En İyi 8 Harddisk Tavsiyesi! (Yüksek Kapasite & En Hızlı)

Uzun yıllardır kullandığım dahili bir HDD vardı. Bunu değiştirmenin zamanı geldi de geçiyor diye düşündüm ve hemen bu konuda inceleme yapmaya başladım. Sonucunda da birçok markayı detaylı araştırmış oldum. Satın aldığım modelin yanında, onun kadar iyi diğer modelleri de sizlerle bu yazıda paylaşmak istedim. Burada sizlerle paylaştığım ürünler genel olarak benzer özelliklere sahiptir. Hatta kimi özellikler standart olarak bütün marka ve modellerde aynı şekilde üretiliyor bile diyebiliriz. Bu durum seçimleri biraz zorlaştırsa da genelde kararı boyuta, ön belleğe ve hızlara göre veriyorum.

En İyi 5 HDD Tavsiyesi

HDDler yıllar içerisinde çok daha gelişmiş ve oldukça yüksek kapasitelere de ulaşmıştır. Benim tercih ettiğim ürün dışında, 500GB olan modellerinden başlayarak, 10TB gibi çok daha yüksek kapasiteli ürünlere kadar birçok model mevcuttur. Yüksek okuma ve yazma özellikleri ile de kullanım kolaylığı sağlarlar. Buyurun, sizler için hazırladığım en iyi hdd markaları listesi:

Seagate BarraCuda

Seagate BarraCuda HDD

Düşük maliyetli, yüksek kapasiteli ve hızlı bir HDD satın almak istiyorsanız ilk tercihiniz kesinlikle Seagate BarraCuda olmalıdır. Bu ürünü ben de bahsettiğim araştırmam sonucunda buldum ve satın aldım. Her ne kadar düşük bir ön bellek seviyesine sahip olsa da genel olarak bilgisayarınızı bir üst seviyeye çıkaracağından emin olabilirsiniz. Fiyat performans değerlendirmeleri sizin için önemliyse, bu ürünü kesinlikle kaçırmamalısınız. Ayrıca bu ürün genel olarak, sessiz çalışması ile bilinmektedir.

 • Bağlantı Arayüzü: Sata (6Gbps)
 • Kapasite: 2 ile 3 TB arasında değişiyor
 • Ön Bellek Boyutu: 64 MB
 • RPM Değeri: 7200

WD Blue

WD Blue HDD

Western Digital Blue serisi birçok farklı seçenek ile karşıma çıktı. İncelediğim ürünler 1 ve 2 TB modelleri olsa da, 500 GB boyutlu modelinin de fiyat açısından değerlendirmeye alınabileceğini belirtmeliyim. Bu HDDlerde genelde 7200 RPM değerleri görülse de, 5400 olanları da var. İncelerken bu noktalara dikkat etmenizi öneriyoruz. Genel olarak bu modeller Seagate’den biraz daha pahalıdır.

 • Bağlantı Arayüzü: Sata (6Gbps)
 • Ön Bellek Boyutu: 64 MB – 256 MB
 • Kapasite: 500 GB ile 6 TB arasında değişiyor
 • RPM Değeri: 5400 ve 7200

WD Black

WD Black HDD

Western Digital’in Black serisi ürünleri de değerlendirmeye dahil ettiğim bir sonraki seri oldu. Burada da benim aradığım 1 TB modeli oldukça uygun görünüyordu. Fakat Seagate’den daha pahalı olan bu üründen maalesef ki vazgeçmek durumunda kaldım. Ancak sizler bu seriye ait modellerden birisini uygun fiyatlardan bulursanız kesinlikle kaçırmayınız.

 • Bağlantı Arayüzü: Sata (6Gbps)
 • Ön Bellek Boyutu: 64 MB – 256 MB
 • Kapasite: 500 GB ile 6 TB arasında değişiyor
 • RPM Değeri: 7200

Toshiba P300

Toshiba P300 HDD

Toshiba harddiskleri arasında çok satılanlardan birisi olan P300 serisini incelediğimde 500 Gb ile 3 GB arasında değişen boyutlarda çözümler sunduklarını gördüm. Bütün serideki ürünler 64 MB ön belleğe sahip ve okuma yazma hızı olarak da standartların üzerinde. Uluslararası satışlarda genelde kısa süreli garanti süreleri sebebiyle pek tercih edilmese de Türkiye’de diğer ürünler gibi 2 yıllık garanti ile satılıyor. Bu sebeple bu tarz negatif değerlendirmeler, Türkiye için geçerli değildir.

 • Bağlantı Arayüzü: Sata (6Gbps)
 • Ön Bellek Boyutu: 64 MB
 • Kapasite: 1 TB ile 3 TB arasında değişiyor
 • RPM Değeri: 7200

Seagate IronWolf Pro

Seagate IronWolf Pro HDD

Segate’in IronWolf serisinin en üst modellerinden olan Proları da son olarak inceleme fırsatı buldum. Bu seriye ait ürünler diğer NAS modellerine göre daha hızlı olmaları ile biliniyorlar. NAS serisi 5900 RPM iken bu ürünler 7200 RPM olarak üretiliyor. Ürünler standart olarak NAS ve RAID optimizasyonuna uygundur. Çok daha büyük bütçeye sahip, daha profesyonel kullanıcıların tercih edebileceği sistemlerdir.

 • Bağlantı Arayüzü: Sata (6Gbps)
 • Ön Bellek Boyutu: 256 MB
 • Kapasite: 4 TB ile 16 TB arasında değişiyor
 • RPM Değeri: 7200

Yazımı okuduğunuz için teşekkür ederim. Eğer bu yazının içeriğinden başkaları da faydalansın isterseniz, aşağıdaki paylaşım butonlarını kullanarak bu içeriği sosyal medya üzerinden paylaşabilirsiniz. Sizler de HDDler hakkında yorum yapmak isterseniz, yorum bölümünden mesajlarınızı iletebilirsiniz.

Paylaşmak Önemsemektir!

“En İyi 8 Harddisk Tavsiyesi! (Yüksek Kapasite & En Hızlı)” üzerine 2 yorum

 1. Yıllarca bir çok HDD kullandım ve bir çok arıza gördüm. HDD denildiği de benim aklıma segate gelir hız konusunda ve saglamlıkta eline kimse şu dökemez. Aslında bilinen çoğu marka HDD de doğru kullanımda bir sorun yaşamazsınız. Elektrik birden giderse HDD de bozuk alan oluşur ve Kafa atma gibi sıkıntılar meydana gelir. Birde HDD harici ise ve birden gucunu kesmisseniz biçimlendir hatadi yada sürücü bulunamadı hataları ile karşılaşabilirsiniz. HDD sağlam olması sizin elinizde

  Cevapla
 2. SSD çıktıktan sonra hdd kullanmayı bıraktım. Şimdi daha hızlı bir pc görüyorum tepk vermesi ve işleme geçmesi aşamasında ki bekleme oranı çok iyileşti. Tabi herkes SSD kullanamasa da HDD kullananlar için Seagate markasını tavsiye ederim.

  Cevapla

Yorum yapın