En İyi14 Lastik Markası! (Yüksek Performanslı Lastik Markaları)

Birkaç gün önce yeni bir araba satın aldım. Arabanın lastikleri çok kötü durumda olunca yenilemek şart oldu. Daha önce birkaç farklı markanın lastiklerini kullanmıştım. Ancak bu sefer daha özenli ve iyi lastik seçmeye karar verdim. En iyi lastik markası her kişi için farklılık gösterebiliyor. Ancak dünyanın en iyi lastik markası olarak öne çıkan birkaç farklı şirket de var. En iyi lastik markalarını araştırırken sizinle de bu konuyu konuşmak istiyorum.

Birkaç gün süren araştırmalarım ve daha önceki deneyimlerime ek olarak bu sefer farklı ustalardan da görüş aldım. İşte farklı araç tiplerine göre en iyi lastik markaları!

En İyi 14 Lastik Markası

Lastik alırken dikkat edilmesi gereken birkaç nokta bulunuyor. Öncelikle lastiğin boyutuna dikkat etmelisiniz. Sadece görsele bakarak lastik seçimi yapmak yakıt, yol sürüşü, güvenlik vb. faktörlerde sorunlara yol açıyor. Öte yandan yaşadığınız yerin iklim koşulları da en önemli kriterdir. Aşağıda en iyi lastik markaları ve markaların öne çıkan özellikleriyle kolayca seçim yapabilirsiniz. İşte en iyi lastik markası:

Michelin

En iyi lastik markası sağlam ve uzun ömürlü performansı ile Michelin’dir. Üstelik çeşitli kuruluşlar tarafından da her yıl ‘en iyi lastik markası’ ‘en iyi üretici’ gibi ödüller de veriliyor. Yapılan son testlerde ise 6 farklı türde ADAC testinden geçen nadir lastik markalarından biri olmuştur. Michelin otomobil, kamyonet, SUV, ağır araç veya iş makineleri gibi farklı alanlarda lastik üretimi yapıyor.

1888 yılında faaliyete başlayan Fransız şirket, müşteri memnuniyeti konusunda da başarıyı sağlamıştır. Aynı zamanda MotoGP’nin lastik tedarikçisi de Michelin’dir. En iyi lastik markaları arasında yer alan Michelin’in en önemli dezavantajı ise piyasaya göre daha yüksek fiyat sunmasıdır. Primacy 3 ve Primacy 4 modelleri ise en çok tercih edilenlerdendir.

Michelin lastikleri hakkında daha fazla bilgi almak ve resmi web sitesine ulaşmak için tıklayın.

Bridgestone

Bridgestone sessiz ve sert tutuş sağlayan tekerlekleriyle en iyi lastik markaları listesinde yer alıyor. Ancak Michelin gibi bu marka da üst segment ve fiyatları da ortalamaya göre yüksek. Japon merkezli şirket, dünyanın en büyük lastik üreticilerinden biri olmuştur. Aynı zamanda belirli dönemlerde Formula1 için de çalışmıştır.

Bridgestone lastikleri sorunsuz kullanabileceğiniz markalardan biridir. Üstelik son dönemlerde RFT- Patlak Yol Alabilen Lastik teknolojileri ile gündeme gelmektedir. Bu teknoloji sayesinde lastiğiniz patlasa bile 80 km boyunca yol alabiliyorsunuz. Son olarak kuru yol tutuşu ve ıslak zemin performansıyla birçok rakibini elediğini söyleyebilirim.

Bridgestone lastiklerini detaylı incelemek için buraya tıklayabilirsiniz.

Goodyear

Dünya çapında kendini kanıtlayan en iyi lastik markası Goodyear. Özellikle son yıllarda büyük bir yükseliş yakaladığını söylemek mümkün. Uzun sırt aşınma süresi, yakıt tasarrufu ve yol çekişi ile Goodyear markasına şans verebilirsiniz. Ayrıca Michelin ve Bridgestone markalarına oranla fiyatı daha uygun. Otomobil, hafif ticari ve 4×4 lastikleri ile aracınıza yazlık veya kışlık lastik seçebilirsiniz. Son olarak Porsche, BMW, Mercedes, Ford vb. dev otomobil markalarının da Goodyear markasını orijinal ekipman olarak kullandığını söylemeliyim. Efficient Grip Performance 2 ve Eagle Sport modellerine göz atabilirsiniz.

Goodyear lastik modelleri ve ipuçlarıyla ilgili bilgi edinmek için tıklayın.

Pirelli

1872 yılında kurulan Pirelli, günümüzde 5 kıtada ve 160 ülkede hizmet veren uluslararası lastik şirketlerinden biridir. Teknoloji ve inovasyonun en üst noktada olduğu Pirelli, en iyi lastik markası listesinde olmayı kesinlikle hak ediyor. Uzun ömürlü ve yüksek performanslı lastikleri beş yıl boyunca sorunsuz bir kullanım sağlar. Bununla birlikte üst segment markalardan biri olması nedeniyle fiyatları da yüksektir. Kısacası Pirelli marka veya ölçüye göre yazlık, kışlık veya dört mevsim lastik konusunda en iyilerden biridir. Pirelli lastikleri sürüş konforunu arttırırken CO2 emisyonunu ve yakıt tüketimini azaltır. Ancak sert lastikleri olması nedeniyle ses yalıtımı iyi olmayan arabalarda hafif gürültüye sebep olabilir.

Pirelli lastiklerini buraya tıklayarak yakından inceleyebilir ve aracınız için en iyi lastiği bulabilirsiniz.

Continental

Continental, en iyi lastik markaları arasında yer almasına rağmen görece daha uygun fiyatlar sunuyor. Üstün Alman teknolojisiyle üretilen lastikler, hafif ticari ve binek araçlar için tercih edilebilir. Aynı zamanda Audi, Jaguar, Nissan, Skoda ve Volvo gibi önde gelen otomobil firmaları da Continental lastiklerini kullanmaktadır. Güvenliği öncelik noktasına alan Continental, uluslararası bağımsız testlerin tamamında yüksek puanlar alıyor. Aynı zamanda geçtiğimiz dönemlerde dünyaca ünlü AutoZeitung dergisi Continental’i en iyi lastik markası olarak seçmiştir. EcoConnact6 modelini binek aracınız için inceleyebilirsiniz.

Continental lastikleri ile ilgili ayrıntıları buraya tıklayarak görebilir ve fiyat bilgisi alabilirsiniz.

Dunlop

1889 yılında İngiltere merkezli kurulan şirket, günümüzde %75 pay Goodyear ve %25 hisse ile Sumitomo tarafından yönetilmektedir. Dunlop, 2015 yılında Çankırı’da kurulan fabrikayla birlikte Türkiye’de üretime başlamıştır. Dunlop lastikleri uygun fiyatı ile genele hitap etmektedir. Bununla birlikte lastikleri serttir ve ses yapabilir. Ancak son dönemde üretilen lastik modelleri ile ses konusunda büyük bir atılım yaptığını söylemek mümkün. Yenilikçi çalışmalarıyla her yıl dünyanın yüzden farklı ülkesinde en iyi lastik markaları arasında olmayı başarmıştır.

Dunlop lastik modelleri hakkında daha fazla bilgiye erişmek için tıklayın.

Petlas

Petlas, 1976 yılında askeri araç lastiklerine dair dışa bağımlılığı azaltmak için kurulmuştur. Kurulduğu günden bu yana her geçen yıl büyümeyi başarmıştır. Aynı zamanda Türkiye’nin en çok tercih edilen lastik markalarından biridir. Petlas kışlık ve yazlık lastik fiyatları piyasa ortalamasındadır. Dolayısıyla sınırlı bütçeye sahipseniz Petlas lastiklerini inceleyebilirsiniz. Bununla birlikte yol tutuşu ve sürüş güvenliği konusunda Michelin, Bridgestone gibi markalar kadar iyi sonuçlar vermeyebilir. Yazlık lastik için Imperium PT515, kışlık lastik için ise Snowmaster W651 modelleri vardır.

Petlas hakkında daha fazla bilgiye erişmek için tıklayın.

Nokian Tyres

Finlandiya merkezli Nokian Tyres, orta segment lastik markaları arasında yer alır. Özellikle kış lastiği konusunda aynı skaladaki birçok rakibi elediğini söylemek mümkün. Binek araç, 4×4, kamyonet ve ağır iş araçları için lastik üretimi yapar. Aynı zamanda uygun fiyatlı lastik arayışında olanlar için iyi bir tercihtir. Nokian çivili lastik konusunda en başarılı markalardan biridir. Bu lastik modelinde tıpkı kramponlarda olduğu gibi lastik sırtında metal çiviler yer alır. Böylece yol tutuşu daha güvenli hale gelir. Güçlü kızaklama direnciyle ön plana çıkan Wetproof modelini yazlık lastik olarak değerlendirebilirsiniz.

Nokian en yakın lastik bayisini bulmak veya ürünlerini yakından incelemek için tıklayın.

Lassa

Lassa, yerli üretim lastik markalarından biri. 1978 yılında üretime başlayan marka, 1988 yılında Japon şirket Bridgestone Corporation ile ortaklık kurmuştur. Ortaklık neticesindeyse Brisa markası ortaya çıkmış ve uluslararası arenada satışlar başlamıştır. Lassa’nın hepimizin kulaklarında yer ettiği ‘Sağlamsa Lassa’ sloganıyla da çok sevildiğini söylemek mümkün. Lastikleri ortalama fiyatlara sahip olmasına rağmen müşteri hizmetleri konusunda çok başarılı değil. Ancak kısıtlı bütçeye sahip olanlar için iyi bir alternatif olacaktır.

Lassa hakkında ayrıntılı bilgiye ulaşmak için web sitesini buradan ziyaret edebilirsiniz.

Hankook

Güney Kore merkezli Hankook, 1941 yılında kurulmuştur. Günümüzde dünyanın en büyük lastik üreticileri arasında ilk 10’da yer almaktadır. Avrupa, Asya ve Amerika’da en çok satılan en iyi lastik markalarından biridir. Çin, Güney Kore, Macaristan, ABD ve Endonezya’da fabrikaları vardır. Maksimum yol tutuş avantajı sağlayan Hankook lastikleri, fiyat/performans açısından en iyiler arasında bulunuyor. Ayrıca diş kalınlığı ve yakıt performansıyla da kullanıcıları memnun ettiğini söylemek mümkün. En önemlisiyse piyasa ortalamasına göre lastik fiyatları oldukça uygun.

Binek, 4X4/SUV, hafif ticari, otobüs ve kamyonlar için lastik üreten Hankook, son yıllarda yaptığı AR-GE çalışmalarının karşılığını almıştır. Ayrıca Audi, Ford, Mercedes, BMW, Renault, Volkswagen, Honda, Fiat vb. dünyaca ünlü otomobil markaları da birçok modelinde Hankook lastiklerini tercih etmektedir. Hankook en iyi yazlık lastik modeli Ventus Prime 3 iken en iyi kışlık lastik modeli Winter i*cept evo3 olarak öne çıkıyor.

Hankook 4 mevsim, yazlık ve kışlık lastik modellerini buraya tıklayarak inceleyebilirsiniz.

BF Goodrich

1870 yılında kurulan BF Goodrich, günümüzde off-road lastik üretiminde ilk üç sırada yer alıyor. Ayrıca SUV, hafif ticari, binek, spor vb. otomobiller için de en iyi lastik üretimiyle ön plana çıkmayı başarıyor. Birkaç sene önce Michelin’in bir iştiraki olarak üretim yapsa da günümüzde uluslararası hizmet veren ABD’li bir şirket tarafından satın alınmıştır. En iyi ve sessiz lastik arayışındaysanız BF Goodrich’in geniş ürün yelpazesinden yararlanabilirsiniz. Özellikle Urban Terrain, G-Force Winter 2, Advantage modelleri tercih ediliyor. Ayrıca en iyi yazlık lastik için de BF Goodrich Advantage modeline bir şans verebilirsiniz.

BF Goodrich, yol tutuşu yüksek lastik markaları arasında bulunuyor. Ancak Türkiye’de çok popüler olmamakla birlikte kullanıcıların büyük bir kısmı memnun. Aynı zamanda off-road yarışlarının vazgeçilmez markalarından biri. Özellikle arazi aracınız varsa veya aracınızı sık sık arazi vb. engebeli yollarda kullanıyorsanız BF Goodrich, sizin için iyi bir tercih olacaktır. Son olarak ticari veya hafif ticari araç sahipleri ise Activan modelini değerlendirebilir.

BF Goodrich en iyi lastik modellerini buradan inceleyebilirsiniz.

Dayton

En iyi oto lastik tercihinizi Dayton markasından yana da kullanabilirsiniz. Japon merkezli şirket, 120’yi aşkın ülkede satış yapmaktadır. Markanın asıl sahibi ise Bridgestone Corporation’dur. Türkiye’de Brissa markası tarafından Bursa’da üretilmektedir. Aynı zamanda Japonya, Fransa vb. ülkelerde de üretimi gerçekleştirilir. Dayton lastikleri kuru ve ıslak zemindeki yüksek tutuşları sayesinde pazarda etkili bir duruma gelmiştir. Bununla birlikte uygun fiyatlı en iyi lastik markası arayışında olanlar da Dayton markasını tercih etmektedir.

Dayton binek, ticari ve hafif ticari araçlar için üretim ve satış yapmaktadır. En iyi yazlık lastik modeli Dayton Touring 2’dir. Bununla birlikte kamyon, tır vb. araçlar için en iyi lastik D800T olarak da ön plana çıkıyor. Özellikle hafif ticari veya ticari araç sahibiyseniz Dayton markalı lastikleri tercih edebilirsiniz. Bu lastikler uzun ömürlü olmalarının yanı sıra düşük maliyetleriyle de her bütçeye hitap etmeyi başarıyor.

Dayton lastik modellerini yakından incelemek için tıklayın.

Kormoran

4 mevsim, yazlık ve kışlık lastik modelleri ile Kormoran da en iyi lastik seçenekleri arasındaki yerini alıyor. Üstelik Michelin tarafından üretilmesi de Kormoran’ın bir adım daha öne çıkmasına yardımcı oluyor. Ayrıca ucuz lastik markası arayışında olanlar için de geniş bir seçenek sunan Kormoran, yüksek performans sağlıyor. Kormoran kışlık lastik modellerinde yağmur, kar ve çamurun hızla uzaklaştırılması ve araç performansının düşmemesi için dörtlü oluk sistemi kullanılıyor. Yazlık lastik modelleri ise yüksek sıcağa uygun olarak dayanıklı materyaller ve Michelin’in özel tekniği ile üretiliyor.

Kormoran orta segment lastik arayanlar için tercih edilebilecek markalar arasında bulunuyor. En iyi yazlık lastik modeli için Vanpro tercih edilirken en iyi kışlık lastik için Suv Summer kullanılıyor. Son olarak Kormoran, Türkiye’de özellikle internet sitelerinden çok daha uygun fiyatla satın alınabiliyor.

Kormoran oto lastik modellerini buraya tıklayarak inceleyebilirsiniz.

Falken

1983 yılında Japonya’da kurulan Falken, uygun fiyatlı lastik arayanlara hitap ediyor. Bu durumun en önemli sebebi ise Falken’in 2015 yılında Çankırı’da fabrika açması. Bu tarihten itibaren Türkiye pazarında önemli bir yer edindiğini söylemek mümkün. Ayrıca motor sporlarındaki başarısı da Falken’in birçok ülkede tanınmasını ve satış hacmini arttırmasını sağlamıştır.

Falken, 4×4, binek ve hafif ticari araçlar için üretim yapmaktadır. Özellikle üstün yol tutuşu ve konforu sebebiyle Falken tercih edilebiliyor. Ayrıca uzun ömürlü olması da Falken’in en iyi lastik seçenekleri arasında olmasını sağlıyor.

Falken lastik modellerini yakından incelemek için tıklayın.

 

En iyi lastik markaları içeriğini beğendiniz mi? İçeriği beğendiyseniz bizi arkadaşlarınıza önerebilirsiniz. Daha fazla kişiye ulaşmamız için aşağıdaki butonlara tıklayarak bizi desteklemeyi unutmayın!

Paylaşmak Önemsemektir!

“En İyi14 Lastik Markası! (Yüksek Performanslı Lastik Markaları)” üzerine 2 yorum

  1. Aslında bu araç lastiklerinde markadan çok üretilen ürünün kalite sıralamasına bakmak lazım bir Pirelli markası almak için firma mağazasını ziyaret ettiğiniz de lastiklerin ana markasının dışında bazı yan fason markalar ürettiği ve bu markaların o markanın yan ürünü olduğunu söylediklerine şahit oluyoruz. Bu taraz ürünler uygun fiyatları ile rağbet görüyor fakat kalite olarak esas pahalı ürünlerin kalitesinin yanından bile geçmiyor. Burada iyi marka değil de iyi lastik desek daha doğru olacağına inanıyorum.

    Cevapla
  2. Lastik gerçekten önemli bir materyal canını seven sevdiklerini düşünen kişi aracına çakma ucuz laztik takmaz. Bu mataryeller azami öneme sahiptir. Lastiğin kanalları olsun yanak kalınlığı çok önemlidir. Aracınızın lastik ebatı uygun standartlarda olmalı büyük veya küçük ebatlı lastikler bunu al uyar diyen olsa da kullanılmamalıdır. Marka olarak zaten vermişsiniz en sağlam ve güvenilir markalar verilenler. Ama piyasa da çakma dediğimiz taklit ürünler var onları almaktan kaçının benim sizlere önereceğim marka Continental ve Lassa markalarıdır.

    Cevapla

Yorum yapın