En İyi Ev Bitkileri

Her evde en az bir tane bulunan ev bitkileri dekoratif görünmelerinin yanı sıra bizlere faydalı da olabiliyor. Hem evlerimizi renklendirip havasını değiştirmesi için hem de sevdiğimiz için ev bitkileri besliyoruz. Yıllardır bitkiler ile aynı ortamda kalındığında yeterli miktarda oksijenin alınamadığını söylenmiş olsa da 1989 yılında Nasa’nın yaptığı araştırma sonucu yararlı ev bitkilerini açıkladıktan sonra birçok tabu da yıkılmış oldu. Evleriniz bitki seçerken artık daha yararlı seçimler yapabilmeniz için ev bitkileri konusunda detaylı bir araştırma yaptım. Evlerinizde ya da ofislerinizde bitkilerden vazgeçemiyorsanız hazırladığım en iyi ev bitkileri içeriğimi incelemenizi tavsiye ederim.

En İyi 10 Ev Bitkisi

Evinizde hoş bir hava yaratıp daha şık bir görünüme kavuşturan ev bitkilerinin aynı zamanda bulundukları ortamın havasını da temizlemesini ister misiniz? Birbirinden güzel ve çok yönlü ev bitkilerini sizler için inceledim ve en iyilerini bir liste haline getirdim. Evleriniz artık bu listedeki ev bitkileriyle hem daha güzel hem de daha sağlıklı olacak. En iyi ev bitkileri listesini inceledikten sonra hemen evinize almak isteyeceğinizden eminim!

Aloe Vera

aloe vera ev bitkisi

Özellikleri kadınların çok iyi bildikleri bitkilerden biri olan Aloe Vera cilt bakımı ürünlerinde de oldukça sık kullanılan bir bitki. Bakımı en kolay bitkilerden biri olan Aloe Vera bitkisinden çok az bir bakım ile üst düzey verim alabilirsiniz. Güneşi çok seven bitkilerden biri olduğu için özellikle cam kenarlarına güneşi görebilecekleri yerler koymayı tercih edebilirsiniz. İçerisindeki jel kozmetik sektöründe çok popüler bir malzeme olarak kullanılıyor. Ayrıca bu jeli kendiniz de koparıp içinden çıkararak kullanabilir içeceklerinize katabilir, yüzünüze ve ellerinize uygulayabilirsiniz. Yara ve yanık izlerine iyi gelen bir özelliği de var.

 • Temizlediği Kimyasal: Benzene

Chlorophytum Comosum – Kurdele Çiçeği

Chlorophytum Comosum – Kurdele Çiçeği

Bulunduğu alanı anında güzelleştiren bir etkiye sahip kurdele çiçeğini özellikle asarak kullanırsanız müthiş bir görünüm verecektir. Ev dışında ofis ortamları için de çok tavsiye edilen bu bitki havayı temizleme özelliği dolayısıyla çok yararlı. Oksijen bitkisi olarak da bilinen kurdele çiçeği bakımı en kolay bitkilerden de biridir aynı zamanda. Çok çabuk büyüyüp serpilen yapıya sahip bir ev bitkisi. Güneş alamayan ama ışıklı bir yere koyabilirsiniz. Evlerinizde ya da ofislerinizde olması gereken en iyi bitki seçimlerinden olacaktır.

 • Temizlediği Kimyasallar: Benzene, Formaldehit, Karbon Monoksit, Xylene

Sansevieria Trifasciata Laurentii – Paşa Kılıcı

paşa kılıcı ev bitkisi

Ülkemizde en sevilen bitkilerden biri olan paşa kılıcının neredeyse olmadığı ev yok diyebilirim. Mistik bir anlam yükledikleri için de çok seviliyır olabilir. Özellikle yatak odalarınıza koyulması önerilen bu bitkinin diğer bitkilerden farklı enteresan bir özelliği var. Geceleri havadaki karbondioksiti emip oksijen salgılıyor! Paşa kılıcının Nasa’nın açıkladığı bitkiler arasında en üst sıralarda yer aldığını da ayrıca belirtmek isterim. Bakımı kolay bitkilerden olan paşa kılıcından almanızı öneririm.

 • Temizlediği Kimyasallar: Formaldehit, Karbon Monoksit, Xylene

Draceana – Kardeş Kanı

dreacana ev bitkisi

Farklı boy ve farklı renklerde birçok çeşidi olan kardeş kanı bitkisinin bakımı çok olduğu için her evde rahatça bakılabilecek bir bitki. Çok fazla sulama gerektirmeyen ve ışıklı bir ortamda olması tavsiye edilen kardeş kanı bitkisi özellikle son zamanlarda çok tercih edilen bitkilerden biri haline geldi. Kardeş kanının yararlarını öğrenen herkes bu bitkiyi almak istemekte oldukça haklı zaten. Hem bu kadar faydalı hem de bakımı bu kadar kolay güzel bir bitkinin herkesin evinde olması gerektiğini düşünüyorum.

 • Temizlediği Kimyasallar: Benzene, Formaldehit, Xylene, Toluene , Trichloroethylene

Ficus Elastic – Kauçuk Bitkisi

ficus elastik ev bitkisi

Kabuğu kesildiğinde içinde akan latex isimli beyaz bir sıvı olduğu için ve bu sıvıdan yapışkan elde edilebildiği için adına kauçuk bitkisi denen bir önerim var. Evlerde en fazla yetiştirilen ve sıkça her yerde görebileceğiniz bir bitki. Haftada bir sulamanız ve güzel ışık alan bir yere koymanız bakımı için yeterli. Özellikle mobilya yapımında kullanılan yapışkanlardan yayılan kimyasalları havadan temizleyen hem faydalı ve hem de dekoratif olan bir bitki.

 • Temizlediği Kimyasal: Formaldehit

Pothos Epipremnum Aureum – Salon Sarmaşığı

pothos ev bitkisi

Bakımı en kolay bitkilerden olan salon sarmaşığı çok güneşe ihtiyaç duymayan, karanlık yerlerde bile büyüyebilen bir bitki. Özellikle yüksek yerlere koymanızı öneririm çünkü boyu metreleri bulacak kadar uzuyor. Havayı temizlerken evinizin görünümünü de bambaşka bir hale getiriyor. Ayrıca Nasa’nın açıkladığı yararlı bitkiler listesinde ilk sırada olduğunu da bilmenizi isterim. Hiç bitki bakamam diyen birinin bile kolayca bakabileceği neredeyse ölmesinin imkansız olduğu bu bitkiyi herkese öneriyorum.

 • Temizlediği Kimyasallar: Benzene, Formaldehit, Karbon Monoksit, Xylene, Toluene..

Phalaenopsis Orchid – Orkide

orkide ev bitkisi

En güzel ve en zarif bitkilerden biri olan orkideyi sevmeyen yoktur herhalde. Birçoğumuzun da evinde olan bir aynı zamanda. Diğer bitkilerden farklı olarak paşa kılıcı gibi geceleri havadaki karbondioksiti emerek oksijen verdiği için uyuduğunuz yerde bulundurmanızda fayda var. Güzelliğinin verdiği bir zahmet var diğer yararlı bitkiler kadar bakımı kolay değil. Biraz zahmetli bir bakımı olan orkide için ışık ve güneş alması önemli. Suya doyması da gereken orkide ilgi isteyen bitkiler grubunda yer alıyor.

 • Temizlediği Kimyasal: Toluene

Chrysalidocarpus Lutescens – Areka Palmiyesi

Chrysalidocarpus Lutescens – Areka Palmiyesi

Areka Palmiyesi salonlara en çok yakışan bitkilerden biri ve aynı zamanda havayı en iyi temizleyen bitkilerden. Bakımı için hava ve gün ışığı alması gerekiyor. Cam kenarları bu bitkiler için en uygun yerler olabilir. Ayrıca ince geniş yapraklı yapıları dolayısıyla geniş bir alana ihtiyaç duyabilirler. Havayı temizlemesi dışında yoğun miktarda nem bıraktığı için kış aylarında evlerde ısıtmadan kaynaklı oluşan kuruluğu da önlüyor.

 • Temizlediği Kimyasallar: Benzene, Karbon monoksit, Formaldehit, Xylene, Toluene , Trichloroethylene

Lavanta Çiçeği

Lavanta Çiçeği

En faydalı ve en estetik çiçeklerden biri olan Lavanta çiçeği kesinlikle her evde olmalı diye düşünüyorum. Kokusundaki yatıştırıcı özellik migren hastalarına iyi gelir, kan basıncını düzenlediği için stres seviyesini en aza indirir. Soğuğun iyi gelmediği bir bitki olduğundan güneşi direkt alabileceği yerlere konmasında fayda var. Sadece faydalı ve güzel görüntüye sahip değil aynı zamanda çok da güzel bir kokuya sahip. Ayrıca kokusu sivrisinek, karasinek, pire ve güveleri savıyor.

Yelken Çiçeği – Barış Çiçeği

Yelken Çiçeği – Barış Çiçeği

Parlak ve canlı yaprakları sayesinde bulunduğu ortamın enerjisini değiştirecek hem güzel görünümlü hem de oldukça faydalı bir bitki olan Yelken çiçeği diğer adıyla barış çiçeğinden bahsetmek istiyorum.  Bulunduğu ortamdaki havayı zararlı kimyasallardan temizler. Bakımı konusunda dikkat edilmesi gereken detaylardan biri güneşe maruz bırakılmamasıdır. Işık gören bir yerde durması yeterlidir. Sıcak havalarda toprağının nemli olması gerekir. Küçük ayrıntılara dikkat ettiğiniz sürece bakımı oldukça kolay ve zahmetsiz bir bitki olan yelken çiçeği her evde olması gereken en iyi bitkilerden biri.

 • Temizlediği Kimyasallar: Benzene, Karbon monoksit, Formaldehit, Xylene, Trichloroethylene

Nasa’nın araştırmaları sonucu açıkladığı yararlı ev bitkilerinin de bulunduğu birbirinden güzel ve faydalı ev bitkilerini bir araya getirdiğim en iyi ev bitkileri listemi inceledikten sonra bu bitkilere sahip olmak isteyeceğinize eminim. Listemi beğendiyseniz paylaşmayı unutmayın. Eklemek istediğiniz ev bitkisi varsa yorum yapabilirsiniz.

 

Paylaşmak Önemsemektir!

“En İyi Ev Bitkileri” üzerine bir yorum

 1. Annemde bu bitkilerin neredeyse hepsinden var ama ben adlarını bilmiyordum sadece alovera bitkisini biliyorum isim olarak onunda kremsi salgısını krem olarak kullandığım için biliyorum. Kılıç çiçeği için ne 1 metre uzunluğuna geldiğinde evin olur diye batıl bir inanç da var. 🙂

  Cevapla

Yorum yapın