En İyi Akvaryum Su Düzenleyici

Akvaryum suyu balıklarınızın yemleri, dışkıları, içeride bulunan ekipmanlar ve dekorlar gibi bir çok sebeple kirlenebilir, yosun tutabilir. Sağlıklı ve hijyenik ortam balıklarınızın yaşaması için uygun olduğundan akvaryumun temizliğini ve suyun temizliğini düzenli olarak sağlamanız gerekir. Suyun yaşanabilir seviyeye gelebilmesi için kullanılan en pratik akvaryum ürünlerinden biri de su düzenleyicilerdir. Su düzenleyici seçerken dikkat etmeniz gerek pek çok nokta vardır bu yüzden uzun süren bir inceleme yaptım. Akvaryumunuzun temizliğine başlamadan önce en iyi akvaryum su düzenleyicilerini araştırarak sizinle paylaştığım bu içeriği mutlaka okumanız gerektiğini düşünüyorum.

En İyi 10 Akvaryum Su Düzenleyici

Akvaryumunuza su düzenleyici seçerken beslediğiniz balığın türü, sayısı, akvaryumunuzun hacmi gibi birçok özelliği göz önünde bulundurarak uygun olan ürünü seçmeniz gerekir. Örneğin akvaryumunuzun hacminin altında kalacak bir ürün seçerseniz verim alamazsınız ya da küçük bir akvaryuma yüksek performanslı bir ürün seçerseniz balıklarınızın sağlığını riske atabilirsiniz. Balıklarınızın sağlıklı ve kaliteli bir hayat sürebilmeleri için gönül rahatlığıyla kullanabileceğiniz en iyi akvaryum düzenleyicilerini bir liste haline getirerek sizinle de paylaşıyorum. Kolayca karşılaştırma yaparak ihtiyacınıza uygun olana seçebilirsiniz.

Flora – Akvaryum Tuzu

Flora – Akvaryum Tuzu

Balıklar yapıları gereği hassas canlılardır. Küçük değişiklikler onların hassas bünyelerinde sağlık sorunlarına sebep olabilir. Örneğin akvaryum değişikliği sonrasında adaptasyon sorunu yaşayabilirler ve bu üst derilerinde hasara yol açabilir. Fiziksel kondisyonlarının zayıfladığı durumlarda dışarıdan desteğe ihtiyaç duyabilirler. İşte tüm bu olumsuz durumlar için Flora’nın akvaryum tuzunu kullanarak balıklarınızın iyileşme sürecine katkıda bulunabilirsiniz. Su değişikliği yaptığınız zamanlarda ya da balıklarda sıkça rastlanan beyaz benek hastalığı durumlarında kullanabileceğiniz bu akvaryum tuzu alabileceğiniz en iyi su düzenleyicilerinden biridir. Balıkların bağışıklık sistemlerini harekete geçirdiği gibi bulanıklaşan suyu da berraklaştırabilen çok fonksiyonel bir üründür.

Liya – Biyolojik Seramik

Liya – Biyolojik Seramik

Balıklarınıza sağlıklı bir akvaryum ortamı hazırlamak için yararlı bakterilerin de bulunması gerektiğini biliyorsunuzdur diye düşünüyorum. Akvaryumda yararlı bakterilerin oluşmasını ve yaşamlarını devam ettirebilmesi için Liya markasına ait biyolojik seramik filtre malzemeleri kesinlikle kullanmalısınız. Seramik halkalı formu sayesinde kısa süre içerisinde yararlı bakteriler içerisinde tutunarak oluşabilir. Tatlı su ve tuzlu sularda kullanıma uygun olan bu malzeme suyun mekanik temizliğini sağladığı gibi bir de filtreye gelen suyun eşit şekilde dağılmasına yardım eder. Akvaryumunuzda bulundurulması gereken en işlevsel ve en iyi su düzenleyicilerinden biridir.

Oceanmax – Active Carbon

Oceanmax – Active Carbon

Akvaryumlarınızdaki zararlı kimyasalların yok edilmesi için kullanmanız gereken ürünlerden biri olarak Oceanmax markasına ait Active Carbonu sizlere önermek istedim. Kaliteli bir karbon seçerek akvaryumunuzda kullanırsanız balıklarınız için daha sağlıklı bir yaşam alanı oluşturabilirsiniz. En iyi su düzenleyicilerinden biri olan bu ürün sadece sudaki kimyasal maddeleri parçalamaz aynı zamanda suda bulunan ağır metalleri de parçalar ve suyun kokusuz olmasına yardımcı olur. Akvaryumunuzdaki canlılar için tedavi amaçlı bir ürün kullanıyorsanız daha hızlı emilimini de sağlayan bu ürünü akvaryumunuz için kullanmalısınız.

Deep – AntiClor Akvaryum Su Düzenleyici

Deep – AntiClor Akvaryum Su Düzenleyici

Balıklarınız su değişimleri ya da akvaryum değişimleri sırasında strese girebilir. Akvaryuma şebeke suyu kullanıyorsanız bu suyun içerisinde bulunan klor miktarı hassas olan balıkların derilerinde tahrişe yol açarak hasta olmalarına neden olabilir. Böyle durumlar kullanmanız gereken en iyi su düzenleyicilerinden biri olarak Deep markasının Anticlor’u aklınıza gelmesi gereken ilk seçeneklerden biri olmalıdır. Sudaki klor, bakır, kireç gibi balığınıza zarar verebilecek içerikleri balığınızın yaşamına uygun olacak hale getirir. Ayrıca balıklarınızın yeni yerlerine alışabilmeleri için de kullanabilir. Akvaryumun hacmine göre uygun olacak miktarda uygulayabilirsiniz.

Sera – Toxivec Akvaryum Su Düzenleyici

Sera – Toxivec Akvaryum Su Düzenleyici

Akvaryum ürünleri konusunda en kaliteli markalardan biri olan seranın onlarca farklı çeşitte su düzenleyicisi bulunuyor. Benim sizlere tavsiyem ise kesinlikle kullanmanız gereken en iyi su düzenleyicilerinden biri olan Toxives serisidir. Tatlı su akvaryumlarında bulunan ağır metaller, amonyum, klor, nitrat ve kloramin gibi maddeler balığınızın sağlığına zarar verebilir. Suyun içerisindeki zararlı maddeleri balığınızın zarar görmeyeceği hale getirirken suyun pH değerini de dengeleyen bu ürünü kullanmanızda fayda var. Ayrıca balığınızın mukoza zarını korur, sudaki kimyasal kirlenme oranını en aza indirir.

Allday – All-Regulator Akvaryum Su Düzenleyici

Allday – All-Regulator Akvaryum Su Düzenleyici

Akvaryumda şebeke suyu kullananların özellikle tercih etmesi gereken bir önerim var. Suyun içerisinde bulunan klor ve türevi zararlı kimyasalların balığınızın üzerindeki tahriş edici etkisinden korumanız için su düzenleyici kullanmanız gerekiyor. Seçebileceğiniz en iyi su düzenleyicilerden biri de Allday markasına ait All-Regulator olacaktır. Suda bulunan amonyak ve kloru gidermek için kullanabilirsiniz. Balıkların solungaç hasarlarının ve doku hasarlarının da önüne geçen bu su düzenleyici aynı zamanda içerisinde bulunan aloe vera balıklarınızın stres oranını da azaltacaktır.

Reeflowers – Minor Trace Elements Akvaryum Mineral Desteği

Reeflowers – Minor Trace Elements Akvaryum Mineral Desteği

Balıklar doğal ortamları olan denizlerde ihtiyaçları olan mineralleri sürekli olarak alarak tüketebiliyorlar. Mercanlar, balıklar ve suda yaşayan tüm canlılar hayatlarını sağlıklı bir şekilde devam ettirebilmek için minerale ihtiyaç duyarlar. Akvaryum gibi yapay ortamlarda ise mineral ihtiyaçlarını kendileri karşılayamazlar. Balıklarınızın sağlıklı, canlı ve parlak olması için mineral ihtiyaçlarını sizin karşılamanız elzemdir. Reeflowers markasının akvaryum mineral desteği kesinlikle bulundurmanız ve düzenli kullanmanız gereken en iyi su düzenleyicilerin biridir. Balığınız kalsiyum ve mineral ihtiyaçlarına cevap veren bu ürünü akvaryumunuzun hacmine uygun oranda kullanabilirsiniz.

Jbl – Clearol Berraklaştırıcı

Jbl – Clearol Berraklaştırıcı

Sağlıklı, parlak ve canlı gürünüme sahip balıklar için akvaryumun her zaman temiz ve hijyenik olması gerekir. Suyun temizliğini sağlamak için kullanılan filtreler her zaman %100 sonuç veremeyebilir. Filtrenin toplayamadığı bulanıkları gidermek için yan ürünlere ihtiyaç duyabilirsiniz. Jbl markasına ait Clearol serisi berraklaştırıcıyı gönül rahatlığıyla kullanabilirsiniz. Su da alglerin sebep olduğu yeşil bulanıklığı, bakterilerin beyaz bulanıklığını ve yüzen diğer ince partikülleri topaklaştırarak filtre ile dışarı atılmasını sağlar. Balıklarınız ve akvaryumda bulunan diğer bitki vs. canlılarınız için hiçbir zararlı madde içermeyen bu su düzenleyiciyi hiç tereddüt etmeden kullanabilirsiniz.

Seachem – Garlic Guard Akvaryum Su Düzenleyici

Seachem – Garlic Guard Akvaryum Su Düzenleyici

Seachem markasının Garlic Guard koleksiyonuna ait su düzenleyicisi balıklarınız iştahını açarak sağlıklı ve tam beslenmelerin sağlayacak müthiş bir yardımcıdır. Ayrıca antioksidan da sağlar. Tatlı sular ve deniz akvaryumları için kullanıma uygun olan bu ürün balıklarınız için ekstra C vitamini sağlar. Kullanmadan önce çalkalayarak yiyecekleri bu ürüne batırmanız yeterlidir. Balıklarınız için ilaç kullanıyorsanız da bu ürünü birlikte vermenizde herhangi bir sağlık problemi yoktur. En faydalı ve en iyi su düzenleyicilerden biri olan bu ürünü balıklarınızın daha iştahlı olmaları için deneyin derim.

Dennerle – Aquarium Starter Rapid – Su Düzenleyici

Dennerle – Aquarium Starter Rapid – Su Düzenleyici

İsminden de anlaşılaşacağı üzer balık beslemeye  yeni başlayanlar için başlangıç ürünü olacak aquarium started rapid su düzenleyici Dennerle markasına aittir. Akvaryumu 24 saat içerisinde balıklarınızın yaşayabileceği sağlıklı bir alana dönüştürür. Tatlı su akvaryumlarının tamamı için kullanıma uygundur. Akvaryum tabanında ve filtresinde hızlıca biyolojik aktiviteyi başlatır. Balığınız ihtiyaç duyacağı yararlı bakterilerin en doğrularını akvaryuma ekler. Aktif bakteriler sayesinde balık kaybını ve balığınızda stresi önler. Balıklarınız için 24 saat kadar kısa bir sürede sağlıklı ve uygun yaşam alanını yaratabilecek olan en iyi su düzenleyicilerinden biri olan bu ürünü vakit kaybetmek istemiyorsanız almalısınız.

Akvaryumlarınızın hijyenini ve balıklarınızın ihtiyaçlarını karşılayabilecek en iyi su düzenleyicileri kolayca bulabileceğiniz bu listeyi beğendiyseniz paylaşmayı ihmal etmeyin. Kullanıp memnun kaldığınız farklı bir su düzenleyici önerisinde bulunmak isterseniz yorum yaparak bize iletebilirsiniz.

Paylaşmak Önemsemektir!

“En İyi Akvaryum Su Düzenleyici” üzerine bir yorum

  1. Balıklarımızın akvaryum suyunu her zaman değiştiremezsiniz. Suya koyulan hava makinesi ile suya oksijen vererek uzun süre temiz kalmasını sağlayabiliyorsunuz ama bazen olmazsa olmaz o suyun değişmesi gerekmektedir işte burada önemli bir ayrıntıyı atlamayın. Suda klor olması nedeniyle akvaryum suyunu değiştirir değiştirmez balıklarınızı içine atamazsınız. Balıkları o suya adapte olması için bazı vitamin ve minareler var işte bunlar için bende klor giderici kullanıyorum. İnanın bana bu ürünü kullanmadığınızda klor nedeniyle balıklarınız suyun üstüne çıkacak.

    Cevapla

Yorum yapın