Kediler Peynir Yer Mi? (Kediler İçin En İyi Bilgiler!)

Evinizde bir kediyle yaşıyorsanız peynir veya süt ürünlerine karşı yoğun bir ilgisinin olduğunu fark etmişsinizdir. Pek çok kedi, söz konusu peynir olunca son derece sevimli ve istekli bir görünüme bürünür. Bu durumda birçok kedi sahibi, küçük bir parça da olsa kedilerine lezzetli bir lokma vermeye razıdır. Peki, kediler peynir yer mi? Kedilere peynir vermek onların sağlığını etkiler mi? Bu soruları beraber cevaplandıralım!

Geçtiğimiz günlerde yakın bir arkadaşım ilk defa kedi sahiplendi ve oldukça heyecanlı. Benim ise evimde iki kedim var. Dolayısıyla arkadaşımla sohbetlerimiz hep kediler, kedi besinleri ve kedi oyunlarıyla ilgili. Arkadaşım ‘kediler peynir yer mi?’ sorusunu yöneltince ben de sizinle bu konuyu konuşmak istedim.

Kediler Peynir Yer Mi?

Evet, kediler peynir yer. Ancak kedilerin doğaları gereği etobur olduğu ve normal beslenme düzenlerinde hayvan etlerine ihtiyaç duyduğu göz ardı edilmemelidir. Bununla birlikte kediler, ölçülü olarak peynir tüketebilir. Yine de peynirin, kediler için besinsel değeri oldukça düşüktür.

Kediler, bitki bazlı ve süt kaynaklı ürünleri sindirmek için gerekli fizyolojiye sahip değildir. Hepimizin küçüklükten beri gördüğü süt içen kediler veya sütün içinde mutluluktan kaybolan kediler, sütün kediler için çok faydalı olduğunu düşünmemizi sağladı. Ancak günümüzde bunun yanlış bir düşünce olduğunu biliyoruz.

Kediler peynir yiyebilir ancak beslenme programlarına düzenli ve sık olarak peynir eklemek doğru değildir. Kahvaltınız sırasında kediniz peynir yemek istediğini açık ve net olarak belirtiyorsa ve hatta peyniri gözüne kestirmişse küçük bir parça verebilirsiniz. Aynı şekilde sokak kedileri de peynir yiyebilir. Yine ölçülü ve dikkatli davranmakta fayda olduğunu hatırlatmalıyım.

Yavru Kediler Peynir Yer Mi?

kediler-peynir-yer-mi

Yavru kedilere peynir vermemek en doğrusu olacaktır. Yetişkin kediler, haftada birkaç defa peynir yiyebilir ancak yavru kediler, peyniri hazmetmek için yeterli fizyolojiye erişmiş değildir. Bu nedenle sokakta ya da evde beslediğiniz yavru kedilere uygun mama vermek en doğru beslenme şeklini oluşturacaktır.

Yavru kediler, anne sütü ile beslendiği dönemlerde laktozu sindirmek için gerekli olan enzimlere sahiptir. Bu durum da birçok kedi sahibi, yavru kedilerin sütü sindirebildiği için peyniri de hazmedeceğini düşünür. Ancak bunun da son derece yanlış olduğunu söylemek mümkün. Yavru kedilerin beslenme programları daha fazla özen ve titizlik gerektirir. Bu nedenle anne sütü ile beslenen kedilere peynir, yoğurt vb. besinleri vermemek gerekir.

Yavru kedilere peynir vermek kusma, ishal vb. sorunlara yol açabilir. Özellikle yeni doğmuş veya bir iki aylık yavru kedilerin peynir tüketmemesi önemlidir.

Peynir Kedilere Zarar Mı?

kediler-peynir-sever-mi

Sağlıklı yetişkin kediler için haftada bir iki defayla sınırlı olmak şartıyla peynirin herhangi bir zararı yoktur. Ancak laktoz intoleransı olan yavru ve yetişkin kediler için peynir son derece zararlı ve tehlikeli besinlerden biridir. Kedilerde laktoz intoleransının bulunması halinde şu şikayetler görülecektir:

  • Sık sık kaşıntı,
  • Kırmızı lekeler,
  • Kusma
  • Aşırı ve yoğun gaz,
  • İshal,
  • Tüylerin yoğun olarak dökülmesi,
  • Parlaklığını kaybetmiş tüyler.

Kedinizde süt veya süt ürünleri tüketiminden sonra bu şikayetleri gözlemliyorsanız acil olarak beslenme düzenini değiştirmelisiniz. Aynı zamanda veteriner hekiminize başvurmanız önemlidir.

Kedinize peynir verirken dikkat etmeniz gereken diğer bir konu da aşırı yağlı ve çok tuzlu peynirlerden uzak durmaktır. Yağlı ve tuzlu peynirler kedilerin beslenmesini olumsuz yönde etkiler. Bunun yerine az yağlı ve tuzu azaltılmış peynirleri tercih etmelisiniz.

Neden Kedilere Peynir Vermemelisiniz?

Kedilere çok sık olmamak kaydıyla peynir verilebilir. Ancak hiç düşündünüz mü, neden kedinize peynir vermemelisiniz? Gelin, peynirin kedilere zararı ve sebeplerine göz atalım!

Laktoz İntoleransı

Çizgi filmler, reklam çalışmaları ve sevimli görseller, kedilerin sütü sevdiğine inanmamızı sağladı. Elbette kediler süt sever ancak anne sütünü sever. Bu nedenle inek sütü ya da diğer hayvanlardan elde edilen sütler kedilerde olumsuz etkilerin görülmesine sebep olur.

Anne sütüyle beslenmeyi bırakan bir kedi, artık sütü parçalamak için gerekli olan laktoz enzimine sahip değildir. Bununla birlikte bazı kediler süt ve süt ürünlerini tüketmek konusunda sorun yaşamaz. Kedinize süt veya süt ürünleri verdiğiniz andan itibaren 8 – 12 saat boyunca gözlemleyin, olağandışı bir halsizlik, leke veya durum görünüyorsa laktoz intoleransından şüphelenebilirsiniz.

Eğer kediniz süt ürünlerini tükettikten sonra rutin hayatına devam ediyorsa arada sırada olmak kaydıyla peynir verebilirsiniz.

Sodyum

Peynirlerin birçoğu insanlar için tuzlu olarak tanımlanmasa da aslında yüksek soydum içeriğine sahiptir. Özellikle kalp ya da böbrek hastalığı olan kediler için peynir tüketmek son derece tehlikeli bir beslenmeye sebep olabilir. Dolayısıyla kedilerin peyniri çok az tüketmesi en sağlıklı beslenme programlarından birini oluşturacaktır.

Katkı Maddeleri

Hepimiz artık katkı maddeleri içeren besinlere alıştık ve kötü haber şu ki artık yadırgamıyoruz. Ancak kediler için aynı durum geçerli olmayabilir. Birçok peynir yoğun kimyasal ve katkı maddelerine sahiptir. Bu peynirler sizi etkilemese bile küçük dostunuza zarar verir.

Katkı maddeleri, kedilerde aşırı tüy dökülmesi, kansızlık, ishal vb. birçok soruna yol açar. Bu nedenle kedinize peynir verirken daha az katkı maddesi içeren ve mümkünse doğal olanları tercih etmelisiniz.

Mide Rahatsızlıkları

Kedilere peynir vermenin en büyük zararlarından biri mide rahatsızlıklarıdır. Süt ve süt ürünlerine karşı alerjisi olan kedilerde yoğun gaz, ishal, kusma vb. sorunlar görülür. Aynı zamanda kediniz her zamankinden daha halsizdir.

Yüksek Kalori ve Yağ

Hill’s Pet Nutrition tarafından yapılan bir araştırmaya göre, on kiloluk sağlıklı bir kediye verilen bir ons peynir (28 gram), bir kişinin tek seferde iki cheeseburger yemesiyle aynıdır. Dolayısıyla özellikle hafif kilolu veya obez bir kediye sahipseniz peynir vermekten kaçınmalısınız. Aynı zamanda kedilerin peynire ihtiyacı olmadığını da unutmamanız önemlidir. Bu sayede kedinize peynir vermediğiniz zamanlarda daha az vicdan azabı duyarsınız.

Bir Tedavi Olarak Peynir!

Sağlıklı bir kediye sahipseniz ve süt ürünlerine karşı herhangi bir alerjisi yoksa, peyniri tedavi olarak kullanabilirsiniz. Peki, nasıl? Neredeyse her kedi peynir yemeye bayılır ve peynir kutusunu görmeleri bile heyecanlanmalarına yeter. Bu durumu lehinize çevirmekse çok kolay! Kedinize ilaç içirmek istiyor ancak başarılı olamıyorsanız hapı, peynirin içine gizleyebilirsiniz.

Sonucunda siz kedinize ilacını içirmiş olurken kediniz de peynir yediği için mutlu olacaktır. Ancak bunu çok sık yapmamanızda fayda var.

Kediler için en zararlı yiyecekler arasında peynir bulunmaz. Yine de peynir tüketimini sınırlandırmak önemlidir.

Kediler Peynir Sever Mi?

Evet kediler peynir sever ve hatta bazı kediler peynire bayılır! Eğer kedilerle konuşma şansımız olsaydı ve onlara şu soruyu yöneltseydik, ‘peynir sever misin? Alacağımız cevap mutlaka ‘evet’ olurdu! Ancak bu mümkün değil.

Kedilerin peynir sevgisindeki en önemli sebep elbette lezzettir. Ancak bununla birlikte uzmanlar, kedilerin peynir sevgisini yüksek protein ve yağ içeriğiyle de bağdaştırıyor. Bu da demek oluyor ki, kediler peyniri, ‘peynir’ olduğu için değil yüksek protein için seviyor ve tüketmek istiyor!

Kediler peynir yer mi içeriğini arkadaşlarınızla paylaşabilir ve en doğru bilgilere ulaşmalarına yardımcı olabilirsiniz!

Paylaşmak Önemsemektir!

Yorum yapın