Okunması Gereken Kitaplar

Kocaman bir evreni sayfalarda, sözcüklerde, kağıtlarda bulacağınız kitaplar yaşamın önemli bir parçası. Eğer kitap okumayı sevmediğinizi düşünüyorsanız, belki de hala seveceğiniz türde bir kitap bulamadığınız içindir. Bu içeriğimizde, sizlere bu konuda yol gösterici ve destek olabileceğini düşündüğümüz farklı kategorilerde kitap önerileri hazırladık.

Psikoloji Kitapları

Psikoloji, insan davranışlarını anlama ve yorumlamayı amaçlandıran bir bilimdir. İnsanları anlamak, ruh sağlığı hakkında bilgi edinmek, psikolojik sorunlar yaşayan insanların nasıl hissettiklerini öğrenmek gibi çeşitli konuları ele alan psikoloji kitapları, en çok okunan  kategoriler arasında yer alıyor.

Tutunamayanlar – Oğuz Atay

Tutunamayanlar

Türk psikolojik romanların en ünlü isimlerinden olan Oğuz Atay’ın Tutunamayanlar kitabı, herkesin mutlaka okuması gereken kitaplardan. Farklı yaşam şartlarına sahip insanları üstün bir mizah anlayışı ve duyarlılık ile okuyucularına sunan bu kitaptan insanlara ve durumlara dair çok şey öğreneceksiniz.

SATIN AL

Sırça Fanus – Sylvia Plath

Toplumsal olayları konu alarak bir gencin oldukça sorunlu ve bunaltıcı anlatan Sırça Fanus, kült edebi eserler arasında yer alan kitaplardandır. İlk basımı takma isimle yayınlamış, yazarın intiharı sonrasında gerçek ismiyle piyasaya sürülünce daha da ilgi görerek çok satanlarda yerini almıştır.

SATIN AL

Dokuzuncu Hariciye Koğuşu – Peyami Safa

Türk Edebiyatı’nda önemli bir yere sahip yazarlardan Peyami Safa’nın en çok basılan kitabı olan Dokuzuncu Hariciye Koğuşu, hastalığını öğrenen gencin bu süreçte yaşadıkları ve gözlemlerini konu almaktadır. 1967 yılında sinemaya da uyarlanan bu roman, günümüzde hala popülerliğini korumaktadır.

SATIN AL

Zülfü Livaneli Kitapları

Eserleri dünyaya mal olmuş, Türk Edebiyatı’na da sayısız katkı sağlamış olan Zülfü Livaneli yazarlığının yanı sıra sanatın farklı dallarında da büyük başarıla imza atmıştır. 30 dilde yayımlanan birbirinden kaliteli kitapları, mutlaka herkesin okuması gereken ve psikolojik, aksiyon, macera gibi çeşitli kategorilerde her zevke hitap edebilecek çeşitliliğe sahip.

Kardeşimin Hikayesi

Kardeşimin Hikayesi

Cinayet, aile bağları, günlük yaşam ve alışkanlıklar gibi birbirinden bağımsız mekanları mükemmel bir kaliteyle harmanlayıp, akıcı üslubuyla okuyucalarına sunan Livaneli’nin en çok ses getiren kitaplarından yalnızca bir tanesi Kardeşimin Hikayesi. Gerçek ve kurgunun bir arada sunulduğu bu harika kitap mutlaka okunmalı.

SATIN AL

Serenad

Serenad

Zülfü Livaneli denince akla ilk gelen kitaplardan biri de Serenad. Geçmişten günümüze olaylar, tarihi bakış açısı ve tabi ki kişisel yorumlar. Livaneli’nin usta kaleminden çıkan Serenad, siyasi kişi ve olayları aşk ve gündelik yaşam içinde inceleyerek okuyucularına sunuyor.

SATIN AL

Elia ile Yolculuk

Elia ile Yolculuk

Bir ‘anı kitabı’ olarak yayımlanmış Elia ile Yolculuk, Livaneli’nin dünyaca ünlü yönetmen vey yazar Eliza Kazan ile Anadolu’da geçirdiği dönemleri anlatıyor. Etkileyici ve sarsıcı olayları da kapsayan bu roman, özellikle gerçek hikaye sevenlerin beğenisini kazanacak.

SATIN AL

İlber Ortaylı Kitapları

Ülkemizin en önemli tarih bilimcilerinden İlber Ortaylı, sözleri kadar kaleme aldığı kitaplarıyla da geçmişe ve geleceğe ışık tutuyor. Ortaylı’nın tarih kalemi, bambaşka bir yön vererek herkesin seveceği, farklı kitlelere hitap edecek şekilde.

Bir Ömür Nasıl Yaşanır?

Bir Ömür Nasıl Yaşanır?

Kendi deneyimlerinden yola çıkarak başarılı, mutlu ve huzurlu bir insan olmak için neler yapılması gerektiğine dair önerilerini bu kitapta taşıyan İlber Ortaylı, özellikle kişisel gelişim okumayı sevenlerin mutlaka listesine eklemesi gereken kitaplardan.

SATIN AL

Türkiye’nin Yakın Tarihi

Osmanlı Devleti, birinci Dünya Savaşı, Anayasa madde değişiklikleri ve Türkiye ile ilgili daha onlarca tarihi gerçek…Ortaylı, bu ve bunun gibi eserleriyle gelecek nesillere Türkiye Tarihi konusunda ışık tutmayı amaçlıyor.

SATIN AL 

İlber Ortaylı Seyahatnamesi

İlber Ortaylı Seyahatnamesi

İlber Ortaylı’nın diğer bir tür kitabı olan İlber Ortaylı Seyahatnamesi, yazarın Suirye, Filistin, Hindistan, İran ve Kafkasya gibi birçok ülkede geçen anılarından oluşuyor. 50 yıllık bir gezgin olan Ortaylı’yla yola çıkmak, seyahat tüyolarından faydalanmak ve onlarca ülke keşfetmek için bu kitabı okumalısınız.

SATIN AL 

Felsefe Kitapları

Derin düşünme, var olmaya bir cevap bulma hatta hayattaki birçok şey için mantık arama konularına ilgiliyseniz kütüphanenize eklemeniz gereken türlerden bir tanesi de felsefe kitaplarıdır. Filozofların düşünce yapısını anlayabilmek, merak ettiğiniz sorulara farklı yaklaşımlarla cevap alabileceğiniz felsefe kitaplarının günümüzde sadeleştirilmiş ve kolay anlaşılır versiyonları da bulunuyor.

Küçük Prens – Antoine de Saint-Exupery

Küçük Prens

Her ne kadar çocuk kitabı sanılsa da aslında Küçük Prens en iyi felsefe ve düşünce kitaplarından birisidir. İnsan zihninin nasıl köreldiğini ve nasıl yenilendiğine dair tatlı bir anlatıma sahip bu kitap, okuyucularını bir nevi kendini keşfetmek için yolculuğa çıkarıyor.

SATIN AL

Simyacı – Paulo Coelho

Simyacı

Paulo Coelho’nun en önemli eserlerinden biri olan Simyacı, bir çobanın hayatını ele alan, okuyucuları için de bir kılavuz niteliği taşıyan felsefi öyküdür. Kendini keşfetmek, dünyaya farklı bakmak isteyen, bulunduğu koşulları sevmek isteyen herkese yardımcı olabilecek, keyifli bir kitaptır.

SATIN AL

Felsefenin Tesellisi – Alain de Button

Felsefenin Tesellisi

Filozofları, bakış açılarını ve nasıl düşünmesi gerektiğini kavramak isteyen felsefeyle henüz ilgilenmeye başlayan okurlar için güzel bir seçenek. Kitabın her bölümünde farklı filozofları ve farklı durumlara bakış açılarını yazarak yolunu bulmaya çalışanlara öneriler/yönlendirmeler bulunuyor.

SATIN AL 

Macera Kitapları

Çocukluk, yetişkinlik ve yaşlılık dönemi fark etmeksizin her yaş aralığına hitap edecek bir kitap türü de macera kitaplarıdır. Kahramanlarıyla beraber serüvenlere atılacağınız, bazen dünyada bazen başka gezegenlerde yolculuklara çıkacağınız ve hayal gücünüzü zorlayacak güzellikte anlatımlarla dolu macera kitapları, en çok okunan türlerden birisi.

Harry Potter Serisi – J.K. rowling

Harry Potter Serisi

Macera denince akla ilk gelenlerden birisi elbette yılların eskitemediği Harry Potter serisi. Tüm dünyada en çok okunan kitap serisi olma şerefine erişen bu seri, her yaş aralığının keyifle ve tek solukta okuduğu bir seri.

SATIN AL 

Orman Kitabı – Rudyard Kipling

Orman Kitabı

Macera türünde öne çıkan fabl kitaplarından bir tanesi olan Orman Kitabı yine her yaştan okurun keyif alacağı ve okurları Hindistan ormanlarında egzotik ve sıradışı bir gezintiye çıkaracak serüvenlerle dolu.

SATIN AL

Moby Dick – Herman Melville

Moby Dick

Yine dünya genelinde en fazla okunan macera kitaplarından bir tanesi olan Moby Dick, ilk etapta balinalar ve insanlar arasındaki av-avcı ilişkini konu alıyor gibi gözükse de, satırların altında yatan derin anlamları yakalayabilenler için çok daha özel bir konu işlendiğini kanıtlıyor.

SATIN AL

Kitapları arkadaşlarınızla paylaşarak onlarında bu listeden faydalanmasını sağlayabilirsiniz veya yorum bölümünden sizin kitap önerebilirsiniz.

Paylaşmak Önemsemektir!

“Okunması Gereken Kitaplar” üzerine bir yorum

  1. Her yüzyıl geçtiğinde maalesef tarih adına yazılan her şey değişiyor. Bunun örneğini çevremizde görüyoruz. İlber ortaylı o kadar güzel bir adam ki her zaman gerçekleri söylüyor onun kitaplarını başucu kitabı olarak saklıyorum. Bence verilen en iyi kitap önerisi İlber Ortaylı Kitapları olacaktır. Tabi bu kişiden kişiye değişmekte Zülfü Livaneli kitaplarını da unutmamak lazım.

    Cevapla

Yorum yapın