En İyi E – Spor Oyunları

Büyük bir hızla gelişen teknoloji, elbette hayatımızda da büyük değişimleri sağladı. Bu değişimlerden en ilginç ve dikkat çekici olanlarından biri ise E-Spor oyunları. Elektronik Spor veya bilinen ismiyle E – Spor oyunları her yaştan ve her ülkeden kişinin katılabileceği nadir oyunları sağlıyor. Ancak genelde 24 yaş itibariyle oyuncular, e-spor turnuvalarından ayrılıyor. 18 yaşından küçük olanların da katılabildiği turnuvalarda ise çok büyük paralar kazanabiliyor. Milyon dolarlar kazandıran E-spor oyunları elbette sadece para için tercih edilmiyor. Birçok kişi oynamaktan da izlemekten de büyük zevk alıyor. Ancak ben sizin için oynayabileceğiniz en iyi e-spor oyunları ve özelliklerini listelemek istiyorum. Birçoğunu ben de büyük bir zevkle oynuyorum.

En İyi 12 E – Spor Oyunu

E – Spor oyunlarında temel amaç her oyuncunun eşit olmasıdır. Genellikle oyun içi satın almalar ve karakter / özellik yükseltmelerine izin verilmez. Siz de e-spor turnuvalarına katılmak isterseniz Gençlik ve Spor Bakanlığı’ndan ücretsiz olarak e-sporcu lisansı alabilirsiniz. Birkaç fotoğraf, tescil fişi ve sağlık raporu ile kolayca başvuru yapabilirsiniz. Gelin, birlikte en iyi e-spor oyunları ve öne çıkan özelliklerini inceleyelim:

League of Legends

League of Legends

E-spor oyunu denilince birçoğumuzun aklına League of Legends gelir. Öyle ki daha önce hiç E-spordan haberi olmayanlar bile bu oyunu duymuştur. Oyun, 2019 turnuvasında yaklaşık 4 milyon izlenerek bir rekor da kırdı. 2009 yılında Riot Games tarafından piyasaya sürülen oyun, temelde iki takımın birbirine karşı mücadelesini anlatıyor. Gerçek zamanlı strateji oyunu ve ihtişamlı maceralar arıyorsanız mutlaka League of Legends’i oynamanızı önerebilirim. Turnuvalarını izlediğinizde bile büyük bir heyecana kapılabilirsiniz!

Dota 2

Dota 2

Dota, League of Legends ile birlikte Multiplayer Online Battle Arena (MOBA) oyun türünün başını çekiyor. Çok oyunculu bu oyunda strateji ve savunma ile karşı takımı alt etmeniz gerekiyor. Yüzden fazla karakter seçeneği bulunan oyunda, ‘ancient’ isimli ana binaları yıkmak ilk hedeftir. Valve Corparation geliştirilen oyun ücretsiz olarak oynanabilir. Karşı takımdaki kahramanları öldürdükçe altın kazanabilir ve karakterinizi geliştirebilirsiniz. Son olarak Dota 2 en çok ödül ve para kazandıran e-spor oyunları arasında yer alıyor.

Rainbow Six Siege

Rainbow Six Siege

Oyuna yeni başlayanların çabuk sıkıldığı ancak alışanların vazgeçemediği sayılı e-spor oyunlarından biri Rainbow Six Siege. Birinci şahıs nişancı türündeki oyunda savunma ve saldırıyla 5v5 oynanıyor. Oyuncular farklı özelliklere sahip olan operatörle karşı takımı hedef almaya başlayabilir. Örneğin, operatörlerin biri zehirli gazlarıyla ön plana çıkarken diğerinin etkili silahı drone olacaktır. Rainbow en zor e-spor oyunları arasında yer alsa da oynamanın da izlemenin de en zevkli olduğu turnuvaları düzenliyor.

Counter-Strike: Global Offensive

Counter-Strike: Global Offensive

Hiçbir zaman eskimeyen ve gündemi takip eden oyunlardan biri de her zaman Counter-Strike oluyor. Counter-Strike: Global Offensive 2012’de piyasaya sürüldü ve her geçen gün popülaritesini arttırmaya devam ediyor. Benim de sık sık oynadığım oyunlardan biri olan Counter-Strike: Global Offensive’de klasik olarak terörist ve anti-terörist grupları bulunuyor. Her grup kendilerine verilen görevleri yerine getirirken karşı takımla da savaşarak oyunu kazanıyor. Örneğin, terörist grubu bomba yerleştirmek için anti-terörist grubu da bombayı etkisiz hale getirmek için mücadele etmelidir. Ücretsiz olarak oynanabilen oyun dokuz farklı oyun modu sunuyor.

PlayerUnknown’s Battlegrounds (PUBG)

PlayerUnknown’s Battlegrounds (PUBG)

Battle Royal oyunlarının en iyileri ve popülerleri arasında yer alan PUBG, en fazla ödül dağıtan turnuvalarıyla ön plana çıkıyor. Aynı zamanda oyun zevkinin yüksek olması ve kaliteli grafikleriyle oyuncuları memnun ediyor. En iyi e-spor oyunları arasında yer alan PUBG, mobil cihazlardan da rahatlıkla oynanabilir. Oyun başlangıcında oyuncuların bir helikopterden diledikleri noktaya atlamaları gerekiyor. Bireysel, iki kişilik veya çok kişili gruplar birbirleriyle mücadele eder. Ayrıca hayatta kalmak ve düşmanlarını öldürmek için de çeşitli ekipmanları toplamalıdır.

Overwatch

Overwatch

Takım tabanlı birinci şahıs nişancı türündeki oyun türleri arasında yer alan Overwatch 2016 yılında piyasaya sürüldü. İlk günden bu yana geniş bir oyuncu kitlesine ulaşan oyun, sürekli kendini geliştiriyor. Oyuncular altışar kişilik iki takım kurarak oyuna başlar. Üç sınıf türü ve 32 kahraman arasından seçim yapılır ve her kahraman farklı özelliklere sahiptir. Farklı modlarında takımlara birbirinden farklı benzersiz görevler verilir. Her iki takım da görevlerini yerine getirmeli ve birbirlerine karşı mücadele etmelidir. Oyunu PC ve konsollarda oynayabilirsiniz.

Fortnite

Fortnite

Fortnite aylık en fazla oyuncu sayısına sahip olan nadir oyunlardan biri. Aynı zamanda espor turnuvalarında en fazla para kazandıran oyunlar arasında da yer alıyor. Fortnite zengin çeşitliliğiyle adeta bağımlılık yapıyor. Tek kişi veya dört kişiye kadar gruplarla oynanabilir. Oyunda düşmanlarınızla savaşırken bir yandan da sizi koruyacak olan yapıları inşa etmeniz gerekiyor. Ayrıca her modda oyuncular kendilerine verilen görevi yerine getirmek için mücadele ediyor.

Arena of Valor

Arena of Valor

Arena of Valor, mobil cihazlar üzerinden oynanabiliyor ve e-spor turnuvaları düzenleniyor. DC Comics karakterleriyle dikkat çeken oyun MOBA türünde. Yüzden fazla karakteri bulunuyor ve ilerleyen aşamalarda farklı karakterler açılıyor. 5v5, 3v3 veya 1v1 şeklinde oynanabiliyor. League of Legends oyununada çok benzediğini söyleyebilirim. Savaşlar ise yaklaşık on dakika sürüyor. Dolayısıyla evde, yolda veya işte vakit geçirmek için son derece ideal.

 

Zula

Zula

Zula FPS türünde ilk Türk yapımı video oyunu olmasıyla ön plana çıkıyor. Açıkçası oyuncuların büyük bir kısmının ikiye ayrıldığını söyleyebilirim. Bir kısım çok beğenirken diğer kişiler oyunun CS:GO’dan alıntı olduğunu düşünüyor. Bugüne kadar yaklaşık elli milyon kişinin kayıt olduğu oyun Türk mapleri ile de dikkat çekiyor. Düğün salonu, Üsküdar sokakları, Uzungöl, Safranbolu, Hangar vb. haritalara sahip. Karakter sayısı çok fazla değil ancak ücretsiz olarak indirip denemenizi tavsiye ederim.

Heroes of the Storm

Heroes of the Storm

Blizzard Entertainment tarafından geliştirilen MOBA Heroes of the Storm farklı oyun modları ve yüksek kalitede grafikleri ile dikkat çekiyor. Son günlerde popülerliğini kaybetmeye başlasa da hala hatrı sayılır bir oyuncu kitlesine sahip. 5’e 5 olarak tasarlanan oyunda takımın birlikte hareket etmesi son derece önemli. Ayrıca oyunda karşı takımdan birini öldürmek veya oyunu kazanmak altın / para kazandırmıyor. Verilen tecrübe puanları ile karakterler geliştirilebiliyor.

Smite

Smite

LoL ve Dota 2 gibi MOBA oyunlarından sıkılanlar Smite’i oynayarak yeni bir eğlenceye başlayabilir. Birçok oyuna göre daha eğlenceli ilerleyen ve 3 boyutlu görüntülere sahip olan oyun, her geçen gün daha fazla kişiye ulaşıyor. Smite, mitolojik karakterlere ev sahipliği yapıyor ve çok oyunculu oynanıyor. Her takım karşı tarafla mücadele ederken kulelerini ve merkezlerini de yıkmak zorunda. Üçüncül kişi kamerasıyla 5’e 5 takım mücadelesi oynanıyor.

Call of Duty: Black Ops 4

Call of Duty: Black Ops 4

Call of Duty: Black Ops 4 serinin en gelişmiş özelliklerine sahip olmasıyla ön plana çıkıyor. Tekil veya çok oyunculu olarak oynanabilir. En iyi battle royal oyunları arasında yer edinen oyun, uzun süredir de popülerliğini koruyor. Oyunda tıpkı PUBG’de olduğu gibi oyuncular helikopterden atlayarak mücadeleye başlıyor.

Esporla ilgilenenlerin seveceği oyunları listeledim! Bu listeyi aşağıda yer alan butonlar üzerinden kolayca paylaşabilirsiniz. Siz de sevdiğiniz espor oyunları hakkında yorum yaparak, binlerce oyun severle konuşma fırsatı yakalayın.

Paylaşmak Önemsemektir!

“En İyi E – Spor Oyunları” üzerine 2 yorum

  1. Rainbow Six Siege aynen dediğiniz gibi ilk başlarda bu nedir dediğim sonrasında halen oynadığım oyunlar arsında yerini aldı zula aynı keza bundan önce Far Cry serisini bitirmiş biri olarak oyun tutkum hat safhada. Bu aralar tamamen durağan ama bir o kadar da hırs yaptıran Lord Mobile oyununa sarmış durumdayım.

    Cevapla
  2. PUBG, lol, Lords Mobile oynamadığım oyun yok sanırım. Metin 2 knight bıraktığım oyunlar arasında sıkıldım ve yoruldum. Artık zevk almamaya başladım sanırım yıllarca oynayıp hep aynı şeyleri yapmak insanı bayıyor. Smite denemeye başlayacağım bakalım bundan ne kadar zamanda sıkılacağım.

    Cevapla

Yorum yapın