En İyi 11 Ücretsiz Eğitim Sitesi (Ücretsiz Eğitim Siteleri!)

İnternet çağında eğitime büyük miktarlarda para harcamak bence hiç gerekli değil. Ücretsiz eğitim sitelerindeki çevrimiçi kurslara kaydolarak, kişi bilgi ihtiyacını rahatlıkla karşılayabilir. Çevrimiçi kurslar sadece ucuz değil, aynı zamanda çalışan insanlar için de çok kullanışlıdır. Ücretsiz çevrimiçi kurslar sunan veya öğrenciler için faydalı kaynaklar içeren web siteleri bulmak mümkündür. Bu web siteleri eğitici podcastler, videolar ve notlarla doludur ve ayrıca ziyaretçilerine periyodik değerlendirme sınavları uygularlar.

Sonuç olarak, iş dünyası diplomalarımızdan ziyade yeteneklerimize daha fazla önem verdiğinden, çevrimiçi eğitimin önemsiz ve yetersiz olduğu yanlış bir kanıdır. Günümüzde kuruluşlar, öğrencileri akademik performanslarına veya derece durumlarına göre değil, sorunları çözme konusundaki bilgi ve kapasitelerine göre istihdam etmektedir. Bütün bunlardan yola çıkarak öğrencilik yıllarımdan iş hayatına kadar en çok kullandığım en iyi ücretsiz eğitim siteleri üzerine bir liste çıkardım.

En İyi 11 Ücretsiz Eğitim Sitesi

İnternetin ister beş ister doksan beş yaşında olsun, her yaştan insana sunabileceği çok şey var. İnternette bulunan bilgi miktarı, özellikle konu eğitim olduğunda neredeyse sınırsızdır. Bunun en iyi yanı ise, birçok yüksek kaliteli web sitesinin ücretsiz olarak mevcut olmasıdır. Tarihten kodlamaya kadar her şeyi kapsayan aşağıda sizler için derlediğim ve sıklıkla kullandığım web sitelerinde ücretsiz çevrimiçi eğitimler mevcuttur.

Coursera

Coursera

Coursera, çevrimiçi öğrenme fırsatları sağlamak için tüm dünyadaki kolejler ve kuruluşlarla iş birliği yapan bir web sitesidir. Bu, çok çeşitli konuları ve bakış açılarını tek bir aranabilir veri tabanında birleştirir. Ücretsiz çevrimiçi eğitim için bu güçlü araç, birçok en iyi üniversiteden, müzeden ve kurumdan kurslar içerir. Bu yüzden, site son derece çeşitli derinlemesine kurslar sunar. Çok çeşitli konularda çalışmak istiyorsanız veya çeşitli farklı okullardan ve insan gruplarından kurslar almak istiyorsanız Coursera sizin için çok faydalı olacaktır.

Buraya tıklayarak Coursera’ya gidebilir ve öğrenmeye başlayabilirsiniz.

Khan Academy

Khan Academy

Çok sayıda lise sonrası kurumla ortaklık kuran Khan Academy, kullanıcı dostu, iyi organize edilmiş bir arayüz sağlar. Web üzerinden çok sayıda kursun küratörlüğünü de yapan Khan Academy, çok çeşitli konularda inanılmaz miktarda ayrıntı sağlar. Khan Academy sadece en iyi bilinen eğitim sitelerinden biri değil, aynı zamanda oldukça kullanıcı dostudur. Bu da öğrenme hedeflerini sürdürmeyi kolaylaştırabilir. Ücretsiz bir çevrimiçi eğitim arıyorsanız, başlangıç için harika bir yer olan ve birçok dilde eğitimler sunan

Khan Academy’e buraya tıklayarak ulaşabilirsiniz.

Open Culture Online Courses

Open Culture Online Courses

Aradığınız içeriği bir türlü bulamıyorsanız, Open Culture’ın ücretsiz çevrimiçi eğitim kursları dizinine göz atmak isteyebilirsiniz. Dünyanın dört bir yanındaki kolejlerden dersler, filmler ve podcastler bu web sitesinde toplanılmıştır. Site, yalnızca özel üniversite web sitelerinde bulunabilecek, tümü kolayca gezinilebilir bölümler halinde düzenlenmiş çok sayıda içeriğe sahiptir. Birçok kurumun derslerini tek bir web sitesinde bulabilirsiniz, bu da zamandan tasarruf sağlar.

Open Culture’ın listesindeki dersler çeşitli devlet üniversitelerinden gelmektedir. Belirli bir çalışma alanındaki çok sayıda kursu keşfetmek için gerçekten yararlı bir kaynaktır.

Buraya tıklayarak Open Culture içeriklerini keşfedebilirsiniz.

Udemy

Udemy

Udemy’nin ücretsiz kursları, kullanıcıların bireysel derslerden istedikleri kursları oluşturmasına olanak tanıyan ek özellikle birlikte oldukça fazla tercih edilmektedir. Bir dizi prestijli akademisyen ve kurumla iş birliği içinde geliştirilen site, platformunu yüksek kalitelide bilgi ile birleştirir. Udemy’de teknolojiden, aşçılığa birçok alanda hem ücretsiz hem de premium içerikler bulabilirsiniz.

Bu içeriklere buraya tıklayarak ulaşabilirsiniz.

Lifehack Fast Track Class

Lifehack Fast Track Class

Lifehack, enerjinizi ve genel yaşam kalitenizi artırmak için becerilerin gücüne inanan bir firmadır. Geleneksel eğitim becerileri, günümüzün hızla değişen dünyasında maalesef başarılı olamıyor. Gerçek hayatta asla kullanmayacağınız bir yeteneği öğrenmek için yıllarınızı harcamamalısınız. Kendinizin daha iyi bir versiyonu olmanıza yardımcı olacak bir dizi teknik kursa ek olarak, Lifehack’te temel yaşam becerileri ile ilgili kurslar da bulunmaktadır.

Buraya tıklayarak tüm bu ilginç becerilere ulaşabilirsiniz.

Academic Earth

Academic Earth

Academic Earth, çeşitli üniversitelerden kurslar sunan başka bir web sitesidir. Academic Earth, yukarıda bahsedilen diğer siteler gibi, çeşitli kaynaklardan birinci sınıf kursları bir araya getirir ve kullanıcılarına geniş bir konu yelpazesi sunmaya odaklanır. Academic Earth, dersleri konuya ve okula göre kategorilere ayırarak aradığınızı bulmanızı kolaylaştırır.

Academic Earth kurslarına bu linke tıklayarak ulaşabilirsiniz.

edX

edX

edX, ücretsiz çevrimiçi eğitim için başka bir mükemmel kaynaktır. Site, çeşitli farklı kurumlardan kursları bir araya getirmenin yanı sıra, herkes için dikkat çekici, yüksek kaliteli materyaller sunmaktadır. edX, Ivy League okulları gibi prestijli kurumlardan geniş bir konu yelpazesi sunarak çeşitli konularda yüksek kaliteli, ücretsiz çevrimiçi eğitim almayı mümkün kılar.

Tüm bu prestijli kurumların eğitimlerine buraya tıklayarak ulaşabilir, öğrenme serüveninize başlayabilirsiniz.

Alison

Alison

Alison, listemdeki diğer sitelerin aksine çeşitli alanlarda sertifika veren ücretsiz bir eğitim sitesidir. Alison’ın dersleri çoğunlukla iş, teknoloji ve sağlığa odaklanıyor. Ancak aynı zamanda dil edinimi dersleri de veriyor. Okul müfredatı kursları sunmanın yanı sıra Alison, öğrendiklerini göstermek için profesyonel bir sertifikaya ihtiyaç duyan kullanıcılar için mükemmel bir seçimdir.

Bu sertifikaları kazanmak için buraya tıklamanız ve kursları almanız yeterlidir.

Stanford University Online (Standford Online)

Stanford University Online (Standford Online)

Stanford Online, Stanford Üniversitesi’nin tüm çevrimiçi programları için tek adresinizdir. Stanford Online, hem çevrimdışı hem de oturum tabanlı kurslar sunar. Coursera aracılığıyla üniversitenin birkaç kursuna ulaşmak mümkün olsa da, üniversitenin kurslarının çoğuna yalnızca bu platform üzerinden erişilebilir. Bazı kurslar iTunes kullanımını gerektirir, ancak çoğu kurs tamamen bilgisayar tarayıcınız aracılığıyla tamamlanabilir. Stanford Online, yüksek kaliteli kurslar için harika bir kaynaktır, ancak mevcut konu yelpazesi, birden fazla üniversiteye bağlı sitelerle karşılaştırıldığında oldukça sınırlıdır. Ücretsiz kurs arıyorsanız, sol taraftaki açılır menüden “ücretsiz” seçeneğini seçtiğinizden emin olun.

Bu linke tıklayarak dünyanın en iyi üniversitelerinden birinden kurs almaya başlayabilirsiniz.

Open Yale Courses

Open Yale Courses

Open Yale Courses, yalnızca Yale Üniversitesi’nden kurslar sunması bakımından Stanford Online’a benzer. Open Yale Courses benzer şekilde kurumda öğretilen derslerle sınırlı olsa da çok sayıda gerçek kampüs dersi kaydına sahiptir.

Videoların mevcudiyeti sayesinde, yüksek kaliteli kurslar arıyorsanız ancak okuyarak değil izleyerek öğrenmeyi seviyorsanız siteye buradan ulaşabilirsiniz.

UC Berkeley Class Central

UC Berkeley Class Central

Listemdeki diğer kurumlara benzer şekilde, California Üniversitesi Berkeley, bir dizi ücretsiz çevrimiçi eğitim fırsatı sunmaktadır. Okul, yukarıda listelenen kurumlardan daha az kurs sunsa da bazı ek dersler, web yayınları ve RSS Feed içerir. Bu da hakkında daha fazla bilgi edinmek istediğiniz konulardan haberdar olmanızı kolaylaştırır.

Buraya tıklayarak UC Berkeley’nin kaynaklarına ulaşabilirsiniz.

Eğer siz de eğitimin yaşı ve yeri olmadığını düşünüyorsanız ve bu yazımı beğendiyseniz, Beğen butonuna tıklamayı, yorum yapmayı ve paylaşmayı unutmayın!

 

Paylaşmak Önemsemektir!

“En İyi 11 Ücretsiz Eğitim Sitesi (Ücretsiz Eğitim Siteleri!)” üzerine bir yorum

  1. Yıllardır udm üzerinden eğitim alır, ilgi alanıma gelen konularda eğitimde veririm. Profesyonel olan harika bir platform kalite ararsanız burası doğru yer. Sadece ücretli değil her kategoride binlerce ücretsiz eğitim sitede mevcut. Selametle….

    Cevapla

Yorum yapın