KPSS’siz Memur Alan Kurumlar (Güncel Liste!)

Her yıl milyonlarca kişi devlet kurumlarında çalışmak için başvuru yapıyor. Birçok kişi KPSS ile atanmak isterken birçok kişi de KPSS’siz memur alan kurumları tercih ediyor. Kamu personel alımı her iki yöntemle de gerçekleştirilmektedir. KPSS şartı aramayan veya 60 – 70 gibi düşük puanlarla alım yapan pek çok kurum ve kuruluş var. Ancak talebin fazla olması nedeniyle başvurular kısa sürede doluyor. İçeriğimizde KPSS’siz memur alan kurumlar ve başvuru şartlarını yakından inceleyebilirsiniz.

2021 KPSS’siz Memur Alan Kurumlar Hangileridir?

Sınavsız memur alımı farklı eğitim düzeyinde olan kişilere hitap ediyor. İlkokul veya lisans fark etmeksizin pek çok kurum farklı iş alanları için alım gerçekleştirmektedir. Lise / önlisans veya lisans düzeyinde KPSS puanınız olmasa bile belirli kurumlarda çalışabilirsiniz.

KPSS’siz memur alımı yapan kurumlar:

 • AB Bakanlığı Gelir İdaresi Başkanlığı,
 • Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanlığı,
 • Belediyeler,
 • Toplu Konut İdaresi,
 • TBMM Memurlukları,
 • İçişleri Bakanlığı,
 • Özel Kalem Müdürlükleri,
 • Bakanlar Kurulu Sekreterliği,
 • Milli Savunma Bakanlığı,
 • Diyanet,
 • Milli İstihbarat Teşkilatı,
 • Özelleştirme İdaresi Başkanlığı,
 • Bakanlık Müşavirliği,
 • Basın Müşavirliği,
 • Müsteşar, müsteşar yardımcısı, bakanlık müsteşarlığı,
 • Daire başkanlığı,
 • Müfettiş, müfettiş yardımcılığı.

Bu kurum veya kuruluşlarda sınavsız olarak çalışabilirsiniz. Yukarıdaki KPSS’siz memur alımı yapan kurumlar her yıl belirli dönemlerde iş ilanı yayınlamaktadır. Bu sayede sözleşmeli veya daimi memur olarak kamu kurumlarında çalışmaya hak kazanabilirsiniz.

KPSS’siz Memur Alımı Başvurusu Nasıl Yapılır?

Kamu kurumlarının ihtiyaç duyduğu alanlarda sınavsız memur alımı yapılır. Uzman, uzman yardımcılığı, müfettiş ve müfettiş yardımcılığı, itfaiye, sözleşmeli personel vb. alanlarda yapılan alımlar sayesinde pek çok kişi iş sahibi olabiliyor. Kurumlar KPSS şartı aramazken bazı kamu kurumlarında giriş sınavı yapılabiliyor.

KPPS’siz memur alımı yapan kamu kurumlarını İşKur web sitesinden takip edebilirsiniz. Geçerli kamu memur alım ilanlarını incelemek ve başvuru yapmak için tıklayın.

KPSS’siz Bekçi Alımı

Sınavsız memur alımları arasında en çok tercih edilen meslek grupları arasında bekçilik yer alıyor. Bekçilik için KPSS şartı aranmamaktadır. Bununla birlikte bekçi olmak isteyenler MEB tarafından hazırlanan 100 soruyu yazılı olarak cevaplandırıyor. Türkçe, Hayat Bilgisi, Sosyal Bilgiler, Fen Bilgisi, Genel Kültür ve Matematik derslerinden oluşan sınavda ise oldukça kolay sorular sorulmaktadır.

Askerliği yapan, kamu haklarından mahrum olmayan, terör örgütüyle ilişkisi olmayan ve en az 1,67 boyunda olan erkekler KPSS’siz bekçilik başvurusu yapabilir. Ancak kadın bekçilik başvuruları için henüz net bir tarih belli değil.

KPSS’siz PTT Memur Alımı

Her yıl binlerce kişiyi istihdam eden PTT, birçok kadro için KPSS şartı aramıyor. PTT tarafından belirlenen başvuru şartlarında KPSS yer almıyorsa, adaylar yazılı ve sözlü sınav sonrasında işe alınabiliyor. KPSS’siz PTT memur alımı gişe görevlisi ve posta dağıtıcı olarak çalışabiliyor. Aynı zamanda kargo görevlisi olarak da PTT’de çalışmak mümkün.

SGK KPSS’siz Memur Alımı

Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK), belirli aralıklarla farklı şehirlerde KPSS’siz memur alımı gerçekleştiriyor. Operasyon görevlisi, idari işler görevlisi ya da yerel takım lideri gibi farklı pozisyonlarda çalışmak istiyorsanız SGK’nın iş ilanlarını yakından takip etmeniz gerekiyor. Aynı zamanda SGK, birkaç pozisyon için kurum içinde sınav yapabiliyor. Ancak genellikle KPSS’den daha kolay olduğunu belirtmekte fayda var.

Belediyelere KPSS’siz Memur Alımı

Bulunduğunuz il veya ilçedeki belediyenin iş ilanlarını takip ederek memur olabilirsiniz. Belediyeler, işçi, tekniker, danışmanlık, veteriner, uzman doktor, hemşire, yazılım vb. farklı meslek gruplarına yönelik sınavsız memur alımı gerçekleştiriyor. Sözleşmeli personel alımı yapan belediyeler, genellikle kendi sınırları içindeki başvuruları değerlendirmeye almaktadır. Bu nedenle ikametgahınızdaki belediye ile iletişime geçerek KPSS’siz memur alımı hakkında detaylı bilgi edinebilirsiniz.

MİT KPSS’siz Memur Alımı

Milli İstihbarat Teşkilatı, özerk yapısı gereği belirli dönemlerde ve ihtiyaç halinde memur alımı gerçekleştirmektedir. T.C. vatandaşı en fazla 35 yaşında olan kişiler, en az bir yüksekokul veya lisans mezunu ise MİT başvurusu yapabiliyor. Başvuruları online olarak kabul eden MİT, gerekli durumlarda KPSS’siz memur alımı gerçekleştirmektedir. Online başvuru yapmak için tıklayın.

Üniversitelerde KPSS’Siz Memur Alımı

KPSS’siz memur alımı yapan kurumlar arasında üniversiteler de yer alıyor. Ancak genellikle temizlik görevlisi, hasta bakım vb. alanlarda alım yapıldığını belirtmek gerekiyor. Bununla birlikte nadiren KPSS şartı aranmadan veya çok düşük puanlarla asistan da alınabiliyor. Bulunduğunuz şehirdeki üniversiteler ile iletişime geçerek KPSS’siz memur alımı ilanlarından haberdar olabilirsiniz.

Sınavsız Memur Alımı Başvuruları Nasıl Yapılır?

Yukarıda yer alan KPSS’siz memur alan kurumların web sitelerini yakından inceleyerek sınavsız memur alımı başvurusunda bulunabilirsiniz. Bu kurumlar çoğu zaman hiçbir sınav şartı aramadan alım yapmaktadır. Ancak başvuru yapan kişilerin mutlaka 657 Sayılı Devlet Memurları kanunun 48. maddesindeki şartları taşımaları gerekiyor. Aksi takdirde tüm şartlar karşılansa bile devlet memuru olarak çalışmak söz konusu değil.

 

KPSS’siz memur alan kurumlar içeriğini aşağıdaki paylaşım butonlarına tıklayarak sosyal medya hesaplarınızda paylaşabilirsiniz! Merak ettiğiniz soruları yorumlarda sormayı unutmayın!

Paylaşmak Önemsemektir!

“KPSS’siz Memur Alan Kurumlar (Güncel Liste!)” üzerine bir yorum

 1. İyi güzel yazmışsınız Bekçi, Ptt çalışanı vs ama bir bekçi olmak istiyorsunuz sizden kpss istiyor. Kpss puanı olmadan da giriliyor diyorsun bu sefer uzmanlıktan ayrılma vs diyorlar. Sanırım kpss’siz yada kpss’li kurumlara girebilmek için sağlam bir torpilin olacak.

  Cevapla

Yorum yapın