En İyi Baldo Pirinç Markaları

Birçok farklı yemeğin yanında sıkça görmeye alışkın olduğumuz pirinç pilavı farklı pirinçlerden yapılabiliyor. Hepsinin kendine göre bir artısı ve lezzeti olmasına karşın, en çok tercih edilen türü ise uzun taneli baldo pirinç oluyor. Baldo pirinç ile hazırlanan pilavlar benim de favorim olduğu için bu yazımda sizlere kendi deneyimlerimden bahsetmek istiyorum. Pirinç benim en çok pilavlarda kullandığım ürün olduğundan dolayı sürekli pilavdan bahsediyorum. Ancak Gönen bölgesi mahsulü olan baldo pirinci sütlaç gibi tatlılarda ve sarma gibi diğer yemeklerde de kullanabilirsiniz.

En İyi 5 Baldo Pirinç Markası

Piyasada birçok farklı baldo pirinç markası var ve bunlar arasında seçim yapmak gerçekten zor olabiliyor. Kaliteli pirinç suya konulduğunda batar ve düzgün bir şekilde kaynadığında çok yapışkan olmaz. Eğer bunların tersi bir durumla karşılaşırsanız o pirincin çok da kaliteli olmadığını söyleyebilirim. Ancak konu tat olduğunda markalar arasında deneme yapmadan karar vermeniz zor görünüyor. Bu yazıda ben sizlere kendim denediğim, en iyi 5 baldo pirinç markasını anlatacağım. 

Yayla Gönen Baldo Pirinç

Yayla Gönen Baldo Pirinç

Marketlerde en sık karşılaşacağınız markalardan olan Yayla, pirinç konusunda oldukça başarılı bir iş çıkarıyor. Benim en sevdiğim markadır kendileri. Özellikle pilavı yaparken suyu iyi çekmesi, sonrasında çok da lapa kalmaması ile benim beğenimi kazanmıştır. Birkaç farklı ağırlıkta satın alabileceğiniz ürün diğer markalara göre daha uygun fiyatlara satılıyor. Bu sebeple de uygun fiyata kaliteli pirinç almak isteyenlerin kesinlikle denemesi gereken bir markadır. Bana göre en iyi baldo pirinç markası Yayla Gönen diyebilirim.

Duru Baldo Pirinç

Duru Baldo Pirinç

Duru markası birçok farklı bakliyat ürünü ile biliniyor. Hepsinde yakaladığı başarıyı tabii ki burada pirinçte de yakalamış durumdadır. Lezzet olarak Yayla kadar olmasa da diğer markalara göre çok daha iyi olduğu kesin. Markette Yayla kalmamış ve ben de ayrıca başka bir yerden sipariş veremiyorsam, kesinlikle Duru pirinci alıyorum. Bugüne kadar hiç pişman olmadım. Bu markanın da uygun fiyatlı olduğunu belirteyim.

Reis Baldo Pirinç

Reis Baldo Pirinç

Reis markası çok uzun yıllardır bakliyat sektöründe kendinden söz ettiriyor. Ürünlerinin kalitesi ile de neredeyse bütün marketlerde kendine yer edinmeyi başarıyor. Baldo pirinç için de aynısını söylemek mümkün. Özellikle sarma gibi iyi derecede pişirme gerektiren yemeklerde çok başarılı sonuçlar ortaya çıkarıyor. Ailemi ne zaman ziyarete gitsem, yaptıkları sarmalarda hep Reisin baldo pirinçlerini kullanıyorlar ve tatları ayrı bir güzel oluyor. Ancak aynı durumun pirinç pilavı için geçerli olduğunu söyleyemem. Fiyatı da ortalamanın üzerinde.

Tarım Kredi Baldo Pirinç

Tarım Kredi Baldo Pirinç

Tarım Kredi’nin anlaşmalı olduğu çiftçiler ile üretimlerini desteklediği ve kontrol ettiği özel bir üretim sistemini takiben, özenle paketlenerek sofralara kadar gelen bir üründür. Bu ürünün paketinin üzerinde de yazdığı üzere sözleşmeli bir tarım ürünüdür. Haliyle çiftçilere direkt destek olması anlamında bu ürünü tercih edenlerin sayısı hiç de az değil. Zaten tat olarak da beklenen kaliteyi bulduğunu söyleyenler de çok. Benim birkaç defa deneme fırsatım oldu ve beğendim. Ancak sürekli kullandığım ürünler yerine bunu tercih eder miyim şimdilik bilmiyorum. Fiyat olarak da ortalamanın üzerinde diyebilirim.

Dinçer Baldo Pirinç

Dinçer Baldo Pirinç

Listede bahsedeceğim yerli üretim baldo pirinç markalarından sonuncusu ise Dinçer’dir. Her ne kadar ben bu listenin sonunda bahsediyor olsam da bu markanın da çok fazla tüketicisi bulunuyor. Benim tercih etmeme sebebim genel olarak tat olsa da, çoğu kişi fiyatından dolayı tercih etmiyor. Çünkü diğer markalara göre daha yüksek bir kilogram fiyatına sahiptir. Bu sebeple de genelde kampanya durumlarının takip edilmesi ya da büyük boy paketlerinin alınması gerekiyor.

Ben bu kadar yazdım ve sizler de okudunuz. Peki, sizlerin baldo pirinç konusundaki deneyimleri neler? Benimle alttaki yorum bölümünden paylaşmak isterseniz çok memnun olurum.

Ayrıca, bu yazıyı beğendiyseniz sosyal medya butonlarına tıklayarak başkaları ile paylaşabileceğinizi de hatırlatmak isterim.

Paylaşmak Önemsemektir!

“En İyi Baldo Pirinç Markaları” üzerine 3 yorum

  1. Yemek olsun tatlılar olsun pirincin işin içinde olmadığı yemek yok bu nedenle pirinç mutfakların en önemli etken maddeleri arasındadır. aslında pirincin kullanım alanına göre yemeklerde kullanabiliyoruz. Mesela dolma yapacaksanız baldo pirinç değil kırık pirinç kullanmak gerekiyor. Marka olarak pirinç kullanmak eskiden dikkat edilmezdi ama şimdi vermiş olduğunuz markalar tercih ediliyor. Gayet de güzel markalardır. Ama Tarım Kredi Baldo Pirinç olarak çiftçilerin ürünlerinin paketlendiğini duymamıştım gerçekten merak ettim.

    Cevapla
  2. Eskiden bimin efsana baldo pirincini beyenirdim. Artık eski lezzeti ve göruntusü yok. Tarimdan denemek istedim. Bu sabah paketi actım. Yapışkan ve rutubet kokusu var. Cok mu bekledi acaba memnun kalmadim.

    Cevapla
  3. A101 den ovadan marka baldo pirinç aldım hayatımda bu kadar kötü pirin görmemiştim son kullanma tarihine daha uzun süre vardı.Pirinçler yıkanırken öyle bir kırılıyorduki tuz haline döndüler atmak zorunda kaldım.Anladımki marka önemli Duru,Reis adından söz ettirmiş herkese tavsiye ediyorum.Yayla marka ile politik yönden işim olmaz reklam oyuncusu yüzünden beğenmedim aslada almam.

    Cevapla

Yorum yapın