En İyi 10 Şiir Paylaşım Sitesi (Şiir Paylaşım Siteleri!)

Şiir paylaşım siteleri ünlü şairlerin eserlerini okumaktan ve boş zamanlarında kendi şiirlerini yazmaktan hoşlanan birçok kişi arasında popülerdir. Siz de bu kişilerden biriyseniz ve şiirsiz bir hayat düşünemiyorsanız, daha önce şiirle ilgili birkaç uygulama veya web sitesi kullanmış olmanız muhtemeldir.

En İyi 10 Şiir Paylaşım Sitesi

İnternette pek çok şiir sitesi bulunur ve bu platformların her birinin kendine has özellikleri, kültürleri, konuları ve tarzları vardır. Web siteleri ise yeni yazarlar bulmayı ve çalışmalarınızı başkalarıyla paylaşmayı her zamankinden daha kolay hale getirdi. Siz de şiir yazmayı seviyor ve sosyal medya platformlarında okuyucuların ilgisini çekmeye çalışıyor olabilirsiniz. Birçok konuda faydalı olsalar da Facebook, Instagram ve Twitter gibi sosyal medya siteleri şiir paylaşımı için pek uygun platformlar değildir. Daha tutkulu şiir okurlarının olduğu bir alanda şiirlerinizi yayınlarsanız daha büyük başarı elde edebilirsiniz. Ben de 12 yaşımdan beri şiir dünyasıyla uğraşıyorum. Şiirlerimi yayınladığım birçok web sitesi ve kelimelerle doldurduğum defterler sayesinde yüzlerce şiir yazdım. Etrafımdan okuyuculara nasıl ulaştığım ile ilgi çok fazla soru alıyorum. Bu yazımda şiir maceramda bana büyük yardımı dokunan ve birçok okur elde ettiğim en iyi şiir paylaşım sitelerini ele almak istiyorum.

Şiir Defterim

şiir defterim

Şiir Defterim, 1999 yılında oluşturulmuş bir web sitesidir. Birkaç şairin ve site ziyaretçisinin tavsiyesi üzerine site, MDB veri tabanı üzerinde ASP kodlaması ile yeniden yapılandırılmış ve ziyaretçilerin kendi şiirlerini göndermelerine izin verilmiştir. Dokuz yıl sonra, siteye kullanıcıların kendi şiirlerini göndermelerini ve aynı zamanda siteye üye olmalarını sağlayan bir üyelik sistemi uygulandı. 2012 yılında üye geri bildirimleri ve fikirleri doğrultusunda onlara daha iyi hizmet verebilmek için web sitesi kademeli olarak bugünkü görünümüne kavuşmuştur. Sitede bulunan yüzlerce şiir günlük olarak yapılan güncellemeler sayesinde okurlara ulaşmaktadır.

Uygulaması var mı: Hayır

Ücretli mi: Hayır

Buraya tıklayarak Türkiye’nin en büyük şiir paylaşım sitelerinden birini ziyaret edebilirsiniz.

Antoloji

antoloji

Antoloji, Türkiye’nin en kapsamlı kültür-sanat sitesi olup, geniş bir içerik yelpazesine sahiptir. Antoloji veri tabanı, geleneksel şairlerin eserlerine ek olarak, dünyanın her yerinden eserlerini gönderen amatör şairlerin şiirlerini içerir. Dileyen şairler bir şair hesabı oluşturarak şiirlerini toplulukla paylaşabilirler. Ayrıca Antoloji şairleri birbirlerini takip edebilir, birbirleriyle mesajlaşabilir, şair ve şiirler hakkında yorum yapabilir, şairleri ve şiirleri değerlendirebilir ve gruplar oluşturabilir. Kısacası Antoloji şairlerin birbirleriyle etkileşim kurmalarını sağlayan oldukça kapsamlı bir kültür ve sanat ağıdır.

Uygulaması var mı: Hayır

Ücretli mi: Hayır

Buraya tıklayarak binlerce şairi keşfedebilir ve şiirlerinizi yayınlayabilirsiniz.

Özgür Roman

ozgur roman

Özgür Roman yazmaya adanmış bir web sitesidir. Bu siteyi herhangi bir şeyi yazmak için kullanabilirsiniz. Sitede çevrimiçi günlüğünüzü dahi tutabilirsiniz. Yeni bir roman, hikâye, deneme veya şiir yazmaya başlayabilir ve bunları paylaşabilirsiniz. Forum bölümünde yayınlananları tartışabilir, yorumlarınızı yayınlayabilir ve sitenin kendisi de dahil olmak üzere her şey hakkındaki görüşlerinizi ifade edebilirsiniz. Seçilmiş kitaplar alanında beğendiğiniz ve sizin için önemli olan kitapları sunabilir ve onlar hakkındaki düşüncelerinizi toplulukla paylaşabilirsiniz.

Uygulaması var mı: Hayır

Ücretli mi: Hayır

Buraya tıklayarak bu harika topluluğun bir parçası olabilirsiniz.

Heybedar

heybedar

heybedar bir hesap oluşturduktan sonra şiirler, kısa öyküler, denemeler ve röportajlar gibi edebiyat eserlerini yayınlamanıza olanak tanıyan bir paylaşım sitesidir. Siteye kaydolduktan sonra, hesabınızın kullanılmadan önce editör tarafından yetkilendirilmesi gerekir. Bu, çoğu durumda 48 saate kadar sürebilir. Editör hesabınızı onayladıktan sonra, materyalinizi platforma gönderebilirsiniz. Materyalleriniz editör izin verdikten sonra yayınlanacaktır. Yazılar üç kategoriye ayrılmıştır: yeni yayınlanmış, güzideler ve yayınlanmayı bekleyenler. Aynı zamanda sitede en çok okunan içeriklerin yer aldığı bir “İlk 10” listesi bulunmaktadır.

Uygulaması var mı: Hayır

Ücretli mi: Hayır

Buraya tıklayarak heybeder web sitesine gidebilir ve şiirlerinizi paylaşabilirsiniz.

Medium

medium

Medium, büyük bir çevrimiçi kullanıcı topluluğuna sahip, oldukça iyi bilinen bir yazma platformudur. Platformun şiire ayrılmış bir bölümü de vardır. Medium bir şeyler yazmak için gerçekten iyi bir sitedir ve birçok kişi platformdan memnundur. Medium’un yaratıcı araçları ve stili, sektörde neredeyse rakipsizdir. Buna rağmen, hala çok sayıda şairi yoktur. Bu bir topluluğun arasında kolayca parlamak isteyen kişiler için avantajlı olabilir. Yazma aracının kullanımı basit olduğu için Medium’da yazmak oldukça kolaydır.

Uygulaması var mı: Evet

Ücretli mi: Hayır

Buraya tıklayarak oldukça popüler olan Medium web sitesine gidebilir, şiirlerinizi paylaşabilirsiniz.

Wattpad

waypadd

Wattpad dünyanın en büyük yazı sitelerinden biridir ve sitede kurgu içerikler oldukça ön plandadır. Ancak bu, şairlerin siteye katkıda bulunmasını engellemez. Halihazırda platformda bulunan çok sayıda okuyucu nedeniyle, bir kitle geliştirmek ve büyütmek diğer sitelere daha kolaydır. Kitle geliştirme ve büyümte, platformun kullanımıyla basitleştirilmiştir. Bu da Wattpad’i yeni yazarlar için ideal kılar. Wattpad’de henüz yazı yazmıyorsanız, hemen başlamayı düşünmelisiniz. Bu platformun benim için iyi bir seçim olmasının nedenlerinden biri uygulamaya ve web sitesine erişim ve kullanım kolaylığı.

Uygulaması var mı: Evet

Ücretli mi: Hayır

Buraya tıklayarak her yazarın mutlaka bulunması gereken platforma gidebilirsiniz.

Tumblr

Tumblr

Tumblr sanatçılar, tasarımcılar ve yapımcılar için bir sosyal ağdır. Ağ, kullanıcılarının şiir ve yaratıcı hikayelerini diğer Tumblr kullanıcılarından oluşan geniş bir kitleyle paylaşmasına olanak tanır. Şair, şiir vb. kelimeleri içeren etiketleri kullanarak yazaralar eserlerini daha geniş kitlelere ulaştırabilirler. Kullanıcıları son derece yaratıcı bireyler olduğu için genel olarak sanata ve şiire ilgi duyan kişilere ulaşma potansiyeliniz yüksektir. Bu, gelişmekte olan şairler için önemli bir faydadır. Sitede paylaşım yapmadan ve gezinmeden önce siteye üye olmanız gerekmektedir.

Uygulaması var mı: Evet

Ücretli mi: Hayır

Hem şiirlerinizi yayınlamak hem de sanatçılarla dolu bir sosyal medya platformunda gezinmek istiyorsanız Tumblr’a bu linke tıklayarak ulaşabilirsiniz.

Poemhunter.com

poemhunter

Bu platform, oluşturduğu harika ve son derece geniş topluluk sayesinde dünyanın her yerinden yüzlerce şairle tanışmamı ve bağlantı kurmamı sağladığı için listemde yer alıyor. Ek olarak, platformun kendisi zaman zaman platformdaki seçkin eserler için şarkı sözü videoları oluşturur ve çeşitli kategorilerde en çok okunan şairleri listeler. Sitenin, üyelerin çalışmalarını en iyi formatta (PDF) yükleyebilecekleri bir e-kitap istasyonuna sahip olması, sitenin ve uygulamanın bir başka ilgi çekici özelliğidir.

Uygulaması var mı: Evet

Ücretli mi: Hayır

Buraya tıklayarak platformu inceleyebilirsiniz.

Commaful.com

commaful

Bu web sitesinin şık ve çekici tasarımı, onu listemdeki benzer tarzdaki şiir paylaşım sitelerinden ayırıyor. Nispeten yeni olan içerik paylaşım sitesi, çoğunlukla şiir ve edebiyat yazarlarına hitap ediyor ve içeriklerin çarpıcı görsel resimlerle yayınlanmasına izin veriyor. Commaful görünümü ve hissi açısından türünün tek örneğidir ve tüketiciler düşünülerek tasarlanmıştır.

Uygulaması var mı: Evet

Ücretli mi: Hayır

Siz de bu eşsiz şiir paylaşım sitesini buraya tıklayarak keşfedebilirsiniz.

PoetryNook

poetrynook

PoetryNook, şairlerin ve yazarların çalışmalarını paylaşmaları için büyüleyici bir kaynaktır ve göz atmaya kesinlikle değerdir. Sitenin temel tasarımı ve göz kamaştırıcı görünümü, birçok farklı şiir platformuna materyal göndermeyi mümkün kılıyor. Bu siteyle ilgili sevdiğim şeyler arasında, bir forum olması ve şairlerin yeteneklerini geliştirmelerine yardımcı olan haftalık bir yarışma düzenlenmesi yer alıyor.

Uygulaması var mı: Hayır

Ücretli mi: Hayır

Yarışmalara ve şiirler hakkındaki tartışmalara katılmak için buraya tıklayarak PoetryNook web sitesine gidebilirsiniz.

Eğer siz de şiir hakkında tutkulu iseniz ve severek şiir yazıyorsanız bu sitelere mutlaka göz atmanızı tavsiye ediyorum. Bu yazımı beğendiyseniz beğene tıklamayı, fikirlerinizi belirtmeyi ve sevdiklerinizle paylaşmayı unutmayın.

Paylaşmak Önemsemektir!

“En İyi 10 Şiir Paylaşım Sitesi (Şiir Paylaşım Siteleri!)” üzerine bir yorum

  1. Şiir defteri ve antoloji bana ilham kaynağı olmuş köşe taşı sitelerim arasındadır. Bu mecralarda gezerek çok güzel zamanlar geçirdim. şimdi bu konuyu görünce eski günlerim aklıma geldi sayenizde o sitelere tekrar göz atacağım.

    Cevapla

Yorum yapın