En İyi 10 Çocuk Filmi! (En Güzel Çocuk Filmleri ve Konuları!)

Sömestr tatilinin başlaması ve havaların soğumasıyla birlikte evde çocuklarla yapabileceğiniz etkinlikler daha değerli hale geldi. Bizim evde bu durumdan farksız değil. İki çocukla birlikte bu soğuk havalarda dışarı çıkmak oldukça zor. Dolayısıyla evde en iyi çocuk filmleri ve dizilerini izlemek oldukça iyi bir etkinlik olacak diye düşünüyorum.

En iyi çocuk filmleri yüksek animasyon kalitesi ve konularıyla aile boyu keyif sağlıyor. Üstelik aileyle yapılan etkinlikler, çocukların daha fazla ilgisini çekecektir. Çocuklarınızla birlikte kaliteli bir film izlemek ve mutlu bir akşam geçirmek istiyor ancak film seçiminde zorlanıyorsanız aşağıdaki özel listeye göz atmalısınız!

En İyi 10 Çocuk Filmi

Çocuk filmlerinin büyük bir kısmı animasyon olarak yapılsa da gerçek çekim ve animasyonla birleşen sayısız seçenek de var. Ben sizin için her iki kategoriden filmler seçmeye özen gösterdim. Aynı zamanda çocukları eğlendirirken bilinçlenmelerini sağlayan özel mesaj içerikli filmler de bulunuyor. İşte, en iyi çocuk filmleri sizinle!

Buz Devri

Söz konusu en iyi çocuk filmleri olunca Buz Devri elbette ilk sırada yer alır! Ancak Buz Devri serisini bir çocuk filmi kategorisiyle sınırlandırmak çok da doğru değil. Buz Devri, aile boyu izleyebileceğiniz en neşeli ve en güzel filmlerden biri. Üstelik Türkçe dublaj konusunda en başarılı filmlerden biri olduğunu söylemek gerek. 2002 yapımı bu film, animasyon kalitesiyle de günümüzde en başarılılar arasında yer almaya devam ediyor. Buzul Çağı’ndaki bir miskin, bebek, kaplan ve mamutun maceralarını bol kahkaha ile anlatıyor.

Coco

2017 yapımı Coco, son yılların en iyi çocuk filmleri arasında yer alıyor. Üstelik iki dalda aldığı Oscar ödülü de Coco filminin başarısını kanıtlar nitelikte. Filmin ana kahramanı 12 yaşındaki Miguel. Müziği ve şarkıları çok seven Miguel’in en büyük hayali şarkıcı ve gitarist Ernesto de la Cruz ile tanışmaktır. Ancak Cruz hayatını kaybetmiştir ve Miguel, Cruz ile bambaşka bir yolla tanışmayı başarır. Bir gün evde ünlü şarkıcının gitarını bulur ve gitarı çalmasıyla birlikte ölüler diyarına yolculuğu başlar. Miguel, burada Hector isimli bir dolandırıcıyla karşılaşır ve artık tek amacı buradan çıkmaktır. Sevimli bir hikayeyi konu edinen Coco, yediden yetmişe herkesin keyifle izleyeceği filmlerden.

Harry Potter

Yıllar geçse de yeri asla değişmeyen ve aynı kalitesini koruyan nadir filmlerden biri de Harry Potter’dır. 2001 yılında ilk serisiyle vizyona giren Harry Potter, 2022 yılında 20th Anniversary: Return to Hogwarts serisiyle bizimle buluşacak. Harry Potter isimli kahramanımızın Hogwarts Cadılık ve Büyücülük Okulu’na başlaması ve burada sıradışı karakterlerle mücadelesini konu edinen film, sayısız ödüle sahip. Eğer daha önce çocuklarınızla Harry Potter izlemediyseniz Netflix’i açarak ilk seriyi oynatabilirsiniz.

Harry Potter Felsefe Taşı’nı Netflix’ten izlemek için tıklayın!

Aslan Kral

Hazır eskilere gitmişken biraz daha geride yer alan Aslan Kral’ı konuşalım! Aslan Kral, 1994 ve 2019 yapımlarıyla aile boyu film keyfini taçlandıracaktır. 1994 yapımı filmde iki boyutlu animasyon tekniği kullanılırken 2019 yapımı film Disney ile birlikte gerçekçi bir görünüme ulaşıyor. Yavru aslan Simba’nın maceralarını konu edinen Aslan Kral filminde bir krallık mücadelesini görüyoruz. Simba’nın amcası Scar, Simba’nın babasını öldürür ve kral olmaya çalışır. Ayrıca Simba’yıda sürgüne gönderir. Simba’nın hedefi ise geri dönmek ve amcasının ihanetiyle yüzleşmektir.

Sihirli Ejder

En iyi çocuk filmleri günümüzde bol animasyon ve bol komediyle gelişirken Sihirli Ejder’de bunun en güzel örneklerinden birini yansıtıyor. Yoksul bir ailenin çocuğu olan Din, bir üniversite öğrencisidir. Ancak alışılagelen üniversite öğrencilerinden farklıdır ve çok büyük hayallere sahiptir. Din’in en büyük hayallerinden biriyse çocukluk arkadaşıyla yeniden karşılaşmaktır. Ve bir gün, dilekleri gerçeğe dönüştüren sihirli bir ejderle tanışır. Artık Sihirli Ejder ve Din, çocukluk arkadaşını bulma sürecinde beraberdir ve eğlenceli bir yolculuğa çıkarlar. Filmi, Netflix’ten izleyebilirsiniz!

Belle ve Sebastian – Güzel ve Sebastian

Her iki isimle de anılan Belle ve Sebastian, 2013 yapımı en iyi çocuk filmleri arasında yer ediniyor. Dostluk, cesaret ve doğayı konu edinen film üç seriden oluşuyor. İlk serisini izleyip beğendiğinizde diğer filmlerine de göz atmanızı öneririm. İkinci Dünya Savaşı’nın sonlandığı yıllara dönüyoruz. 1945 yılında 8 – 9 yaşlarında olan Sebastian, arkadaşları tarafından hor görülen bir çocuktur. Köy doktoru, alkolik dedesi ve çok sevdiği Angelina onun en yakın çevresidir. Sebastian, bir gün köylüler tarafından hor görülen ve kovalanan köpeği dost edinir ve ismini Belle koyar. Bu sırada Angelina ortadan kaybolur ve Alman askerleri köyü işgal eder. Artık Sebastian hem köpeğini korumalı hem de Angelina’yı kurtarmalıdır.

Ruhların Kaçışı

Japon sinema dünyasının en başarılı film ödülünü taşıyan Ruhların Kaçışı, en iyi çocuk filmleri listesinde önemli bir yere sahip. Hem çocuklara hem de büyüklere hitap eden bu film Chihiro isimli küçük kızın hikayesini konu ediniyor. Chihiro ve ailesi yeni bir kasabaya taşınır ve kasabada oldukça sıradışı bir yapıyı fark eder. Bu yapı, terk edilmiş ve virane bir görünümde olsa da gerçek daha sonra ortaya çıkar. Fantastik bir dünyayı konu edinen bu film Hayao Miyazaki’nin en değerli ve en önemli yapıtları arasında yer alıyor.

Oz Büyücüsü

1939 yapımı bu film, birçoğumuzun hatta anne ve babalarımızın bile hayatta olmadığı bir yılda çekildi. Ancak buna rağmen hala en iyi çocuk filmleri listelerinde en önemli konuklardan biri. Oz Büyücüsü, yediden yetmişe herkesin beğenisini toplayan sayılı filmler arasında yer alıyor. Halası ve amcasıyla bir çiftlikte hayatını sürdüren Dorothy Gale, oldukça mutlu günler geçirmektedir. Dorothy, bir gün evden kaçar ve geri dönmek istediğinde hortuma yakalanır. Bir evin üstüne düşen Dorothy, köpeği Toto ile birlikte fantastik bir dünyaya gözlerini açar. Artık Dorothy’nin peşinde kötü bir cadı ve onu korumaya çalışan iyi bir cadı da vardır.

Charlie’nin Çikolata Fabrikası

2005 yılında vizyona giren Charlie’nin Çikolata Fabrikası, bir kitap uyarlaması. En popüler ve en iyi çocuk filmleri listelerinde yer alan Charlie’nin Çikolata Fabrikası, izleyicilerinden tam puan almayı başarıyor. Willy Wonka enterasan çikolata fabrikasının sahibidir. Ayrıca tuhaf görünümü ve hareketleriyle de ilgi çeker. Willy Wonka, bir gün çikolata fabrikasını devredeceği birini arar ve beş şanslı çocuğu fabrikaya davet eder. Çocuklardan biri Charlie’dir ve Willy Wonka ile serüvene başlamaya hazırdır.

Toy Story – Oyuncak Hikayesi

En iyi çocuk filmleri söz konusu olduğunda Oyuncak Hikayesi’nden bahsetmemek olmaz diye düşünüyorum. 1985 yapımı bu film, IMDB’de en yüksek puana sahip olan çocuk filmlerinden biri. Ayrıca beş yaş üstü çocuklar için de uygun. Hikayemizin ana kahramanı ise Andy isimli küçük bir çocuk. Andy, diğer birçok çocuk gibi oyuncaklarla oynamayı çok seviyor. Ayrıca Andy oyuncaklardan bir koleksiyonda yapar. Andy, oyuncaklarını çok sevse de onlar hakkında bilmediği önemli bir konu vardır: oyuncaklar, Andy’nin yokluğunda canlanmakta ve minyatür bir insan haline gelmektedir!

 

En iyi çocuk filmleri içeriğini sevdiklerinizle paylaşarak en güzel filmi bulmaları konusunda yardımcı olabilirsiniz!

 

Paylaşmak Önemsemektir!

Yorum yapın