En İyi 22 Animasyon Filmi (En Sürükleyici Animasyon Filmleri!)

Animasyonlar 7’den 70’e herkese hitap eden video çalışmalarıdır. Bu alanda çalışan birçok farklı stüdyo, her yıl yeni animasyon filmleri üreterek animasyon sektörüne dahil etmektedir. Yıllar içerisinde, yeni teknolojiler ve farklı çekim teknikleri ile sürekli kendini geliştiren bir sektör haline gelmiştir. Bu süreçte en iyi animasyon filmleri birbiri ardına sektöre kazandırılmıştır.

En İyi 22 Animasyon Filmleri

Sizler için bu yazıda animasyonları inceleyeceğim. Aile ile izlenebilecek filmlerin yer alacağı bu liste size seçim yapmanızda yardımcı olacaktır. Sizleri çok bekletmeden, en iyi animasyon filmleri listesine geçiyorum.

Vol-İ

Robotların aşk filmi olur mu demeyin, yapmışlar ve olmuş. Wall-E, uzayda kendi görevini yapmaya çalışan bir düzen robotudur. 700 yıldır devam eden görevi boyunca yalnızlığı deneyimlemiştir. Ancak sonunda başka bir robot görür ve ona aşık olur. Onun dikkatini çekmek için birçok şey yapar ve sizler de onun bu yaptıklarını izledikçe hem duygulanacak hem de güleceksiniz. O karakterlerdeki duyguların hepsini tek tek yaşayacaksınız. Ailece izlenecek animasyon filmlerinden bir tanesidir.

 • Yapım Yılı: 2008
 • IMDB Puanı: 8,4/10

Buz Çağı

Listeye eklediğim en eski filmlerden bir tanesidir. Bu film buzul çağı döneminde geçiyor. Annesinden ayrılan bir bebeği, ailesine tekrardan kavuşturmaya çalışan bir mamut, miskin ve kaplanın komik hikayesini anlatmaktadır. Bu ana hikayenin yanında bir de, bir sincabın fındık peşinde koşarken yaşadığı komik maceraları da filmde izleyeceksiniz. Filmin özellikle gişede yaşadığı başarı sonrasında 2 farklı filmi daha çıkmıştır. Bunları da izlemenizi kesinlikle tavsiye ederim.

 • Yapım Yılı: 2002
 • IMDB Puanı: 7,5/10

Ters Yüz

İnsanların üzüntü, öfke, neşe, korku ve tiksinti duygularını canlı olarak gördüğümüz bu animasyon filminde, ana karakterimizin adı Riley’dir. Duygular Riley’nin hayatını etkilemekte ve onu yönlendirmektedir. Her ne kadar mutlu ve başarılı bir hokey sporcusu olsa da yeni bir eve taşınmaları ile bu durumlar değişir. Evi beğenmemesi, babasını özlemesi gibi durumlar onu üzmeye başlar. Neşe, üzüntünün daha fazla Riley’e zarar vermemesi için onu uzak tutmaya çalışır. Bu sırada bazı olaylar yaşanır, neşe ve üzüntü aynı anda gözden kaybolur. Sonrasında da bütün iş diğer duygulara kalır. Bu arada Riley daha karamsar bir moda girmekte ve hayatı kötüye gitmektedir. Riley’nin durumunu düzeltmek için duygular zamanla yarışmaya başlarlar.

 • Yapım Yılı: 2015
 • IMDB Puanı: 8,1/10

Yukarı Bak

Pixar tarafından yapılmış olan animasyon filmlerinden bir tanesidir. Filmdeki ana karakterlerden olan yaşlı Carl, çocukken tanıştığı Ellie ile uzun yıllar geçirmiş ve evlenmiştir. Kendisinin hayali uzak diyarlarda bulunan ve varlığı kanıtlanamayan bir kuş cinsini yakalamak, Ellie’nin ise buldukları kulüp evini özellikle o kuşun da bulunduğu şelalelerin olduğu tepeye taşımaktır. Bu hayallerini gerçekleştiremeden Ellie ölür ve bir gün Carl, etrafında yaşananlardan sıkılarak hayallerini gerçekleştirmeye karar verir. Ama bunu yaparken evini de beraberinde götürmeye çalışacaktır, binlerce balonu evine bağlayarak . Tam bu sırada yaşlılara yardım ederek son rozetini almaya çalışan Russell ortaya çıkar ve bu maceraya dahil olur. Gerisi ise çok eğlenceli bir macera olarak devam eder.

 • Yapım Yılı: 2009
 • IMDB Puanı: 8,2/10

Sevimli Canavarlar

Film canavarların yaşadığı bil yer olan Monstropolis’de geçmektedir. Burada yer alan canavar şirketi, dünyadaki küçük çocukların odalarına açılan kapılara sahiptir. Canavarlar çocukların yanına giderek onları korkutmakta ve korkularını toplayarak bütün şehre enerji sağlamaktadır. Ancak bunu yaparken kendileri de çok korkuyor, çünkü çocukların kendileri için tehlikeli olduğunu düşünüyorlar. Bir gün kapılardan birisi açık kalıyor ve Boo isimli sevimli bir kız bu dünyaya giriş yapıyor. Sonrasında ise ana karakterlerden olan Mike ve Sully bu küçük kızı oradaki tehlikelerden korumaya çalışıyor. En iyi animasyon filmlerine eklemediğim ama yine bu canavarlar etrafında geçen Canavarlar Üniversitesi’ni de izlemenizi öneriyorum.

 • Yapım Yılı: 2001
 • IMDB Puanı: 8,1/10

Ejderhanı Nasıl Eğitirsin?

Film Vikinglerin yaşadığı bir kasabada geçmektedir. Kasabada yaşam çok normal görünse de geceleri buraya saldıran ve her yeri yakıp yıkan ejderhalarla savaşmaları gerekmektedir. Ana karakterimiz Hıçkırık da kendi payına düşeni yapmak ve bir ejderha vurarak kendini herkese kanıtlamak ister. Bir gece saldırısında kendi silahı ile Gecenin Öfkesi olarak adlandırılan ejderhayı vurur. Ancak bunu kimse görmez. Sonrasında ormanda gezerken ejderhayla karşılaşır ve aslında onların farklı olabileceğini düşünmeye başlar. Özellikle bu noktadan sonra olaylar gelişir ve kanadı yaralanan ejderhaya yardım eder. Gecenin öfkesi sayesinde insanlar ve ejderhaları bir arada tutmaya çalışacaktır. 2 farklı devam filmi bulunmaktadır.

 • Yapım Yılı: 2010
 • IMDB Puanı: 8,1/10

Kung Fu Panda

Panda Po, Barış Vadisi’nde babası ile noodle dükkanında çalışan sevimli bir pandadır. Her ne kadar Kung-Fu hayranı olsa da bunu yapabilecek bir yeteneği yok gibi görünmektedir. Ancak bir gün, kehanet gerçekleşir ve panda Korkusuz beşli olarak adlandırılan başarılı Kung Fu ustalarının arasına katılır. Eğitim süreci çok zorlu ve sakarlıklarla doludur. Sonrasında da bütün ekip bir olup, kötü karakter olan Tai Lung’u durdurmaya çalışır. Film çok beğenildiği için devam filmleri de çekilmiştir ve farklı devam filmi bulunmaktadır. Onları da izlemenizi tavsiye ederim.

 • Yapım Yılı: 2008
 • IMDB Puanı: 7,5/10

İnanılmaz Aile

İnanılmaz aile, adından da anlaşılacağı üzere inanılmaz güçlere sahip olan bir süper kahraman ailesidir. İki çocukları ile birlikte mutlu bir evliliği olan Bay İnanılmaz, dünyayı kötülüklerden uzun bir süre korumuştur. Sonunda da emekli olarak ailesine vakit ayırmak ister. Fakat kendisine uzun bir aradan sonra gelen görev çağrısına hayır diyemez ve sonrasında olaylar gelişir. Sonunda diğer insanların da etkileneceği bir tehlikeli duruma düşerler. Ailenin bütün üyeleri kendi üzerine düşeni yaparak, bu kötü durumdan kurtulmaya çalışırlar.

 • Yapım Yılı: 2004
 • IMDB Puanı: 8,0/10

Neşeli Ayaklar

Penguenlerin dünyasında, kendine uygun eşi bulmak için şarkı söylersin. Ancak filmdeki ana kahramanımız olan Mumble’ın bunu yapacak güzel bir sesi yoktur. Bunun yerine kendisi tap dansı yapabiliyor. Bu halleri yüzünden bulunduğu ortamdan dışlanan Mumble, başka bir yere yolculuk yapar. Bu süreçte tanıştığı yeni penguenler ise daha önce bildikleri gibi değildir. Sonrasında onlarla birlikte yeni maceralara atılır ve kendini kanıtlamaya çalışır. Ailece izlenebilecek en iyi animasyon filmlerinden bir tanesidir.

 • Yapım Yılı: 2006
 • IMDB Puanı: 6,4/10

Efsane Beşli

Jack Frost ölümsüz bir ruhtur ve kendi halinde takılmaktadır. Ancak bir gün karşısına paskalya tavşanının çıkmasıyla, kendisini bir anda Noel Baba’nın yanında bulur. Son zamanlarda dünya üzerine çöken kötü bir ruh olan Pitch Black’e karşı birlik olmayı önermektedir. Bunu da Jack olmadan başaramayacaklarını söyler. Ayrıca yanlarında olan diş perisi ve uyku perisi ile birlikte dünyaya korkunun salınmasını engellemeye çalışırlar. Her ne kadar animasyonun konusu daha çok çocuklara hitap etse de, büyüklerin de severek izleyebileceği görsel bir şölen sunmaktadır.

 • Yapım Yılı: 2012
 • IMDB Puanı: 7,3/10

Pokemon

Aslında bir anime olarak başlayan Pokemon, dünya genelinde çok büyük bir hayran kitlesine ulaşmayı başarmıştır. Bu ilk filmi ile de sinemaya adım atmıştır. Film, bilim adamlarının yapay bir pokemon üretmeye çalışması ile başlıyor. Mewtwo olarak isimlendirilen bu pokemon kaçarak, insanlardan intikam almaya çalışıyor. Ancak bütün bunlardan habersiz olan Ash ve arkadaşları da davet edildikleri özel bir turnuvaya gitmek için maceraya atılıyorlar. Ta ki son büyük Pokemon maçına denk gelene kadar, karşılarında kimin olduğunu bilmeden yola devam ediyorlar.

 • Yapım Yılı: 1998
 • IMDB Puanı: 6,3/10

Karlar Ülkesi

Karlar Kraliçesi, bütün bir krallığı sadece kış mevsimini yaşamaya zorunlu bırakır. Bu durum insanların hoşuna gitmese de buna karşı çıkabilecek kimse yoktur. Ancak aralarındaki genç Anna buna karşı koymak ister. Bunu yapmak için uzun bir yolculuğa çıkar. Yanında da ona destek olacak Kristoff vardır. Her ne kadar başta kolay görülse de, aslında çok zor bir göreve çıktıklarını anlarlar. Çünkü etrafta büyü ve yaratıklarla dolu birçok olay yaşanmaktadır. Zaman dolmadan Kraliçe’yi bulabilir ve tanıyabilirlerse lanet kalkacaktır. Bütün bu hikayeyi özellikle müzikal olarak değerlendirince, oldukça başarılı bir yapımdır.

 • Yapım Yılı: 2013
 • IMDB Puanı: 7,4/10

Kayıp Balık Nemo

Nemo bir palyaço balığıdır. Çok meraklı olduğu için kendini kaptırır ve kaybolur. Onu aramak ise babasına kalmıştır. Babası Nemo’yu bütün bir okyanus boyunca aramaya başlar ve bu süreçte başına bin bir türlü bela açılır. Bu arada Nemo’da başka bir yerde babasının onu aradığını öğrenir. Olaylar gelişir. Özellikle tatlı karakter tasarımları ve eğlenceli atmosferi nedeniyle çok beğenilen bu animasyon filmin devamı da çekilmiştir.

 • Yapım Yılı: 2003
 • IMDB Puanı: 8,1/10

Shrek

En iyi animasyon filmleri listemize eklediğim başarılı filmlerden birisi de Shrek’dir. Bu filme ismini de veren ana karakterimiz Shrek, yeşil bir trol olarak bilinmektedir. Çirkin bir görüntüye sahip olduğu için de kendisi gibi birini bulmayı umut ediyor. Ancak güzeller güzeli prenses Fiona’yı bulunca durum hiç de düşündüğü gibi devam etmiyor. Özellikle onun da kendisini beğenmeye başladığını görünce maceradan maceraya koşuyorlar. Filmi beğenirseniz, devam filmini izlemeyi de unutmayın.

 • Yapım Yılı: 2001
 • IMDB Puanı: 7,8/10

Minyonlar

Çılgın Hırsız ile ünlenen minyonlara ait, onların tarihine ışık tutan bir filmdir. Filmde kendilerine kötü bir sahip arayan minyonları görüyoruz. Ancak sürekli bu sahiplerini kaybettikleri için artık durumdan bıkıyorlar. 3 tanesi hariç. Bu 3 kafadar, hep beraber yeni bir kötü sahip bulmak için maceraya atılıyor. Amerika’ya kadar uzanan bu macera sizi çok güldürecektir.

 • Yapım Yılı: 2015
 • IMDB Puanı: 6,4/10

Madagaskar

Hayvanat bahçesinde iyi bir yaşam süren Zebra Marty, merakına yenik düşer ve birkaç çılgın penguen ile dış dünyaya kaçmaya karar verir. Onun bu kaçışının ardından en iyi arkadaşları olan Zürafa Melman, Su aygırı Gloria ve Aslan Alex onu aramaya koyulur. Bu takip onları tren istasyonuna kadar götürür ve yakalanırlar. Sonrasında ise Madagaskar’a gönderilmeleri ile asıl macera başlar.

 • Yapım Yılı: 2005
 • IMDB Puanı: 6,9/10

Arabalar

Filmdeki ana karakterimiz Şimşek McQueen, çok ünlü bir yarış arabasıdır. Piston Kupası için Kaliforniya’ya giderken bir kaza geçirir. Bu kaza sonrasında Radyatör Kasabası diye bir yerde yollara zarar verdiği için orada çalışmak zorunda kalır. Bu süre içerisinde gerçek dostluğun ne olduğunu daha iyi anlamaya başlar. Onların da desteğiyle yarışa yetişmeye çalışacaktır.

 • Yapım Yılı: 2006
 • IMDB Puanı: 7,1/10

Çılgın Hırsız

Gru isimli hırsız yaşadığı yerde en uyumsuz karakterdir. Kötülük yapmaktan kendini alamayan bu adamın yanında ona hizmet eden minyonları da vardır. Bunun yanı sıra bir de ezeli düşmanı bulunuyor. Bunlar birbiri ile yarışırken, Gru’nun hedefi Ay’ı çalmaktır. Ancak bu planı uygulamaya çalışırken kapısını çalan 3 küçük yetim kız ona misafir olur. Gru kızlar için bir baba figürü olarak görünmektedir fakat buna uygun olup olmadığını da zaman gösterecektir.

 • Yapım Yılı: 2010
 • IMDB Puanı: 7,6/10

Oyuncak Hikayesi

Animasyon filmler arasında en iyilerden birisi hiç şüphesiz Oyuncak Hikayesi’dir. Andy isimli çocuğun evinde başlayan bu hikayede, ana karakterlerimiz aslında birer oyuncaktır. Hareketsiz ve hayat belirtisi göstermeden oldukları yerde beklerler. Ancak Andy gittiğinde hepsi canlanır. Başlarında ise bir kovboy olan Woody vardır. Son olarak Andy’nin Buzz Lightyear oyuncağını almasıyla ikisi arasında tartışmalar ortaya çıkar. Olaylar da buradan sonra ilginçleşmeye başlıyor.

 • Yapım Yılı: 1995
 • IMDB Puanı: 8,3/10

Aslan Kral

Aslan Kral’da ana karakterimiz Simba’nın babası olan kral ölünce, kendisi yaşadığı yeri terk etmek zorunda kalır. Ancak zorlu doğa karşısında yaşam savaşı verirken en iyi arkadaşları olacak Timon ve Pumbaa ile tanışır. Kendi hallerinde gezip eğlenirken eski bir arkadaşını görmesiyle, babasının kendisine bıraktığı sorumlulukları hatırlar ve evin yolunu tutar. Özellikle belirtmeliyim ki en iyi animasyon filmleri listesinin olmazsa olmazlarından birisi bu filmdir.

 • Yapım Yılı: 1994
 • IMDB Puanı: 8,5/10

Otel Transilvanya

Drakula, kendi otelini işletmektedir ve yakın bir zamanda burada kızı Mavis’in doğum günü partisini yapacaktır. Hem de dünyanın en ünlü canavarlarını burada buluşturacak bir parti yapmayı düşünmektedir. Ancak istenmeyen bir olay yaşanır ve Jonathan isimli bir insan otele girer. Drakula’nın bu insanı yaratıklardan saklaması gerekmektedir. Ancak Jonathan’ın Mavis’den hoşlanmaya başlaması ile işler daha da karışır.

 • Yapım Yılı: 2012
 • IMDB Puanı: 7,1/10

Sünger Bob Kare Pantolon

Nickelodeon yapımı olan Sünger Bob çizgi filminin sinema uyarlaması olarak hazırlanmıştır. Filmde, King Neptün’ün tacının çalındığı söylentisi üzerine bütün şüpheler Bay Yengeç üzerinde yoğunlaşır. Ancak buna inanmayan Sünger Bob, arkadaşı Patrick ile Bay Yengeç’i kurtarmak için araştırma yapmaya başlar. Özellikle bu süreçte, Kabuk Şehri’ne giderken başlarına gelmeyen kalmayacaktır.

 • Yapım Yılı: 2004
 • IMDB Puanı: 7,1/10

Burada yer alan içeriği beğendiyseniz lütfen arkadaşlarınızla paylaşınız. Bu sayede onlar da burada yer alan güzel animasyonlardan haberdar olabilecektir. Ayrıca, sizlerin de beğendiği başka animasyon filmleri varsa onları yorum bölümünden bana iletebilirsiniz.

Paylaşmak Önemsemektir!

“En İyi 22 Animasyon Filmi (En Sürükleyici Animasyon Filmleri!)” üzerine bir yorum

 1. Yıllardır çocuğumu yanıma alır izlerim. Ve çok keyif alırım. Şuan yazıda ismi geçen tüm animasyonları izledim. Hepsi de harika animasyonlar. Kimisi komik kimisi duygusal Birde bunları çocuğunuzu yanınıza alıp izlediğiniz de kaliteli zaman geçirmiş oluyorsunuz.

  Cevapla

Yorum yapın