En İyi 15 Su Markası (En Sağlıklı Su Markaları)

Türkiye’de çeşmeden akan suyu içebilen şehirlerin sayısı her geçen gün azalıyor. On – on beş yıl önce marketten içilebilir su alan kişilerin sayısı oldukça düşüktü. Ancak günümüzde başta damacana olmak üzere marketlerden hazır su alıyoruz. Peki, sizce her su aynı kalitede olabilir mi? En iyi su markaları Sağlık Bakanlığı’nın yetkili kişileri tarafından analizler sonucunda belirleniyor. Bu markalardan birçoğu ise marketlerde görmeye alışkın olmadığımız firmalarda oluşuyor. Sağlıklı ve iyi bir su kokusuz, berrak ve renksiz olmalıdır. Aynı zamana pH değeri 6,5 – 8 arasında değişim gösterebilir.

En İyi 15 Su Markası

Hazır içme suları için herkes bir markanın en iyisi olduğunu düşünür. Piyasada özellikle birkaç marka en iyi su firması olarak insanların aklında yer etmiştir. Ancak Sağlık Bakanlığı’nın hazırladığı su analiz raporlarında bu markaların birçoğunu görmek mümkün değildir. Daha önce içmediğiniz ve hatta adını bile duymadığınız markalar analizlerde en iyisi olarak seçilir. Bu sularda toksik, biyolojik, radyolojik unsurlar bulunmaz. Aşağıda güvenle tüketebileceğiniz en iyi su markaları listesine ulaşabilirsiniz.

Buzdağı Su

Buzdağı Su

 • pH değeri: 7.1 (alkali)

Sakarya, Keremali Dağlar’ından elde edilen Buzdağı Su, en iyi su markası olarak ön plana çıkıyor. Sağlık Bakanlığı tarafından açıklanan analiz raporlarında son yıllardır en iyi ilk üçte yer almaktadır. Son raporda ise birinci sıraya çıkmıştır. Buzdağı Su markasının 100 puan üzerinden toplam puanı 84’tür. Bu da onu Türkiye’nin en iyi suyu yapmıştır. Dağıtım ağının geniş olmaması nedeniyle Türkiye’de kolayca bulunabilecek markalardan değil. Ancak gördüğünüz zaman sağlığınız için stok yapabilirsiniz.

Fuska Su

Fuska Su

 • pH değeri: 7.5

Fuska doğal kaynak suyu da Sakarya’dan çıkarılmaktadır. Sapanca Dağları’nın en yüksek noktalarından toplanan su 21 kilometrelik isale hatları ile fabrikaya indiriliyor. Fuska’da tıpkı Buzdağı gibi dağıtım ağı çok geniş olmayan şirketler arasında bulunuyor. Ancak buna rağmen satış rakamlarını her geçen gün yükseltmektedir. Dünya standartlarına uygun malzeme kullanımı ve paketleme sayesinde su uzun süre doğallığını koruyor. Zengin mineraller içermesi sebebiyle Fuska’yı güvenle tüketebilirsiniz. Aynı zamanda bebekler için de özel suları bulunmaktadır.

Taşkesti Su

Taşkesti Su

 • pH değeri:9

Taşkesti Su Bolu’nun aynı ismi taşıyan ilçesinden çıkarılıyor. Doğal kaynak suyu olmasının haricinde doğal mineralli su sertifikasını alabilen nadir markalardan biri olduğunu söyleyebilirim. El değmeden doldurulan su, analizler sonucunda en iyiler arasında yer almayı başarmıştır. Polikarbonat içermeyen şişeleri ve cam ambalajları sayesinde, su ilk günkü tazeliğini koruyor.

Javsu

Javsu

 • pH değeri:6

Jandarma Asayiş Vakfını Destekleme A.Ş. kuruluşu tarafından kurulan Javsu kendine has lezzeti ve berraklığıyla en iyi sular arasında yer alıyor. Ankara / Kızılcahamam’dan çıkarılan su, doğal mineralli olma özelliğini taşıyor.

Munzur Su

Munzur Su

 • pH değeri:4

Ovacık / Tunceli’de karlarla kaplı dağlardan çıkarılan doğal kaynak suyu Munzur’dur. Munzur Su 1999 yılından beri doğal kaynak suyu dolumu ve satışını yapıyor. Deneyenlerin vazgeçemediği nadir su markalarından biri olduğunu söyleyebilirim. Ancak Türkiye’de çok geniş bir dağıtım ve satış ağı bulunmuyor. pH değeri yüksek olmasına rağmen yumuşak bir içime sahip.

Tekir Su

Tekir Su

 • pH değeri:2

Toros Dağları’nın  Şekerpınarı kaynağından elde edilen doğal kaynak suyu, en iyiler listesinde yer alıyor. El değmeden şişelenen Tekir Su, düşük sodyum oranıyla dikkat çekiyor. Bu özelliği ile tuz / sodyum diyeti yapanlar güvenle bu suyu tüketebilir. Aynı zamanda alkali su özelliğini de taşımaktadır.

Abant Su

Abant Su

 • pH değeri:2

Abant Su, Bolu ve Kocaeli şehirlerindeki doğal kaynak suları ile üretim yapıyor. Bolu / Abant ve Kocaeli / Gölcük’ten gelen doğal kaynak suları farklı boyutlardaki pet şişelere dolduruluyor. Sağlık Bakanlığı’nın paylaştığı su analiz raporlarında, uzun yıllardır üst sırada durmayı başarmaktadır. Bu özelliği ve doğal kaynak suyu olması ile en çok tercih edilen sular arasında bulunuyor.

Kalabak Su

Kalabak Su

 • pH değeri:1

Kalabak Su, Eskişehir ve Türkiye’nin en iyi su markaları arasında yer alıyor. Doğal kaynak suyu el değmeden şişeleniyor ve son tüketiciye ulaştırılıyor. Çevresel etkilerden arındırılan su, sel ve kar suyu gibi durumlardan özenle korunmaktadır. Bu sayede dağdan gelen doğal lezzetiyle şişelenmektedir.

Erikli Su

Erikli Su

 • pH değeri:6

Erikli Su, Sağlık Bakanlığı’nın yetkilileriyle veri paylaşmayan markalar arasında bulunuyor. Dolayısıyla bakanlık tarafından herhangi bir analiz yapılmamış. Ancak en fazla tercih edilen su markalarından biri olduğu için bilgi vermek istedim. Erikli markası günümüzde Nestle ile işbirliği yapmaktadır. Hisselerin büyük bir çoğunluğu uluslararası Nestle markasına aittir. Fakat hala Uludağ’ın zirvesinden elde edilen suları ile ön plana çıkıyor.

Atlantis Su

Atlantis Su

 • pH değeri:3

Sağlık Bakanlığı tarafından yapılan analiz çalışmalarında ilk sıralarda yer alan diğer bir su markası Atlantis’tir. Atlantis Su, Kayseri’de dolum yapıyor ve Toros Dağları’ndan gelen suları şişeliyor. Düzenlenen analiz raporlarını internet sitesi üzerinden paylaşan firma, işinin hakkını veriyor. Yüksek pH değerine sahip olması nedeniyle tadına alışmanız zaman alabilir.

Hayat Su

Hayat Su

 • pH değeri:6 – 8.0

Hayat Su markası da Sağlık Bakanlığı’nın en iyi sular listesinde yer almayan markalardan biri. Ancak çok fazla tüketiliyor. Genel olarak müşteri memnuniyetinin yüksek olduğunu söylemek mümkün. Hayat Su, beş farklı noktada dolum yapmaktadır. Bu nednele pH değerleri 7.6 ve 8.0 arasında değişim gösteriyor. Hayat Su satın aldığınızda değerler kısmından pH değerini net bir ifadeyle öğrenebilirsiniz.

Assu

Assu

 • pH değeri:3

Assu, Askale İçecek Üretim Pazarlama bünyesindeki markalardan biri. Doğal mineralli kaynak suyu özelliğini taşıyor. Bakanlık tarafından açıklanan en iyi içilebilecek sular listesinde ilk sıralarda yer alıyor. Bolu’nun dağlarından elde edilen su özel dolum tesislerinde şişelenmektedir. Dengeli mineral yapısı ve yumuşak içimi sayesinde çok sevildiğini söyleyebilirim.

AOÇ Elmacık Su

AOÇ Elmacık Su

 • pH değeri:9

Sakarya / Hendek Bölgesi’nde bulunan Elmacık Sıradağları’ndan çıkarılan su, ideal pH oranıyla dikkat çekiyor. 7.96 pH değeri ile piyasanın en iyi suları arasında bulunduğunu söyleyebilirim. Doğal mineralli su yüksek oranda kalsiyum içeriyor. Ozonsuz saf su olma özelliği ve AB standartlarındaki dolum tesisi ile sıklıkla tercih ediliyor.

Pınar Su

Pınar Su

 • pH değeri: 7 – 8

Pınar Su, Türkiye’nin yerli içecek markaları arasında yer alıyor. Geniş dağıtım ağı ve köklü bir firma olması nedeniyle çok fazla tüketilmektedir. Uzun yıllardır Türkiye’nin en çok satılan su markalarından biri. Uludağ, Gökçeağaç, Akçağaç ve Madran olmak üzere dört farklı kaynağı bulunuyor. Her bir tesis farklı üretim kapasitesi ve pH değeriyle üretim yapmaktadır.

Saka Su

Saka Su

 • pH değeri:2

‘Türkiye’nin en değerli suyu’ sloganıyla satılan Saka Su, üç yıl boyunca ‘üstün lezzet ödülü’ almayı başarmıştır. Bu nedenle en iyi su markaları listemde yer alıyor. Ancak Sağlık Bakanlığı tarafından bir analizinin yapıldığını söylemek mümkün değil. Saka Su, Çamlıca ve Köyceğiz’de bulunan iki farklı üretim tesisiyle şişeleme yapmaktadır. Sularına dair detaylı analiz raporlarını, markanın web sitesinden kolayca görüntüleyebilirsiniz.

Sevdiklerinizi için bu listeyi hemen paylaşın! Siz de evinizde, iş yerinizde tercih ettiğiniz su markaları hakkında yorum yaparak binlerce kişiye ulaşabilirsiniz.

 

Paylaşmak Önemsemektir!

“En İyi 15 Su Markası (En Sağlıklı Su Markaları)” üzerine 10 yorum

 1. Yazınızda, ismini ilk defa duyduğum su markaları gördüm, aslında su deyip geçmemek lazım sertliğinin önemli olduğu kanaatindeyim. Evimizde biz Bölgemizin kaynağı olduğu için Tekir su kullanıyoruz. Aslında bizim şehirde Çatalan suyu var ve bu suyu bildiğiniz kaynak suyu ama borularda ki hijyensiz durum veya depolarda ki sıkıntılar nedeniyle hazır kaynak sulara para veriyoruz. Ne çok pahalı nede çok düşük fiyat su yerine orta ölçekli suları tercih edin

  Cevapla
 2. kızıldağ su ödül bile aldı. ph değerleride harika. fiyattada hepsinden daha ucuz. 1,5 lt 1tl. 18lt damacana 9 tl eve kadarda ücretsiz getiriyorlar. bayiden alırsanız dahada uygun. diğerleri beş para etmez vede pahalı

  Cevapla
  • Bu yorumu ancak Kalabak suyu içmemiş biri yapabilir. Buradaki markaların neredeyse tamamını içtim ama Eskişehir Kalabak tarihi bir su olup, içim yumuşaklığını kimseye kaptırmaz. İkinci olarak İzmit Çene suyu yine tarihidir ve Kalabak suyundan sonra gelir yumuşaklık ve kalite bakımından ama bu listede yok. Bu iki su hakiki kaynaktır ve Cumhuriyet başlangıcından beri bulundukları şehirlerde kamyon suculuğu, sebil ve çeşmelerle yerel halk tarafından zaten tüketilmekteydi. Kalabak suyu özellikle ihraç ediliyor ve Eskişehir dışında bulunmuyor. Esas diğer suların çoğu ticari amaçla kurulduklarından kaynak suyu oldukları bile şüphelidir.

   Cevapla
   • bu su isinde de devamli denetim gerekir ph degeri bilesimi onayli olmali herkes kendi yoresini methediyor orada olmayan netsin fiyat uretime ve talebe bagli ama aaglik onayi onemli her markada bir sikayet var sasirdim

    Cevapla
 3. En son Pınar Madranda karar kıldım PH degeri uygun ve minarelli sular sınıfında, gayet memnunum, içmesi güzel, şiskinlik falan yapmıyor. Yer Aydın

  Cevapla
 4. Tekir ve hayat su dışında diğerlerine güvenmiyorum. Bazı markaları ilk defsa duydum sanırım bulunduğu bölgede yerel firma olduğundandır. Su markaları el değmeden üretilmesi ve kaynağına yakın olarak kurulduğundan Türkiye markası olmak için çok iyi bir dağıtım ağına sahip olması gerekiyor yoksa kaynağının bulunduğu bölgede bilinecektir.

  Cevapla
 5. pH değeri 1, 2 3 olarak belirtilmiş olan sularin ph degerleri hatalı yazılmış sanırım veya benim bilmediğim bir şey mi var. pH değerinin azalmasi asid e doğru yaklaşması demek diye biliyorum. Ne dersiniz?

  Cevapla
  • Bazı markalara yapılan yorumlar doğru gözükse de yazarın pH değerinde aşırı saçmalaması bende de soru işaretleri uyandırdı.
   pH 1 2 3 olur mu ya asit şişelemişler gibi 🙂

   Cevapla
 6. Elmacık su kaliteli bir firma. bizzat tesisini gezdim gördüm temiz bir şekilde el değmeden şişelenşyor.

  Cevapla

Yorum yapın