En İyi Lastik Markaları

Birkaç gün önce yeni bir araba satın aldım. Arabanın lastikleri çok kötü durumda olunca yenilemek şart oldu. Daha önce birkaç farklı markanın lastiklerini kullanmıştım. Ancak bu sefer daha özenli ve iyi lastik seçmeye karar verdim. En iyi lastik markası her kişi için farklılık gösterebiliyor. Ancak dünyanın en iyi lastik markası olarak öne çıkan birkaç farklı şirket de var. En iyi lastik markalarını araştırırken sizinle de bu konuyu konuşmak istiyorum.

Birkaç gün süren araştırmalarım ve daha önceki deneyimlerime ek olarak bu sefer farklı ustalardan da görüş aldım. İşte farklı araç tiplerine göre en iyi lastik markaları!

En İyi 9 Lastik Markası

Lastik alırken dikkat edilmesi gereken birkaç nokta bulunuyor. Öncelikle lastiğin boyutuna dikkat etmelisiniz. Sadece görsele bakarak lastik seçimi yapmak yakıt, yol sürüşü, güvenlik vb. faktörlerde sorunlara yol açıyor. Öte yandan yaşadığınız yerin iklim koşulları da en önemli kriterdir. Aşağıda en iyi lastik markaları ve markaların öne çıkan özellikleriyle kolayca seçim yapabilirsiniz. İşte en iyi lastik markası:

Michelin

En iyi lastik markası sağlam ve uzun ömürlü performansı ile Michelin’dir. Üstelik çeşitli kuruluşlar tarafından da her yıl ‘en iyi lastik markası’ ‘en iyi üretici’ gibi ödüller de veriliyor. Yapılan son testlerde ise 6 farklı türde ADAC testinden geçen nadir lastik markalarından biri olmuştur. Michelin otomobil, kamyonet, SUV, ağır araç veya iş makineleri gibi farklı alanlarda lastik üretimi yapıyor.

1888 yılında faaliyete başlayan Fransız şirket, müşteri memnuniyeti konusunda da başarıyı sağlamıştır. Aynı zamanda MotoGP’nin lastik tedarikçisi de Michelin’dir. En iyi lastik markaları arasında yer alan Michelin’in en önemli dezavantajı ise piyasaya göre daha yüksek fiyat sunmasıdır. Primacy 3 ve Primacy 4 modelleri ise en çok tercih edilenlerdendir.

Michelin lastikleri hakkında daha fazla bilgi almak ve resmi web sitesine ulaşmak için tıklayın.

Bridgestone

Bridgestone sessiz ve sert tutuş sağlayan tekerlekleriyle en iyi lastik markaları listesinde yer alıyor. Ancak Michelin gibi bu marka da üst segment ve fiyatları da ortalamaya göre yüksek. Japon merkezli şirket, dünyanın en büyük lastik üreticilerinden biri olmuştur. Aynı zamanda belirli dönemlerde Formula1 için de çalışmıştır.

Bridgestone lastikleri sorunsuz kullanabileceğiniz markalardan biridir. Üstelik son dönemlerde RFT- Patlak Yol Alabilen Lastik teknolojileri ile gündeme gelmektedir. Bu teknoloji sayesinde lastiğiniz patlasa bile 80 km boyunca yol alabiliyorsunuz. Son olarak kuru yol tutuşu ve ıslak zemin performansıyla birçok rakibini elediğini söyleyebilirim.

Bridgestone lastiklerini detaylı incelemek için buraya tıklayabilirsiniz.

Goodyear

Dünya çapında kendini kanıtlayan en iyi lastik markası Goodyear. Özellikle son yıllarda büyük bir yükseliş yakaladığını söylemek mümkün. Uzun sırt aşınma süresi, yakıt tasarrufu ve yol çekişi ile Goodyear markasına şans verebilirsiniz. Ayrıca Michelin ve Bridgestone markalarına oranla fiyatı daha uygun. Otomobil, hafif ticari ve 4×4 lastikleri ile aracınıza yazlık veya kışlık lastik seçebilirsiniz. Son olarak Porsche, BMW, Mercedes, Ford vb. dev otomobil markalarının da Goodyear markasını orijinal ekipman olarak kullandığını söylemeliyim. Efficient Grip Performance 2 ve Eagle Sport modellerine göz atabilirsiniz.

Goodyear lastik modelleri ve ipuçlarıyla ilgili bilgi edinmek için tıklayın.

Pirelli

1872 yılında kurulan Pirelli, günümüzde 5 kıtada ve 160 ülkede hizmet veren uluslararası lastik şirketlerinden biridir. Teknoloji ve inovasyonun en üst noktada olduğu Pirelli, en iyi lastik markası listesinde olmayı kesinlikle hak ediyor. Uzun ömürlü ve yüksek performanslı lastikleri beş yıl boyunca sorunsuz bir kullanım sağlar. Bununla birlikte üst segment markalardan biri olması nedeniyle fiyatları da yüksektir. Kısacası Pirelli marka veya ölçüye göre yazlık, kışlık veya dört mevsim lastik konusunda en iyilerden biridir. Pirelli lastikleri sürüş konforunu arttırırken CO2 emisyonunu ve yakıt tüketimini azaltır. Ancak sert lastikleri olması nedeniyle ses yalıtımı iyi olmayan arabalarda hafif gürültüye sebep olabilir.

Pirelli lastiklerini buraya tıklayarak yakından inceleyebilir ve aracınız için en iyi lastiği bulabilirsiniz.

Continental

Continental, en iyi lastik markaları arasında yer almasına rağmen görece daha uygun fiyatlar sunuyor. Üstün Alman teknolojisiyle üretilen lastikler, hafif ticari ve binek araçlar için tercih edilebilir. Aynı zamanda Audi, Jaguar, Nissan, Skoda ve Volvo gibi önde gelen otomobil firmaları da Continental lastiklerini kullanmaktadır. Güvenliği öncelik noktasına alan Continental, uluslararası bağımsız testlerin tamamında yüksek puanlar alıyor. Aynı zamanda geçtiğimiz dönemlerde dünyaca ünlü AutoZeitung dergisi Continental’i en iyi lastik markası olarak seçmiştir. EcoConnact6 modelini binek aracınız için inceleyebilirsiniz.

Continental lastikleri ile ilgili ayrıntıları buraya tıklayarak görebilir ve fiyat bilgisi alabilirsiniz.

Dunlop

1889 yılında İngiltere merkezli kurulan şirket, günümüzde %75 pay Goodyear ve %25 hisse ile Sumitomo tarafından yönetilmektedir. Dunlop, 2015 yılında Çankırı’da kurulan fabrikayla birlikte Türkiye’de üretime başlamıştır. Dunlop lastikleri uygun fiyatı ile genele hitap etmektedir. Bununla birlikte lastikleri serttir ve ses yapabilir. Ancak son dönemde üretilen lastik modelleri ile ses konusunda büyük bir atılım yaptığını söylemek mümkün. Yenilikçi çalışmalarıyla her yıl dünyanın yüzden farklı ülkesinde en iyi lastik markaları arasında olmayı başarmıştır.

Dunlop lastik modelleri hakkında daha fazla bilgiye erişmek için tıklayın.

Petlas

Petlas, 1976 yılında askeri araç lastiklerine dair dışa bağımlılığı azaltmak için kurulmuştur. Kurulduğu günden bu yana her geçen yıl büyümeyi başarmıştır. Aynı zamanda Türkiye’nin en çok tercih edilen lastik markalarından biridir. Petlas kışlık ve yazlık lastik fiyatları piyasa ortalamasındadır. Dolayısıyla sınırlı bütçeye sahipseniz Petlas lastiklerini inceleyebilirsiniz. Bununla birlikte yol tutuşu ve sürüş güvenliği konusunda Michelin, Bridgestone gibi markalar kadar iyi sonuçlar vermeyebilir. Yazlık lastik için Imperium PT515, kışlık lastik için ise Snowmaster W651 modelleri vardır.

Petlas hakkında daha fazla bilgiye erişmek için tıklayın.

Nokian Tyres

Finlandiya merkezli Nokian Tyres, orta segment lastik markaları arasında yer alır. Özellikle kış lastiği konusunda aynı skaladaki birçok rakibi elediğini söylemek mümkün. Binek araç, 4×4, kamyonet ve ağır iş araçları için lastik üretimi yapar. Aynı zamanda uygun fiyatlı lastik arayışında olanlar için iyi bir tercihtir. Nokian çivili lastik konusunda en başarılı markalardan biridir. Bu lastik modelinde tıpkı kramponlarda olduğu gibi lastik sırtında metal çiviler yer alır. Böylece yol tutuşu daha güvenli hale gelir. Güçlü kızaklama direnciyle ön plana çıkan Wetproof modelini yazlık lastik olarak değerlendirebilirsiniz.

Nokian en yakın lastik bayisini bulmak veya ürünlerini yakından incelemek için tıklayın.

Lassa

Lassa, yerli üretim lastik markalarından biri. 1978 yılında üretime başlayan marka, 1988 yılında Japon şirket Bridgestone Corporation ile ortaklık kurmuştur. Ortaklık neticesindeyse Brisa markası ortaya çıkmış ve uluslararası arenada satışlar başlamıştır. Lassa’nın hepimizin kulaklarında yer ettiği ‘Sağlamsa Lassa’ sloganıyla da çok sevildiğini söylemek mümkün. Lastikleri ortalama fiyatlara sahip olmasına rağmen müşteri hizmetleri konusunda çok başarılı değil. Ancak kısıtlı bütçeye sahip olanlar için iyi bir alternatif olacaktır.

Lassa hakkında ayrıntılı bilgiye ulaşmak için web sitesini buradan ziyaret edebilirsiniz.

 

En iyi lastik markaları içeriğini beğendiniz mi? İçeriği beğendiyseniz bizi arkadaşlarınıza önerebilirsiniz. Daha fazla kişiye ulaşmamız için aşağıdaki butonlara tıklayarak bizi desteklemeyi unutmayın!

Paylaşmak Önemsemektir!

Yorum yapın