En İyi Gitar Markaları

Gitar çalmaya yeni başlayacak olanlar için de profesyoneller için de faydalı olacak bir araştırma yaparak en iyi gitar markalarını araştırdım. Gitar çalacaksanız karşınıza çıkan ilk gitarı almamalısınız. Dikkat etmeniz gereken pek çok özelliği vardır. Yeni başlıyorsanız yaşınıza, boyunuza uygun ebatlara sahip bir gitar seçmelisiniz. Fizyolojik yapınıza uygun boyutta bir gitar seçmezseniz öğrenme süreciniz hem zorlu hem uzun sürecektir. Ayrıca gitarın üretiminde kullanılan malzeme de çok önemlidir. Kereste, sunta diye tabir edilen malzemelerden üretilen gitarları değil iyi bir ağaçtan üretilen bir gitar seçmelisiniz.

En İyi Akustik Gitar Markaları

Doğru ve kaliteli bir akustik gitar seçmezseniz istediğiniz ve beklediniz sesi alamazsınız. Kaliteli malzemeden üretilmeyen akustik gitarın sapı oynar, akor tutmaz ve perdelere doğru basamazsınız. Durum böyle olunca akustik gitarınızın telleri ellerinizi yaralayarak zarar verebilir. Özellikle yeni başlayanlar için bu tip sıkıntılar gitar çalmayı öğrenmeden bırakmalarına sebep olabilir. Doğru bir başlangıç ile akustik gitar çalmaya başlarsanız çok güzel sonuçlar elde edebilirsiniz. Yanlış ve kalitesiz bir seçim sonucu müzik hayatınız başlamadan sona ermesin diye en iyi akustik gitar markalarını sizler için bir araya getirdim. İçeriği incelemeden önce akustik gitar satın almamanızı öneririm.

Yamaha – Akustik Gitar

Yamaha – Akustik Gitar

Müziğe ilgisi olan herkesin bildiği markalardan biri olan Yamaha’nın akustik gitarlarının kalitesini de aynı şekilde bilmeyen yoktur. Yeni başlayanlar ya da başlamayı düşünenler için seçebilecekleri en iyi akustik gitar markalarından birinin Yamaha olduğunu bilmelerini istedim. Akustik bir gitarda dikkat edilesi gereken en önemli noktalardan biri sapıdır. Kaliteli ağaçtan üretilen sap istediğiniz sesi ve çalış konforunu size verir. Yamaha’nın tüm akustik gitarları Yamaha mühendislerinin çalışmaları ve kullandıkları kaliteli malzeme ile üretilir. Kalitesinden tereddüt etmeden bütçenize en uygun Yamaha ile başlayabilirsiniz.

Gibson

Gibson

Dünyadaki en bilinen ve en popüler markalardan biri olan Gibson’a ait efsaneleşmiş akustik gitar modellerini herkesin bildiğine eminim. Profesyonel bir müzisyen olmak istiyorsanız ya da hobinizi çok daha keyifli ve kaliteli bir hale getirmek istiyorsanız en iyi akustik gitar markalarından biri olan Gibson’ı mutlaka inceleyin derim. Muhteşem kalitesi ve performansı ile doğru orantılı fiyatlara sahip olduğu uyarısını da yapmakta fayda var. Müziğe ayıracağınız bütçe düşük değilse kesinlikle ilgilenmeniz gereken akustik gitarlar Gibson’da.

Cort – Akustik Gitar

Cort – Akustik Gitar

Cort markasının akustik gitarları tüm dünyada fiyat performans oranı temel alındığından en çok tercih edilen gitar markalarından biridir. Kaliteli üretilen gitarlarının yüksek performansları ve diğer iyi markalara kıyasla daha ulaşılabilir olması Cort’u en iyi akustik gitar markalarından biri yapıyor. ‘Müzisyenler için müzisyenler tarafından tasarlanmıştır’ sloganına sahip olan Cort önce profesyonellerin ilgisini ve beğenisini kazanmayı başardı. Ardından gelen memnuniyet geri dönüşleri ile de herkesin tercih ettiği gitar markalarından biri olarak müzik piyasasında yerini sağlamlaştırdı.

Wasburn – Akustik Gitar

Wasburn – Akustik Gitar

Wasburn markası ilkleri ve efsaneleşmiş akustik gitar modelli ile meşhurdur. Dünya üzerinde bir müzisyene özel gitar tasarlayan ilk marka olarak bilinir ve ayrıca büyük gövdeli gitarı da ilk üreten markadır. Wasburn marka bir akustik gitar alacaksanız menşeine dikkat etmenizi öneririm. Wasburn markasının en iyi akustik gitarları genelde ABD menşeili olan üretimlerinde bulabilirsiniz diye düşünüyorum. Üretim yerleri ABD, Endonezya, Çin ve Kore olmakla birlikte ülkemizde daha çok Çin menşeili olan gitarlarına rastlarsınız. Gerçek Wasburn kalitesi ile tanışmak için ABD üretimi olmasına dikkat edin.

Takamine – Akustik Gitar

Takamine – Akustik Gitar

Takamine markası en iyi akustik gitarlarını Kore’de üreterek müzikseverlere sunuyor. Dünyaca ünlü bir marka olmasının hakkını vererek son derece kaliteli gitarlar üreten Takamine müziğe ilgi duyan herkesin tanışması gereken bir markadır. Ses kalitesinin parlaklığına bayılacağınızı düşündüğüm Takamine gitarlarını deneyimleme fırsatı bulursanız kaçırmayın derim. Sesini duyduktan sonra zaten kesinlikle satın almak isteyeceğinize eminim. Dünyaca ünlü bir marka oluşu ve kalitesi sizi endişelendirmesin. Yüksek bütçeler ayırmadan satın alabileceğiniz akustik gitarları da bulunuyor.

En İyi Elektro Gitar Markaları

Gitar çalmak için seçiminiz elektrodan yana olacak ise de yine akustik gitarlarda dikkat etmeniz gereken noktalarla benzer detaylara dikkat etmeniz gerekiyor. Kaliteli bir elektro gitar için önce sapının sağlam ve kaliteli olmasına dikkat etmelisiniz. Sonrasında elektro gitarın gövdesinde kullanılan malzeme ve gitarın fiziksel yapınıza uyumuna dikkat etmeniz gerekecek. Tüm bunların dışında en önemli şeylerden biri de hangi türde müziğe ilgi duyduğunuz. Örneğin Blues müzikten hoşlanıyorsanız elektro gitarınızı ona uygun seçmelisiniz ya da rock müzikten hoşlanıyorsanız ona göre uygun bir elektro gitar seçimi yapmalısınız. İyi başlangıçlar için piyasadaki en iyi elektro gitar markalarını sizinle paylaşıyorum.

Gretsch – Elektro Gitar

Gretsch – Elektro Gitar

Dünyada bilinen en ünlü ve en ikonik elektro gitar markalarından biri olarak Gretsch’den size bahsetmek istedim. Özellikle profesyonel müzisyenlerin sahip olmak isteyeceği en iyi elektro gitar markalarından biridir. Kalitesi ve popülerliği ile birlikte ithal bir marka oluşu da devreye girince haliyle fiyatı da yükseliyor. Bütçesi uygun olan, müziğe yüksek harcamalar yapabilecek gelire sahip herkese tavsiye edebileceğim bir elektro gitar markasıdır. Ses kalitesinden bahsetmeye gerek bile yok diye düşünüyorum. Birbirinden güzel tasarımları arasında kaybolacağınız harika elektro gitarları var.

Fender – Elektro Gitar

Fender – Elektro Gitar

ABD menşeili Fender markasına ait elektro gitarlar dünyaca ünlüdür ve klasikleşmiş modellere sahiptir. Fender’in dünyadaki ilk bas gitar üretici marka olduğunu da bilmenizi isterim. Üst düzey denebilecek malzeme ve kalitede üretilen bu gitarlar en iyi elektro gitarlar kategorisinde bulunan diğer örneklere göre daha kolay ulaşılabilirdir. Fender marka bir elektro gitara sahip olmak isterseniz hatırı sayılır bir bütçe ayırmanız şart ama diğerleri kadar uçuk fiyatlara sahip değil diye ayrıca eklemekte fayda var.

Ibanez – Elektro Gitar

Ibanez – Elektro Gitar

Satın alabileceğiniz en kaliteli ve en iyi elektro gitar markalarından biri olan Ibanez’den size bahsetmek isterim. Özellikle kaliteli, ünlü ve iyi bir marka elektro gitar isteyip de yüksek bütçeler ayıramıyorsanız Ibanez sizin için en iyi seçeneklerden biri olacaktır. Onlarca farklı elektro gitar modeli arasından tarzınıza, müzik zevkinize ve bütçenize en uygun olanı seçerek gönül rahatlığıyla alabilirsiniz. Estetik tasarımlara sahip bu markayı alabilmek için biraz uğraşmanız gerekebilir çünkü piyasada pek yaygın bir şekilde bulunmuyor.

Cort – Elektro Gitar

Cort – Elektro Gitar

Müzisyenler için müzisyenler tarafından gitar tasarlayan Cort markasının akustik gitarlardaki başarısı tabi ki elektro gitarlar üzerinde de aynı kalitede devam ediyor. Sahip olabileceğiniz en ünlü akustik gitar markalarından biri olan Cort yüksek performansına rağmen hemen herkesin ulaşabileceği fiyatlarda üretimler yapıyor. En iyi elektro gitar markaları arasından ilk aklınıza gelen isimlerden biri olabilecek harika bir seçenektir. Cort’un sloganı sizi pes ettirmesin çünkü sadece müzisyenlerin değil yeni başlayanların da gözdesi olan markalardandır.

Charvel – Elektro Gitar

Charvel – Elektro Gitar

Sahip olabileceğiniz açık ara en iyi elektro gitarı listenin en sonuna sakladım. Öncelikle belirtmeliyim ki profesyonel bir müzisyen iseniz ya da müzik için yüksek bütçeler harcayabilecek bir müzikseverseniz bu önerime kulak verin. Bütçenizi aşacak bir fiyata sahipse hayal kırıklığı yaşamanızı istemem. Dünyaca ünlü Charvel markasının elektro gitarlarına kesinlikle alım gücü olan tüm müzikseverlerin sahip olmasını isterim. Size eşsiz bir müzik deneyimi yaşatacak olan birbirinden harika elektro gitarlarını incelemenizi şiddetle tavsiye ederim.

Özellikle karantina dolayısıyla kendine hobi arayışı içerisine girenlere, müzisyenlere ve müzikle uğrayan herkese faydalı olacağına inandığım bir listeyi sizinle paylaştım. Kullanım amacınıza, müzik zevkinize ve bütçenize göre kolayca karşılaştırma yapabileceğiniz en iyi akustik gitar markalarını ve en iyi elektro gitar markalarını bulduğunuz içeriği beğendiyseniz paylaşmayı ihmal etmeyin lütfen.

Paylaşmak Önemsemektir!

“En İyi Gitar Markaları” üzerine 2 yorum

 1. ilk gitarım Santana markaydı internetten alıp tomarla para ödemiştim hevesimi almak işçin çaldım öğrenemeden bol bol resim çektirdim ama çalmayı öğrenemedim 🙂 Sonra Yamaha aldım ve internetten video izleyerek sürekli çalarak öğrendim bence en iyi marka Yamaha.

  Cevapla
  • Nadide hanım benimde ilk gitarım santana markasıydı. 🙂
   O zamanlar deniz kum ateş birde gitar çaldın mı senden iyisi yoktu. Hızlı bir şekilde öğrenmiştim ama çok tel değiştirmiştim neredeyse tel parası gitarı geçmişti. 🙂
   Şimdi Gibson var elimde harika bir marka gerçekten profesyonel alet çaldığını hissediyorsun.

   Cevapla

Yorum yapın