En İyi 8 Forum Sitesi (En Kaliteli Forum Siteleri!)

Forumlar, insanların sosyal medya platformları bile olmadan önce birbirleri ile iletişim kurarak sosyalleşmeye fırsat buldukları, profiller üzerinden değil daha çok konu başlıkları üzerinden tartışma yapılan platformlardır. Forum siteleri üzerinden hem çeşitli konularda fikir alışverişi yapılabiliyor, hem de ticari işlemler, iş verme – iş arama süreçleri yönetilebiliyor. Sanılanın aksine, gerçekten işlevsel olan pek çok forum sitesi günümüzde de aktif. Yine de sosyal medyadan sonra pek çok site popülerliğini yitirerek yerini blog sayfalarına ya da çeşitli fenomenlere bıraktı. Bugün sizlerle halen interneti forum sayfaları üzerinden kullanmayı sevenler için en iyi forum siteleri listesi hazırladım. Bunların çoğunda benim de hesabım var. Bu yüzden deneyimli bir şekilde onların artı ve eksilerini aktarabileceğime inanıyorum. Hazırsanız başlayalım.

En İyi 8 Forum Sitesi

Aşağıda sizin için hazırladığım liste içerisinde hem ticari amaçlarla hem de kozmetik, güzellik, oyun, güncel konular gibi tematik amaçlarla kullanabileceğiniz forum siteleri yer almaktadır. İçeriği sonuna kadar okumayı ve tüm tavsiyelerimi dikkate almayı unutmayın. Bu sayede kısa süre içerisinde çok sayıda sorununuza çözüm bulabileceğiniz, merak ettiklerinize yanıtlar bulabileceğiniz çok sayıda site görmüş olacaksınız. Birlikte göz atmaya hemen başlayalım!

DH Forum

DH Forum

İnterneti neredeyse çoğumuzun henüz yeni duymaya başladığı bir dönemde, 1999 yılında kurulan forum sitesi DH Forum, aktif üye olarak 2 milyondan fazla bireyi barındırıyor. Bu platformda şu anda aktif olan konu sayısı ise 10 milyondan fazla. İnsanların evlilik, cinsel yaşam, satın alma süreçleri, kampanyalar, güncel konular ya da edebiyat gibi çok sayıda konuda konuştukları panolar, size de ilham verecek ve yalnız hissetmemenize yardımcı olacak.

Donanım Haber Forum, son dönemlerde indirimlerden haber veren bir platform olması ile dikkat çekiyor. Ayrıca pek çok istatistiğe göre Avrupa’nın en büyük donanım platformlarından biri sayılan bu platformda teknoloji markaları ile ilgili konular, karşılaştırma ve tartışmalar da çok yaygın şekilde yapılıyor.

 • Kuruluş yılı: 1999
 • Aktif üye sayısı: 2,061,132
 • Konu sayısı: 10,469,455
 • Herkes üye olabiliyor mu: Evet

Donanım Haber Forum’a göz atmak isterseniz hemen buraya tıklayabilirsiniz.

R10.net

R10.net

Türkiye’de web master’lar, pazarlamacılar, yazılımcılar, internet üzerinden alım satım yapanlar ve blogger’lar tarafından en yoğun olarak kullanılan R10,  güvenlik düzeyi maksimize edilmiş platformlardan bir tanesidir. Burada ticaret puanı sistemi sayesinde insanlar ticaret yaptıkları bireylerin hizmet kalitesi, disiplini ve finansal güvenilirliği hakkında puan verebilmektedir. Elbette puanların yeterince hakkaniyetli şekilde verildiğinden emin olmak için anlaşmazlıkları çözmekle görevlendirilmiş çeşitli moderetörler ve kurallar bulunuyor.

R10 üzerinden tanıştığınız biriyle ticaret yaparken R10’a herhangi bir şekilde ücret ödemeniz gerekmiyor ya da R10 sizin ödemenizin güvencesini size sunmuyor. Bunun yerine tanıştığınız kişilerin R10 profilindeki yorumlar bir nevi güvence niteliği taşıyor ve dolaylı olarak platform daha güvenilir bir süreç yönetmenize yardımcı oluyor.

Daha fazlasını keşfetmek için hemen platformu ziyaret edebilirsiniz. İçerik pazarlamadan sosyal medya pazarlamaya, web sitesi alım satımlarından web tasarım ve kodlama hizmetlerine kadar çok sayıda alanda R10’da hizmet veren kişi bulmak mümkündür.

 • Kuruluş yılı: 2005
 • Aktif üye sayısı: 100,172
 • Konu sayısı: 2,000,223
 • Herkes üye olabiliyor mu: Yalnızca foruma üye olan birinin gönderdiği davetiye ile üye olunabilmektedir. Davetiyeler üyelere ücretsiz olarak sunulmaktadır.

Hemen R10’u ziyaret etmek için buraya tıklayabilirsiniz.

WM Aracı

WM Aracı

R10.net sitesine benzer bir görevi gören fakat ona oranla daha az kişi tarafından kullanılan WMAracı, yine dijital dünyada çalışan web master’lar tarafından tercih ediliyor. Zaten WM Aracı’nın açılımı da ‘’web master aracı’’ olarak biliniyor. Burada özellikle e-ticaret, seo analiz, site analiz gibi birbirinden farklı alanlarda hizmet almak isteyenler bulunuyor. WM aracı ayrıca aktif blog sayfası üzerinden dijital dünya ile alakalı son haberleri paylaşıyor. Bu içeriklerin konuları internetten iş imkanları, SEO dünyasında güncel kurallar olabiliyor. Platforma kolayca üye olabiliyor, ticaret yapmak adına kendi hizmet konunuzu oluşturabiliyor ve detaylı bilgi ile kendinizi tanıtarak bilgi verebiliyorsunuz. Eğer başlarda düşük fiyattan iş alırsanız zamanla insanların size yorum bırakmasını sağlayıp tanınır hale gelebiliyorsunuz.

 • Kuruluş yılı: 2010
 • Aktif üye sayısı: 100,840
 • Konu sayısı: 378,941
 • Herkes üye olabiliyor mu: Herkes kolayca herhangi bir davetiyeye ihtiyaç duymadan WM Aracı Forum’a üye olabilmektedir.

WM Aracı üzerinden kolayca bir konu açmak, üye olmak ve işlem yapmak için buraya tıklayabilirsiniz.

Kızlar Soruyor

Kızlar Soruyor

Halen oldukça popüler olan ve kadınlar tarafından yoğun olarak kullanılan forum sitesi Kızlar Soruyor, özellikle cinsellik, evlilik, romantik ilişki, film ve dizi dünyası, güncel siyasi ve ekonomik konular, edebiyat ve sanat, kozmetik, bakım ile alakalı kadınların birbiri ile iletişim kurduğu oldukça popüler bir platformdur. Platform üzerinde kullanıcılar rahatlıkla bir konu açabilir ya da var olan bir konu üzerinden yeni mesaj paylaşarak fikirlerini, düşüncelerini dile getirebilirler. Kızlar soruyor platformunda erkekler de üyelik açabilmekte ve tartışmalara katılarak fikir beyan edebilmektedir. Bu, pek çok konunun her iki cinsiyet tarafından da detaylı bir şekilde ele alınmasına olanak tanıyan oldukça avantajlı bir özellik olarak görülmektedir.

Kızlar Soruyor isimli platform üzerinde özellikle yeni evlilerin, evlenmek isteyenlerin ya da ilişkisini en güçlü şekilde sürdürmek isteyenlerin tavsiye isteme niteliğinde konularını görüyoruz. Buraları foruma üye olmadan da ziyaret edebilirsiniz. Fakat bir konu açmak ya da konuya yorum yapmak için üye olmanız gerekiyor.

 • Kuruluş yılı: 2011
 • Aktif üye sayısı: 100,000
 • Konu sayısı: Tam olarak bilinmiyor.
 • Herkes üye olabiliyor mu: Evet, herkes üye olabiliyor. Sistem soru cevap şeklinde işlediği için özellikle soru sormak isteyenlerin mutlaka üye olması gerekiyor.

Kızlar Soruyor’a gitmek için hemen buraya tıklayın!

Forum TR

Forum TR

Türkiye’nin popüler forum platformlarından biri olan Forum TR, özellikle gerçek bir nostalji yaşamak isteyenler için harika bir seçenek. Burada Forum TR Kafe, Eğitim, Bilgi Bankası, Özel Forumlar gibi alanlar bulunuyor. Özellikle Bilgi Bankası alanında üniversite bilgilerinden ödev yapılırken yardımcı olabilecek konulara, Forum TR ansiklopedisinden lise bilgilerine kadar çok sayıda alan bulunuyor. Burada vakit geçirirken işinize yarayan dokümanlara rastlama ihtimaliniz oldukça yüksek.

Öğrencilerin sıklıkla zaman geçirdiği Forum TR, yurt dışında yaşam ve eğitim fırsatlarının, KYK yurt ve burs süreçlerinin paylaşıldığı çok sayıda alt kategoriye ve konuya sahip. Burada sınavlara hazırlık ile alakalı detaylar da bulabilirsiniz. Seveceğinize eminim.

 • Kuruluş yılı: 2004
 • Aktif üye sayısı: 5,006,493
 • Konu sayısı: 8,123,294
 • Herkes üye olabiliyor mu: Evet, herkes üye olabiliyor

Hemen buraya tıklayarak bu yararlı ve bir o kadar eğlenceli platforma gidebilir, üyelik oluşturabilirsiniz.

OGame TR Forum

OGame TR Forum

Elbette bu içeriği oyunlar hakkında detaylı bilgi ve konulara sahip olan bir forumdan bahsetmeden bitiremezdik. Türkiye’deki oyun tutkunlarının en çok tercih ettiği platformlardan biri olan OGame TR Forum, günümüzde özellikle hem yabancıların hem de Türklerin bulunduğu bir forum arayanlara hitap ediyor. Çünkü OGame forum doğrudan Türkçe tasarlanmamış, fakat Türkçe dil seçeneği de mevcut.

Oyun dünyası ile alakalı ticaret yapmak isteyenler de sıklıkla burayı takip ediyor. Buradan hem seviye kasılmış olan oyun hesaplarınızı, hem içerisinde para bulunan Steam hesaplarınızı satın alacak kullanıcılara erişebilirsiniz rahatlıkla. Ayrıca oyunlar hakkında sohbet ettiğiniz ve başkalarından taktik istediğiniz konular da gerçekten çok popüler olabiliyor.

 • Kuruluş yılı: Tam olarak bilinmiyor
 • Aktif üye sayısı: 4012 üye
 • Konu Sayısı: 11,259
 • Herkes üye olabiliyor mu: Evet, herkes üye olabiliyor.

Hemen platforma girmek ve sizin gibi olan gamer’lar ile tanışmak için doğru yerdesiniz. Buraya tıklayabilirsiniz.

Wardom Forum

Wardom Forum

Türkiye’nin en eski forum sitelerinden biri olan Wardom Forum, özellikle Ekşi Sözlük, İnci Sözlük gibi platformların tasarım ve işleyiş mantığını sevenler için gerçekten iyi bir tercih. Bu forumda da tıpkı sözlük uygulamalarında olduğu gibi sağ tarafta konular sıralanıyor. Konuların sıralandığı alandan mesaj sayısını görebiliyor ve dilediğiniz seçeneğe tıklayarak da burada atılan yorum ve girdileri görebiliyorsunuz. Bu özelliği ile paylaşımlar sözlük mantığına göre istif edilmiş durumda.

Her üye dilediği konuda bir başlık açabiliyor. Bu başlık bir konu hakkında soru içerebildiği gibi genel sohbet havasında da olabiliyor. Genel olarak platformda teknoloji, oyun, ticaret konulu paylaşımların hatırı sayılır derecede çok olduğunu söylemek mümkün.

 • Kuruluş yılı: 1998
 • Aktif üye sayısı: 704,670
 • Konu Sayısı: 550,169
 • Herkes üye olabiliyor mu: Evet, herkes üye olabiliyor.

Siz de Wardom Forum’a üye olarak bu zengin paylaşım alanına ortak olmak istiyorsanız hemen buraya tıklayabilirsiniz.

Tahribat.com Forum

Tahribat.com Forum

Genel olarak internetten iş yapan yazılımcıların, pazarlamacıların, e-ticaret uzmanlarının ya da grafikerlerin daha çok kullandığı ile bilinen Tahribat.com, ticaret yapmak için birileri ile tanışabileceğiniz bir alan. Fakat elbette platformun tek amacı bu değil. Burada güncel konuları, dizi ve film yorumlarını konuşabileceğiniz, fikir alışverişinde bulunabileceğiniz çok sayıda insan var. Özellikle oyun dünyası, e-kitaplar, müzik ve film dünyası ile alakalı açılan konuların çok olması, internet güvenliğinden bilişim güvenliğine eğitim odaklı konu ve içeriklerin sayıca yüksek olması, forumu gerçekten yararlı bir yer haline getiriyor. Platformda ayrıca özel olarak programlama, güvenlik ya da yazılım ile alakalı konuların istiflendiği ek kategoriler bulunuyor ve pek çok kişi kendi projesi hakkında takıldığı noktaları buradan paylaşarak bilgi rica edebiliyor.

 • Kuruluş yılı: 2001
 • Aktif üye sayısı: 26,907
 • Konu sayısı: 201,321
 • Herkes üye olabiliyor mu: Evet

Siz de Tahribat.com foruma üye olmak ve forum üzerinden yeni insanlarla tanışmak isterseniz hemen buraya tıklayabilirsiniz.

İçeriğimi beğendiyseniz ve bu forum sitelerini ziyaret etmeyi düşünüyorsanız arkadaşlarınızla paylaşmayı unutmayın. Bunun için aşağıdaki paylaşım butonlarından yararlanabilirsiniz. Ayrıca ek görüş ve önerileriniz için aşağıdaki yorum kısmını kullanmanızı çok isterim!

Sizler için en iyi forum siteleri listesini oluşturdum. Siz de interneti forum sitelerinden yararlanarak kullanmayı seviyorsunuz bu popüler platformları çok seveceksiniz.

Paylaşmak Önemsemektir!

“En İyi 8 Forum Sitesi (En Kaliteli Forum Siteleri!)” üzerine 2 yorum

 1. Yıllarca piyasada olan bu köklü siteere ek olarak ytdestek forumunu söyleyebilirim webmaster ek olarak nish site olarak youtube platformuna yönelik paylaşım yapıyor. Bunların haricinde r10 tek geçilecek siteler arasında. Haz etmediğim bir site varsa oda wm aracı sitesidir.

  Cevapla
 2. Çok güzel bir arşiv. Ancak bu forumların bazıları artık eskisi gibi aktif değil ve Google’da arama yaptığınızda ilk sayfada çıkanların çoğunluğu küçük ve sadece copy/paste içerikle dolu forumlar. Bir foruma girdiğinizde mutlaka kategorilerdeki son mesaj zamanlarına bakmalı ve aktif olup olmadığını kontrol etmelisiniz.

  Cevapla

Yorum yapın