En İyi Duşakabin Silikonu

Evde tadilat yaptığımız zamanlarda, duşakabin montajını gerçekleştirmek için ilk başlarda başarılı bir silikon kullanımı yapamadık. Haliyle sonrasında, su kaçırma ve benzeri problemler yaşamaya başladık. Ben de bunun üstüne yeni bir ürün arayışına girdim. Bu yazıda sizlere bu arayışım sonucunda karşıma çıkan en iyi ürünleri sıraladım. Sizler de bu ürünlerden birisini kullandıysanız yorumlardan bana yazabilirsiniz.

Duşakabin Silikonu Alırken Nelere Dikkat Etmelisiniz?

  • Ürünün tamamen silikon olduğuna emin olmalısınız. Eğer içerisinde solvent olduğu belirtiliyorsa o ürünlerden uzak durmanızı tavsiye ediyorum.
  • Mümkün olan en kaliteli ve önerilen ürünü tercih edin. Yakınınızda bir usta var ise onlardan bilgi alın. Kalitesi yüksek silikonlar zamanla daha az kararız ve sorun çıkarır. Daha uygun fiyatlı ürün almak için kaliteden vazgeçmeyin.
  • Duşakabin silikonu sürekli olarak neme ve suya maruz kalacağı için, üzerinde bakteri oluşma olasılığı da yüksektir. Bu sebeple ürünlerden anti bakteriyel özellikte olanını seçin.

En Iyi 6 Duşakabin Silikonu Markası

Araştırmalarımda karşıma çıkan, en başarılı 6 duşakabin silikon markasını aşağıdaki gibi sıraladım. Umarım işinize yarar bir liste olmuştur.

Würth Duşakabin Silikonu 310 Ml

Würth Duşakabin Silikonu 310 Ml

Yaptığım genel araştırmada karşıma birçok farklı marka ve ürün çıktı. Bunlar arasından en iyi duşakabin silikonu olarak Würth markasını belirledim. Satın alıp kullandım ve oldukça memnun kaldım. Aylardır, sürekli kullanılmasına rağmen, o kadar nemin içinde hala sorun çıkarmadan yerinde duruyor.

Solvent içermediği için de oldukça kaliteli bir ürün diyebilirim. Diğer markalara göre çok daha hızlı kuruyor. Çok yüksek sıcaklıktaki su kullanımında bile sorun yaşanmıyor. Hem şeffaf hem de beyaz olanından hangisini isterseniz onu kullanabilirsiniz.

Selsil Duşakabin Silikonu (Şeffaf) 310 Ml

Selsil Duşakabin Silikonu Şeffaf 310 Ml

Küflenmeye karşı oldukça dayanıklı silikon markalarından birisidir. Bu marka diğerlerine göre çok daha uygun fiyatlıdır. Bu sebeple fiyat ve performans uyumluluğu arayanlar için birebirdir. Würth için yüksek fiyatlı diyorsanız bu ürünü de seçebilirsiniz.

Akflix 310 Ml Duşakabin Silikonu (Şeffaf)

Akflix 310 Ml Duşakabin Silikonu Şeffaf

Oldukça temiz bir çalışma için tercih edilebilecek ürünlerden birisi olan Akflix, uzun süreli kullanımlarda bile çatlamaz ve küflenmez. Birçok farklı yerde kullanılabilen bu ürün solvent içermiyor. Çoğu zaman Würth markasından daha yüksek fiyatlara satılsa da kampanyalı dönemlerde daha uygun fiyatlara satın alma imkanınız olabilir.

Çekomastik Banyo Duşakabin Silikonu (Şeffaf)

Çekomastik Banyo Duşakabin Silikonu Şeffaf     

Birçok yerde adını sıklıkla duyacağınız ürünlerden birisi olan Çekomastik 877 silikonu ben de buldum. Bunu ilk başlarda denediğimizde pek memnun kalmamıştık. Sanırım biz çok erkenden duşakabin kullanmaya başladık ve silikon da çatlamaya başladı. Bu sebeple her ne kadar kendim önyargıyla yaklaşsam da sizlere önermenin önünde hiçbir engel yok. Arkadaşlarım arasından bu ürünü kullananların hepsi de çok memnun.

Tytan Duşakabin Silikonu (Beyaz)

Tytan Duşakabin Silikonu Beyaz

Tytan marka duşakabin silikonu piyasada selena silikon olarak da biliniyor. Bu ürün de ilk başlarda bahsettiğim Selsil kadar uygun fiyata sahip bir üründür. Tamamen silikon ve solvent içermeyen başarılı ürünlerden bir tanesidir. Beyaz modelinin yanında şeffaf olanı da satılmaktadır.

Master Duşakabin Silikonu

Master Duşakabin Silikonu

Son olarak bahsedeceğim marka Master’dır. Son olarak bahsediyor olmam kötü olduğu anlamına gelmiyor. Oldukça kaliteli bir üründür. Küf ve bozulmaya karşı uzun süreli bir dayanımı vardır. Genelde doldurma işlemlerinde kullanılır ve birçok ustanın vazgeçilmezlerinden biridir.

Duşakabin Silikonu Nasıl Çıkarılır?

Silikon ilk defa çekilmeyecek ise, önceki silikonun kalıntılarını tamamen temizlemek gerekiyor. Eğer temizleme yeterli olmazsa yeni silikonun tam olarak uygulanamayacağını bilmelisiniz. Benim yaptığım şey ise ısıtıcı kullanmak oldu. Silikonun üzerine kurutma makinesini tuttum. Bir süre sonra silikon çözülmeye başladı ve temiz bir bez ile sildim. Bu işlemi birkaç defa yapınca eski silikonu tamamen temizledim.

Duşakabine Çekilen Silikon Kaç Saatte Kurur?

Duşakabinler çekilen silikonların bu işlemin ardından en az 24 saat bekletilmesi gerekir. Bu süre, silikonun tamamen kuruması için gerekli olan süredir. Bundan daha erken bir zamanda kullanım sağlanırsa silikonun dağılma riski ortaya çıkar. Buna kesinlikle dikkat etmelisiniz.

Duşakabin İçin Silikon Mu Mastik Mi?

Akrilik mastik daha çok doldurma yapmak için kullanılır. Ancak su sızdırmazlığı gibi konularda silikon kadar önemli bir ürün değildir. Bu sebeple de duşakabinlerde işlem yaparken kesinlikle silikon kullanılması önerilir.

Duşakabin Silikonu Neden Kararır?

Silikonların kararması fazla nem yüzündendir. Düzenli olarak temizlenmeyen silikonlar zamanla neme dayanamaz ve küflenmeye, haliyle kararmaya başlar. Bu durumun önüne geçmek için düzenli olarak temizlik ürünleri ile duşakabin silikonlarının temizliği yapılabilir.

Duşakabin Silikonu Hakkında Merak Edilenler

Duşakabinlere silikon çekme işlemleri ve ürünlerle ilgili başkaları da bu yazıdan yararlansın isterseniz, aşağıdaki paylaşım bölümünden bu yazıyı tanıdıklarını ile paylaşabilirsiniz. Ayrıca silikon markaları ve modelleri üzerine yorum yapmak isterseniz de yorum bölümünden görüşlerinizi bizlere iletebilirsiniz. Sizlerin deneyimini duymak hem bizleri memnun eder, hem de bu tarz ürünleri arayan kişiler için yol gösterici olur.

Paylaşmak Önemsemektir!

“En İyi Duşakabin Silikonu” üzerine 2 yorum

  1. Bence hepsi aynı işi yapıyor ama tek sorun var belli bir zaman sonra kararması. Karardığı zaman öyle kötü bir görüntü oluyor ki valla hanımdan yediğim fırçanın haddi hesabı yok 😀 O zaman duşa kabini takan firma hangi silikonu kullandı bilmiyorum ama ben en kalitelisi olan Alman Würth markasını aldım ve kazıdığım eski silikonun yerine sürdüm şuana kadar bir kararma yok bakalım ne olacak. Alırken kararma yapar mı diye mutlaka sorun.

    Cevapla
  2. Benim mutfak tezgahı kararma yapıyor kazıdım bakalım duşakabin silikon modelini deneyeceğim inşallah kararma ve kopma olmaz mermer tezgah usta ne önerirsiniz marka ve ne alayım ki kararma yapmasın

    Cevapla

Yorum yapın