En İyi 9 Ayran Markası (En Lezzetliler!)

Türk Mutfağının lezzetli yemeklerinin yanında sunulan içeceklerden birisi olan ve herkesin sevdiği ayranla ilgili bir yazı yazmak istedim. Uzun zamandır evde kendi yoğurdumuzu ve ayranımızı yapsak da, dışarıda yemek yerken ya da bir sipariş geçerken farklı ayran markalarından sipariş veriyorum. Dışarıda, açık ayran yerine kapalı ayranları tercih ediyorum.

En İyi 9 Ayran Markası

Bahsettiğim gibi sadece Türk Mutfağı ile değil, diğer dünya mutfaklarından yemekleri yerken de yanında ayran içilebilir. Her yemeğe yakışan bir lezzete sahip olan ayran konusunda en iyi 9 ayran markasını sizler için sıraladım. Buyrun hep birlikte bu markalar hangileri, onlara bakalım:

Eker Ayran

Eker Ayran

Özellikle süzme yoğurtları ile kendinden söz ettirmeyi başaran Eker, benim tercih ettiğim bir ayran markasıdır. Eker ayran, yoğun kıvamı ile bu tarzda ayranlar sevenler için oldukça iyi bir seçim olabilir. Diğer ayranlardan kendini ayıran özel bir kokuya da sahip olan bu ürün, fiyat anlamında da oldukça tatmin edicidir. Benim için en iyi ayran markası Eker’dir.

Özerhisar Ayran

Özerhisar Ayran

Özerhisar, ulaşmanın zor olduğu ama internette adını da sıkça duyacağınız iki markadan birisidir. Her markette bulunmayan Özerhisar ayranı, tadı ve kokusu ile oldukça başarılı ayranlardan birisidir. Ben her zaman bulamadığım için alamıyorum, ancak sizler bu ayranı bulursanız kesinlikle denemelisiniz. Ayrıca ürünlerinin cam şişede satıldığını da belirtmeliyim.

Ateşoğlu Ayran

Ateşoğlu Ayran

Yoğunluk ve tat anlamında Özerhisar ile yarışan, adı sosyal medyada sıkça paylaşılan markalardan olan Ateşoğlu, yine her yerde bulunmayan lezzetlerden birisidir. Daha çok büyük marketlerde ulaşabileceğiniz bu ayranı denemenizi öneriyorum. Özellikle ucuz fiyatı ile de sizi şaşırtacaktır.

Sütaş Ayran

Sütaş Ayran

Birçok kişiye doğal gelmese de, ayran tadı olarak beğendiğim ürünlerden bir tanesi Sütaş ayrandır. Yıllardır tüketmeyi sevdiğim bir ayran olduğu için de listenin üst sıralarına yazdım. Ancak tadı ve yoğunluğu ile herkesin tercihi olmayabilir. Çünkü sevenleri kadar sevmeyenleri de çok bu ayranın. Genel olarak diğer ayranlara göre çok daha tatlıdır ve bu da herkesin istediği bir durum değil.

Aynes Ayran

Aynes Ayran

Aynes’in lezzetli ürünlerinden memnun olan birçok tanıdığım, yine aynı markanın ayranını tercih ediyor. Özellikle Aynes yoğurdunu seven kişilerin bu ayranı da sevmesi mümkündür. Ayranın litrelik paketi oldukça uygun fiyatlı olarak satılıyor. Benim birkaç defa deneme fırsatım oldu ve birçok markadan daha iyi olduğunu söyleyebilirim. Tadındaki hafiflik birçok kişinin aradığı ayran lezzeti olabilir.

Torku Ayran

Torku Ayran

Konya’nın önemli markalarından birisi olan Torku’nun ürettiği ayran, sizlere tavsiye edeceğim bir başka üründür. Birçok farklı markette bulabileceğiniz Torku ayran özel tasarımlı şişesinde satılıyor. Torku’nun diğer ürünlerine aşina iseniz, bu ayranı da seveceğinizi söyleyebilirim. Her ne kadar litrelik olarak almanızı tavsiye etsem de fiyat olarak diğer markalardan biraz daha yüksekte kalıyor.

İçim Ayran

İçim Ayran

Süt ürünleri konusunda uzman bir marka olan İçim markasının ayranı, tadının hafifliği ve üzerinde çok koku olmaması ile kullanıcıyı kendine çekiyor. Fiyat anlamında da genelde çok uygun fiyatlara bu ayranı bulmak mümkündür.

Sek Ayran

Sek Ayran

Sek, ayranda kıvama önem verenler için önerebileceğim markalardan birisidir. Tamamen hijyenik olarak üretilen ayran, özel tasarımlı paketlerde satılıyor. Bu markanın ürünleri genel olarak çok uygun fiyatlı olduğu için ayran da bu şekilde satılıyor: Özellikle büyük paketlerinde çok daha uygun fiyatlar bulmanız mümkündür.

Yörsan Susurluk Ayran

Yörsan Susurluk Ayran

Susurluk yöresinin ayranı hem yapılışı hem de tadı ile diğer ayranlardan ayrılıyor. Bu noktada, bu ayrana en yakın hazır ayran ürünü ise Yörsan’ın ayranıdır. Fiyat bazında oldukça uygun olan Yörsan Susurluk Ayran, tadının yoğunluğu ile masalarınızdan hiç eksik etmek istemeyeceğiniz ürünlerden birisi olacaktır. Ancak bulabileceğiniz market sayısının da sınırlı olduğunu bilmelisiniz.

Sizlerin ayranlar konusunda düşünceleriniz neler? Bunları benimle aşağıdaki yorum bölümünden paylaşabilirsiniz. Ayrıca bu listeyi arkadaşlarınıza gönderebilir ve onların da fikirlerini alabilirsiniz. Bunun için de yine aşağıda bulunan paylaşım butonlarını kullanabilirsiniz.

Paylaşmak Önemsemektir!

“En İyi 9 Ayran Markası (En Lezzetliler!)” üzerine 3 yorum

  1. Adana Misiste oturuyorum. Buranın ayranı ünlüdür. Ününü duyan sıkma ayran için ülkenin dört bir yanından geliyor. İçerisine krema koyulmuş gibi köpüğü olur ve içen mutlaka 2. bardağı ister. Ama bizim gibi şanslı olmayanlar mecburen kapalı ayran içmek durumunda. Bu işi çok iyi yapan firmalar mevcut doğru paketleme ile uzun süre saklama ile insanlara hizmet sunuluyor. Yöresel olarak Susurluk ayranı, yılların eskitemediği Sek markası ve Konya’nın lezzetlerini yaymakta ısrarcı olan Torku markasının ayranları en çok tercih edilen ürünlerdir.

    Cevapla
  2. En güzeli evde yapmak ama o an fırsatınız yok ise eker almanızı tavsiye ederim. Ayran olayında çok başarılılar hatta yoğurt markalarından daha iyi bir performans sergiliyorlar.

    Cevapla

Yorum yapın