En İyi Akvaryum Ekipmanları

Balıkların sağlıklı ve hijyenik bir ortamda yaşamalarını sağlayabilmek için akvaryum kadar kullanılan akvaryum ekipmanları da önemlidir. Alacağınız malzemelerin bir kısmı doğrudan akvaryumun içerisinde kalacağı için de özellikle dikkat etmeniz gereken noktalardan biri balıkların sağlığına zararlı olmamasıdır. Akvaryumların dekorasyonu için kullandığınız pek çok ürün vardır ve bunları akvaryumda uzun süre kullanabilmeniz için akvaryuma sabitlemeniz gerekir. Sabitlemeyi ise suya dayanıklı yapıştırıcılar ile yapabilirsiniz. Zararlı kimyasal bulunan bir yapıştırıcı balığınıza büyük zararlar verebilir. Çok tercih edilen diğer bir ürün de su berraklaştırıcılardır ve  bunları seçerken de çok dikkatli olmalısınız. İnceleyeceğiniz bu listeden balığınız için en iyi akvaryum ekipmanlarını bulabileceksiniz.

En İyi 10 Akvaryum Ekipmanı

Akvaryum ekipmanlarını seçmek akvaryumu seçmekten çok daha uzun süren ve detaylı bir iştir. O kadar fazla ürün ve çeşit bulunur ki hem zor karar verirsiniz hem de hangisinin iyi olduğunu bilemezsiniz. Örneğin akvaryum temizliğinde kullanacağınız malzemelerin yoğun kimyasal içermemesi gerekir. Akvaryumun içerisinde bulunduracağınız malzemelerin balıkların sağlığına zararsız ve suya dayanıklı malzemelerden üretilmiş olması gerekir ki kısa zaman içerisinde deforme olmasın. Balıkların sağlığı için akvaryumun hijyeni de oldukça önemlidir. Size balıklarınız için çok faydalı olacak en iyi akvaryum ekipmanlarından oluşan bir liste hazırladım.

Aquawing – Akvaryum Üretim Filtresi

Aquawing – Akvaryum Üretim Filtresi

Aquawing markasının adından da anlaşılacağı üzere akvaryum üretim filtresi üretim yapılacak olan akvaryumların vazgeçilmez ekipmanlarından biridir. Özellikle yavru balıklar, karidesler ve üretim yapılan akvaryumlarda kullanılması için dizayn edilmiştir. Akvaryum içerisine yerleştirilir ve dışarıdan bir pompa ya da filtreden destek alır. Geniş ayakları ve ağırlığı sayesinde akvaryumun dip kısmında devrilmeden düzgün bir şekilde durur. Biyolojik dengeyi koruyabilmek adına seçebileceğiniz en iyi akvaryum ekipmanlarından biridir. Süngerinin ince gözenekli yapısı ve uzun ömürlü oluşu sayesinde aldığınıza hiç pişman olmayacağınız bir malzeme olacaktır.

Apex – Aquaxi Axyos Yosun Giderici

Apex – Aquaxi Axyos Yosun Giderici

Akvaryumlarda en sık karşılaşılan problemlerden biri de yosundur. Balıklarınızın sağlıklı ve hijyenik bir ortamda yaşamasını engelleyen yosunlar hem çirkin bir görüntüye sebep olur hem de akvaryumun içerisindeki diğer malzemelerin kullanım ömrünü kısaltır. Yosunları temizlemek ve oluşumunu engellemek için balıklarınızı beslemeye dikkat etmeniz gerekir ancak yosun giderici ürünler kullanmanız da gerekir. Apex markasına ait Aquaxi Axyos yosun gidericiyi alarak akvaryumunuzun hijyenini sağlayabilirsiniz. Sizin be balığınızın sağlığına zararı bulunacak herhangi bir madde bulundurmadığından gönül rahatlığıyla kullanabilirsiniz.

Tetra – Crypto Akvaryum Taban Bitki Gübresi

Tetra – Crypto Akvaryum Taban Bitki Gübresi

Akvaryumlarınızın göz alıcı renklerle harika bir görünüme sahip olması için genelde içlerinde canlı bitkiler tercih edilir. Canlı bitkilerin görüntüsü oldukça güzel olsa da bakımı cansız akvaryum bitkilere göre zor ve zahmetlidir. Akvaryum bitkilerinizi beslemek için kullanabileceğiniz en iyi malzemelerden biri de bitki gübreleridir. Tetra markasının Crypto serisine ait taban bitki gübresini kullanabilirsiniz. Bitkilerinizin ihtiyacı olan demir ve tüm önemli iz elementleri karşıladığı gibi yararlı mikroorganizma gelişimini de destekler. Suyu kirletmemesi de ayrıca tercih sebebiniz olabilir.

Marina – Akvaryum Çakıl Taşı – Bordo

Marina – Akvaryum Çakıl Taşı – Bordo

Akvaryumunuza hem renkli bir deniz altı görüntüsü verirken hem de balıklarınız için faydalı bir çakıl taşı arıyorsanız sizin için harika bir tavsiyem olacak. Marina markasına ait bordo renkli akvaryum çakıl taşı tercih edebileceğiniz en şık görünüme sahip ve en iyi akvaryum çakıl taşlarından biri olabilir. Bilindiği üzere epoksi maddesi faydalı bakterilerin yaşamasına olanak sağladığı gibi suyun berrak görünmesine biyolojik filtreme sayesinde yardımcı olur. Çakılın dış yüzeyinde epoksi kaplama kullanarak hem balığınıza hem akvaryumunuza faydalı bir çakıl taşı tasarlayan Apex’i hiç tereddüt etmeden tercih edebilirsiniz.

Aquadene – Termometreli Tuz Ölçer

Aquadene – Termometreli Tuz Ölçer

Deniz balığı besliyorsanız akvaryumun tuzu yaşadıkları doğal ortamlarındaki tuz oranına uygun olmalıdır. Deniz akvaryumları için kullanmanızın zaruri olduğu ürünlerden biri de tuz ölçerlerdir. Aquadene markasının son derece fonksiyonel olan tuz ölçerini deniz balıklarınıza sağlıklı bir deniz akvaryumu hazırlamak için tercih edebilirsiniz. Hassas ölçümü sayesinde sudaki tuzluluk oranını ve tuz oranını ölçer. Ayrıca suyun ısısını da kontrol edebildiği için hem hydrometre hem de termometre olarak kullanabileceğiniz en işlevsel ve en iyi akvaryum ekipmanlarından biridir. Suyun içerisinde yüzebilme özelliği ile de oldukça pratik bir üründür.

Jbl – Aqua Terra Tool Akvaryum Bitki Küreği

Jbl – Aqua Terra Tool Akvaryum Bitki Küreği

Akvaryumlarınızın içerisindeki çakıllar ve bitkilerin periyodik bakımlarında kullanabileceğiniz en iyi akvaryum ekipmanlarından biri de akvaryum kürekleridir. Paslanmaz çelik malzemeden üretilenleri tercih etmeniz balıklarınızın sağlığı için oldukça önemlidir ama genelde bu malzeme kullanılarak üretilen ürünlerin fiyatları yüksektir. Piyasada bulabileceğiniz en uygun fiyatlı ve en kaliteli ürünlerden biri olan Jbl markasına ait Aqua Terra Tool serisinin akvaryum küreğini kesinlikle öneriyorum. Kullanımı oldukça pratik ve kolay çalışma sağlayan bu kürekle akvaryumun çakıllarını temizlerken ya da akvaryuma bitki ekerken kullanabilirsiniz.

Sera – Flora Bitkisel Pul Yem

Sera – Flora Bitkisel Pul Yem

Sera markasına ait otçul beslenen balıklar için özel olarak üretilen flora serisine ait pul yemlerini balıklarınız için tercih edebilirsiniz.  Su yüzeyinde beslenen balıklarınız için seçebileceğiniz en iyi pul yemlerdendir. Zengin içeriği sayesinde sağlıklı bir sindirim sağlarken balıklarınızın daha canlı olmasına da yardım eder. Dengeli ve tam beslenme sağlaması, kolay sindirilebilmesi gibi özelliklerinden dolayı hasta ve bitkin düşen balıkları tedavi etmek için de tercih edilen faydalı bir yemdir. Akvaryumu ve suyu kirletmeyen yapısı sayesinde en sevilen ve en çok tercih edilen balık yemlerinden biridir.

Prodac – Aquasalz Akvaryum Su Düzenleyici

Prodac – Aquasalz Akvaryum Su Düzenleyici

Tatlı su akvaryumları balıklarınızın yemleri, akvaryum içerisinde bulunan bitkiler vb. birçok sebepten ötürü yosun tutabilir, kirlenebilir. Suyun kirlenmesi balıklarınızın sağlığına zararlı olabileceği için periyodik bakım ve temizlik şarttır. Prodac markasının Aquasalz serisine ait akvaryum su düzenleyicisini alarak akvaryumunuzun temizliğini kolaylaştırabilirsiniz. Oksijen tuzlarının karşımı ile özel olarak formüle edilen bu ürün akvaryum içerisindeki yosunları yok eder ve dipte biriken pislikleri parçalayarak su yüzeyine çıkarız. Böylece kolayca akvaryumunuz temizleyebilirsiniz. Balıklarınızın üzerine gelmeyecek şekilde akvaryuma yeterli miktarda bu ürünü uygulamanız yeterlidir. Alabileceğiniz en iyi akvaryum ekipmanlarından biri olan bu su düzenleyiciyi mutlaka edinmelisiniz derim.

Boyu – Vanalı Pompalı Dip Sifonu

Boyu – Vanalı Pompalı Dip Sifonu

Akvaryum temizliklerinin olmazsa olmaz malzemelerinden biri de dip sifonlardır. Akvaryumunuzun ölçüsüne uygun ve kaliteli bir dip sifonu seçimi yaparsanız balıklarınız için gerekli hijyen ortamını kolayca sağlayabilirsiniz. En iyi akvaryum ekipmanlarını üreten markalardan biri olan Boyu’nun vanalı pompalı dip sifonunu size tavsiye etmek istiyorum. Özellikle orta boy akvaryumların dip temizliği için ideal olan bu ürünle kolayca dip temizliği yapabilir ve su doldurup boşaltabilirsiniz. Vanalı yapısı sayesinde su devirleri ekstra kolay olacak bu sifonu akvaryumunuz hijyenini kolayca sağlamak için satın alabilirsiniz.

Trixie – Akvaryum Dekoru İstiridye

Trixie – Akvaryum Dekoru İstiridye

Güzel görünümü ile hem sizin göz zevkinize hitap edecek hem de balıklarınızın seveceği bir akvaryum dekoru önerim olacak. Hepiniz bildiği pet ürünleri markalarından biri olan Trixie’ye ait istiridye şeklindeki akvaryum dekorunu mutlaka incelemelisiniz. Gördüğünüz an satın alacağınıza eminim. Balığınıza zarar verecek hiçbir malzeme kullanılmadan üretilen bu istiridyeyi gönül rahatlığıyla tercih edebilirsiniz. Akvaryum suyunu etkilemez ve balıklarınız için dolaşma ve saklanma alanı sağlar. Akvaryumunuzun daha canlı ve renkli görünmesini de sağlayacak bu ürünü herkese önerebilirim.

Balıklarınıza sağlıklı bir yaşam alanı yaratmanız için gerekli olan en iyi akvaryum ekipmanlarından oluşan listemi sizlerle paylaştığım içeriği umarım beğenmişsiniz. Faydalı bulduğunuz bir içerik olduysa paylaşarak sevdiklerinizin de faydalanmasını sağlayabilirsiniz. Tavsiye edeceğiniz farklı bir akvaryum ekipmanı varsa yorum yaparak bize iletebilirsiniz.

 

Paylaşmak Önemsemektir!

“En İyi Akvaryum Ekipmanları” üzerine bir yorum

  1. Balıkların ortamı çok önemli doğal yaşamlarında nasıl yaşıyorlarsa akvaryumda da o ortamı sağlamanız şart. Yani çeşme suyu ile olacak bir durum değil suyun oksijen oranı sertliği kireç durumu bunlar çok önemli. Suda ki vitamin ve minareler ne durumda bunlara bakılmalı ve ona göre balıklar akvaryuma koyulmalı. Son olarak akvaryumun uzun süre temiz kalması için çöpçü balıklarından 5 yada 6 tane akvaryum içerisine bırakmalısınız. Bu balıklar camda oluşan yosun ve diğer dışkı artıklarını yok edecektir.

    Cevapla

Yorum yapın