En İyi 13 İngilizce Öğrenme Sitesi (Kolayca İngilizce Öğrenin!)

Globalleşen dünyada, farklı ülkelerden insanlarla iletişimi kolaylaştırmak için ortak bir dilde konuşmak gerekiyor. Bunu gerçekleştirmek için de en çok konuşulan diller üzerinden ilerlenmektedir. Dünyada en çok konuşulan ikinci yabancı dil İngilizce’dir. Bundan dolayı, kendimizi bu konuda geliştirmemiz büyük önem taşıyor. Bugün sizlerle paylaşacağım liste de İngilizce öğrenme siteleri üzerine olacak.

En İyi 13 İngilizce Öğrenme Siteleri

İngilizce öğrenmek için bir kursa gitmek zorunda değilsiniz. Kendi çabalarınız ile dili öğrenebilirsiniz. Sizlerle paylaşacağım siteler, her yaş grubuna ve dil seviyesine uygun olarak seçildi. İsteyen herkes bu sitelere girerek İngilizce öğrenebilir ya da İngilizcesini daha da geliştirebilir. Burada yer alan en iyi ingilizce öğrenme siteleri listesine siz de ekleme yapmak isterseniz yorumlardan bana ulaşabilirsiniz.

BBC Learning English

BBC Learning English

İngilizcenizi geliştirmek için en büyük kaynaklardan birisi hiç şüphesiz ki BBC Learning English’tir. Dil bilgisi derslerinden, telaffuza kadar birçok farklı konuda detaylı anlatımları bu sitede bulabilirsiniz. Sürekli güncellenen eğitim videolarını takip edebilirsiniz. Ayrıca öğretmenler ve öğrenciler için ayrı sayfaları bulunmaktadır. Özellikle “Quiz” bölümünde, gelişiminizi destekleyecek sınavlara ulaşabilirsiniz.

Web Sitesi: https://www.bbc.co.uk/learningenglish/

English Grammar

English Grammar

İngilizce dilbilgisi için en önemli kaynaklardan bir tanesidir. Genel dilbilgisi kurallarını öğrendikten sonra, “Download lessons” bölümünden deneme derslerine ulaşabilirsiniz. İster online olarak, isterseniz de “.Pdf” formatında indirerek bilgisayarınız üzerinden kullanabilirsiniz. “Online Exercises” bölümünde çevrimiçi olarak katılabileceğiniz mini sınavlar yer almaktadır.

Web Sitesi: https://www.englishgrammar.org/

English Club

English Club

25 yıla yakın bir süredir yayında olan English Club, ücretsiz İngilizce eğitim içeriği sunan bir sitedir. Kendi kendine bu dili öğrenmek isteyenlerin ilk durağı genellikle bu internet sitesi olmaktadır. Sitede dilbilgisine dair çok geniş kapsamlı dersleri bulabilirsiniz. Özellikle dinleme ve okuma anlamında eksikleriniz varsa, buradaki dersleri takip ederek kendinizi geliştirebilirsiniz. Ayrıca sitenin en çok ziyaret edilen bölümlerini (örneğin; fiil çekimleri, düzensiz fiiller gibi) ana sayfada görebilirsiniz.

Web Sitesi: https://www.englishclub.com/

British Council

British Council

İngiltere’nin uluslararası eğitim ve kültür işbirlikleri için çalışan British Council’in İngilizce öğrenme bölümü sizlere tavsiye edeceğim bir başka adrestir. Burada dile dair çok fazla konu bulacaksınız. Kelime öğrenme ve dil bilgisi konusunda eksiklerinizi gidermek için ücretsiz kaynaklarını tercih edebilirsiniz. Bunun yanı sıra online derslere katılmanız ya da birebir dersler almanız da mümkündür. Ancak bunları ücreti dahilinde elde edebiliyorsunuz.

Web Sitesi: https://learnenglish.britishcouncil.org/

Talk English

Talk English

Talk English, İngilizce öğrenmek isteyenlere öneriler arasında en başlarda yer alması gereken sitelerden birisidir. Tamamen ücretsiz bir hizmet sunan bu sitede, temel derslerden çok daha ileri seviye derslere kadar geniş kapsamlı içerik bulacaksınız. Derslerde yer alan cümle ya da kelimeler sesli olarak da okunuşları ile birlikte sunuluyor. Bu sayede hem görsel hem de işitsel olarak çalışabilme olanağı sunuluyor.

Web Sitesi: https://www.talkenglish.com/

Vocabulary

Vocabulary

Birçok yabancı dilde olduğu gibi kelime öğrenmek çok önemlidir. İngilizce için de bu durum aynen geçerli ve bu konuda sizlere en iyi yardımcı olabilecek site Vocabulary’dir. Ücretsiz bir hizmet olan bu sitede kelimeler üzerinden çoktan seçmeli sorular soruluyor ve verdiğiniz cevaplara göre sistem sizi değerlendiriyor. Sistemde bulunan üyeler puan bazlı yarıştıkları için de öğrenme süreci bir oyun havasında ilerliyor.

Web Sitesi: https://www.vocabulary.com/

Voscreen

Voscreen

Görsel öğrenmenin önemini bilen girişimciler tarafından ortaya çıkan bir site olan Voscreen, kısa videolar üzerinden İngilizce öğrenmenizi sağlıyor. Burada gösterilen videoların ardından soru soruluyor. Özellikle, bütün süreç oyunlaştırıldığı için, her doğru cevapta bir puan kazanıyorsunuz. Ücretsiz sunulan bu içerikte kendinize uygun seviyeleri belirleme ve arkadaşlarınız ile yarışma gibi imkanlarınız bulunuyor. Dilerseniz telefonunuza uygulamasını indirerek onun üzerinden de çalışma yapabilirsiniz.

Web Sitesi: https://www.voscreen.com/

engVid

engVid

Videolarla İngilizce öğrenme sitelerinden bir tanesi de EngVid’dir. Ücretsiz öğrenme kaynakları sunan sitede, çok basit konulardan daha kompleks İngilizce dil bilgisi kurallarına kadar her şeyi öğrenebilirsiniz. Konuşma, yazma ve TOEFL üzerine de özel olarak hazırlanmış videolu eğitimler yer almaktadır. Ayrıca sitenin kaynaklar (Resources) bölümünde, derslerde kullanıcılara yardımcı olabilecek dokümanlar bulunmaktadır.

Web Sitesi: https://www.engvid.com/

Diziyle Öğren

Diziyle Öğren

İngilizce öğrenmenin birçok yolu var ve bunlardan birisi de dizi ya da filmler ile öğrenmektir. Bu yöntem daha çok dilini geliştirmek için tercih edildiğinden ötürü, yeni başlayanlar için önerilmemektedir. İzlemek istediğiniz dizinin bölümünü ya filmi bu siteden bularak, bilinmeyen kelimeler listesini elde ediyorsunuz. Daha sonra dizi ya da filmi, altyazıya ihtiyaç duymadan izlemek için bu kelimelere çalışıyorsunuz. Temelde site bu şekilde çalışmaktadır. Ayrıca mobil uygulamalarını da deneyebilirsiniz.

Web Sitesi: https://diziyleogren.com/

Duolingo

Duolingo

Yeni başlayanlar için önerebileceğim en önemli yabancı dil öğrenme sitesi Duolingo’dur. İngilizce dışında birçok dili de destekleyen bu platforma kayıt olmak ücretsizdir. İçeriklerin Türkçe sunulduğunu da özellikle belirtmeliyim. Siteye kayıt olmadan kullanabileceğiniz gibi, eğer kayıt olursanız kendi gelişiminizi düzenli olarak takip edebilirsiniz. Öğrenimi bir oyunlaştırma üzerinden ilerletmeleri sebebiyle, arkadaşlarınız ile de bu siteyi kullanabilirsiniz.

Web Sitesi: https://www.duolingo.com/learn

Busuu

Busuu

Dil öğrenme platformlarının sayısının sürekli arttığı günümüzde, bunlar arasından seçebileceğiniz kaliteli sitelerden bir tanesi de Busuu’dur. Sitede ücretsiz olarak kayıt olarak çalışmaya başlayabilirsiniz. Özellikle mobil uygulamalarını kullanarak istediğiniz her yerden anında derslere ulaşmanız mümkündür. İngilizce öğrenirken, topluluk bölümünden çeviri ya da benzeri konularda destek alabilirsiniz. Harcadığın zamanı ne kadar verimli kullandığını uygulama üzerinden takip ederek, ne kadar başarılı olduğun görülmektedir.

Web Sitesi: https://www.busuu.com/

FluentU

FluentU

FluentU, adından da anlaşılacağı üzere dil öğretiminde doğru telaffuz ile akıcı konuşmanızı sağlamayı amaçlayan bir girişimdir. Burada sunulan hizmet ücretli olup, aylık ya da yıllık olarak ödeme yapılmaktadır. Hizmeti ilk 14 gün ücretsiz olarak denemenize imkan sağlanıyor. Eğer kullanmaya karar verirseniz sistemin bütün özelliklerinden yararlanabilirsiniz. Örneğin, videolu sözlük sayesinde çok daha net bir görsel öğrenim süreciniz olur. Bunun yanı sıra size özel hazırlanan küçük sınavlarla bilginizi test edebilirsiniz.

Web Sitesi: https://www.fluentu.com/

News in Levels

News in Levels

News in Levels, hem gündemi takip edip, hem de İngilizce öğreneceğiniz bir sitedir. Burada adından da anlaşılacağı üzere farklı 3 seviye yer almaktadır. Örneğin, İngilizce öğrenmeye yeni başladıysanız seviye 1’deki haberleri okumanız önerilmektedir. Daha iyi bildiğinizi düşünüyorsanız kendinizi test etmek için seviye 3 haberlerini okuyabilirsiniz. Seviye yükseldikçe kelimelerin zorluğu artmakta ve kalıplar da değişmektedir.

Web Sitesi: https://www.newsinlevels.com/

Eğer sizler gibi İngilizce öğrenmek isteyen arkadaşlarınız varsa bu yazıyı onlarla paylaşabilirsiniz. Bir de İngilizce öğrenme deneyimlerinizi alttaki yorum bölümünden anlatabilirseniz, başkalarına da yardımcı olacağınızı bilmenizi isterim.

Paylaşmak Önemsemektir!

“En İyi 13 İngilizce Öğrenme Sitesi (Kolayca İngilizce Öğrenin!)” üzerine 2 yorum

  1. 1 Lisan 1 insan gerçekten çok doğru. Bugün buna resmen şahit oldum. Arkadaşımla oturuyorken dükkana bir Suriyeli geldi ve bir şeyler söyledi Türkçe çok az biliyor ama ağırlıklı Arapça konuşuyordu. Hiç bir şey anlamadım utandım. Sonra arkadaşım Arapça bir şeyler söyledi baktım şakır şakır konuşuyor. Bende arkadaşımın Arapça bildiğiniz bilmiyordum. Ona çok imrendim. Sordum nasıl öğrendin diye komşuları varmış Arap onlarla sürekli bir arada olunca ister istemez öğrenmiş Bende hırs ettim ya Almanca yada İngilizce öğreneceğim.

    Cevapla
  2. 2008 yılından bu yana kullandığım site Busuu sitesidir. Bu siteden sadece ingilizce değil Almanca ve İspanyolca da öğrendim. Site de ücretli üyelik var aylık 6 euro vererek dil öğrenmeye başlayabilirsiniz. Sakın ola para vermeden öğrenirim deyip temel ücretsiz hesapla zaman kaybetmeyin. Ben her ay otomatik yeniliyorum ve öğrenebildiğim kadar dil öğreneceğim ücretli hesapta 12 adet dil seçeneği var.

    Cevapla

Yorum yapın