Gerçekten Kazandıran 58 Para Kazanma Yolu SADECE buldumZ’de!

Herkesin home office olarak çalıştığı bu dönemde sizlere bazı para kazanma yolları hakkında bilgi vermek istiyorum. Buradaki para kazanma işlemlerinin uzun araştırmalar sonucunda yazdığımı ve bazılarının paraya dönüştüğü kendim deneyimledim. İçeriğimde hem internetten para kazanma hem de normal hayatta para kazanma yollarını bulacaksınız. Sizde gerçek para kazanmak istiyorsanız aşağıdaki yazdığım içeriği inceleyebilirsiniz.

İnternetten kazandığınız para ilk başlarda düşük olabileceği için vergiden muaf olabilirsiniz ancak internetten ciddi meblağda gelir elde ediyorsanız vergi mükellefi olmanız gerekmektedir.

Boş bir zamanınızda içeriğin tamamını okumanızı tavsiye ederim. Aralarda ufak ipuçlarını kaçırmanızı istemem, belki de sizin yapacağınız iş orada olabilir.

Bitcoin Almak

 • Kimler İçin Uygun?: Kripto para hakkında küçük de olsa bilginiz varsa veya araştırma aşamasındaysanız iyi bir tercih olacaktır. Yaş aralığı, iş, cinsiyet vb. fark etmeksizin herkes bitcoin alıp satabilir.
 • Kazanç: Bitcoin alım / satım işlerinden kazanacağınız miktar, sermayenizle doğrudan orantılıdır. Düzenli piyasa takibi ve doğru hamleler sermayenizin kısa sürede katlanmasını sağlar. Ancak kaybetme ihtimalinizin olduğunu da unutmayın.
 • Maliyet: Bitcoin hesabı açmak ücretsizdir ve herkes üye olabilir. Maliyetiniz, yatırıma başladığınız sermayedir.

bitcoin almak

Bitcoin yatırımı günümüzün en kazançlı işleri arasında bulunuyor. Düzenli piyasa takibi ve küçük miktarda sermaye ile paranızı katlayabilirsiniz. Bitcoin siteleri içeriğimizden nasıl alınacağı ve hangi borsaları kullanmanız gerektiği ile ilgili bilgi alabilirsiniz. Hesabınızı oluşturduğunuzda kripto para alım / satım işlemlerine başlamak için hazırsınız demektir. Sadece bitcoin değil altcoin türlerine de şans verebilirsiniz. Bu arada kripto paraların iniş çıkışlarını görmek için piyasa takibi yapmanız gerekir. Örneğin, bitcoin ve diğer kripto paraların piyasasını takip etmek için Investing sitesini kullanmak mümkün. Bitcoin alırken şu noktalara dikkat edebilirsiniz:

 • Seçeceğiniz kripto paranın son bir senelik piyasa geçmişini inceleyin,
 • Kripto para uzmanlarının yorumlarını araştırın,
 • Aceleci davranmayın,
 • Uzun vadeli bir yatırım düşünüyorsanız Bitcoin iyi bir alternatiftir.
 • Kısa sürede para kazanmak için şans ve tecrübe gerekir.

Ayrıca ilk etapta çok cesur olmanızı önermem. Piyasaya hakim olana kadar küçük sermayeler yatırmak daha karlı olacaktır. Piyasaya alıştığınızda sermayenizi çoğaltabilirsiniz. Tabii bitcoin tarafında sadece kazanmak değil kaybetmek de var bunu da unutmamak gerekiyor. Internetten para kazanmak için bitcoin almayı ilk sıraya koydum çünkü bu aralar gerçekten bütün zamanların en yüksek fiyatlarına çıkmış durumda. Çok oynak bir para olduğunu da belirtmek isterim.

Bulut Mining Yapmak

 • Kimler İçin Uygun?: Mining, teknoloji ve kripto paraya ilgi duyan kişiler için ideal.
 • Kazanç: GPU mining yapan birinden daha fazla kazanabilirsiniz. İlgili şirketler sizin için mining yapar. Bu sırada kendileri de daha fazla yatırım yapma şansı elde eder. Kripto para piyasasının hareketli olması sebebiyle net bir kazanç belirtmek doğru olmayacaktır.
 • Maliyet: Sözleşme yapacağınız şirkete göre maliyetiniz değişecektir. Ortalama ödeyeceğiniz bir aylık ücret ise 200 TL civarında olabilir.
 • Önemli!: Sosyal medyada ‘paranızı verin, işletelim’ ilanları sıklıkla dolaşıyor. Genellikle bireysel hesaplardan bu teklifler yapılıyor. Paranızı ve zamanınızı boşa harcamamak için bu kişilerden uzak durun.

Bitcoin veya farklı coinler üretmek için illa ekran kartına gerek yok aslında. Bulut madenciliği yapan siteler var. Bunlar sizin yerinize mining yaparak size yapılan miningden her gün ödeme yapıyorlar. Ayrıca mining sonucunda ödül kazanma ihtimalleri artıyor. Enerji, elektrik, internet vb. masraflar olmadan mining yapmanın en kolay yolu olduğunu söyleyebilirim. Ben genesis-mining’i kullanıyorum. Buradan üye olup sizde madenciliğe hemen başlayabilirsiniz. Aşağıya tesislerinden bir fotoğraf koyuyorum.

genesis mining para kazanma

 

İpucu: İnternetten para kazanmak için üye olacağınız platformlarda son derece dikkatli olmak gerekir. Kişisel verilerinizi vereceğiniz sitelerin güvenilir olup olmadığını mutlaka araştırın.

 

Ekran Kartıyla Mining Yapmak

 • Kimler İçin Uygun?: Kripto para, teknoloji ve mining hakkında bilgi sahibi olanlar faydalanabilir. Ancak herhangi bir bilginiz yoksa epey zorlu bir yol olduğunu söyleyebilirim.
 • Kazanç: Kazanacağınız miktarı belirlemek oldukça zor. Kullandığınız işlemciler ve zamana göre miktar belirlenebilir. Fakat başlangıç aşaması için iyi bir gelir elde etmek mümkün.
 • Maliyet: Bu işlem için güçlü bir işlemciye ihtiyacınız var. Ayrıca ne kadar çok işlemciyle çalışırsanız kazanacağınız miktar da artar. Maliyetlerin tümü binlerce doları bulabilir. Bütçeniz yeterli değilse farklı alternatifleri değerlendirmelisiniz.
 • Önemli Not: Ekran kartıyla mining yapmak büyük oranda zaman ve sabır ister. Bütçeniz uygun olsa dahi aceleci bir tavrınız varsa diğer işlere yönelmelisiniz.

ekran kartıyla mining

Günümüzde artık bitcoin veya farklı coinler üretmek gerçekten çok meşhur oldu. Elindeki nakit parayı kripto paraya yatırmak istemeyenler için son derece iyi bir iş. Ayrıca fazladan bir kazanç kapısına kimse hayır demez. GPU mining veya ekran kartıyla mining yapmak hiç bilmeyen kişiler için zor bir işlem. Ancak doğru ekipman kullanıyorsanız ve zamanınız varsa kısa sürede para kazanabilirsiniz. Tabii elektrik parasına ve size geri dönüş miktarına bakmanız gerekiyor. Mining yapmak, elektrik faturanızı bir hayli yükseltir. Bunları hesapladıktan sonra isterseniz ekran kartıyla mining yaparak para kazanabilirsiniz. Yukarıda evden mining yapan birinin sisteminin görüntüsünü görmekteyiz. Çok ses ve görüntü kirliliği oluşturuyor baştan söylemek isterim 🙂

Pi Network

 • Kimler İçin Uygun?: Her yaş grubu, meslek ve cinsiyete uygun. Kısaca akıllı telefonu olan herkes bu yöntemi kullanabilir.
 • Kazanç: Pi Coin henüz, kripto para borsalarında listelenmiyor. Dolayısıyla net bir kazanç belirtemiyorum. Ancak arkadaşlarınıza referans kodunuzu paylaşarak ilerde daha fazla kazanabilirsiniz.
 • Maliyet: Herhangi bir maliyeti yok. Akıllı telefonu olan herkes Pi Network uygulamasını indirebilir. Kazıma başlamak için referans kodu gerekiyor.
 • İpucu: Referans kodunuzu mümkün olduğu kadar çok kişiye ulaştırın. Aksi takdirde para kazanma miktarınız çok düşük olacaktır.

Cep telefonunuzdan da mining yaparak para kazanabilirsiniz. Referans sistemiyle üye olunan Pi Network’ten ödeme aldık gerçekten de ödeme yapıyorlar. Ancak referans toplarsanız daha çok para kazanabilirsiniz. Referans kodunuzu paylaşmadan da kazım yapabilirsiniz. Fakat bu durum kazancınızı düşürür. 24 saatte bir uygulamaya girişi yaparak kazım yapıyorsunuz. Amacınız para kazanmak olmasa bile bir hobi olarak da bu yöntemi tercih edebilirsiniz. Ayrıca kendi referans kodunuzu arkadaşlarınızla paylaşıp referans toplayabilirsiniz. Buradan pi network applicationunu indirip para kazanmaya başlayabilirsiniz.

Yandex Toloka

 • Kimler İçin Uygun?: Bilgisayar başında vakit geçirmekten hoşlanıyorsanız, vaktinizi para kazanarak değerlendirebilirsiniz.
 • Kazanç: Yandex Toloka tarafından verilen görevlerin ücretleri farklıdır. Örneğin, bir günde 10 dolar kazandığınız zamanlar olur. Ancak bazı günler de görev gelmeyebilir.
 • Maliyet: Bir bilgisayar ve akıllı telefon sahibiyseniz maliyet yok. Ancak bazı zamanlarda bulunduğunuz çevreden bir otel / dükkan / benzinlik vb. fotoğraflar istenebilir. Gitmek isterseniz ulaşım için para harcarsınız.

Yandex Toloka, bilgisayarların yapamayacağı bazı görselleri karşılaştırma, arama sorgularının uygunluğunu kontrol etme gibi işlemleri size yaptırarak boş zamanlarınızda para kazanmanızı sağlar. İnsan gücüne ihtiyaç duyulan yerlerde size görev verilir. Ayrıca sunulan görev listesinde istediğiniz görevleri seçmeniz serbest. Ödemelerinizi Papara, PayPal, Payoneer, Skrill ile istediğiniz zaman alabiliyorsunuz. İncelemek istiyorsanız burayı tıklayabilirsiniz.

Blog Açmak

 • Kimler İçin Uygun?: Yazı yazmayı seven ve az çok bilgisayardan anlayan herkes için uygun.
 • Kazanç: Blog sitenizin internet trafiği arttıkça reklam gelirleriniz de yükselir. Ayrıca sosyal medya ve blog üzerinden marka işbirlikleri de yapabilirsiniz. İyi ve sıkı bir çalışmayla ayda 4 bin TL civarında kazanabilirsiniz.
 • Maliyet: Blog açmanın en önemli maliyeti zamandır. Gün içinde ilgilenmeniz gerekir. Ayrıca site tasarımı, domain vb. giderleriniz olur. Ancak bu giderler genellikle bir defalıktır.
 • Detay: İnterneti uzun zamandır kullanan herkes bir blog sayfası açmıştır. Burada en önemli nokta istikrar sağlamaktır. Düzenli ve kaliteli içerik girişi yapmanız, sitenizin Google’da üst sıralarda yer almasına yardımcı olur.

Siz de kendinize bir blog açıp yazılar yazarak ilerleyebilirsiniz. Uzman olduğunuz veya ilgilendiğiniz her konuya yönelik blog açmak mümkün. Blogunuzda kendinizden ve ilgi alanınızdan bahsedebilirsiniz. Ayrıca internet kullanıcılarının blog konusuyla ilgili en fazla merak ettiği konuları yazmalısınız. Örneğin, blogunuz tatil üzerineyse ‘tatilde nereye gidilir?’ ‘romantik bir tatil için öneriler’ ‘keşfedilmemiş tatil yöreleri’ vb. konular ilgi çekecektir.

Bunun için en iyi wordpress temalarından biri olan Sahifa’yı öneriyorum. Ayrıca SEO eğitimleri de alıp sitenizi Google’da üst sıralarda çıkartabilirsiniz. Blogunuz sadece özel bir kitleye hitap eden bir blog olursa daha iyi olabilir. Sadece tek bir konuya yönelmek gerçek bir kitleye sahip olmanızı sağlar. Bu sayede blog sayfanız düzenli olarak ziyaretçi kazanır. Mesela blogunuz aşağıdaki sektörlerden olabilir.

 • Tatil
 • Yemek
 • Teknoloji
 • Sağlık
 • Dekorasyon Fikirleri
 • Güzellik
 • Spor
 • Anne & Bebek

Veya hangi alanda uzmansanız o alan sizin için en iyisi olacaktır.

Arabanızı Kiralama

 • Kimler İçin Uygun?: Arabası olan herkes kiralama işiyle para kazanabilir.
 • Kazanç: Araba modeli, gidilecek km, sunulan ek özellikler vb. durumlara göre kazancınız değişir. Araba modeliniz iyiyse günde ortalama 200 TL civarında kazanabilirsiniz.
 • Maliyet: Araba giderleriniz genellikle sigorta şirketi tarafından karşılanır. Depo da genellikle müşterinin aldığı şekilde teslim edilir.

Eğer aracınız var ise aracınızı kiralayarak para kazanabilirsiniz. İşe servisle gidip gelen veya araba kullanmayı tercih etmeyen kişiler için ideal bir yöntem. Arabanız kapının önünde duracağına size para kazandırmaya başlar.

Güvenilir şirketlerle anlaştığınızda KASKO yapılır. Ayrıca güvenli ve akıllı araç kitleri takılır. Bu sayede aracınızı güvenilir bir şekilde kiralayabilirsiniz. Araba kiralama genellikle büyük şehirlerde yüksek miktarda para kazandırıyor. Hatta aracınızı kiralayarak ne kadar kazanacağınızı gösteren bir site buldum onu da inceleyebilirsiniz. https://rentiva.com/ne-kadar-kazanirim

Evinizi Kiralama

 • Kimler İçin Uygun?: Öğrenciler, ev sahipleri, maddi ihtiyacı olan herkes evini veya odasını kiralayabilir.
 • Kazanç: Ev durumu, konum, oda sayısı, kira süresi vb. kriterlere göre kazancınız farklılık gösterebilir. Ancak hızlı bir kiralama şansı sunduğu için daha kısa sürede daha fazla para kazanabilirsiniz.
 • Maliyet: Evinizi kiralamak için farklı siteler bulunur. Ancak en güveniliri Airbnb’dir. Siteye ‘satıcı / kiralama’ unvanıyla kaydolurken para ödemeniz gerekir. Ayrıca her iki taraftan da komisyon alabilir.

Bir arkadaşım geçen yaz bir evi olduğunu kiraya verdiğini söyledi emlakçıya vermiş tek tük insan geliyordu. Ona airbnb’yi söylediğimde deneyelim demişti. Denediğinde arayıp beni teşekkür etti hatta evinde 1 hafta bedava kalabileceğimi söylemişti 🙂

Airbnb’de hem istediğiniz bölgeden ev kiralayabiliyor hem de kendi evinizi kiralayarak kazanç elde edebiliyorsunuz. Ayrıca sadece evinizin tamamını değil bir odanızı da kiraya verip yurtdışından ve Türkiye’den arkadaşlar edinebilirsiniz.

Ev kiralama platformları arasında en güvenilir olanı Airbnb’dir. Dolayısıyla kiracı ve ev sahibi arasında güvenilir bir ilişki sağlar. Eğer bir odanız veya eviniz boşsa mutlaka bu yolla kiracı bulabilirsiniz.

Size rezervasyon bilgisi geldiğinde misafiri kabul edip etmemek sizin elinizdedir. Airbnb’ye 170 TL indirimle üye olmak için de burayı tıklayabilirsiniz.

Booking Kullanmak

 • Kimler İçin Uygun?: Evini kiralamak isteyen ve bir blog sitesi olanlar için son derece uygun. Ayrıca sosyal medya hesapları da kullanılabilir.
 • Kazanç: Siteniz üzerinden yapılan her tıklama ve rezervasyon için komisyon verilir. Komisyon oranı, otel fiyatına göre belirlenmektedir. Bu nedenle net bir kazanç miktarı vermek zor. Ancak iyi bir ek gelir elde etmek isterseniz beklentinizi karşılayacaktır.
 • Maliyet: Web siteniz varsa maliyetiniz sıfır olacaktır. Booking ile işbirliği yapmak ücretsiz.

Bildiğiniz gibi Booking dünya çapında çok büyük bir otel kiralama platformu. Bunun affiliateine üye olarak bir tatil blogu açabilirsiniz veya affiliate linklerinizi forumlarda, twitter gibi sosyal mecralarda insanları sıkmadan doğru kişiye atarsanız para kazanabilirsiniz. Dilerseniz buraya tıklayın ve hemen iş ortaklığınızı başlatın.

Booking’de iki milyonu aşkın yurtiçi ve yurtdışı tesis bulunuyor. Web sitenizi ziyaret eden kitleye yönelik birkaç blog yazısı yazarak işe başlayabilirsiniz. Otel, ağaç ev, apart vb. birçok imkan bulunduğunu söyleyebilirim. Ayrıca siteyi kullanmak ve affiliate ortaklığı kurmak da çok kolay.

Booking ile para kazanmanın en iyi yanlarından biri ise tamamen kişiselleştirilebilir olması. Sitenizin tasarımı ve ziyaretçi kitlenize özel tasarımlar bulabilirsiniz. Aynı zamanda kazançlarınızı grafik üzerinden görmeniz de mümkün oluyor. Link üzerinden ne kadar rezervasyon yapılırsa kazancınız da aynı oranda artış gösterir. Son derece kolay ve kazançlı işlerden biri olduğunu söyleyebilirim.

Makale Yazmak

 • Kimler İçin Uygun?: Üniversite öğrencileri ve henüz iş bulamayanlar için en kazançlı yöntem.
 • Kazanç: Makaleleriniz ilk etapta çok para kazandırmayabilir. Ancak özgün ve kaliteli içerikler yazarak büyük bir müşteri kitlesine ulaşabilirsiniz. Bu durumda aylık kazancınız 5 bin TL civarında olacaktır. Ayrıca yabancı dil biliyorsanız kazanacağınız miktar da artar.
 • Maliyet: Bilgisayar ve internet bağlantınız olduğu sürece herhangi bir maliyeti yok.

Üniversite öğrencileri ve yeni mezunlar için en iyi ve kazançlı işlerden biri makale yazmak. Yazdığınız makaleler beğenildiği sürece bu işe devam edebilirsiniz. Makale yazarken şu konulara dikkat edin:

 • İnternet üzerinden kopya / çalıntı cümleleri yerleştirmeyin,
 • Konuya ilgili kitapları ve ilgili siteleri araştırın,
 • Özgün bir dil kullanın,
 • İlgili siteler üzerinden ‘kopya kontrol’ yapabilirsiniz.
 • İlk aşamada uzman olduğunuz konuları yazabilirsiniz bu sayede elinizde birkaç tane örnek makale bulunacaktır.
 • Eğitim, astroloji, yemek, teknoloji, inşaat vb. akla gelebilecek her konuda makale yazabilirsiniz.

Dilerseniz r10 gibi platformlarda makale yazarak internetten para kazanabilirsiniz. r10’un makale bölümüne ulaşmak için burayı tıklayabilirsiniz. Makaleleriniz özgün ve gerçekten okunmaya değer olursa güzel paralar kazanabilirsiniz. Veya sadece içerik işi yapan İçerik Bulutu ya da Makale Yaz gibi markalarda yazarlık yapabilirsiniz.

Medium.com

 • Kimler İçin Uygun?: Yazı yazmayı seven yediden yetmişe herkes kullanabilir.
 • Kazanç: İçerik kalitesi ve aldığınız reklamlara göre farklılık gösterir. Kaliteli bir içerik bütünü sayesinde birkaç ay sonra 3 bin TL civarında bir para kazanabilirsiniz.
 • Maliyet: Güçlü bir yazı dili, bilgisayar ve internet bağlantısı yeterli olacaktır. Eğer bunların hepsi siz de varsa, hemen başlayabilirsiniz.
 • İpucu:com’da öne çıkmak için profiliniz yeterince dolu olduğundan emin olmalısınız. Okuduğunuz okullar, aldığınız sertifikalar vb. her bilgiyi ekleyin. Ayrıca sosyal medya hesaplarınızı da mutlaka iletişim kısmında bildirin.

2012 yılında Twitter’ın kurucuları tarafından oluşturulan Medium.com kısaca bir blog sitesi olarak tanımlanabilir. Ancak diğer blog sitelerinden ayrılan önemli bir farkı var. Bu sitede içerikler kaliteli ve özgündür. Kullanıcılar, kaliteli içerikler yazdığı sürece diğer üyeler tarafından onaylanır. Yani puan verilir ve bu başarınızı sağlar.

Websitesi açmaya uğraşmak istemiyorsanız medium.com a yazılar yazarak para kazanabilirsiniz. Bu yazılar sizin uzmanlık alanınız ile ilgili olmalı ve uzun olmalıdır.  Yazınızı 1 günde değil 1 haftada 2 haftada yazmayı bitirip bu yazınıza reklam alarak para kazanabilirsiniz.

Özgün içeriklerle kendinizi öne çıkardığınız an reklam almaya başlayabilirsiniz. Genellikle markalar sizinle iletişim kurar. Markanın bir ürününü tanıtır ve ilgili linkini koyarsınız. Tıklama ve satış oranına göre kazancınız yükselir. Makale yazmak para kazanma yolları arasında en kolaylarından.

Seslendirme Yapın

 • Kimler İçin Uygun?: Sesine güvenen ve bu konuda kendini geliştirmek isteyen herkese uygun.
 • Kazanç: Seslendirme süresi ve seslendirilen türün içeriğine göre ücretlendirilme yapılır. Örneğin, 15 saniyelik bir seslendirme için ortalama 75 dolar kazanabilişiniz.
 • Maliyet: Sessiz bir ortamınız varsa kaliteli bir mikrofon yeterli olacaktır. Para kazanmaya başladıkça ekipmanlarınızı geliştirebilir veya bir stüdyo ile çalışabilirsiniz.
 • İpucu: Podcast, video ve oyunlar, eğitici içerikler, reklamcılık, animasyon veya televizyon türleri arasından seçim yaparak seslendirmeye başlayabilirsiniz. Belirli bir konuya yönelmeniz daha kısa sürede kazanç sağlamanıza yardımcı olur.

Aynı makale yazmak gibi seslendirme yaparak da para kazanabilirsiniz. Sesinize güveniyorsanız güzel bir mikrofon alıp sesinizi kayıt ederek para kazanabilirsiniz. Bunun içinde sadece bionluk , Voices gibi siteleri tercih edebilirsiniz.

Seslendirme yapmadan önce veya işe başladığınızda mutlaka sık sık kendinizi deneyin. İşi almış olsanız bile kurs ve eğitimlere gitmekten vazgeçmeyin. Ne kadar çok kursa katılır ve eğitim alırsanız bu doğrultuda başarınız yükselir. Öncelikle ücretsiz ses kurslarına başvurabilirsiniz. Bu sayede hiçbir ücret ödemeden kendinizi geliştirirsiniz. Ayrıca bu tür ortamlarda seslendirme özelliğiyle ön plana çıkan kişiler aranır.

Video Yapın

 • Kimler İçin Uygun?: Grafik ve tasarım, reklamcılık vb. konulara ilgi duyan kişiler için ideal bir tercih olacaktır.
 • Kazanç: İlk etapta 30 – 40 dolar arası kazanç sağlayabilirsiniz. Müşteri portföyünüz geliştikçe daha yüksek miktarlar elde edilir.
 • Maliyet: Adobe, Photoshop, Blender vb. programları bilmelisiniz. Bu konularda beceriniz varsa herhangi bir maliyetiniz yok.
 • İpucu: Video animasyon yapmak para kazanmak için iyi bir başlangıçtır. Markalar genellikle bu yönde yetkin becerisi olanların kapısını çalıyor. Ayrıca henüz başlangıç aşamasında olsanız bile yerel markalarla çalışabilirsiniz.

Video animasyon yapmayı biliyorsanız birçok iş kapısı bulunur. Örneğin, yaptığınız örnek videoları R10, Wmaracı vb. forumlarda tanıtabilirsiniz. Buralarda animasyon yapabilen kişilere ihtiyaç duyuluyor. Yine aynı şekilde reklam ajanslarına animasyon video ve referans göndermek iyi bir fikir olacaktır. Ayrıca sadece bu alana yönelik sosyal medya hesabı oluşturabilirsiniz. Dikkat çeken animasyonlar sayesinde bireysel veya kurumsal müşterileriniz sizi bulacaktır. Ancak güncel içerikler yüklemeyi de ihmal etmemelisiniz.

Animasyon videolar üreterek bu videolarınızı markalara satabilirsiniz. Animasyon videolar da izlenebilen güzel tanıtımlar olacağı için müşterilerinizi kolaylıkla bulabileceksiniz.

 

İpucu: Youtube yada farklı platformarda yayınlamak için video oluşturacağınız görseller ve müziklerin Telif hakkı nedeniyle başınıza bela olacağını unutmayın. Stock sitelerinden ücretsiz olanları kullanabilir yada düşük bir ücret ödeyerek satın alabilirsiniz.

Anket Doldurarak Para Kazanma

 • Kimler İçin Uygun?: Akıllı cihaz veya bilgisayar sahibi olan herkes bu yöntemi kullanabilir. Okuma – yazmanız olduğu sürece para kazanabilirsiniz.
 • Kazanç: Birkaç farklı anket doldurma sitesine üye olmalısınız. Anket siteleri çok fazla para vermiyor. Üç – dört siteye üye olup anket doldurduğunuzda aylık ortalama 200 TL kazanç elde edebilirsiniz.
 • Maliyet: En önemli maliyetler internet ve zaman. İnternet bağlantınız ve zamanınız olduğu her an anket doldurabilirsiniz.
 • İpucu: Anket sitelerinde belirtilen anket / formlar kısa sürede istenilen kullanıcı sayısına ulaşır. Dolayısıyla e – mail adresinizi doğru vererek bildirimleri açmalısınız. Bu sayede anketi ilk dolduran kişilerden olmanız mümkün. Ayrıca anne – baba ve arkadaşlarınız için de ayrı birer hesap oluşturabilirsiniz.

ysense diye bir site buldum ve bu sitenin ödeme yaptığını araştırmalarım sonucunda öğrendim. Sitede ilk başta kendiniz ile ilgili bir anket dolduruyorsunuz. Bunu doldurduktan sonra sizin profilinize göre anketler çıkartıyor ve bu anketlerden para kazanabiliyorsunuz. Internetten para kazanmanın en kolay yolu Ysense olabilir. Buradan üye olabilirsiniz.

Kazanılan paraların Skrill hesabına geçmesi için Market Agent, Amazon’da harcamak için Life Points, n11 çeki kazanmak için Toluna veya Carrefour SA’da harcamak için Fikir Pazarı tercih edilebilir. Bu sitelerin tamamı Türkçe ücretli anket yolluyor. Anketteki soru sayısına göre ücretlendirilme yapılıyor.

Freelance Yapmak

 • Kimler İçin Uygun?: Kendi işini kurmak ve serbest çalışmak isteyen herkes Freelance çalışabilir.
 • Kazanç: Doğru meslek kolu seçimi ile ayda 7 – 8 bin TL kazanabilirsiniz.
 • Maliyet: İş ekipmanları, bilgisayar vb. ürünler yeterli olacaktır. Seçtiğiniz uzmanlık alanına göre maliyet belirlenebilir.
 • İpucu: Freelance çalışırken olabildiğince her yerden duyurmaya çalışın. Tüm freelance sitelerine üye olun ve sosyal medya hesaplarınızı kullanın. Kısa sürede tanınmak ve iş bulmak için reklamınızı yapmaktan çekinmeyin.

Kamu kuruluşlarında iş bulmak her geçen gün zorlaşıyor. Aynı şekilde özel sektördeki şirketler de eleman seçiminde son derece titiz. Peki, çalışmak isteyenler nasıl para kazanacak? Freelance çalışarak hayalinizdeki işi yaparken para kazanabilirsiniz.

Grafik, ses, edebiyat, müzik, spor vb. yeteneğiniz ne olursa olsun Freelance çalışabilirsiniz. Ancak burada dikkat etmeniz gereken en önemli nokta, işleri bilgisayar üzerinden yürütüp yürütemeyeceğinizdir. Örneğin, ders vermek için online iyi bir seçenektir. Ancak araba tamiri için online eğitim kötü bir tercih olacaktır.

Ne yeteneğiniz var ise bunlar ile ilgili freelance yaparak para kazanabilirsiniz. Mesela ülkemizde sadeceon.com sitesi var burada yeteneğinize göre işler yapabilirsiniz. Fal bile bakabilirsiniz açıkçası 🙂 Ayrıca İngilizceniz varsa aşağıdaki siteleri de inceleyebilirsiniz. Bu sitelerde freelance yapabileceğiniz sitelerdir.

Yurtdışından Alıp Türkiye’de Satmak

 • Kimler İçin Uygun?: Ticaret yapmak isteyen ve biraz da olsa sermaye ayırabilen kişiler için uygun.
 • Kazanç: Getirdiğiniz ürün, kar marjı ve satılan ürün sayısına göre kazancınız ortaya çıkar. Ancak çok satabilen bir mal bulduğunuzda ortalama 2 – 3 binden başlayarak kazanabilirsiniz.
 • Maliyet: İlk önce uygun fiyatlı ürünler getirerek kendinizi denemelisiniz. Öncelikle bütçenizi belirleyin. Daha sonra %30’luk kısmını ilk alışverişiniz için harcayın.
 • İpucu: Yurtdışından getirdiğiniz ürünlere yönelik sosyal medya çalışması yürütebilirsiniz. Sponsorlu reklam vererek hedef kitlenize doğrudan ulaşabilirsiniz. Sermayenizin %20’lik kısmını reklam giderleri için ayırmalısınız.

Bir hizmeti Yurtdışındaki sitelerden alıp yurtiçindeki aradaki karınızı koyup satabilirsiniz. Bu da internetten para kazanmak için çok kullanılan bir yöntem. Ancak bu yöntemde alacağınız hizmetin gerçekten kaliteli olduğunu bilmeniz gerekiyor. Bunun için de hizmeti ilk siz alsanız sizin için daha faydalı olabilir. Dolayısıyla numune birkaç ürün alarak kalite – kontrolünü yapmalısınız.

Sosyal medyada en çok rağbet gören ürünleri inceleyebilirsiniz. Örneğin, kadın – erkek kol saatleri, tablo, takı vb. ürünler her zaman çok satıyor. Ürünleri henüz satın almasanız bile kaliteli birkaç fotoğrafla deneme yapabilirsiniz. Bu sayede hangi ürünün daha çok talep edildiğini öğrenmek mümkün olacaktır. Ucuz ve kaliteli bir site için Aliexpress’i inceleyebilirsiniz.

Getirdiğiniz ürünleri sosyal medya platformları ve ikinci el eşya sitelerine koyabilirsiniz. Kim bilir belki de ‘denge bilekliği’ kadar meşhur olan bir ürünü ilk siz satacaksınız. Denemekten vazgeçmemelisiniz.

Eğitim Hazırlama

 • Kimler İçin Uygun?: Belirli bir alanda kendini geliştiren ve uzman olan herkes bu yöntemi kullanabilir.
 • Kazanç: Doğru eğitim videoları ile birkaç ay sonra 1000 TL’den başlayan ücretlerle kazanabilirsiniz. Ancak bu noktada alanınız ve ders anlatımınız ön plana çıkıyor.
 • Maliyet: Kamera ve mikrofon herkes için gerekiyor. Ayrıca gerekliyse yazı tahtası, enstrüman vb. ekipmanlarınız hazır olmalı.
 • İpucu: Sattığınız eğitim videoları için öğrencilerden yorum istemeyi unutmayın. Pozitif geri dönüşler diğer öğrencilerin de size şans vermesini sağlayacaktır.

Bir arkadaşım Udemy üzerinden keman videoları satmaya başladı. Çok profesyonel olmasa da birkaç ay sonra 2000 TL kazanmıştı. Siz de alanınıza yönelik videolar çekebilirsiniz. Örneğin, Udemy’i inceleyerek kategorilerin ne kadar fazla olduğunu görmek mümkün. Bu nedenle ‘benim alanım kimsenin ilgisini çekmez’ diyerek düşünmemelisiniz.

Bir konu hakkında uzmanlığınız var ise Udemy.com’u kullanarak eğitimlerinizi satışa çıkartabilirsiniz. Veya buradan merak ettiğiniz eğitimi alıp kendinizi geliştirebilirsiniz. Aslında internetten para kazanmanın en önemli yolu kendini geliştirmekten geçiyor. Udemy’de eğitim satıp güzel paralar kazanan insanlar var.

Sosyal Medya Uzmanı

 • Kimler İçin Uygun?: Sosyal medyada vakit geçiren ve kendini geliştirmek isteyenler için ideal para kazanma yöntemlerinden biri.
 • Kazanç: Sosyal medya uzmanları, yönettikleri sayfa ve etkileşim oranlarına göre ücret alıyor. Ayda 500 TL’den 20 bin TL’ye kadar geniş bir bütçeyle para kazanan insanları görebilirsiniz.
 • Maliyet: Akıllı bir cihaz ve internet bağlantısı ilk aşamada yeterli olacaktır. Ancak kendinizi geliştirmek ve yeni deneyimler edinmek için sosyal medyaya yönelik eğitimler alabilirsiniz.
 • İpucu: Neler yapabileceğinizi görmek için mizah, genel kültür, müzik vb. alanlara yönelik hesap oluşturabilirsiniz. Bu sayede hedef kitlenize ulaşmanın en etkili yolunu göreceksiniz. Ayrıca mahallenizde bulunan bir dükkan, mağaza vb. yerlerin sosyal medya hesaplarını yönetmeyi teklif edebilirsiniz.

Müşteriler sosyal medya hesaplarını yöneten birilerini ister. Sizde sosyal medya öğrenip bunu kazanca dönüştürebilirsiniz. Mesela Instagram hesabını yönetiyorsanız oraya atacağınız post, hashtagler ve resimlerin kalitesi çok önemlidir. Belirli bir konu hakkında instagram hesabını oluşturup kendinizi deneyebilirsiniz. Instagram’da fotoğraf ve video ağırlıklı sayfalar her zaman daha çok takip edilir.

Twitter hesabı yönetirken gündemi takip etmelisiniz. Türkiye’de siyasi ve sosyal olarak gündem sık sık değişiyor. Milyonlarca kullanıcı ise birkaç hesabı takip ederek her şeyden haberdar olmak istiyor. Dolayısıyla sayfanızı geniş bir yelpazede kullanabilirsiniz.

Gün içinde birkaç post ve sık sık story atmak hesabın etkileşimini yükseltir. Güncel konulara yönelik haber, mizah, video vb. gönderileri kullanabilirsiniz. Bunların yanı sıra küçük de olsa birkaç tane çekiliş yaparak sayfanıza takipçi toplayabilirsiniz.

Köpek Gezdirme

 • Kimler İçin Uygun?: Para kazanmak isteyen ve köpekleri seven kişiler için en iyi para kazanma yolları arasında bulunuyor. Genellikle öğrenciler bu işi tercih ediyor.
 • Kazanç: Köpek gezdirme ücretleri saatlik olarak hesaplanıyor. Biraz da köpek sahibinin bütçesi ve merhametine bağlı olduğunu söyleyebilirim. Saatlik ücretler genellikle 50 TL’den başlamaktadır.
 • Maliyet: Herhangi bir para harcamanıza gerek yok. Köpekleri severek gezdirmeniz ve zamanınızın olması yeterli olacaktır.

Bazı kişiler köpeklerini gezdirmeye üşenirler ve bu da sizin için bir kazanç kapısı olabilir. Doggo App sitesinden uygulamayı indirip çevrenizde köpeğini gezdirmek isteyenler var mı bunlara bakabilirsiniz. Eğer var ise köpekleri gezdirip para kazanabilirsiniz.

Köpek gezdirmek, üniversite öğrencileri için en iyi iş kollarından biridir. Özellikle İstanbul, Ankara, İzmir, Bursa vb. şehirlerde yoğun bir işveren olduğunu söyleyebilirim. Ayrıca özellikle yaz ve sömestr tatillerinde köpekleri için kalacak yer arayan kişiler de bulunuyor.

Eşyaları Satmak

 • Kimler İçin Uygun?: Ev hanımları, öğrenciler, ek gelir elde etmek isteyen, esnaf, işçi vb. her kesimden kişi için en uygun işlerden.
 • Kazanç: Satacağınız eşya türüne göre aylık kazancınız farklılık gösterir. Ancak sadece birkaç parça kıyafet bile satsanız en az 200 TL kazanabilirsiniz.
 • Maliyet: Kullanmayacağınız eşyaları satacağınız için herhangi bir maliyeti yok. Fakat kargo ödemesi yapmanız gerekebilir.
 • İpucu: Birden fazla ikinci eşya alış / satış sitesi kullanabilirsiniz. Ayrıca ürün hakkında detaylı bilgi yazmalı ve kaliteli fotoğraflar çekmelisiniz. Bulanık ve kalitesiz fotoğraflar ya da hiçbir açıklama yapılmayan ürünler genellikle satılmıyor.

2. el artık kullanmadığınız eşyalarınız hatta kıyafetleriniz bile var ise bunları internet üzerinden satarak gelir elde edebilirsiniz. En çok bilinen sitelerden biri olan Dolap ‘ı incelemenizi tavsiye ederim. Ayrıca Gardrops uygulamasını da kullanabilirsiniz. Kıyafet ve diğer her türlü eşyanızı ise Letgo üzerinden kolay bir şekilde satmak mümkün olacaktır.

İkinci el eşya satarken Facebook gruplarını da kullanabilirsiniz. Sizin için hiçbir önemi olmayan bir eşyaya başka birisi ihtiyaç duyabilir. Bu sektörde kullanılabilir durumda olan her şeyin bir alıcısı bulunuyor.

Amazon Öğrenmek

 • Kimler İçin Uygun?: E – Ticaret yapmak isteyen ve öğrenmeye hevesli olan kişiler bu yöntemle para kazanabilir.
 • Kazanç: Satacağınız ürüne göre kazancınız farklılık gösterir. Satış ortaklığı oluşturduğunuzda ürün bedeline göre %4 – %10 arası komisyon verilir.
 • Maliyet: Direkt ürün satmak mı ya da satış ortaklığı oluşturmak mı? Tercihiniz hangisiyse ona göre maliyetiniz ortaya çıkar. Satış ortaklığında tek gideriniz bir internet sitesi açmaktır.
 • İpucu: Amazon’da satış yapmaya başlamadan önce çeşitli yöntemleri inceleyin. Örneğin, sermayeniz yoksa Dropshipping yöntemini deneyebilirsiniz. Bu yöntemde bir depo, ekipman, stok vb. sorunlarınız oluşmaz.

Amazon Dropshipping yöntemi ile her gün milyonlarca kişi para kazanıyor. Bu yöntemde zarar etme olasılığınız neredeyse yok. Dolayısıyla kendinizi ve e – ticaret yeteneklerinizi geliştirmek için iyi bir başlangıç olabilir.

Amazon.com yurtdışında özellikle Amerika’da en çok satış yapan e-ticaret sitelerinin başında gelmektedir. Siz başka bir ülkede bulduğunuz veya ürettirdiğiniz ürünü Amazon depolarına gönderip internetten para kazanabiliyorsunuz. Tabii bunun için Amerika’da bir şirket açmak gerekiyor. Açıkçası biraz meşakkatli bir iş. Öğrenmek istiyorsanız burada olan kursu önerebilirim.

Domain Alıp Satabilirsiniz

 • Kimler İçin Uygun?: Bilgisayarda vakit geçiren ve teknolojiye ilgi duyan kişiler domain alıp satabilir.
 • Kazanç: Domain alım satım sektörü son derece farklı fiyatlarıyla dikkat çeker. Örneğin, 10 dolara aldığınız bir domaini 1 dolara satmak zorunda kalabilirsiniz. Aynı şekilde 1 dolara aldığınız bir domain size 100 dolar da kazandırabilir.
 • Maliyet: Öncelikle küçük fiyatlı domainleri alıp satarak işe başlamanız, sermayenizi korur. Ortalama 1000 TL gibi bir sermaye yeterli olacaktır.
 • İpucu: NameBio sitesini inceleyerek domainlerin alış ve satış fiyatlarına bakabilirsiniz. Bu fiyatlar seçmeniz gereken domainler hakkında bilgi sahibi olmanıza yardımcı olur.

Aslında yıllar önce domainleri keşke toplasaydım dediğinizi duyar gibiyim. Jenerik domainlerin çoğu alınmıştır ve bu domainler çok yüksek fiyatlara satılmaktadır. Bazı domainlerinde farklı özellikleri vardır. Mesela iyi domain authoritysi olması veya çok eski olması diyebilirim. Bu domainleri alıp websitesi kurabilir veya ucuza alıp tekrar başkalarına daha yüksek fiyattan satabilirsiniz. Bunun için Godaddy’nin açık arttırma bölümünü incelemenizi öneririm. Ayrıca domain satın alırken şu noktalara dikkat edebilirsiniz:

 • Domain otoritesi: Geçmiş yıllarda alınan domainler, bu sene alınan bir domaine göre daha fazla kazanmanızı sağlar,
 • Sözlükte geçen ve kısa bir ismi olan domainleri tercih edebilirsiniz,
 • .com uzantısına sahip olan domainler daha kıymetlidir, ayrıca .org ve .net de seçilebilir.

Domain alırken site içeriğini tanımlayan sözcükler daha fazla kazandırır. Örneğin, mobilya sitesi açmak isteyen bir kişi genellikle iki kelimelik bir domain arar. Bu domainler akılda daha fazla kalır ve gerçek bir reklam kitlesi oluşturur. Siz de domain araştırması yaparken mutlaka iki en fazla üç kelimelik olanları inceleyin. Tabii en fazla kazandıran genellikle tek kelime olanlardır.

Pazar Yerlerinde Satış Yapmak

 • Kimler İçin Uygun?: Öğrenci, esnaf, ev hanımı vb. gelir elde etmek isteyen ve ticareti sevenler için harika bir iş.
 • Kazanç: Ortalama ürünler ve ortalama bir çalışma ile 2000 TL civarında kazanç elde edebilirsiniz.
 • Maliyet: Ürün giderleri, reklam, komisyon vb. tutarlar olacaktır. Pazar yerlerinin tümü farklı istekler sunar. Dolayısıyla net bir gider söylemek oldukça zor.
 • İpucu: Pazar yerlerinde öne çıkmanızı sağlayan en önemli etken indirim yapmaktır. Dolayısıyla ilk aşamada indirim yapabileceğiniz ve bütçenizi zorlamayacak ürünleri tercih edebilirsiniz.

Ülkemizde de Gittigidiyor, N11, Hepsiburada gibi sitelerden mağaza açıp ürünlerinizi satabilirsiniz. Tabii en çok sorulan sorulardan bir tanesi de ‘ne satacağım’ olacaktır. Bunun için de Ne Satılır bu siteyi inceleyebilirsiniz. Bu pazar yerlerindeki ürünlerin ne sıklıkla satıldığı gibi bilgiler veriyor. Bunları analiz yaparak satacağınız şeye karar verebilirsiniz.

Alıcılar, merak ettiği her konuyu size sorar. İyi bir imaj ve satış oranı için size saçma gelen soruları bile cevaplamalısınız. Fotoğrafların profesyonel olmasına dikkat etmeniz de son derece önemlidir. Diğer bir konu ise çok bilindik bir ürün bile satsanız, ayrıntılı açıklama yapmayı unutmayın. Birçok kişi açıklamalarda geçen birkaç cümlelik noktaya bakarak satıcı değiştirebiliyor.

Counter- Strike Oynayarak Para Kazanma

 • Kimler İçin Uygun?: Counter- Strike oynayan amatörler ve profesyoneller için uygun.
 • Kazanç: Buradan elde edeceğiniz kazanç uzun vadeli olmayabilir. Ancak kasa açma ile envanterinizi güçlendirebilirsiniz.
 • Maliyet: Herhangi bir maliyeti yok.

Aslında burada kazanılan para nakite çevrilmiyor ancak eğer oyun oynuyorsanız steam’deki oyunlarınıza indirim olarak alabiliyorsunuz. Oyunun en sonunda kutular düşer ve bu kutularınızdan envanterinizde varsa Pazar yerinden paraya çevirebilirsiniz. Bu paraları da yeni alacağınız oyunlarda kullanabilirsiniz.

Başta Counter – Strike olmak üzere diğer oyunlardan kazandığınız itemleri Bynogame üzerinden satabilirsiniz. Buradan kazandığınız miktar ilgili sitenin cüzdanında birikir. Cüzdanda biriken puanlarınızı site üzerinden harcayabilirsiniz.

Geliri Olan Web Sitesi Satın Alma

 • Kimler İçin Uygun?: İnternetten para kazanmak isteyen gençler ve yetişkinler bu yöntemle para kazanabilir. Kısa veya uzun vadeli bu işle kazanç elde edebilirsiniz.
 • Kazanç: Aldığınız web sitelerinin kalitesi ve reklam gelirlerine göre kazancınız belirler. İlk aşamalarda 1000 – 1500 TL arası para kazanabilirsiniz.
 • Maliyet: Site yönetimi ve içerik yazımı hakkında bilgi sahibi değilseniz, para harcamanız gerekir. Bu durumda kazancınızın en az %40’ı giderlere harcanacaktır.
 • İpucu: Alacağınız siteyi incelerken mutlaka Google Analytics verilerine göz atmalısınız. Bu sayede sitenin internet trafiği, ziyaretçi sayısı vb. konularda gerçek bilgilere ulaşabilirsiniz.

Web siteleri reklam alarak gelir elde ederler. Ve de bazen site sahipleri siteleri satışa çıkarır. Yatırım yapacaksanız böyle geliri olan bir site alabilirsiniz. Bir web site satın alırken şu konulara dikkat edin:

 • Site genele hitap ediyor mu?
 • Popülerliğini uzun süre koruyabilir mi?
 • İçeriğinde bulunan makaleler satılıyor mu?
 • Reklam gelirleri ispat edilebilir mi?
 • Düzenli bir reklam geliri var mı yoksa iniş – çıkışlı bir reklam geliri mi mevcut?
 • Siteyi neden satıyor?

Tüm sorularınıza uygun ve mantıklı bir cevap aldıysanız siteyi alabilirsiniz. Satılık ve güvenilir siteleri bulmak için şu siteleri takip edebilirsiniz:

Youtube Kanalı Açma

 • Kimler İçin Uygun?: Öğrenci, ev hanımı, çalışan, işsiz vb. her yaş ve her mesleğe uygun.
 • Kazanç: İzlenme ve abone sayınıza göre kazanacağınız miktar değişir. 1000 gösterim ile ortalama 1 – 2 dolar kazanabilirsiniz.
 • Maliyet: Videoda kullanacağınız envanterler haricinde kaliteli bir kamera kullanmanız gerekir. Pek çok kişi ilk etapta akıllı telefonları kullanıyor. Ayrıca doğru ışık kullandığınıza emin olmalısınız.
 • İpucu: Kanalınız ilk başta çok fazla izlenmeyebilir. Youtube’da öne çıkmak için farklı bir konu üzerine yoğunlaşabilirsiniz. Konularınızı, anlatımınızı veya ekipmanlarınızı farklılaştırın.

Belirli bir konu üzerine Youtube kanalı açıp bu kanaldan gelir elde edebilirsiniz. Youtube her gösterim başına belirli bir ücret verir. Tabii kanalınızın para kazanmasının aktif olması için belirli bir gösterime ulaşmanız gerekiyor. Bu gösterimi aldıktan sonra ortalama olarak 1000 gösterime 0.5$ kazanç sağlayabilirsiniz.

Youtube’da aradığımız her konuya yönelik birçok video bulabiliyoruz. Dolayısıyla kategori ve konu sayısının neredeyse sınırsız olduğunu söyleyebilirim. Hedef kitlenizi belirledikten sonra bu kişilere yönelik reklam çalışması da yapabilirsiniz. Böylece kısa sürede kanalınız popüler olabilir.

Kanalınızı güncel tutmak için haftada en az bir iki defa video yüklemesi yapmalısınız. Pek çok kişi kanalı açar açmaz onlarca video yüklüyor. Ancak peş peşe video yüklemek ulaşılabilirlik sayısını ciddi oranda düşürür. Belirli aralıklarla düzenli video girişi kanalınızın geleceği için daha önemlidir.

Instagram Mağazası Açma

 • Kimler İçin Uygun?: Üniversite öğrencilerinden her yaşa kadar uygun. En önemli durum ise bu konuda azimli ve istikrarlı olmanız. Kısa sürede sıkılacağınızı düşünüyorsanız diğer alternatifleri deneyin.
 • Kazanç: Ortalama bir kazanç belirlemek doğru olmaz. Kazancınızı doğrudan etkileyen en az beş on faktör bulunuyor.
 • Maliyet: Aldığınız ürünlerin maliyeti en önemlisidir. Büyük miktarlarda para kazanırsanız vergi mükellefi olmalısınız. Ayrıca ayda 200 TL civarında bir reklam gideriniz oluşabilir.
 • İpucu: Instagram’da para kazanmak istiyorsanız mutlaka reklamları kullanmalısınız. Reklamları hedef kitle, bölge vb. optimizasyonlarla değiştirebilir ve gerçek müşteriler edinebilirsiniz.

İnternetten en çok para kazanılan yerlerden biri olan instagram. Burada bir mağaza açıp mağazanızın reklamını isterseniz kendiniz yapabilir veya bir influencerla anlaşıp markanızın reklamını yapmasını sağlayabilirsiniz. Tabii burada ürününüze ve markanız iyi olmalı. Çünkü influencerlar marka çok iyi değilse reklam almayabiliyor. Kendiniz ulaşıp cevap alamıyorsanız Influencer Ajansı gibi ajansları da tercih edebilirsiniz. Ayrıca ingilizceniz varsa Socialtradiabu siteden de büyük hesapların fiyatlarını inceleyebilirsiniz buradan alım yapıp hesabınızı daha da büyütebilirsiniz.

Seyahat Blog Yazısı Yazma

 • Kimler İçin Uygun?: Anlatımı güçlü, gezmeyi ve fotoğraf çekmeyi sevenler için uygun. Özellikle genç kitleye hitap ediyor.
 • Kazanç: Yazdığınız makale ve çekilen fotoğrafların kalitesine göre ücretiniz belirlenir. Ortalama 1000 kelime yazarsanız 200 TL civarında kazanç elde edebilirsiniz.
 • Maliyet: Bu işi yapmak için ekstra gezmeyecekseniz herhangi bir gideriniz oluşmayacaktır.

Gittiğiniz ülkeler var ise bu ülkelerde çektiğiniz resimlerle gittiğiniz ülkeleri anlatarak internetten para kazanabilirsiniz. Bunun için tatil bloglarına email atabilir kendinizi tanıtarak ve gittiğiniz yerleri söyleyerek başlayabilirsiniz. Böyle bir durumda kısa sürede para kazanabilirsiniz. Daha uzun seneler düzenli para akışı için kendi blogunuzu oluşturmalısınız.

Getir Kuryesi Olarak Para Kazanma

 • Kimler İçin Uygun?: Düzenli bir işi olmayan, motor kullanabilen kişiler, özellikle de erkekler için uygun.
 • Kazanç: Çalıştığınız süre, prim ve bölgeye göre farklılık gösteriyor.
 • Maliyet: Kask, mont, motor vb. ekipmanlar firma tarafından karşılanıyor. Siz depoya gitmek ve yemek yemek için para harcıyorsunuz.
 • Önemli: Getir, kurumsal bir firma ancak bazı depolarda sorunlar yaşanıyor. Dolayısıyla öncelikle çalışacağınız depoyu araştırmalısınız.

Getir kuryesi olarak güzel bir gelir elde edebilirsiniz. Tabii pandemiyle birlikte artan siparişlerden dolayı da, zamanınızın çoğunu motorun üzerinde geçeceğini unutmamanız gerekiyor. Indeed Getir Kuryeleri buradaki adresten daha önce buralarda çalışan kişilerin yorumlarını okuyabilirsiniz.

Facebook Grup Oluşturma

 • Kimler İçin Uygun?: Boş vakti olan yediden yetmişe herkes Facebook grubu açabilir.
 • Kazanç: Sayfa üye sayısı, etkileşim ve aldığınız reklamlar kazancınızı etkiler. İlk aylarda ortalama 100 TL kazanabilirsiniz. Sayfanız büyüdükçe daha büyük paralar kazanabilirsiniz.
 • Maliyet: Facebook grubu oluşturmak ve yönetmek son derece kolaydır. Herhangi bir maliyeti yok. Ancak sayfanızı gerçek bir hızla büyütmek için çeşitli videoları inceleyebilirsiniz.
 • İpucu: Facebook, genç kitlesini yavaşça kaybediyor. Bu yüzden orta yaş grubuna yönelik sayfalar daha hızlı sonuç almanızı sağlar.

Facebook’ta özel bir kitleye yönelik grup oluşturursanız bu size her zaman ücret ile dönecektir. Çünkü ne kadar çok kişi varsa o gruplara reklam vermek isteyen birçok kişi olacaktır ve bu grupla yapacağınız reklamlar size güzel getiri sağlayabilecektir. Veya mevcutta olan bir grubu inceleyip satın alabilirsiniz.

Çektiğiniz Fotoğrafları Satmak

 • Kimler İçin Uygun?: Fotoğraf çekmeyi seven, internet kullanabilen herkes bu yöntemden faydalanabilir.
 • Kazanç: Sattığınız fotoğrafların %15 ile %40 arasında değişen yüzdeleri sizin olur. İndirme ve kullanılma sayısı arttıkça daha fazla para kazanırsınız.
 • Maliyet: Bir fotoğraf makineniz veya kamerası iyi olan bir telefonunuz varsa para harcamazsınız.

Eğer gittiğiniz yerlerin fotoğraflarını çekmeyi seviyorsanız bunları da kazanca döndürmeniz mümkün olacaktır. Bu fotoğrafları Shutterstock gibi yerlere yüklerseniz fotoğrafınız kullanıldığında size otomatik olarak para gelecektir. Özellikle trendleri takip ederek fotoğraf çekerseniz, satış ihtimaliniz daha çok yükselir. Shutterstock ve diğer fotoğraf siteleri için kimlik fotoğrafınızı da sisteme yüklemeniz gerekiyor. Fotoğraf satmak için kullanacağınız diğer siteler:

Etsy’ye Üye Olmak

 • Kimler İçin: Ticarete atılmak isteyen ev hanımı, çalışan, öğrenci, patron vb. her kesimden insan kullanabilir.
 • Kazanç: Satılan ürün, kar oranı, satış sayısı vb. oranlar kazanacağınız parayı belirler. Ayda 100 TL’de kazanabilirsiniz, 50 bin TL’de.
 • Maliyet: Ürün giderleri haricinde vergi, kargo vb. parası ödenir. Ancak küçük miktarlarda satış yapıyorsanız vergi ödemezsiniz. Ayrıca ürünlerden cüzi miktarda komisyon alınıyor.
 • İpucu: Esty’de genellikle el işi ürünler ön plana çıkıyor. Hepimizin bildiği halı, kilim, peştamal, örtü, seccade vb. birçok ürünün milyonlarca alıcısı var. Ayrıca Türk kilim desenlerinin bulunduğu ürünler de daha fazla tercih ediliyor.

Etsy 2017 yılında kurulan el işi ürünlerinizi dünyaya satabileceğiniz bir platformdur. Evinde üretim yapanlar internetten para kazanmak için Etsy’yi tercih ediyor.  Sitede ürün satışı yapmadan önce nelerin satıldığına ve sizin ürününüzde satılabilecek mi diye güzel bir araştırma yapmanızı öneririm. Daha sonra da ürünlerinizi Etsy’de rahatlıkla satabilirsiniz aşağıya örnek satılan bir ürün koyuyorum.

Vintage eşyaları değerlendirmenin en kolay yöntemlerinden biri Etsy kullanmak. Satılan ürünleri ve fiyatlarını gördüğünüzde dahi şok olabilirsiniz. Siteyi verimli kullanmak için ise İngilizce bilmeniz gerekiyor. Orta halli bir İngilizce seviyeniz olsa bile yeterli olacaktır.

El emeği dikilen nakış işleri, takı ve malzemeleri, dekoratif eşyaları da site üzerinden yüksek kar oranıyla satabilirsiniz. Üyelik oluşturmak için ücret ödemenize gerek yok. Ancak yüklediğiniz ürün adedine göre belirli oranda para kesiliyor.

Bigo Live Yayıncısı Olmak

 • Kimler İçin Uygun?: Bigo Live her yaştan insan tarafından kullanılsa da genç kesime daha fazla hitap ediyor. Üniversite öğrencileri için daha uygun. Ayrıca kadın yayıncıların para kazanma oranı da daha yüksek.
 • Kazanç: Aldığınız hediyelere göre para kazanıyorsunuz. 5 kuruştan 5 bin TL’ye kadar hediye seçeneği bulunuyor. Kullanıcılar ayda ortalama 500 dolar civarında kazanç sağlamaktadır.
 • Maliyet: Yayın içinde kullanacağınız ekipmanlar için harcama yapabilirsiniz. Ancak birçok kullanıcı sadece konuşarak yayın yapmayı tercih ediyor. Ayrıca Bigo Live, gelen hediyeler üzerinden ufak kesintiler de yapar.
 • Detay: Yayıncılar, kullanıcılardan fasulye simgesini alır. Fasulyeler 210 sayısına ulaştığında parayı hesabınıza atabilirsiniz. Yayıncılar arasında dikkat çekmek için farklı bir tarza sahip olmak gerekiyor.

Bigo Live diye bir uygulama var. Uygulamada dilerseniz canlı yayın açıp insanlar ile konuşabiliyorsunuz. Uygulamada insanların fanları oluyor ve bu fanlar insanlara hediye gönderiyor. Bu hediyelerde tabii size para olarak geri dönüş yapıyor. Tabii yayıncı olmak için de bazı şartlar aranıyor bu şartlar arasında:

 • Ayda en az 30 saat yayın yapmak.
 • En az 15 gün online olurum.
 • BigoLive’da fenomen olabilirim.
 • Güzel içerikler üretebilirim.
 • Konuşkan ve enerjiğim.
 • Takipçilerimle eğlenceli dakikalar geçireceğim.

Gibi özellikler var. Aylık 5000$ bile kazanan yayıncı olduğunu bir yerlerden duymuştum. Sizde denemek isterseniz Bigo Live Turkey bu siteden başvuru formunu doldurabilirsiniz. Aşağıda Bigo uygulamasının ana sayfasından bir screen shot görebilirsiniz.

bigo live

Ütü Yaparak Para Kazanma

 • Kimler İçin Uygun?: Başta ev hanımları olmak üzere ütü yapmayı seven herkes bu yöntemle para kazanıyor.
 • Kazanç: Ütülediğiniz parçaya göre fiyatlandırma yapılır. Örneğin, ceket için 15 TL, gömlek için 8 TL ve pantolon için 5 TL ortalama fiyatlardır.
 • Maliyet: Ütü işini evde yapacaksanız elektrik faturası yükselir. Ancak fatura ne kadar yükselirse kazancınız da bir o kadar artış gösterir.
 • İpucu: Evde ütü işine başlarken mutlaka yakın çevrenize haber verin. Bu tip işler çoğu zaman domino etkisi yaratır ve kulaktan kulağa yayılır. Çevrenizde bu işi yaptıracak kimse yoksa sosyal medya, web site vb. yöntemlere başvurabilirsiniz.

Evet yanlış duymadınız Ütü yaparak da para kazanabilirsiniz. İnternette ütülerini yaptırmak isteyen birçok kişi var. Bu kişileri mini bir web sitesi yaparak veya Facebook’a reklam vererek de bulabilme şansınız var.

Sosyal medya platformlarını denerken çevrenizdeki kuru temizleme şirketlerine de ulaşmalısınız. Kuru temizleme dükkanları ütü konusunda yetersiz kalabiliyor. Parça başına çok fazla fiyat vermeseler de düzenli bir gelir sağlar.

Twitch Kullanın

 • Kimler İçin Uygun?: Bilgisayar oyunu oynamaktan hoşlanan ve iletişim becerisi güçlü olan kişiler için iyi bir tercihdir.
 • Kazanç: Twitch’de 5 bin aboneye ulaştığınızda para kazanmaya başlayabilirsiniz. Kazanacağınızmiktar size, içeriklere ve abonelere bağlıdır. Ayda 5 bin dolar da kazanabilirsiniz, 5 dolar da.
 • Maliyet: İlk etapta yüksek HD görüntü sunan bir kamera, kulaklık ve mikrofon yeterli olacaktır. Ancak bilgisayar ve işlemcinizin de güçlü olması gerektiğini de söylemeliyim.

Twitch oyuncuların oyun oynarayak yayın yaptıkları bir platformdur. Bu platformda oyun yayını yaparak para kazanabilirsiniz. Oyuncuysanız ve hala keşketmediyseniz buradan inceleyebilirsiniz.

twitchtv

Twitch’de para kazanmak için farkllı yöntemler bulunuyor:

 • Aboneler size bağış yapabilir,
 • Kullanıcılar video izlerken karşılarına çıkan reklamı tamamen izlediğinde,
 • Genellikle oyun şirketlerinin sponsor olması durumunda,
 • Amazon üzerinden bir ürün tanıtıp kullanıcıları yönlendirdiğinizde (tıklama veya satın alma),
 • Twitch Partnership programını kullanabilirsiniz,
 • Yüksek bir takipçi kitlesine ulaştığınızda genellikle teknoloji ve oyun şirketleri size ulaşarak reklam yaptırır.

Web Sitesi Test Etmek

 • Kimler İçin Uygun?: İnternet siteleri hakkında hız, tasarım, içerik, güvenilir bağlantı vb. konuları hakkında bilgi sahibi olan ve ek gelir arayan herkes için uygun.
 • Kazanç: Kullandığınız siteye göre fiyatlar değişim gösteriyor. Ancak genelde 15 – 20 dk içinde 10 dolar kazanmak mümkün.
 • Maliyet: İnternet ve bilgisayar kullanımı haricinde bir maliyeti bulunmuyor.

Günümüz markaları websitelerinde iyi bir deneyim oluşturmak için bu siteleri test ettirirler. Sizde bu testleri yaparak ve siteler hakkında yorum yazarak para kazanabilirsiniz. Userfeel sitesini incelemenizi öneririm. Userfeel, test sonucunda 10 dolar veriyor. Ödemeler ise Paypal hesabına aktarılıyor. Diğer web site test imkanı sunan şirketler şunlar:

 • TryMyUI: Ödemeler Paypal üzerinden yapılıyor. Bir üyelik oluşturduktan sonra yetkililer size birkaç test çözdürüyor. Yeterince bilginiz olduğunu düşünürlerse test yapmaya başlıyorsunuz. Ortalama 20 dolar ücreti var.
 • Respondent: En fazla kazandıran sitelerden biri. Facebook hesabınızla kaydolduktan sonra test yapmaya başlayabilirsiniz. Bir saati aşkın bir süre içinde 100 dolar kazanma fırsatı sunuyor.
 • Userzoom: Çeşitli web sitelerin kullanışlı olup olmadığını ve diğer özelliklerini inceliyorsunuz. Test ortalama 10 dakika sürüyor ve 10 dolar veriliyor.
 • TestingTime: Web site incelemeleri Skype üzerinden yapılıyor. İlgili kişinin sorduğu soruları cevaplandırıyorsunuz. Görüşmeler genellikle 30 dakika sürüyor. Ortalama ödeme ise 60 dolar civarında.

Backlink Satışı Yapmak

 • Kimler İçin Uygun?: Site trafiği yüksek ve kaliteli içeriklere sahip olan bir web sitesi yöneten kişiler için uygun.
 • Kazanç: Anlaşma yaptığınız web sitesine göre fiyatlandırma yapılıyor. Reklam ve site kalitesi ise en önemli etken.
 • Maliyet: Web siteniz olduğu sürece bir maliyeti yok.
 • İpucu: Backlink yaparak para kazanmak için seçici davranmalısınız. Ayrıca içerik kalitesini düşürmeden ve ziyaretçileri reklama boğmadan çalışma yapmanız gerekiyor. Az ve öz backlink yapmak düzenli para akışı sağlar.

Eğer bir web siteniz var ise bu siteden başka siteyi linkleyerek para kazanabilirsiniz. Tabii web sitenizin Google’dan gelen trafiği olmalı ve link çöplüğüne dönmemiş olması gerekmekte.

Backlink işinde ayrıca aracılık yaparak da para kazanabilmektesiniz. Site sahiplerine mail atarak backlink listenizi oluşturabilir ve bu listedeki siteleri kendi komisyonunuzu da koyup pazarlayabilirsiniz. Bu şekilde de internetten para kazanan birçok şirket vardır. Backlink satış pazar yerlerini araştırmakla başlayabilirsiniz. Örnek: Backlink sitesi

Backlink yapmak için kullanabileceğiniz diğer bir yöntem ise şöyle: Backlink yapmak istediğiniz anahtar kelimeyi Google’dan araştırın. İlk sayfalardaki içerikleri inceleyin ve eski tarihli veya kalitesiz bir içeriğe sahip olan siteyi bulun. Backlink veren şirketle iletişime geçerek kendi siteniz ve içeriğinizin daha güncel olduğunu söyleyin ve değişim teklif edin. Yüksek ihtimalle teklifiniz kabul edilecektir. Backlinkleri tespit etmek için Moz kullanabilirsiniz.

Backlink için blog sahipleriyle de iletişime geçebilirsiniz. Ancak bu konuda özenli davranmayı unutmayın. Sık sık ve sürekli backlink almak site kalitesini büyük oranda düşürür.

Şarkı Yazmak

 • Kimler İçin Uygun?: Müziğe ilgi duyan veya beste yapma konusunda yetenekleri olan herkes şarkı yazabilir.
 • Kazanç: Şarkılarınızı ilk başta çok fazla paraya satamayacağınızı kabullenin. İlerleyen aşamalarda bir şarkı için 3 – 4 bin TL kazanabilirsiniz.
 • Maliyet: İnternet üzerinden şarkı satmak için ücretli üyelik oluşturmanız gerekebilir. Aylık giderleriniz 50 TL civarında olacaktır.
 • Detay: Şarkı satmak kolay olsa da doğru kişiye ulaşmak meşakkatli bir süreçtir. Dolayısıyla kendinizi çok fazla yormadan teklif vermekten vazgeçmeyin.

Aslında hepimiz bir yazarız belki de bu yeteneğimiz daha ortaya çıkmamıştır. Kendi işlerini bırakıp sadece şarkı yazarak harika başarılara imza atan insanlar var. Belki sizde bunlardan biri olabilirsiniz. Şarkı yazarak da para kazanmanız mümkün.

Şarkılarınızı satmak için ünlü veya yerel sanatçılarla iletişime geçmelisiniz. Yerel sanatçılar arasında sık sık yeni bir isim popüler oluyor. Belki de sizin şarkınızla popüler olur ve siz de yeni kişilere ulaşabilirsiniz. Sosyal medya hesapları üzerinden menajerlerle iletişim kurabilirsiniz. Ünlü sanatçılara doğrudan ulaşmak daha zor olacaktır. Siz şarkılarınızı tanıtmak isterken başkaları can sıkıntısından bile sanatçılara yazıyor. Dolayısıyla sanatçıların çalıştığı müzik şirketlerini ve menajerleri sık sık deneyin.

Araba Kullanmayı Öğretin

 • Kimler İçin Uygun?: İyi derecede araba kullanabilen ve sabırlı kişiler bu işi yapabilir.
 • Kazanç: Araba sahibinin kim olduğuna göre ücretlendirme yapılır. Araba sizinse saatlik 150 TL, araba öğrencininse saatlik 100 TL kazanabilirsiniz. Bu miktar yaşadığınız bölgeye göre değişir.
 • Maliyet: Kendi arabanızla eğitim verecekseniz yakıt masrafınız oluşur. Kaza durumlarında masrafı öğrenci ödemelidir.

Araba kullanmayı hiç bilmeyen veya ehliyeti olan ancak trafiğe çıkamayan birçok kişi direksiyon hocası arıyor. Arabalar var oldukça bu sektör her zaman para kazandıracaktır. Düzenli bir maaş olarak değil ama ek gelir arayanlar için en kazançlı işlerden biri olduğunu söyleyebilirim.

Direksiyonunuz iyiyse araba kullanmayı öğreterek de para kazanabilirsiniz. Sahibinden.com veya Armut.com gibi sitelere ilan vererek öğrencilerinizi bulabilirsiniz. Veya bulunduğunuz bölgede popüler olan sosyal medya hesapları ile reklam vermek de iyi bir çözümdür. Kendi aracınız varsa kendi aracınızla da araba kullanmayı öğretebilirsiniz.

İlan vermek haricinde direksiyon kursları ile iletişime geçebilirsiniz. Özellikle direksiyon sınavı dönemlerinde bazı kurslar hoca bulmakta yetersiz kalabiliyor. Bu süreçten önce kursa giderek kendinizi tanıtabilirsiniz.

Telefon Tamir Etmeyi Öğrenin

 • Kimler İçin Uygun?: Telefon tamiri konusuna ilgi duyan öğrenciler ve ek gelir arayan çalışanlar için bir kazanç kapısı olacaktır.
 • Kazanç: Müşterinin getirdiği telefon ve sorununa göre para kazanırsınız. Dolayısıyla net bir kazanç söyleyemiyorum.
 • Maliyet: Telefon tamir etmek için gerekli olan ekipmanların yanı sıra yedek parça satın almanız gerekebilir. Ekipmanlar bir kere alınır dolayısıyla sürekli harcama yapmanıza gerek kalmaz. Bozuk telefon alıp daha iyi fiyata satmak için de küçük de olsa bir sermaye gerekir.
 • İpucu: Telefon tamirine yakın çevrenizden başlayabilirsiniz. Neredeyse her evde bozuk bir telefon bulunuyor. Bunları tamir etmek tecrübe kazanmanıza yardımcı olur. Ayrıca müşterilerle konuşurken hizmetinizi de pazarlarsınız.

Telefon tamiri öğrenerek kendinize yeni bir meslek edinebilirsiniz. Bu mesleği 500.000 üyeden fazla olan GSM iletişim youtube kanalından inceleyebilirsiniz. Bozuk telefonları sahibinden, Facebook marketplace, Letgo gibi pazar yerlerinden bulup ucuza satın alıp tamir edebilirsiniz. Tabii bu mesleğe biraz ilginiz de olması gerekiyor çok kolay olmasa gerek.

İkinci el eşya siteleri, bozuk telefon bulmak için harika bir seçenektir. Birçok insan elinde kalan telefon ve diğer elektronik cihazları, para kazanmak için uygun fiyata satıyor. Sıkı bir pazarlık ve yoğun bir araştırma ile son model bozuk telefonları çok ucuza satın alabilirsiniz.

Aracınızın Park Yerini Kiralayabilirsiniz

 • Kimler İçin Uygun?: Kalabalık şehir ve caddelerde yaşayan kişiler için uygun. Ayrıca bu alanın size özel olması gerekiyor.
 • Kazanç: Saatlik kiralama için 10 TL kazanabilirsiniz. Gün içinde ne kadar çok araba gelirse kazancınız artacaktır.
 • Maliyet: Park yeri bakım / onarımı yapmadığınız sürece bir maliyeti yok.
 • İpucu: Park yeri kiralamadan önce bulunduğunuz şehirdeki belediye ile iletişime geçmelisiniz. Eğer izin vermezlerse ve bu işi yaparsanız yüksek miktarda ceza ödeyebilirsiniz.

Şehir merkezine yakın bir yerde yaşıyorsanız ve size özel araç kiralama yeriniz varsa bu yeri kiralayarak paraya çevirebilirsiniz. Bunun için bulunduğunuz yerin facebook gruplarına yazarak hızlıca yerinizi kiralayacak kişiyi bulup para kazanmaya başlayabilirsiniz.

Bebek Bakıcılığı

 • Kimler İçin Uygun?: Bebek bakıcılığı konusunda genellikle kadınlar tercih ediliyor. Ev hanımı, öğrenci vb. fark etmeksizin herkes bu işi yapabilir.
 • Kazanç: Saatlik veya günlük olarak ücret alırsınız. Örneğin, genel ortalama saatlik 75 TL civarında değişiyor.
 • Maliyet: Bebeği, ebeveynlerinin evinde bakacaksanız ulaşım gideriniz oluşur. Kendi evinizde bakarsanız ve bebeğin yiyeceği yemekleri ebeveynleri getirirse bir maliyeti yok.
 • İpucu: Facebook grupları ve çeşitli bakıcı siteleri ile daha hızlı iş bulabilirsiniz. Birkaç farklı grup ve siteye düzenli olarak ilan verin.

Bebekleri seviyorsanız daha önce bir bebekle zaman geçirdiyseniz bebek veya çocuk bakıcılığı yaparak para kazanabilirsiniz. Tatile giden aileler bebeklerini veya çocuklarını emanet edebilecek birilerini arar bunu fırsata çevirip para kazanabilirsiniz. Bakıcıburada , Evdekibakıcım  ve İdeal Bakıcı sitelerindeki ilanları inceleyerek iş bulmak mümkün.

Ebeveynlerin size güvenmesi için düzgün bir diksiyon, temiz bir giyim ve yeterli düzeyde eğitime sahip olmalısınız. Bu gibi durumlar daha kısa sürede iş bulmanızı sağlar. Ayrıca bebeğe iyi bakacağınıza inandırmalı ve gerçekten de bebeğe çok iyi bakmalısınız. En ufak bir kazada ebeveynler size iş vermeyecektir.

Bebek bakmanın çok zor olduğunu da bilmelisiniz. Özellikle yabancı bir bebek ve ebeveyn için güven duymak çok zor olacaktır. Ayrıca anne babalar da bu konuda çok titiz davranıyor. Baktığınız bebek ailelerinden referans isteyebilirsiniz.

Kedi/Köpek Oteli

 • Kimler İçin Uygun?: Hayvan severler, evi müsait olanlar ve bu işten para kazanmak isteyen öğrenciler için uygun. İyi bir ek gelir kazanabilirsiniz.
 • Kazanç: Kedi / köpeğin kalacağı süre ve istenilen maddelere göre ücret belirlenir. Bir iki saatlik bakım için ortalama 30 TL kazanabilirsiniz.
 • Maliyet: Kedi, köpek bakımı için masraf etmenize gerek yok.

Aslında aynı çocuklarda olduğu gibi insanların çocuğu gibi sevdiği evcil hayvanlarına bakarak da para kazanabilirsiniz. Güven oluşturduktan sonra kendi evlerinin anahtarını alıp kedilerini veya köpeklerini dolaştırıp besleyebilirsiniz. Veya eviniz müsaitse bu sevimli arkadaşları evinizde misafir edip para kazanabilirsiniz. Özellikle büyük şehirlerde öğrenciler için bu iş güzel bir kazanç kapısıdır. Özellikle yaz dönemlerinde milyonlarca kişi tatile çıkar. Hayvan severler kedi, köpeğini götüremediği yerlerde bir bakıcı arar. Dolayısıyla kış aylarında bile referans toplayarak yazın daha fazla para kazanırsınız.

Gizli Müşteri Olun

 • Kimler için Uygun?: Üniversite öğrencisi, üniversite mezunları ve diksiyonuna dikkat eden kişiler bu işi tercih edebilir. Düzenli olarak veya ek gelir elde edebilirsiniz.
 • Kazanç: Gizli müşteri olduğunuzda düzenli bir iş bulmak zordur. Fakat part – time iş bulmak kolaydır. Neredeyse pek fazla şart istenmez.
 • Maliyet: Ulaşım, yeme – içme vb. giderleriniz olabilir.
 • İpucu: Gizli müşteri olarak çalıştığınızda mutlaka ilgili markadan referans istemelisiniz. Pek çok kişi bu işi yapmak istiyor. Referans bulduğunuzda iş arayan kişilerden bir adım daha öne çıkmak mümkün olacaktır.

Bazı firmalar nasıl bir deneyim yaşadıkları ile ilgili gizli müşteri ararlar. Gizli müşteri mağazaya müşteri gibi gelir ve oradaki her şeyi kontrol eder. Sizde aslında alışveriş yaparak para kazanabilirsiniz. Bu yöntemle para kazanmak için bu işi yapan ajansları Google’dan araştırıp bulabilirsiniz. Birden fazla ajansa kayıt olmanızı tavsiye ederiz.

Gizli müşteri olduğunuzda pek çok sektördeki dükkan, mağaza, restoran, kafe vb. yerlerde inceleme yapmalısınız. Özellikle zor beğenen bir müşteriyi oynamanız istenir. Mağazadaki işleriniz bittikten sonra birkaç sayfalık formu doldurmalısınız. Bu formda en fazla dikkat etmeniz gereken şey ise adil olmaktır.

Saçlarınızı Satın

 • Kimler İçin Uygun?: Uzun ve bakımlı saçlara sahipseniz bu iş tam size göre!
 • Kazanç: Saç uzunluğu, bakım ve gürlüğüne göre fiyat belirlenir. Doğal saça sahip olanlar daha fazla ücret alır. Çok uzun saçlar için 2 bin TL kazanabilirsiniz.
 • Maliyet: Elbette buradaki en önemli maliyetiniz saçlarınızdır.

Eğer güzel saçlarınız varsa bunları peruk yapılmak üzere satabilirsiniz. 300 ila 2000 TL arasında alıcı bulunabilmektedir. Saçlarınızı satmak psikolojik bakıma sizi zor duruma sokabilir. Eğer gerçekten tarz değiştirecekseniz ve paraya ihtiyacınız varsa saçlarınızı satarak para kazanabilirsiniz.

Saçlarınızı satmaya karar verdiğinizde mutlaka kuaförler ve saç tasarım merkezleri ile ayrı ayrı konuşun. Serbest piyasa nedeniyle herkes ayrı bir fiyat verir. En fazla parayı veren yerde saçlarınızı kestirebilirsiniz. Kadın veya erkek fark etmeksizin uzun ve güzel saçlara sahip olan herkes bu yöntemle para kazanabilir.

Otomat ile Para Kazanın

 • Kimler İçin Uygun?: Ek gelir isteyen ve sermayesi olan herkes bu işten faydalanabilir. Ancak düzgün ve detaylı bir araştırma yapmanız gerekiyor.
 • Kazanç: Otomatta satılan ürünler ve otomatın bulunduğu konum, kazancınız için en önemli etkendir. Çok kalabalık olmayan bir yerde yıllık on bin TL kazanabilirsiniz.
 • Maliyet: Otomatı kiralayacak mısınız yoksa satın mı alacaksınız? Otomat satın alacaksanız ikinci el otomat seçeneklerini mutlaka inceleyin. Çay – kahve, sakız, yiyecek, içecek vb. türlere göre maliyetiniz farklı olacaktır.
 • İpucu: Otomat ile para kazanmak istiyorsanız mutlaka kalabalık yerleri tercih edin. Kalabalık bir cadde, hastane ve okul veya buraların giriş – çıkış bölmeleri, tatil yerleri, iş yerleri ve fabrikalar iyi tercihlerdendir.

Çok kişinin geçtiği bir yer tanıdığınız var veya böyle bir yer kiralayıp istediğiniz otomatı koyarak para kazanabilirsiniz. Benim daha önce araştırdığım bu işte Otomat 360 burayı bulmuştum. Güzel otomat fikirleri var ve sizlere iş ile bilgi verip yardımcı oluyorlar.

Otomat markalarından biri ile anlaştığınızda genellikle sizin için tüm işlemleri yapar. Otomat doldurma, bakım ve onarım, istediğiniz konum vb. işlerle uğraşmanıza gerek kalmaz. Ancak sizden giderleri ve komisyonu alırlar. Tam zamanlı bir işte çalışıyorsanız otomat markaları ile çalışmak daha mantıklı olabilir.

Borsa’ya Yatırım Yapma

 • Kimler İçin Uygun?: Kenarda az veya çok fark etmeksizin parası olan herkes borsaya yatırım yapabilir.
 • Kazanç: Borsada kazanmak da kaybetmek de mümkün. İyi bir takip, tecrübe ve içgüdü ile hareket etmelisiniz.
 • Maliyet: Sermayeniz, borsa için en büyük maliyettir. Dolayısıyla borsaya başlarken kaybetmeyi göze alacağınız miktarla yatırım yapmalısınız.
 • Not: Borsaya yatırım yapan bir tanıdığınız veya sosyal medyada karşılaştığınız birçok kişi vardır. Bu kişiler genellikle ‘x parayla bu kadar çok kazandım, sen de böyle yap’ tarzında konuşmalar gerçekleştirir. Öncelikle söylemeliyim ki bunların birçoğu yalan. Yatırım yapacağınız şirketi iyi araştırın ve sadece ekonomi / finans uzmanlarını baz alın.

Bazı hisse senetleri gerçekten iyi yükseliş yakalayabiliyor. Tabii en yüksekten almak da biraz problem olabiliyor. Pandemi döneminde düşüşünü sürdüren hisseler takip edilebilir pandemi bitimine yakın alınarak para kazanılabilir. Tabii burada herhangi bir yatırım tavsiyesi yoktur. Borsa’yı iyice inceleyip öğrenip yatırım yapmak en doğrusudur.

Borsa ve yatırımlara dair hiçbir fikriniz yoksa borsa oyunlarından deneyim kazanabilirsiniz. Ancak gerçek parayla yatırım yapmanın daha riskli ve önemli olduğunu unutmayın. Bu oyunlar borsanın işleyişi hakkında bilgi sahibi olmanızı sağlar.

İlaç veya Aşı Deneği Olun

 • Kimler İçin Uygun?: 18 yaşından büyük ve bu konuda gönüllü olan kişiler seçilir.
 • Kazanç: Birçok aşı ücretsiz olarak test edilir. İlaç denekleri para alabilir, dolayısıyla ilaç şirketleriyle iletişime geçmelisiniz. İlaç şirketleri her ilaç için farklı oranlarda ödeme yapabilir.
 • Maliyet: İlaç ve aşı deneği olmak için ücret ödemenize gerek yok.

Covid – 19 salgınıyla birlikte ilaç ve aşı deneği olmak isteyenlerin sayısı da artış gösterdi. Toplumun bir kesimi hala Covid – 19 aşısına sıcak bakmasa da aşı ve ilaç deneği olmak uzun süredir var. Bu durumda öncelikle gönüllü olarak başvuru yapanlar esas alınır.

İlaç ve aşı deneği olmak için bazı şartları taşımalısınız:

 • 18 yaşından büyük olmak,
 • Geçmişte veya şu an olduğunuz tüm hastalıkları bildirmek,
 • Hali hazırda bir ilaç kullanmamanız,
 • Denek olmadan önce size verilen prosedürleri aynı şekilde uygulamanız,
 • Kan testlerinizde herhangi bir sorunun görülmemesi.

Aşı ve ilaç deneği olmadan önce mutlaka iyi düşünmelisiniz. Ayrıca amacınız sadece para kazanmak ise diğer alternatiflere de şans vermek iyi bir tercih olacaktır.

Çok hoş bir para kazanma yöntemi olmasa da bazı ilaçları deneyerek sizde para kazanabilirsiniz.

Tiktoker Olun

 • Kimler İçin Uygun?: Sosyal medyada vakit geçirmeyi seven, yaratıcı ve eğlenceli kişiler bu yöntemden faydalanabilir.
 • Kazanç: Birçoğumuz Tiktok uygulamasını kullanıyoruz. Burada ilk başta orta sınıfta olan birçok kişi birkaç ay sonra araba ve ev sahibi oluyor. Ancak bazı kişiler de hiçbir gelişme kat edemiyor. İyi bir Tiktoker olursanız ayda ortalama 7 – 8 bin TL kazanabilirsiniz. (reklam gelirleri hariç)
 • Maliyet: Tiktok uygulamasında ne tür videolar çekeceğinize karar vererek maliyeti belirleyebilirsiniz. Bazı kişiler sadece dans ederek Tiktok’u kullanıyor bazı kişiler ise her videoda farklı bir iş yapıyor.
 • İpucu: Tiktok’ta fenomen olabilmek için birkaç hafta araştırma yapabilirsiniz. İnsanlar ne tür videolar çekiyor ve hangileri beğeniliyor? Tiktok’a hızlı bir giriş yapmak için o dönem meşhur olan akımı uygulayabilirsiniz. Ayrıca takipçilerinizle iletişimde kalmak için birkaç günde bir canlı yayın açmalısınız.

Tiktok kısa kısa videolar çekerek ve canlı yayın yaparak para kazanmanızı sağlayan bir uygulama. Türkiye’de 29 milyon kullanıcıya sahip ve bu kullanıcılar güzel paralar kazanabiliyor. Sizde tiktok yayıncısı olmak isterseniz uygulamayı indirip inceleyebilirsiniz.

Türkiye’de ve dünyada her geçen gün Tiktok kullanan kişilerin sayısı artıyor. Tiktok kullanmasanız bile mutlaka bir sosyal medya platformunda hatta haberlerde bile Tiktok videolarını görmüşsünüzdür. Çok büyük bir kitleye hitap ediyor. Yemek yapan teyzeler, araba tamir eden amcalar, akımları takip eden genç kız ve erkekler herkes Tiktok uygulamasıyla video çekiyor. Tiktok’ta popüler olmak için şu noktalara dikkat edebilirsiniz:

 • Paylaşacağınız içeriklere özel kullanıcı adı belirleyin,
 • İsmini kullanacaksanız tüm sosyal medya platformlarında aynı kullanıcı adını kullanın,
 • Gün içinde en az bir iki saat Tiktok’ta vakit geçirin,
 • Popüler olan akımlarla ilgili videolar hazırlayın,
 • Diğer sosyal medya hesaplarınızdan Tiktok kullanıcı adınızı paylaşın,
 • Eğlenceli, komik ve yer yer ilginç videolar yapın,
 • Tiktok efektleriyle hazırlayacağınız orijinal bir video bulmaya çalışın.

Mobil Uygulama & Oyun

 • Kimler İçin Uygun?: Öğrenciler ve mobil uygulama / oyunlara ilgi duyanlar bu yöntemi deneyebilir.
 • Kazanç: Oyununuz popüler olduğunda yüz binlerce TL kazanabilirsiniz. Ancak sıradan normal bir oyunda hiç para kazanmama şansınız da bulunuyor.
 • Maliyet: Oyun için düşündüğünüz tür, grafik, tasarım, online bağlantı vb. etkenler maliyetinizi ortaya koyar. Mobil oyunu siz hazırlamayacaksanız birkaç ajansla iletişime geçerek doğru fiyatlandırmayı bulabilirsiniz.
 • İpucu: Mobil uygulama ve oyun hazırlamadan önce tam donanımlı olduğunuzdan emin olmalısınız. Aksi takdirde bu büyük sektörde dolandırılma ihtimaliniz çok yüksek olacaktır. Ayrıca henüz anlaşmaya varmadığınız şirketlere oyun veya uygulamanın tüm detaylarını anlatmayın.

Artık çağımız mobil uygulamaya doğru kaymakta ve mobil uygulamalar gün geçtikçe daha çok para kazanmaktadırlar. Sizin de bir fikriniz var ise yatırımcı bularak veya kendiniz yatırım yapmak istiyorsanız mobil oyun veya uygulama yapan ajanslara ulaşıp ne istediğinizi anlatıp teklif alabilirsiniz. Mobil uygulamanız tutarsa güzel paralar kazanabilme şansınız olacaktır.

Oyunu siz yapacaksanız, tüm planlarınızı ve aşamaları hazırlayın. Kullanacağınız oyun motoru için Unity 5 veya Unreal Engine tercih edebilirsiniz. Şu anda piyasanın en büyükleri de küçük çaplı oyuncular da bu motorları kullanıyor.

Yabancı Dil Öğretin

 • Kimler İçin: Çok iyi veya iyi derecede yabancı dil bilen ve ek gelir arayan kişiler yabancı dil öğreterek ek gelir elde edebilir.
 • Kazanç: Ders saati ve öğrettiğiniz yabancı dile göre farklı ücretler kazanabilirsiniz. Bir saatlik ders için ortalama 40 – 50 TL’den başlayan ücretler bulunuyor.
 • Maliyet: Kamera, mikrofon ve gerekiyorsa yazı tahtası alabilirsiniz. Ayrıca ücretli ders verme sitelerine üye olursanız aylık abonelik ücreti ödemeniz gerekir.
 • İpucu: Yabancı dil öğretmek / öğrenmek için sitelere mutlaka üye olun. Ayrıca Facebook gruplarını ve diğer sosyal medya platformlarını kullanarak güncel ilanlar verin. En az 10 öğrenci bulduğunuz takdirde diğer ilanların bazılarını kaldırmaya başlayabilirsiniz.

Yabancı diliniz iyiyse internet üzerinden öğrenci bularak rahatlıkla para kazanabilirsiniz. Cambly gibi uygulamalarda veya Skype üzerinden derslerinizi vererek para kazanabilirsiniz. Yabancı dil öğrenmek isteyen öğrencileri bulmak için diğer siteler:

Yabancı dil öğretirken haftalık plan yaptığınızda daha kısa sürede daha çok ders vermeniz mümkün olur. Bu nedenle öğrencilerinizle düzenli olarak konuşmalı ve güçlü bir iletişim kurmalısınız. Ayrıca öğrencilerden, site üzerinden kendinize puan vermelerini istemekten çekinmeyin.

Pinterest

 • Kimler İçin Uygun?: Pinterest’i aktif bir şekilde kullanan ve yüksek takipçi sayısına ulaşan herkes bu platform sayesinde para kazanabilir.
 • Kazanç: Pinterest ile para kazanmanın farklı yöntemleri var. Yüksek bir takipçi kitleniz varsa ayda 5 – 6 bin TL kazanabilirsiniz. Daha çok kazanan kişiler de bulunuyor.
 • Maliyet: Pinterest kullanırken yaptığınız maliyetler haricinde büyük masraflara girmenize gerek yok. Para kazanmak için kullanılan birkaç yöntem de para harcamıyorsunuz.
 • İpucu: Pinterest’te yüksek takipçi sayısına ulaşmak için kaliteli ve için de birkaç cümle yazı olan fotoğrafları tercih edebilirsiniz. Ayrıca genele hitap etmek yerine belirli bir konuya yoğunlaşın. Örneğin, örgü, yemek, zayıflama vb. konulara yönelmelisiniz. Etkileşiminizi görmek için Pinterest Business’e kayıt olun.

Pinterest’tende para kazanma son yıllarda çok revaçtadır. Hatta bazı kişiler para kazanan Pinterest hesaplarının da satışını yapmaktadır. Bununla ilgili Google’dan araştırma yaparak nasıl yapıldığını öğrenebilirsiniz. Benim uzmanlık alanım değil ancak çok yapan kişi var. Kısaca anlatmak gerekirse Pinterest’ten para kazanmak için şu yöntemler kullanılıyor:

 • Blog siteniz varsa Google Adsense’e bağlayın ve Pinterest aracılığıyla ziyaretçi çekin,
 • Pinterest hesabınızda affiliate marketing yapın,
 • Markalarla anlaşarak ürün tanıtımı için içerikler hazırlayın.

Adwords Öğrenerek

 • Kimler İçin Uygun?: Yeni bir iş koluna atılmak ve internetten para kazanmak isteyen her yaş grubuna uygun. Özellikle lise, üniversite öğrencileri ve yeni mezun olanlar bu yönteme bir şans verebilir.
 • Kazanç: Google Ads ile para kazanmanın iki farklı yöntemi var. Siteniz için veya başka kişilerin / markaların reklam stratejisini oluşturmak. Her iki yöntemi kullanarak daha fazla kazanç sağlarsınız. Kazandığınız miktar 4 – 5 bin TL’den daha fazla olur.
 • Maliyet: Siteniz için reklam verirseniz para harcamalısınız. Başka siteler için çalıştığınızda giderler ilgili şirket tarafından karşılanır.
 • Detay: Google Adwords, Google Adsense veya Google Ads olarak adlandırılan durumda hedefiniz müşteri çekmektir. Asıl amaç ise çok az reklam daha fazla müşteridir. Reklam stratejiniz bu noktada diğerlerinden ayrılırsa daha fazla para kazanılır.

Google’da herhangi bir arama yaptığınızda reklamları göreceksiniz. Yukarıda tatil aramasındaki ilk sonuçlarda çıkan reklamları görebilirsiniz. Bu reklamları yönetmek için markalar eleman arıyor veya freelance olarak yapabiliyorsunuz. İleri derecede bilenler de güzel paralar kazanabiliyor. Bir yerden başlamak lazım diyorsanız Adwords öğrenmek sizin geleceğe yapacağınız yatırımlardan biri olur.

Google Adwords ile hazırladığınız bir reklam internette her yerde görülebilir. Arama motoru sonuçları, site içi veya mobil reklamlar, Youtube reklamları vb. geniş bir ağ bulunuyor. Sizin alacağınız ücret ise tıklanma / satın alma oranlarına göre farklılaşır. Dolayısıyla internet kullanıcılarının dikkatini çekebilecek reklam projeleri üretmelisiniz.

Uber Şoförlüğü

 • Kimler İçin Uygun?: Uber şoförü olmak için gerekli şartları taşıyanlar ve bir araç sahibi olanlar iyi miktarda para kazanır.
 • Kazanç: En az sarı taksiler kadar para kazanabilirsiniz. Ayrıca müşterilerden aldığınız iyi puan ve yorumlar para ile ödüllendirilmenizi sağlar. Ayda ortalama 10 bin TL civarında gelir elde edilebilir.
 • Maliyet: Acente kaydı ve bakım masrafları haricinde masraf yapma ihtimaliniz oldukça düşüktür. Kazanacağınız miktara göre maliyetin çok daha düşük olduğunu söyleyebilirim.

Uber şöförlüğü aslında ülkemizde yaygındı ancak Uber’in yasaklanmasıyla bu iş kolu tamamen kaybolmuştu. Hatta sürücüler araçlarını satmaya kadar gitmişti. Ancak yakın zamanda Uber’in yeniden Türkiye’de faaliyete geçmesi bekleniyor. Uber şöförlüğünü düşünüyorsanız Amerika’da yapabilirsiniz. Amerika’da yaşayan Türk’lerin genellikle uber şöförlüğü yaptığını biliyor muydunuz? Biraz gülmek belki de cesaret kazanmak için Gökhan’ı Youtube’dan takip edebilirsiniz. Amerika’da Uber şöförlüğü yapıyor ayrıca gelen müşterilerle sohbetlerini yayınlıyor.

Yakın zamanda Uber’in web sitesine erişim engeli kaldırıldı. Bu nedenle çok yakın bir zamanda yeniden faaliyete geçeceği düşünülüyor. Ne olur ne olmaz diyerek ben Uber şoförü olmak için gereken kriterleri paylaşmak istiyorum:

 • 18 yaşından büyük olmak,
 • En az üç yıllık ehliyet geçmişi,
 • Adli sicil kaydı ve sağlık raporu.

Ortalama iki ay içinde onay veya reddedildi cevabı geliyor. Onay aldığınız takdirde yetkililerle görüşüp teste giriyorsunuz.

Evcil Hayvan Bakımı & Eğitimi Verin

 • Kimler İçin Uygun?: Evcil hayvan sahibi veya eğitimi hakkında tecrübesi / sertifikası olanlar para kazanabilir.
 • Kazanç: Hazırladığınız videolara göre kendi kazancınızı belirleyebilirsiniz.
 • Maliyet: Farklı platformlarda ders veren kişiler sadece sitenin üyelik ücretini ödüyor.

Evcil hayvanınızı güzel bir şekilde eğittiyseniz ve bakımı ile ilgili de birçok bilgiye sahipseniz bir eğitim hazırlayıp bunu Udemy gibi platformlarda satabilirsiniz. Zaten birçok evcil hayvanlarla ilgili eğitimin olduğunu göreceksiniz.

Online evcil hayvan eğitimi veren kişiler ücretsiz olarak da bu işi yapıyor. Ancak para kazanmak için yapan kişi sayısı daha çok. Genelde 4 – 5 derslik eğitim serileri için 50 – 60 TL kazanılıyor. Fakat 400 TL civarında ders verenlerin olduğunu da söyleyebilirim.

Pasif Gelir Kurslarını Alın

 • Kimler İçin Uygun?: Pasif gelir kazanmak için hiçbir şart, kural veya kriter yok. Uygun hamleler ile pasif gelir elde edebilirsiniz.
 • Kazanç ve Maliyet: Seçtiğiniz meslek kolu, para kazanma yöntemi vb. seçenekler daha fazla veya daha az para kazanmanızı sağlar.

Pasif gelir aslında sizin bir şeyi yaptıktan sonra otomatik olarak size gelir getiren bir para kazanma sistemidir. Zaten hazırladığım listedeki bazı maddeler de bunu yapmak için yazılmıştır. Pasif gelirle para kazanmak istiyorsanız Udemy’den bu kursları da alabilirsiniz. Kursların daha önceki yorumlarını ve ratinglerini incelemeniz de fayda vardır. Size pasif gelir getirecek bazı yöntemler şunlardır:

 • Blog, web site, sosyal medya hesabı vb. üzerinden düzenli reklam geliri almak,
 • Çok fazla müdahil olmadığınız halde bir satıştan komisyon kazanmak,
 • Kira almak,
 • Faiz ve yatırımlar sonucunda para kazanmak,
 • Ticari lisans,
 • Daha önce yaptığınız beste / şarkı / fotoğraf çekimi vb. seçeneklerle para kazanmaya devam etmek.

Franchising/ Bayilik

 • Kimler İçin: Ticaret hayatına atılmak isteyen ve sermayesi bulunanlar farklı Franchising seçeneklerini değerlendirebilir.
 • Kazanç: İyi bir yatırım ve franchising şube ile ayda 15 – 20 bin TL’ye kadar para kazanabilirsiniz.
 • Maliyet: Açacağınız şubedeki gider kalemleri en büyük maliyetlerdir. Ayrıca isim hakkı bedelini de eklemelisiniz.
 • İpucu: Franchising, riske girmek istemeyen kişiler için iyi bir alternatiftir. Birileri ülke veya şehir çapında büyük bir üne sahip olur. Siz de para vererek şirket reklamlarından faydalanır ve dükkanınızı işletirsiniz. Özellikle gıda, su ve giyim sektörleri bu konuda daha şanslıdır. Fakat gıda sektörünün çoğu zaman daha fazla kazandırma ihtimalinin olduğunu da söyleyebilirim.

bayilik

Belirli bir yatırım yapacaksanız daha önce başarısı kanıtlanmış bir markanın franchise’ını alarak işe başlayabilirsiniz. Hatta şu sıralar Getir’den bayilik alarak güzel gelirler elde eden insanlar var. Bayilikleri incelemek ve bayi olarak para kazanmak için Bayim Olur Musun? bu siteyi inceleyebilirsiniz.

Hayal Kurun

Hayal kurun, hayal kurmak aslında para kazanmaya başlamanın en büyük motive edici yoludur. Şu an kullandığımız neredeyse her teknoloji, bir hayalin ürünü. Daha önce bilim insanlarının veya dünyaca zengin kişilerin hayat hikayalerine denk gelmişsinizdir. Bu kişiler, röportajlarında, videolarında vb. her yerde hayallerinden bahseder. İstediklerine ulaşsalar bile daha farklı ve daha zor bir hayalin peşine takılırlar. Bir işe başlamadan önce mutlaka yakın çevrenizden ‘bu iş olmaz, para kazandırmaz’ cümlelerini duyarsınız. Bu cümleler hayalinize, yaşantınıza ve para kazanmanıza karşı en büyük engeldir.

Doğru strateji ve biraz da şans ile milyonlarca insan zengin olabiliyor. Çok yakın bir zamanda belki siz de şanslı ve zengin kesimin arasına katılacaksınız. Hazırladığım listede olsa da olmasa da bir hayaliniz varsa mutlaka bu yönde girişimlerde bulunun.

Umarım para kazanma yolları içeriğimi beğenmişsinizdir. Sizde hayallerinizin peşinden gitmesini istediğiniz arkadaşınıza bu içeriği yollayabilir, onun da yeni işini seçmede yardımcı olabilirsiniz.

Paylaşmak Önemsemektir!

“Gerçekten Kazandıran 58 Para Kazanma Yolu SADECE buldumZ’de!” üzerine 2 yorum

 1. Son maddeyi çok beğendim 🙂 Hayal kurun demek gerçekten de bu işin en başında yapılması gereken bir durum. Evet hayal kurun internette nerden nasıl para kazanacağınız sizin hayal gücünüze ve sonrasında becerinize bağlıdır. Vazgeçmez iyi olduğunuz bir alanda insanlara iş yapmak sizi hızlı bir şekilde profesyonel bir editör, makale yazarı, webmaster yada hangi meslek üzerine eğildiyseniz hızlı bir şekilde ilerlemenizi sağlayacaktır. Sadece hayal kurun ve hayallerinizin peşinden gidin.

  Cevapla

Yorum yapın