En İyi 13 Çakmak Markası (En Kaliteli Çakmak Markaları!)

Geçmişten günümüze gelen birçok statü göstergesi bulunuyor. Bunlardan biri de kaliteli çakmak kullanmak. Mücevherlerle süslenen çakmakların yanı sıra el işçiliği, özel malzemeler vb. katkılarla lüks çakmaklar üretiliyor. Günümüzde birçok kişi kullan at çakmakları tercih etse de lüks marka çakmak kullananların sayısı da bir hayli fazla. Ayrıca en şık hediye seçeneklerinden birini de bu çakmaklar oluşturuyor. Satış fiyatı binlerce rakamı bulan çakmaklar ve birkaç TL ödeyerek kullandığımız çakmaklar arasında dağlar kadar fark var. Gelin, birlikte en iyi çakmak markaları ve özelliklerine göz atalım!

En İyi 13 Çakmak Markası

Sık sık çakmak kaybeden biri olarak bu içeriği sizinle paylaşmak istiyorum. Benim kaliteli çakmak tutkum da tam bu yüzden başladı. Kaliteli ve lüks bir çakmak kullandığımdan beri neredeyse hiçbir yerde unutmadım ve birkaç arkadaşım haricinde paylaşmadım. Bu tutkumu bilen arkadaşlarım da koleksiyonum için özel çakmaklar hediye etti. Siz de sevdiklerinize veya kendinize en iyi çakmak modellerinden oluşan bir koleksiyon veya tek parça alışverişi yapabilirsiniz.

S.T. Dupont

S.T. Dupont

S.T. Dupont dünyanın en prestijli çakmak markalarının başında geliyor. 1800’lü yıllardan beri üretim yapan firma parfüm, kalem vb. alanlarda da üretim yapıyor. S.T. Dupont çakmakları Fransa’nın bir kasabasında el işçiliği ile tasarlanıyor. Ayrıca altın, gümüş, elmas vb. değerli taşlar da kullanılıyor. Markanın çakmaklarını özel kılan özelliklerden bir diğer ise meşhur ‘dupont cling’ sesidir. Öyle ki bir defa bu çakmağı kullandığınızda sırf bu ses için elinizden düşürmek istemezsiniz. S.T. Dupont çakmak aldığınızda mutlaka seri numarasını sorgulamanız gerekir. Çünkü piyasada uygun fiyatlı veya ikinci el adı altında fazlasıyla sahteleri bulunuyor.

Zippo

Zippo

Zippo markasının kurucusu George Grant Blaisdell, 1932 yılında bir arkadaşının iki eliyle çakmak yaktığını ve epey zorlandığını görür. Bunun üzerine kendi şirketinde tek elle yanabilen çakmak geliştirir. O günden bu yana Zippo çakmaklar hem lüksün hem de prestijin göstergesi haline gelmiştir. Zippo çakmak modelleri rüzgardan etkilenmez ve özel ateş delikleri bulunur. Ayrıca dünyada 500 milyon kez satış başarısına ulaşan sayılı markalardan biridir. Zippo çakmakların öne çıkan diğer bir özelliği ise yaşam boyu garanti sunmasıdır. Markadan bir çakmak aldığınızda tek bir kuruş ödemeden onarım ve bakım işlemlerini yaptırabilirsiniz.

Davidoff

Davidoff

Puro ve lüks denilince akla gelen markalardan biri Davidoff oluyor. İşveç merkezli şirket lüks aksesuar ve puroları ile dünyaca ünlü kişilerin de en sevdiği markalardan biridir. Kalburüstü olarak tanımlayacağımız müşterileri ve koleksiyonerleri ile çakmakları uzun yıllardır popülerliğini koruyor. Zarif ama genelde keskin köşeleri ile bir Davidoff çakmağını kolayca ayırt edebilirsiniz. Ayrıca çakmakların altında özel işlenen bir seri numarası da vardır.

Cartier

Cartier

Cartier en iyi çakmak markaları arasında değerli taş kullanımı ile ön plana çıkıyor. En lüks ve pahalı çakmaklarında mutlaka bir değerli taş detayı, kaplama vb. eklemeler yapılıyor. Cartier çakmaklar 1847 yılından beri özenle üretiliyor. Modern çizgilerin korunduğu çakmaklar bazen özel tasarımlarla Retro havasını da sağlıyor. Cartier çakmakların taşıdığı en önemli özellik ise lüks ve zarafet.

Dunhill

Dunhill

Dunhill markası 1956 yılında İngiltere’de çakmak üretimine başlamıştır. Markanın kurucusu Alfred Dunhill’in ismini taşır. Türkiye’de ise Dunhill çakmaklar, koleksiyonerlerin yakın takibi altındadır. Marka ilk üretiminden bu yana incelik, zarif ve dayanıklı tasarımların ön planda olduğu çakmakları satışa sunuyor. Özellikle yurtdışında uygun fiyata satın alabileceğiniz çakmak modelleri de var. Ancak genelde lüks çakmak modelleri ile biliniyor.

Ronson

Ronson

İngiliz markası Ronson 1913 yılından beri ‘günlük yaşam için şık ürünler’ sloganıyla üretim yapmaktadır. Marka, farklı çakmak serileri ile adından söz ettirmeyi başarmıştır. Günümüzde ise popülerliğini kaybetse de lüks çakmakları hala en fazla tercih edilenler arasındadır. Banjo serisi çakmakları, ilk otomatik çakmak olarak tarihe geçmiştir. Bunun yanı sıra her çakmağı son derece dayanıklıdır ve sağlam bir iç aksama sahiptir.

Caran d’Ache

Caran d'Ache

İsviçre merkezli Caran d’Ache dolma kalem, versatil kalem ve çakmaklarıyla ön plana çıkıyor. Markayı lüks hale getiren en önemli özellik ise tamamen el işçiliğiyle üretilmesidir. Günümüzde birçok lüks markada dahi seri üretim varken bu markanın çakmakları ustalar tarafından hazırlanır. Bu nedenle markanın çakmaklarını bulmak son derece zordur. Her çakmağın altında özel damgalamalar ile seri numarası ve kökeni işlenir.

Colibri

Colibri

Colibri puro aksesuarları konusunda dünya çapında nam salmayı başaran markalardan biridir. Dolayısıyla en iyi çakmak markaları arasında da kendine yer buluyor. Üst segment lüks çakmakları rüzgarda sönmüyor ve özel tasarım alev sistemiyle üretiliyor. Yüksek rakımlarda bile çalışabilmesi sayesinde doğa sporlarıyla ilgilenenler de bu markayı tercih etmektedir. Tek, çift ve üç jet alevleriyle özellikle puro içenler için iyi bir alternatiftir.

Pierre Cardin

Pierre Cardin

Pierre Cardin kadın ve erkek giyim sektöründe en önemli markalar arasında bulunuyor. Ayrıca parfüm, saat, gözlük vb. aksesuarlarda ise dünyanın en lüks ve şık ürünleri ile bilinmektedir. Pierre Cardin çakmaklar uzun yıllar boyunca statü göstergesi olmuştur. Classic Black Laquer serisi ise en fazla taklit edilenlerden biridir. Türkiye’de Pierre Cardin markasının sahte üretimi oldukça fazladır. Bu nedenle satın aldığınız çakmağın sertifikası ve seri numarasını mutlaka kontrol etmelisiniz.

Im Corona

Im Corona

Im Corona markası 1993 yılından beri lüks ve sıradışı çakmak tasarımlarıyla ön plana çıkıyor. Japon zanaatkarlar ve İngiliz teknolojisinin buluşmasıyla ortaya çıkan ürünler, dünyanın birçok bölgesinde tercih ediliyor. Uzakdoğu, Avrupa, Kuzey Ülkeleri ve Ortadoğu gibi birçok bölgede şık ve lüks saat arayan pek çok kişi Im Corona markasından alışveriş yapmaktadır. Özellikle Old Boy, Flambeau ve Pipemaster serileri popülerliğini koruyor.

Porsche Design

Porsche Design

Porsche AG ve Porsche Desing aksesuarlarının tek bir çatıda toplanmasıyla birlikte marka daha fazla gündeme geldi. Şık tasarım çakmakları genellikle dikdörtgen bir yapıda olsa da zengin bir çeşitliliği var. Ayrıca özel üretim çakmaklar konusunda da sıklıkla Porsche Desing tercih ediliyor. Zarif, hafif ve farklı jet sayıları ile siz de en lüks çakmaklardan birine sahip olabilirsiniz. Birçok lüks çakmak markasına oranla fiyatları daha uygun.

Xikar

Xikar

Puro aksesuarları konusunda en iyi markalardan biri Xikar oluyor. Türkiye’de lüks markalar arasında yer alsa da yurtdışında bazı modellerini uygun fiyatla satın almak mümkün. Puro severlerin sıklıkla kullandığı çakmaklardan biri olduğunu da söyleyebilirim. Xikar çakmaklar yolda, rüzgarlı havada, ormanda vb. tüm açık alanlarda rahatça puronuzu yakmanızı sağlar. Havadan etkilenmez ve birçoğunda otomatik açılan kapaklar vardır.

Tonino Lamborghini

Tonino Lamborghini

Kahve, kalem, gözlük vb. birçok alanda üretim yapan Tonino Lamborghini markası en iyi çakmak konusunda da karşımıza çıkıyor. Bu özel marka da genellikle puro içen kişiler tarafından çok seviliyor. Birçok ürününde tek torch jet alev kullanılıyor. Markaya dair söylemem gereken en önemli konu ise çok sağlam ve dayanıklı çakmaklara sahip olması. Darbe ve düşmelere karşı ekstra dirençli malzemesi ile uzun yıllar sorunsuz bir kullanım sunacaktır.

Çakmaklarla ilgilenen sevdikleriniz için bu listeyi aşağıda yer alan butonlar üzerinden kolayca paylaşın! Siz de kullandığınız çakmak markası hakkında yorum yapın hemen yayınlayalım!

Paylaşmak Önemsemektir!

“En İyi 13 Çakmak Markası (En Kaliteli Çakmak Markaları!)” üzerine 2 yorum

  1. Bizim zamanımız da Tokai vardı. Hatta sloganı da vardı yanar çakmak yanan çakmak 🙂 tabi yıllar geçtikçe eskiye dönmeler başladı zippo çakmaklar moda oldu. Ama nostaljide olsa sönmeyen kısmını ekleyerek geliştirdiler. Jet alevli çakmakları tercih ettiğimden Tonino Lamborghini bence harika.

    Cevapla

Yorum yapın