarak gerilemesini baz alan Tellor, bu anlamda fiyat olarak 2022’nin sonundaki 100$ hedefine ulaşamamıştır. Ancak ilerleyen dönemlerde genel kripto para yükselişi ile birlikte fiyatını katlaması muhtemeldir.

Tellor için söylenecek en olumlu söz ise bu coinin piyasasının hiçbir şekilde ölmediğidir. Kripto para dünyasında verileri alarak bunların işlenmesine olanak vermesi benzersiz bir işlevi yerine getirmesini sağlar. Bu durumda coine olan ihtiyaç hiçbir zaman dinmez.

 

Paylaşmak Önemsemektir!

Yorum yapın