En İyi 8 Sucuk Markası (Hiçbir Yerde Yok!)

Bugün sizler için en iyi sucuk markaları incelemesi yapacağım. Daha ziyade kahvaltıda tüketmeyi çok sevdiğim sucuk, genelde dana etinden yapılmaktadır. Öncelikle dana etinin kıyma haline getirilmesi ve baharatlar ile harmanlanması gerekir. Sonrasında bu karışım bağırsak içerisine doldurulur ve kurutulur.

Yazıda bahsedeceğim sucuk markaları uzun araştırmalar sonucunda çıkarttığım markalardır. İçerikte kuruluş yıllarını ve dana eti oranlarını da görebilirsiniz.

En İyi 8 Sucuk Markası

Genel olarak, sucuk için birçok kişinin tercihi kasaplardan satın almaktır. Ama maalesef ki bir mahallenin kasabına herkes kolayca ulaşıp sipariş veremeyeceği için, kaliteli sucuk isteyenlerin özel üretim yapan markaları tercih etmesi de kaçınılmaz oluyor. Dolayısıyla ben sizler için hazırladığım bu listede, daha kolay ulaşabileceğiniz en iyi özel marka sucukları sıraladım. Çünkü belirli gıda standartlarına göre üretilen ürünleri sizlere anlatmak isterim. Ayrıca bu içerik çoğu kişinin aklındaki kayseri sucuğu mu yoksa afyon sucuğu mu sorusunun yanıtı olmasa da, en azından fikir verecektir. Sizleri çok bekletmeden en iyi sucuk markaları listesini inceleyelim:

Cumhuriyet

Cumhuriyet Sucukları

Türkiye Cumhuriyeti’nin en eski markalarından birisi olan Cumhuriyet sucuklarının serüveni, 1920’lerde Afyon’daki bir kasap dükkanında başlar. Dönemin etkileri ile Cumhuriyet kasabı olan isimlendirilen bu yerde üretilen sucuklar, hem üretim kalitesi hem de tadı ile herkesi kendine hayran bırakır. Bu durum aradan geçen 100 yıla rağmen neredeyse hiç değişmez ve marka bugünlere gelir. Benim de en çok sevdiğim ve sürekli tükettiğim sucuk markasıdır. Afyon sucuğunu bir adım ileriye taşıyan bir lezzeti vardır. Yoğun baharatın sucuğa kattığı lezzeti tarif etmenin pek imkanı yok, kesinlikle denemelisiniz. Bence en iyi sucuk markası Cumhuriyet diyebilirim.

 • Kuruluş Yılı: 1923
 • Et içeriği: %100 Dana Eti

Apikoğlu

Apikoğlu Sucukları

Türkiye’deki en eski sucuk markalarından olan Apikoğlu, bana göre Cumhuriyet markası ile başa baş yarışabilecek tek marka olabilir. Yine bir kasap üretimi sucuk markası olan Apikoğlu, Kayseri’nin en değerli markalarındandır. Benim de severek tükettiğim bu tat, Kayseri yöresine ait o güzel aromaları taşıyor. Zaten bir defa bile yeme fırsatınız olsa, ne demek istediğimi çok iyi anlayacaksınız. Sadece Türkiye’de değil dünya üzerinde de birçok noktaya satışı yapılıyor. Haliyle ürün ve üretim standartlarının ne kadar üst seviyede olduğunu bu durum daha iyi anlatacaktır.

 • Kuruluş Yılı: 1910
 • Et içeriği: %100 Dana Eti

İkbal

İkbal Sucukları

 • Kuruluş Yılı: 1922
 • Et içeriği: %100 Dana Eti

Türkiye Cumhuriyeti’nin önemli bir markası olan İkbal sucukları, öncelikle ürünlerinin tadı ve lezzeti daha sonra da Atatürk ile ilgili hikayesi ile anılır. Öncelikle, Afyon’u ziyaret eden Atatürk kendisi için verilen yemeği çok beğenir. Sonrasında ise bu yemeği hazırlayan aşçı ile görüşür. Aşçı İkbal’in kurucularındandır ve bu ismi onlara Atatürk önerir. Marka, yıllar içerisinde o muhteşem tatlarından ödün vermemiş ve bugünlere kadar gelmiştir. Ben her zaman tercih etmesem de, Afyon sucuğunu seven birçok tanıdığım bu markanın ürünlerini sürekli tüketiyor.

Coşkun

Coşkun Sucukları

Türkiye’nin en büyük 1000 firması arasında bulunan Coşkun Et Ürünleri sizlere sucuk alanında sunacağım ilk önemli markadır. Yaklaşık 40 yılı aşkın süredir et ürünleri sektöründe yer alan ve ürettiği Coşkun sucukları ile neredeyse her markette karşınıza çıkabilen bu markanın mottosu ise “Sadece kırmızı et” olarak belirlenmiştir. Zaten bunu sloganlaştırarak her fırsatta kullanıyorlar. Gönül rahatlığı ile satın alarak, sucuk keyfini en üst seviyelerde yaşayabilirsiniz.

 • Kuruluş Yılı: 1975
 • Et içeriği: %100 Dana Eti

Vedat Bey (Yanturalı)

Vedat Bey Yanturalı Sucukları

1950li yıllarda üretime başlayan ve birçok markaya göre sucuk sektörüne geç giriş yapmış olan Yanturalı sucuklarının serüveni Balıkesir’de başlamıştır. Sonrasında başarılı ürünleri ile Balıkesir’in de ötesine geçerek özellikle Marmara bölgesinde sıkça tüketilen ürünlerden birisi olmuştur. Fermente sucuk üretimi yapan bu firmanın son yıllarda ismi Vedat Bey Yanturalı olarak güncellendi. Fakat, bu durum üretim kalitesini ya da lezzeti etkilememiştir. Yine o eski güzel tadı alacağınıza emin olabilirsiniz. En iyi sucuklardan biri Vedat yanturalı diyebilirim denemediyseniz denemenizi tavsiye ederim. Sipariş verecekseniz kendi sitesinden sipariş vermenizi öneririm.

 • Kuruluş Yılı: 1953
 • Et içeriği: %100 Sığır ve Manda Eti / %100 Dana Eti

Sarıtaş

Sarıtaş Sucukları

 • Kuruluş Yılı: 1946
 • Et içeriği: %100 Dana Eti

İstanbul’un Üsküdar ilçesinin bilinen önemli kasaplarından olan Sarıtaş yıllar içerisinde açtığı yeni şubeleri ile tanınan bir marka haline gelmiştir. En çok tercih edilen ürünlerinden olan sucukların da üretildiği kendi tesislerine sahiplerdir. Türkiye’nin birçok noktasında, büyük marketlerde de karşınıza çıkacak Sarıtaş sucukları içerdiği yeterli baharatları sayesinde daha dengeli tat arayan kişilerin zevkine hitap ediyor. Markanın ürünlerini Kasap Döner şubelerinde de bulanız mümkün.

Kayar

Kayar Sucukları

 

1985 yılında kurulan Kayar firması birçok et ürününü kaliteli ve hijyenik bir şekilde üretiyor. Merkezi Sakarya’da bulunuyor. Kayar sucukları inanılmaz lezzeti ile herkesi kendine hayran bırakıyor. Bu markayı her yerde bulamayabilirsiniz, ancak denk gelirseniz denemelisiniz.

 • Kuruluş Yılı: 1985
 • Et içeriği: %100 Dana Eti

Polonez

Polonez Sucukları

 

Sucuk sektörünün en genç üyelerinden birisi olan Polonez markası, İstanbul’da üretim yapmaktadır. Yaklaşık 35 yıldır üretimi yapılan Polonez sucukları eşsiz tatları ile birçok kişinin beğenisini kazanmıştır. Benim yaşadığım yerdeki marketlerde en sık tükenen markalardan birisi Polonez’dir.  Fiyat olarak da oldukça uygun ürünleri bulunuyor. Son olarak söylemek isterim ki acılı sucuklarını kesinlikle denemelisiniz.

 • Kuruluş Yılı: 1986
 • Et içeriği: %100 Dana Eti / %100 Hindi Eti

En iyi sucuk markaları üzerine hazırladığım bu içeriği beğendiyseniz, arkadaşlarınızla da paylaşabilirsiniz. Hemen altta yer alan paylaşım butonlarını kullanarak bunu gerçekleştirebilirsiniz. Eğer sucuklar konusunda benim de söyleyeceklerim var derseniz, yorum bölümünden düşüncelerinizi paylaşabilirsiniz.

Paylaşmak Önemsemektir!

“En İyi 8 Sucuk Markası (Hiçbir Yerde Yok!)” üzerine 2 yorum

 1. Yöresel lezzetleri Türkiye’nin neresinde olursa olsun bir şekilde getirir tadına bakarım. Fermente sucuk hariç el yapımı yada yöresel fabrikasında üretilmiş sucukları tercih ederim. Zamanında Afyon’a gidip Cumhuriyet sucuklarını yerinde tatmıştım o günden bu güne o lezzetten vazgeçmedim. Markette ne zaman görsem alırım. Yeter ki fermente olmasın. Her şeyin orijinali güzel.

  Cevapla
 2. Evet bende veli beyin dediklerine yüzde 100 katılıyorum. Sucuk el yapımı olacak ışıl işlem görmeyecek. Güneşte kuruyacak kuruduktan sonra tüketilecek. Bu kriterlere uyan sucuk markalarını zaten yazınızda vermişsiniz. Birde tamamen dana eti diyerek piyasaya sürülen ama içerisinde iç yağı koyulan sucuklar var işte onlardan uzak durun

  Cevapla

Yorum yapın