En İyi Ayçiçek Yağı Markaları

Yemek yaparken yada kızartmalarda kullanılan sıvı yağlar genelde ya zeytinyağı ya da ayçiçek yağı oluyor. Bugün sizler için hazırladığım bu yazıda en iyi ayçiçek yağı markalarını sıralamaya çalışacağım. Bunu yapmamın sebebi, ayçiçek yağının faydalarının bilinenden daha çok olması ve herkesin bu lezzeti en azından bir defa denemesini istememdir. Bitkisel yağlar konusunda tercihini bu yönde kullanacak kişiler için de önemli bir liste olacaktır.

En İyi 10 Ayçiçek Yağı Markası

Sizler için hazırladığım listede en iyi sıvı yağ markalarını sadece ayçiçek yağı üzerinden inceledim. Bu sebeple de içerikte en iyi 10 ayçiçek yağı markasını göreceksiniz. Sizleri çok bekletmeden bu muhteşem lezzetlere dair fikirlerimi sunmaya başlıyorum.

Orkide Ayçiçek Yağı

Orkide Ayçiçek Yağı

Bilinen ayçiçek yağı markalarından birisi olan ve sıklıkla kullanılan Orkide, oldukça başarılı bir üründür. Özellikle kızartmalarda çok başarılı sonuçlar elde etmeniz mümkündür. Besin değeri de yüksek olan Orkide ayçiçek yağı, helal gıda sertifikasına sahip ürünlerden birisidir. Özellikle bu konuda hassas olan kullanıcılar için önemli bir tercih olacaktır. Ancak belirtmeliyim ki fiyat anlamında kimi zaman diğer markalardan daha pahalı olabilir. Bana göre en iyi ayçiçek yağı Orkide diyebilirim.

Bizim Ayçiçek Yağı

Bizim Ayçiçek Yağı

Özellikle margarin gibi ürünler konusunda sıklıkla tercih edilen markalardan birisi olan Bizim’in de ayçiçek yağı listemin üst sıralardan yer alıyor. Bu ürün de kızartmalarda kullanılmak üzere oldukça iyi bir tercihtir. Ancak yemekler için de lezzeti bir üst seviyeye çıkaracak derecede güzel bir tada sahiptir. Ülker’in başarılı ürünlerinden olan Bizim ayçiçek yağı fiyat olarak diğer markalara göre daha yüksek seviyededir.

Yudum Ayçiçek Yağı

Yudum Ayçiçek Yağı

Yudum ayçiçek yağı hafifliği ile adından söz ettiren bir üründür. Bu yağı birçok salata türünde kullanmanız mümkündür. Hafif olması sizi yanıltmasın. Yemeklerde ve kızartmalarda da istediğiniz gibi kullanabilirsiniz. Kaliteli bir ürün olan Yudum ayçiçek yağı, özellikle yemeklere çok dengeli bir tat veriyor. Her ne kadar ben bu yağı beğensem de, daha yoğun yağ isteyen kişilerin tercihi bu marka olmuyor. Sizler de bu markayla ilgili deneyimlerinizi bana yorumlar bölümünden iletebilirsiniz.

Besler Ayçiçek Yağı

Besler Ayçiçek Yağı

Her yerde bulunmayan ve fiyatı da standartların üzerinde bir marka ile devam ediyorum. Besler markası, çok fazla yerde satılmasa da lezzeti ile kendine hayran bırakan ürünlerden birisidir. Birkaç defa misafirliğe gittiğim yerlerde deneme fırsatım olan bu ürün yoğunluğu ile yağlı yemeklerde gerçekten iyi bir iş çıkarmıştı. Yoğun bir tadı olsa da yemek içerisinde dengeli dağılmış olmasıyla beğenimi kazandı. Bu anlamda tavsiye edebileceğim ürünlerden birisidir.

Torku Ayçiçek Yağı

Torku Ayçiçek Yağı

Tamamen kendi ürünlerini kendi imkanlarıyla üretme amacı taşıyan Torku’nun başarılı ürünlerinden birisi olan Torku ayçiçek yağı, orta yoğunlukta bir yapıya sahiptir. Daha çok patates ve sigara böreği gibi yüksek yağ gerektiren kızartmalarda kullanılmasını öneriyorum. Yemeklerde aynı deneyime sahip olmadığım için yorum yapamıyorum ancak hem çevreden aldığım durumlarda hem de internetteki yorumlarda övgüyle bahsediliyor.

Tarım Kredi Ayçiçek Yağı

Tarım Kredi Ayçiçek Yağı

Yerli üretimi destekleme amacıyla ön planda tutulan markalardan birisi olan Tarım Kredi ayçiçek yağı ile oldukça başarılı bir iş çıkarmış durumdadır. Özellikle hafif tadı ve kokusu ile mutfaklarınızda kullanmanızı önerebileceğim ürünlerdendir. Yoğun yağ içerecek yemekler için kullanılması durumunda baskın bir tat oluşturmaz. Yağ hafif olduğu için yemekteki diğer ürünlerin tadını daha rahat alabilirsiniz.

Kırlangıç Ayçiçek Yağı

Kırlangıç Ayçiçek Yağı

Bitkisel yağlar konusunda adını sıkça duyduğumuz bir marka olan Kırlangıç’ın ayçiçek yağı, marketlerde çok satılan ürünlerden birisidir. Yine kızartmalar konusunda önerebileceğim bu ürün, hafifliği ile birçok markanın önüne geçmektedir. Fiyat olarak da oldukça uygun seviyelerde satılıyor olması, çok satanlar arasında yer almasının bir diğer sebebidir. Eğer büyük boyutlarda satın almak isterseniz, düzenli yapılan kampanyaları takip ederek 5 litrelik paketlerinden satın alabilirsiniz. Kırlangıç ayçiçek yağı da en iyi ayçiçek yağları arasındadır.

Zade Ayçiçek Yağı

Zade Ayçiçek Yağı

Reklamlarında ve açıklamalarında ayçiçek yağının faydalarından bahseden ve bu özelliği kullanmayı tercih eden bir marka olan Zade’nin ayçiçek yağı oldukça uygun fiyatlara satılıyor. Benim pek deneme fırsatım olmayan bu üründen, sıklıkla kullanan tanıdıklarım sayesinde haberim oldu. Üretiminde rafinasyon sürecinin 6 farklı aşamadan oluşması ve uzun sürmesi sayesinde, üretilen her bir ürünün kaliteli ve faydalı olması sağlanıyor.

Komili Ayçiçek Yağı

Komili Ayçiçek Yağı

Yılların eskimeyen ve kalitesini hiç kaybetmeyen markalarından birisi de Komilidir. Komili markasının ayçiçek yağı, kızartmalar için olmazsa olmaz denilecek seviyededir. Tat olarak yemeklere de bambaşka seviyeler kazandıran bu yağların fiyatları da genel olarak çok uygundur. Marketlerde ya da internetten yapacağınız alışverişlerde en çok karşılaşacağınız markalardan birisidir.

Migros Ayçiçek Yağı

Migros Ayçiçek Yağı

Son olarak sizlere bahsedeceğim ürün Migros’un ayçiçek yağıdır. Migros’un kendi marketlerinde satılan başarılı özel üretim ürünlerinden birisidir. Yemeklerde kullanıldığı zaman yoğun bir koku ortaya çıkmaz. Özellikle fiyat ve kalite oranına bakıldığında, bu kadar düşük fiyatlara böyle iyi bir kalite elde edilmesi çoğu kullanıcıyı şaşırtıyor.

Sizlere ayçiçek yağları konusunda deneyimlerimi ve yorumlarımı aktardığım bu içeriği beğendiyseniz, arkadaşlarınız ile paylaşabilirsiniz. Paylaşım yapmak oldukça kolay! Sadece aşağıda yer alan paylaşım butonlarını kullanarak, tek tıklama ile bunu yapabilirsiniz. Ayrıca, ayçiçek yağları konusunda sizlerin de deneyimi var ve paylaşmak isterseniz sayfanın alt kısmındaki yorum bölümünden bu paylaşımınızı yapabilirsiniz.

Paylaşmak Önemsemektir!

“En İyi Ayçiçek Yağı Markaları” üzerine 6 yorum

 1. Yağlara gelen son zamlardan sonra artık pek markaya bakamaz olduk. Aslında evde pek marka değiştirilmez yıllarca alıştığımız markanın peşinden koşar dururuz. Bu marka Kırlangıç Ayçiçek yağıdır. Yıllarca kullandığımızdan mıdır yoksa artık damak tadı oluştuğundan mı bilemem ama kendimizi bildik bileli evde Kırlangıç kullanılır. Kızartması da hafif oluyor. Son olarak bu yağın 5 yada 4 litreliklerini tercih ederseniz litre bazında bakıldığında ürün daha uygun bir fiyata size gelecektir.

  Cevapla
  • kırlangıçlar göç etti ozanım ülkemizden. bu fiyatlara durur mu…öz budun memleketlere kazakistan, türkmenistan oralara uçtular, doğalgaz var. para var

   Cevapla
 2. Ayçiçek yağının ham maddesi olan Ayçekirdekleri ilk presleme ile yağı alındıktan sonra geriye kalan posanında yağını iyice alabilmek için posaya sağlığa son derece zararlı bir yağ ayrıştırıcı kimyasal madde karıştırıyorlar. Bu madde sayesinde posadan yağ tamamen ayrışıyor. Normalde hiç bir kimyasal kullanmadan sadece presleme ve soğuk sıkım ile yağ çıkartılması lazımdır. Ayrıca market reyonlarında daha uzun ömürlü olsun diye bozulmayı önleyici maddelerde katılıyor. Katkı maddeleri erkeklerde ve kadınlarda kısırlığa ve kansere yol açıyor.

  Cevapla
 3. Bence ithal ve yerli ayrımını yapmanız daha doğrusu olacaktır. İthal gelen yağlar sıvı halde tanker gemilerle gelmektedir. Tankerkerde yağlar tortu halde zemine yapışır görevli personel bu yağları çizme giyerek sıyırmaya çalışır. O yüzden sıvı yağ alırken markasından çok ithal hammedde kullanılıyor mu ona bakın

  Cevapla
 4. Yağ markasından çok ayçiçek mi yoksa başka çeşitmi diye bakmak lazım kalp sağlığı için ayçiçek ve fındık yağı tüketilmeli pek alışkanlığımız olmasa da pamuk yağıda bazı kıesimler tarafından yaygın bir şekilde kullanılmakta. Ben eskiye gittiğimde evimizde yemeklere kuyruk yağı konulurdu. Yemek hem lezzetli olur hemde hayvani yağ ile sağlıklı kalırdık. Şimdi hayvani yağ zararlı diyerek kamuoyu oluşturuyorlar ama ağzına kuyruk yağından başka birşey koymayan insanlar var bizim buralarda. Ayçiçek yağı tüketmesemde mecbur kalırsam en pahalı markayı alırım.

  Cevapla

Yorum yapın