En İyi Araba Markaları

En iyi araba markaları sorulunca milyonlarca kişinin aklında farklı markalar canlanır. Durum gerçekten de böyledir. Dünyanın en değerli araba markaları ekonomik kriterlerle belirleniyor. Ancak ‘en iyi’ kavramına dair bir araştırma yapmak çok zor. Hal böyle olunca ben de piyasadaki farklı etkenleri gözeterek bir liste hazırlamak istedim.  Listemde markaların ve arabaların öne çıkan özelliklerini sizinle paylaşmak istiyorum. Bu sayede sevdiğiniz veya sevmediğiniz markalar hakkında yeni bilgilere göz atabileceksiniz.

En İyi 12 Araba Markası

Birçok araba markası dünyanın farklı ülkelerinde satış yapıyor. Türkiye’de satış yapan araba markaları da bir hayli fazla. Yerli arabamız ise henüz satışa sunulmadı ancak yakın bir zamanda üretime geçilmesi bekleniyor. Dolayısıyla dünyanın en iyi araba markaları arasında bir Türk şirket henüz yok. Yeni bir araba almaya karar verdiyseniz aşağıdaki liste markalar hakkında bilgi sahibi olmanıza yardımcı olacaktır.

Tesla

tesla

Elon Musk, son yılların en büyük girişimcisi ve fütüristleri arasında yer alıyor. Daha önce Elon Musk’ın bir fotoğrafı, konuşması, projeleri ve girişimleri ile ilgili mutlaka bir paylaşım görmüşsünüzdür. Tesla’nın kurucusu ve CEO’su Musk, elektrikli otomobillere yepyeni bir heyecan getirdi. Tesla, ortalama tüketici için elektrikli otomobil üretimi yapacaklarını açıkladı. Şu an Türkiye’de bir Tesla sahibi olmak kolay değil. Ancak ilerleyen yıllarda herkesin elektrikli otomobillere binmesi bekleniyor.

Daimler AG / Mercedes-Benz

Daimler AG / Mercedes-Benz

Mercedes-Benz markasının sahibi Daimler AG’dir. Ancak Mercedes-Benz markası Daimler AG’nin önüne geçmeyi başarmıştır. Dünyanın en büyük araba üreticisi ve satıcılarından biri olan Mercedes-Benz, farklı kategorilerde üretim yapıyor. Otomobil, hafif ticari araçlar, şehirler ve ülkeler arası yolcu otobüsleri, şehir içi otobüsler, kamyonlar konusunda en iyi markalardan biridir. 1926 yılında kurulan Alman markası 2017 yılında en fazla elektrikli otomobil satan şirket olmuştur. Yıldızın etrafını saran defne yaprakları amblemi ile milyonlarca kişiye konfor, güven ve rahat bir sürüş imkanı sağlıyor.

Toyota

Toyota

2020 yılında en değerli araba markası seçilen Toyota, köklü bir geçmişe sahip. Japon şirketi Toyota günümüzde Antartika haricinde her kıtada hizmet veriyor. Elli ülkede ise araç montajı yaptırıyor, bu ülkelerden biri de Türkiye. Marka inovasyon çalışmalarına büyük bir önem vermekle birlikte güvenlik konusunda büyük bir başarıya sahip. Bir saatlik test için milyonlarca dolar harcıyor ve uzun ömürlü dayanıklı araçlar üretiyor. Çok eski yıllara ait Toyota araçları günümüzde hala trafikte görmek mümkün.

General Motors

General Motors

1908 yılında kurulan ABD’li şirket, Chevrolet, Cadillac, GMC ve Buick markalarını üretiyor. 2007 yılına kadar 77 yıl boyunca dünyanın en büyük otomotiv üreticisi olmayı başarmıştır. Ancak 2007 yılında Toyota’ya yenik düştü. Bugüne kadar General Motors hakkında pek çok sayıda iflas haberleri yapıldı ve hala devam ediyor. Son olarak Opel ve Vauxhall markalarını da satmak zorunda kaldı. Chevrolet, Cadillac vb. markalar da ise son hızda üretim yapıyor. Markanın öne çıkan en önemli özelliği ise güçlü motorları ve kusursuz tasarımları. Her yıl yaklaşık on milyon araç satışı yapıyor.

Hyundai

Hyundai

Güney Kore’li şirket 1947 yılında bir inşaat şirketi olarak kurulmuştur. Günümüzde otomotiv, gemi, inşaat, lojistik ve elektronik gibi farklı alanlarda hizmet vermeye devam ediyor. KIA markası da Hyundai tarafından üretilmektedir. Türkiye, Çin, ABD gibi farklı ülkelerde fabrikaları bulunuyor. Ayrıca dünya çapında belirlenen ‘araç arıza endeksi’’nde en az sorun çıkaran araba markası olma özelliğini taşımaktadır. Türkiye’de çok olumlu bir imajı bulunmasa da konfor, sağlamlık ve dizayn olarak en iyi markalar arasında yer alıyor.

Volkswagen

Volkswagen

1937 yılında Nasyonal Sosyalist Alman İşçi Partisi’nin destekleriyle kurulan Volkswagen geçmişten günümüze en iyi markalardan biridir. Almanca ‘halkın arabası’ anlamına gelen Volkswagen kelimesi, milyonlarca kişi için kalite ve güvenlik ifade ediyor. Audi, Lamborghini, Skoda ve Seat gibi markalar da Volkswagen tarafından üretilmektedir. Dünyanın en büyük ikinci otomotiv üreticisidir. Volkswagen’in farklı ülkelerde 119 fabrikası bulunmaktadır. Prestijli, şık görünümlü ve emniyetli arabaları ile her zaman ön plana çıkmayı başarmıştır.

Ford

Ford

1902 yılında kurulan Ford, dünyanın ilk otomobil şirketidir. Farklı ülkelerde yüz ona yakın fabrikası bulunuyor. Binek, spor, arazi ve ticari sınıflarında üretim yapmaktadır. Lincoln, Aston Martin, Mercury ve Mustang gibi ünlü markalar da Ford’a bağlıdır. Ayrıca Mazda’ya ortaklığı bulunur. Ford büyük bir üretim ve endüstri kapasitesine sahiptir. Dolayısıyla araba parçalarını uygun fiyatla üretmeyi başarmıştır. Sürüş konforu, dayanıklılık ve uygun fiyatlı yedek parçaları için sıklıkla tercih edilmektedir. Ford Otomotiv Sanayi A.Ş ismiyle Türkiye’de üretim yapıyor.

Honda

Honda

1948 yılında kurulan Japon şirketi Honda, geniş bir üretim yelpazesine sahiptir. Ayrıca dünyada en fazla satan otomotiv şirketleri arasında yer alır. Uçak, motor, güç ekipmanları, robot ve otomobil gibi farklı alanlarda üretim yapıyor. Türkiye’de de en fazla sevilen markalardan biri. Honda, dünyada ilk kez hava yastıklı motosiklet üretimini yapan markadır. Özellikle Avrupa, Amerika ve Türkiye’de şık dizayn, teknoloji ve sağlamlık konuları ile ön plana çıkıyor. Gebze’de bulunan fabrikası, Avrupa’nın en büyük ikinci otomotiv tesisidir.

BMW

BMW

Bayerische Motoren Werke Aktiengesellschaft bilinen ismiyle BMW, dünyanın en büyük otomotiv şirketleri arasında yer alıyor. Otomobil, bisiklet, motosiklet ve motor üretmektedir. Neredeyse tüm otomotiv teknolojilerini farklı ve gelişmiş halleriyle arabalarında uyguluyor. Fren kurutma sistemi ile otomobil dünyasına yeni bir soluk getirdiği söylenebilir. Yol tutuş, güvenirlik ve spor şık tasarımları ile milyonlarca kişinin hayallerinden biri. Ayrıca Rolls-Royce ve Mini gibi markalar da BMW tarafından yönetiliyor.

Fiat Chrysler Automobiles

Fiat Chrysler Automobiles

2014 yılında Amerikalı Chrysler ve İtalyan Fiat şirketinin birleşmesiyle birlikte Fiat Chrysler Automobiles kurulmuştur. Şirket bünyesinde Fiat, Chrysler, Alfa Romeo, Jeep, Maserati, Dodge, Lancia, Abarth ve Comau bulunuyor. AR-GE merkezleri ve yenilikçi projeleriyle dünyanın en fazla satan araba markalarını tek bir noktada birleştirmişlerdir. Henüz yeni bir ortaklık olmasına rağmen köklü araba markaları ile milyonlarca kişinin ilk tercihidir.

Ferrari

Ferrari

İtalyan markası Ferrari, 1929 yılında kurulmuştur ancak 1947 yılında seri üretime başlamıştır. Kurucusu Enzo Ferrari ise bir efsane olarak tarihe geçmiştir. Geçmişten günümüze beygir gücü, sınırlı üretim arabalar ve hız konusunda gelişmeye devam etmektedir. Dünyanın en pahalı otomobili de Ferrari 250 GTO’dur. Lüks spor otomobil üreticisi dünyada ve Türkiye’de milyonlarca genç için en büyük hayallerden biridir. Ancak sınırlı üretim arabaları için çok fazla para ödemeniz gerekiyor.

Renault

Renault

Fransız araç üreticisi Renault, Türkiye’de en çok satılan araç modellerinin sahibi. Özellikle binek araçlarındaki kısmen uygun fiyatla sıklıkla tercih ediliyor. Ayrıca otobüs, tank, uçak, motosiklet, traktör vb. sınıflarda da üretim yapmaktadır. Nissan’ın araç motorları da Renault tarafından üretiliyor. Dacia ise yan kuruluşları arasında bulunmasına rağmen büyük bir Pazar payının sahibi olmayı başardı. Araçlarında konfor ön plandadır ve Türkiye’de Oyak – Renault fabrikasında mekanik parçaların üretimi yapılır.

Bu liste sevdiklerinin ilgisini çeker mi? Hemen aşağıda yer alan paylaşım butonlarını kullanarak paylaş! Sen de favori araba markanı yazarak binlerce otomobil severle fikrini paylaşabilirsin.

Paylaşmak Önemsemektir!

“En İyi Araba Markaları” üzerine bir yorum

  1. Alırsın Ford olursun Lord diyerek sözüme başlayayım. 😀 Elbette ki Lord olmuyorsunuz ama sağlam bir araba ve ülkemizde çok sevildi. Ama benim 2 favorim var birisi Hyundai diğeri ise Volkswagen bu araçlar benim araç tercihi yapacağım zaman önceliklerimdir. zamanında Hyundai kullanmıştım Era modeli az yakıyor ve çok atik bir arabaydı. Şuan aracım yok ama ileride alacağım arabanın Volkswagen olacağı kesin yere sağlam yapışan oturaklı bir araba ve benim şuan favorim.

    Cevapla

Yorum yapın