En İyi Güç Kaynağı (Power Supply)

Birkaç hafta önce elektrik kesintisi sonucunda bilgisayarımdaki çok önemli bir veriyi kaybettim. Haftalardır uğraşmam ve emeklerimin boşa gitmesi sonucundaysa yapacak hiçbir şeyim olmamıştı. Tekrar aynı durumu yaşamamak ve verilerimi yedekleyecek vakti bulmak için power supply modellerine göz atmaya başladım. En iyi güç kaynağı veya diğer ismiyle power supply, genel de göz ardı edilse de çoğu zaman hayatımızı kolaylaştırıyor.

Güç kaynağı modelleri, bilgisayar bileşenlerinin her bir parçasına ayrı ayrı elektrik gönderir. Bu sayede ani voltaj değişimleri veya elektrik kesintileri gibi durumlarda bilgisayarınız zarar görmez. Bilgisayarınızın içinde değerli bilgiler ve sizin için önemli dosyalar varsa mutlaka bir power supply edinmelisiniz.

En İyi 11 Güç Kaynağı

Güç kaynağı seçerken mutlaka watt değerine dikkat etmelisiniz. Sisteminizin ihtiyacına göre watt belirlemek en doğrusu olacaktır. Genelde 500 W güç kaynağı ups modelleri birçok kullanıcı için ideal bir çözüm sunuyor. Ben de bilgisayarım için bu değerde bir ups tercih ettim. Aşağıdaki listeye bakarak en doğru kararı verebilirsiniz. İşte farklı özellikleri ile en iyi güç kaynağı seçenekleri:

Asus ROG Thor 1200W 80+ Platinum RGB Power Supply

 • Verimlilik: %92
 • Power Supply: 1200W
 • Kablo Tipi: Tam Modüler

10 yıl garanti, OLED ekran, 0 dB soğutucusu ve Aura Sync RGB aydınlatması ile en iyi güç kaynağı sus Rog Thor. Uzun yıllar sorunsuz kullanabileceğiniz bu model, fonksiyonel ve gelişmiş özelliklere sahip. Üstelik platinum sertifikası da bulunuyor. Ayrıca adreslenebilir RGB aydınlatmaları sayesinde bilgisayarınızın diğer bileşenleriyle görsel bir uyum yakalayacaktır. En önemli özelliklerinden biri ise yüksek kaliteli materyale sahip olması. Bu sayede uzun ömürlü ve yüksek performanslı bir kullanım sağlamayı başarıyor. En iyi power supply modellerine göre fiyatı biraz yüksek ancak uzun yıllar yeniden bir güç kaynağı satın almanıza gerek kalmayacaktır.

Asus ROG Thor 1200W 80+ Platinum RGB Power Supply modelini en iyi fiyatla Trendyol’dan satın almak için tıklayın.

Asus ROG-STRIX-850G 80 Plus Gold Güç Kaynağı

 • Verimlilik: %92
 • Power Supply: 850W
 • Kablo Tipi: Tam Modüler

Asus’un bu modeli de en iyi güç kaynağı seçenekleri arasındaki yerini alıyor. Bu model de 10 yıl garanti ve 0 dB soğutma teknolojisine sahip. Japon kapasitörlerle üretilmesi sayesinde yüksek verimlilik, uzun ömürlü kullanım ve minimum ses sunmayı başarıyor. 1 tane 24 pim, 2 tane 6+2 pim PCI-e ve 8 pim CPU kablosu ile sizi büyük bir karmaşadan kurtaracaktır. Üstelik çift katmanlı rulmanları sayesinde sorunsuz bir kullanıma da yardımcı oluyor. Bununla birlikte yukarıdaki modele göre fiyatının daha uygun olduğunu söyleyebilirim.

Asus ROG-STRIX-850G 80 Plus Gold Güç Kaynağı modelini yakından incelemek veya Media Markt’tan hemen satın almak için tıklayın.

Corsair Enthusiast Rmx 1000W Full Modüler 80+ Gold Güç Kaynağı

 • Verimlilik: %90
 • Power Supply: 1000W
 • Kablo Tipi: Tam Modüler

Bilgisayar bileşenlerinin en iyi markalarından biri olan Corsair, güç kaynağında da oldukça başarılı bir modelle ön plana çıkıyor. 80+ Gold sertifikası, ZeroRPM modu ve güvenlik kontrolleri ile en iyi güç kaynağı modellerinden biri. 135 mm fana sahip olan model, gerektiği durumlarda fansız olarak da çalışabiliyor. Üstelik 7 yıl garantisi sayesinde kullanıcılara güvenilir bir kullanım sağlıyor.

Corsair Enthusiast Rmx 1000W Full Modüler 80+ Gold Güç Kaynağı modelini ÇiçekSepeti’nden satın almak veya teknik özelliklerine göz atmak için tıklayın.

Seasonic Focus Plus 650W 80+ Gold Tam Modüler Güç Kaynağı

 • Verimlilik: %90
 • Power Supply: 650W
 • Kablo Tipi: Tam Modüler

Seasonic, en iyi power supply konusunda öncü markalardan biri. Apple, Corsair vb. markalarla da çalışan Seasonic, bu ürünüyle de başarısını ispatlamış durumda. Altın kaplama konnektör, kablosuz bağlantı ve tam modüler kablo yapısı ile çok yönlü bir kullanım sağlıyor. Ayrıca Fluid Dynamic Bearing teknolojisi sayesinde maksimum sessizlikle çalışıyor. Üç farklı modda kullanılması sayesinde kullanıcıların farklı ihtiyaçlarını en iyi şekilde karşıladığını söyleyebilirim.

Seasonic Focus Plus 650W 80+ Gold Tam Modüler Güç Kaynağı modelini buraya tıklayarak Çiçeksepeti’nden online satın alabilirsiniz.

Everest Eps-1650 1650W Power Supply

 • Verimlilik: %90
 • Power Supply: 1650W
 • Kablo Tipi: Modüler değil

Yüksek performansı ve ekstra soğutma sistemi ile en iyi güç kaynağı modelleri arasında Everest Eps-1650 de yer alıyor. Üstelik fiyat/performans başarısıyla da kullanıcıların memnuniyetini kazanmış durumda. Aynı zamanda Intel ve diğer işlemcilerle uyum içinde çalışıyor. 5xIDE, 7xSATA ve 4X PCI Express 6+2  4+4 Pin olmak üzere 12 güç bağlantısı bulunuyor. 120mm fan ve bal peteği tasarımı ise soğutmanın en iyi şekilde gerçekleştirilmesini sağlıyor.

Everest Eps-1650 1650W Power Supply ürününü buraya tıklayarak Trendyol’un avantajlı fiyatıyla satın alabilirsiniz.

Cougar Frisby Stx-700 700W 80+ Bronze Power Supply

 • Verimlilik: %85
 • Power Supply: 700W
 • Kablo Tipi: Modüler değil

Uygun fiyatlı güç kaynağı arayışındaysanız Cougar markalı bu ürünü tercih edebilirsiniz. Pek çok bilgisayar kullanıcısının ihtiyacını karşılayacak yeterli özelliklere sahip. Üstelik OPP, OCP, UVP ve SCP ile çok yönlü bir güvenlik de sağlıyor. %88’e kadar verimlilik sağlayan güçlü tasarımı ve 120 mm soğutucu fanı sayesinde birçok rakibini elemeyi başarıyor.

Cougar Frisby Stx-700 700W 80+ Bronze Power Supply ürününü buraya tıklayarak Media Markt’tan satın alabilirsiniz.

Sharkoon SHP650 V2 650W 80+ 120 mm Fanlı ATX Güç Kaynağı

 • Verimlilik: %80
 • Power Supply: 650W
 • Kablo Tipi: Modüler değil

En iyi güç kaynağı seçenekleri arasında fiyat/performans başarısıyla Sharkoon SHP650 de yer alıyor. Bu ürün, uygun fiyatlı olmasına rağmen etkili bir performansa ve kaliteli bir materyale sahip. ATX sayesinde yeni nesil işlemcileri destekliyor. 80+ sertifikası, sessiz çalışması ve yüksek enerji verimliliği ise kullanıcıların en çok beğendiği özellikler arasında.

Sharkoon SHP650 V2 650W 80+ 120 mm Fanlı ATX Güç Kaynağı ürününü Hepsiburada’dan incelemek veya en iyi fiyatla satın almak için tıklayın.

Corsair CX650F RGB 650W 80+ Bronze Siyah Full Modüler 120 mm Fanlı PSU

 • Verimlilik: %80
 • Power Supply: 650W
 • Kablo Tipi: Modüler

RGB aydınlatmalar günümüzün en popüler konularından biri. Corsair de RGB aydınlatmalı psu ile özelliklere oyunculara hitap etmeyi başarıyor. Modüler kablo ve sekiz ayrı adreslenebilir RGB sayesinde çok yönlü şık bir kullanım sağladığını söyleyebilirim. 80+ Bronze sertifikası ile güvenilir ve yüksek enerji tasarruflu bir çalışmaya yardımcı oluyor.  %100 Japon kapasitörleri, 120mm fanı ve kaliteli materyali ile en iyi ups modellerinden biri.

Corsair CX650F RGB 650W 80+ Bronze Siyah Full Modüler 120 mm Fanlı PSU modelini buraya tıklayarak Hepsiburada’dan inceleyebilirsiniz.

Cooler Master Elite V4 600W Power Supply

 • Verimlilik: %85
 • Power Supply: 600W
 • Kablo Tipi: Modüler değil

Elite V4 seviyesi giriş seviyesindeki bilgisayar kullanıcıları için en iyi güç kaynağı olarak tasarlanmış. Cooler Master, bu modelini özellikle ev ve ofis içi kullanımları için tavsiye ediyor. Aktif PFC güç faktörü düzenleme teknolojisine sahip olan ürün, en iyi performansı maksimum sessizlikle gerçekleştiriyor. Ayrıca 40 derece çalışma sıcaklığı, kaliteli malzemesi ve 3 yıl garantisi ile kullanıcılardan tam puan almış durumda.

Cooler Master Elite V4 600W Power Supply modelini buraya tıklayarak Trendyol’dan satın alabilir veya yakından inceleyebilirsiniz.

Rampage RMP-600-80PB Güç Kaynağı PSU

 • Verimlilik:
 • Power Supply: 600W
 • Kablo Tipi: Modüler değil

Rampage, uygun fiyatlı bilgisayar bileşenleri ile ön plana çıkıyor. Bu modelinde de uygun fiyata ek olarak güçlü bir performans bizi karşılıyor. 80 Plus sertifikasına sahip olan ürün daha fazla soğutma ve daha güçlü performans vaat ediyor. Giriş seviyesindeki kullanıcılar için uygun. Ancak bilgisayarda yeni nesil oyunları oynuyorsanız veya çok fazla güç tüketimi gerçekleşiyorsa yetersiz kalabilir. Özel ızgaralı tasarıma ve 14cm fana sahip olan model bu sayede daha sessiz bir performans sergileyebiliyor.

Rampage RMP-650-80PB Güç Kaynağı PSU modelini buraya tıklayarak Media Markt’ın özel fırsatlarıyla satın alabilirsiniz.

Platoon PL-9263 500W 12 cm Power Supply

 • Verimlilik: %86
 • Power Supply: 500W
 • Kablo Tipi: Modüler değil

Sırada en çok tercih edilen güç kaynağı modeli yer alıyor. Platoon PL-9263 uygun fiyatı ve f/p başarısıyla en iyi PSU modellerinden biri. 500W gücü giriş seviyesindeki kullanıcılar için ideal bir kullanım sağlıyor. Üstelik kısa devre koruması, aşırı voltaj koruması vb. güvenlik önlemleri ile güvenilir bir kullanıma da yardımcı oluyor. Ucuz güç kaynağı arayışındaysanız bu modele bir şans verebilirsiniz.

Platoon PL-9263 500W 12 cm Power Supply ürünüyle ilgili kullanıcı yorumlarına göz atmak veya Trendyol’dan satın almak için buraya tıklayın.

En iyi power supply modelleri içeriğini beğendiniz mi? İçeriği beğendiyseniz aşağıdaki paylaşım butonlarına tıklayarak daha fazla kişiye ulaşmamızı sağlayabilirsiniz!

Paylaşmak Önemsemektir!

“En İyi Güç Kaynağı (Power Supply)” üzerine bir yorum

 1. Asus marka 850 W çok başarılı bir ürün donanımlarınızı korumak herhangi bir kesinrtide veri kaybı yaşamamak için kullanılması gereken en önemli ürünlerden biri. Yalnız şunuda söylemek isterim her ne kadar Power Supply kullansanızda bunun yanında akım korumalı priz ile cihazınızı daha sağlam ve güvenilir yapabilirsiniz.

  Cevapla

Yorum yapın