En İyi 9 Şikayet Sitesi! (Şikayetlerinizi Kolayca İletin!)

Yediden yetmişe hepimiz hem fiziksel mağazalardan hem de internetten alışveriş yapıyoruz. Ayrıca telefon, elektrik, internet vb. ihtiyaçlarımız için de birçok şirketten hizmet satın alıyoruz. Ancak bazı zamanlarda yanlış/eksik ürün, onarımın yapılmaması, ücret iadesinin gerçekleştirilmemesi veya sözleşmeye uyulmaması gibi sorunlarla karşılaşabiliyoruz. İşte tam da bu noktada en iyi şikayet siteleri devreye giriyor. Günümüzde hizmet veya servis satan pek çok firma, internet şikayetlerini ciddiye alıyor.

Geçtiğimiz günlerde marketten satın almış olduğum sütün bozuk çıktığını gördüm. Dolayısıyla en iyi şikayet siteleri aracılığıyla talebimi ilettim. Firma kısa süre içinde bir yetkiliyle özürlerini iletti ve hediye gönderdi. Eğer siz de olumsuz bir durumla karşı karşıyaysanız şikayet sitelerini mutlaka kullanmanızı öneririm.

En iyi 9 Şikayet Sitesi

İşletme, ürün, sipariş, davranış vb. birçok konuda şikayet sitelerini kullanabilirsiniz. Bu sayede firma size ulaşacak ve çözüm sağlamak için çaba gösterecektir. Ayrıca sizinle aynı markayı veya ürünü tercih etmek isteyen kişilere de bu şekilde yardım olabilirsiniz. Aşağıda şikayetinizi ileterek çözüm alabileceğiniz en iyi siteler yer alıyor!

Şikayetvar

Eminim birçoğumuza en iyi şikayet sitesi denilince aklımıza gelen ilk platform Şikayetvar olur. 2000 yılında açılan Şikayetvar,  uluslararası hizmet veren şirketlerden yerel markalara kadar pek çok durum/ürün/sipariş ve hizmeti şikayet edebileceğiniz en büyük oluşum. Ücretsiz olarak üye olabilir ve şikayetinizi paylaşabilirsiniz. Ayrıca şikayetinizle ilgili fotoğraf eklemeniz de mümkün. Yazılan şikayetler genellikle 24 saat içinde kontrol ediliyor ve yayınlanıyor. Bununla birlikte markalar, şikayetlerinizi görüyor ve Şikayetvar’da belirttiğiniz numara aracılığıyla iletişime geçiyor. Şikayetvar, genellikle etkili bir site. Ayrıca sorununuz çözüldüğünde ‘sorunum çözüldü’ butonuyla da teşekkür mesajı yayınlayabiliyorsunuz. Şikayetvar aracılığıyla bugüne kadar bir buçuk milyonu aşkın sorun çözülmüş.

Buraya tıklayarak Şikayetvar web sitesini ziyaret edebilirsiniz.

BTK Tüketici Şikayeti

Bilgi Teknolojileri İletişim Kurumu’nun resmi web sitesi aracılığıyla da şikayetlerinizi iletmek mümkün. BTK şikayet hattı ile sabit internet, sabit telefon, uydu ve kablo tv, posta ve kargo, mobil haberleşme gibi konuları iletebilirsiniz. Örneğin, Turkcell, D-Smart, Vodafone, Turk Telekom, Aras Kargo, PTT Kargo, Digiturk, Turksat, Superonline, Yurtiçi Kargo vb. sorunlarınız için en iyi şikayet sitesi BTK Tüketici Şikayeti’dir. BTK, şikayetinizi firmaya iletir ve yaklaşık 1 hafta içinde firma tarafından dönüş yapılır. Size yapılan dönüşten memnun kalmadığınız takdirde ‘itiraz et’ seçeneğini kullanarak sorununuzu ayrıntılı olarak bildirebilirsiniz.

BTK Tüketici Şikayeti bildirmek için tıklayın.

Tüketici Hakem Heyeti Online Başvuru

Şikayetlerinizi resmi bir yöntemle çözüme kavuşturmak istiyorsanız Tüketici Hakem Heyeti’ne fiziki veya online başvuru yapabilirsiniz. Tüketici Hakem Heyeti, herhangi bir satıcı tarafından satılan ürünün eksik, yanlış veya hatalı olması durumunda devreye girer. Bu sayede Tüketici Hakem Heyeti, satıcı ile iletişime geçerek sorunun en kısa sürede giderilmesini talep edecektir. Tüketici Hakem Heyeti’ne 11.360 TL’ye kadar olan miktarlarla ilgili şikayette bulunabilirsiniz. Şikayetler, en geç altı ay içinde cevaplandırılıyor.

Tüketici Hakem Heyeti online başvuru işlemi için tıklayın.

CİMER

2015 yılında hizmet vermeye başlayan CİMER (Cumhurbaşkanlığı İletişim Merkezi), T.C. vatandaşlarının ve Türkiye’de yaşayan kişilerin şikayetlerini iletmesini sağlamaktadır. CİMER ile şirket, kişi, kurum, dernek, kuruluş vb. şikayetlerinizi iletebilirsiniz. CİMER başvuruları online, telefon, mektup veya faks yoluyla yapılabiliyor. Başvurular, yaklaşık 6 ay içinde cevaplanıyor ve ilgili cevap başvuruda belirttiğiniz mail adresine gönderiliyor. Özellikle kamu idareleri ile ilgili sorun ve şikayetleriniz varsa CİMER’e başvurmalısınız.

Online Cimer şikayeti yazmak için tıklayın.

Şikayetim.com

Yayın evlerinden alışveriş merkezlerine, GSM operatörlerinden kargoya, benzin istasyonlarından özel hastaneye kadar pek çok şikayetinizi Şikayetim.com sitesine yazabilirsiniz. En iyi şikayet siteleri listesinde yer alan şikayetim.com, hem tüketicileri hem de markaları buluşturuyor. Pek çok marka, yapılan şikayeti kısa sürede cevaplandırıyor ve iletişime geçiyor. Ayrıca markalarla ilgili memnuniyetinizi de şikayetim.com sitesine bildirebilirsiniz. Son olarak ücretsiz hizmet verdiğini söyleyebilirim.

Şikayetim.com web sitesini ziyaret etmek için tıklayın.

Kötü Çıktı

En iyi şikayet siteleri arasında yer alan Kotucikti.com, kısa bir süre önce açılmasına rağmen geniş bir kitleye ulaşmış durumda. Ücretsiz olarak hizmet veren Kötü Çıktı, her gün yüzlerce şikayetin paylaşılmasını sağlıyor. Trendyol, Karaca, MNG Kargo, Vestel, Vodafone, A101 vb. marka ya da şirketlere yönelik şikayetlerinizi Kötü Çıktı ile yazabilirsiniz. Ancak Şikayetvar’da olduğu gibi çok kısa sürede sonuç alamayabilirsiniz.

Kötü Çıktı web sitesini yakından incelemek için buraya tıklayın.

PissedConsumer

ABD merkezli PissedConsumer, global markalarla ilgili sorunlarınızı iletmek için en iyi şikayet sitesidir. 2006 yılından beri hizmet veren sitede bugüne kadar iki buçuk milyonu aşkın şikayet paylaşıldı ve büyük çoğunluğu çözüme kavuştu. Türkiye’deki satış bayilerinden veya yetkililerinden çözüm alamadığınız markaları PissedConsumer sitesinde paylaşabilirsiniz. Özellikle ABD merkezli markalarla ilgili sorunlarınız kısa sürede çözülecektir. Ancak sitenin Türkçe dil seçeneği yok. Dolayısıyla İngilizce bilmiyorsanız çeviri programlarını kullanabilirsiniz.

PissedConsumer web sitesini ziyaret etmek için tıklayın.

Sosyal Medya

Markalara şikayetinizi iletmenin en etkili yolu sosyal medya hesaplarından yazmaktır. Özellikle büyük marka ve şirketler, yoğunluk sebebiyle en iyi şikayet siteleri ve platformlardan gelen sorunları görmeyebilir. Ancak sosyal medya hesapları aracılığıyla şikayetinizi kolayca bildirebilirsiniz. Twitter, Instagram ve Facebook gibi platformlardan şikayetinizi bildirdiğiniz takdirde en geç 2 – 3 gün içinde cevap gelecektir.

Şikayet.com

Türkiye’nin en eski ve en iyi şikayet siteleri arasında Şikayet.com’da yer alıyor. 1999 yılında açılan Şikayet.com, otelden mekanlara, firmalardan belediyelere kadar geniş bir kategori sunuyor. Aynı zamanda sitede tüketicilerin hakları ve tüketici şikayetleriyle ilgili en önemli ipuçlarına da yer verilmiş.

En iyi şikayet siteleri içeriğini beğendiniz mi? İçeriği beğendiyseniz aşağıdaki paylaşım butonlarına tıklayarak bizi sevdiklerinizle paylaşabilirsiniz.

Paylaşmak Önemsemektir!

“En İyi 9 Şikayet Sitesi! (Şikayetlerinizi Kolayca İletin!)” üzerine 6 yorum

 1. Ben bazı sitelerin taraflı olduğunu düşünüyorum. Size bunu bir örnekle anlatayım bir gsm şirketi ile olan anlaşmazlığımı şikayetvar sitesine yazdım ve durumu açıkça anlattım anlattıklarımı tam anlamıyla yayınlamayan siteye tekrar şikayet açarak tarafsız olmasını yayınladığım içeriğin tam anlamıyla yayınlamasını söyledim. Ancak her yazdığım şikayeti özellike vurguladığım alanlarını çıkartıp yayınladılar. Evet sorunum firmanın bana ulaşması ile çözüldü ama hak arayışımıza destek olmak için kurulmuş bir sitenin tarafsız olmadığını da anlamış olduk.

  Cevapla
 2. Sertan Bey’e bende katılıyorum.Şikayet var,firmalarla ortak çalışıyor.İşine gelmeyen şikayetleri kesinlikle yayınlamıyor.

  Cevapla
 3. Şikayet var a Türkiye sigorta vaat ettiği ödemeyi yapmadı diye şikayette bulundum .300kişi görmüş Aylık 20 milyo ziyaretciden bahsediyor normel yayınlansa üç yüz kişide kalırmı Kastamonu bozkurtta Türkiye sigorta maduru çok afattan sonra vaat ettiyi paraları ödemedi
  zamanında hayal satarak para alırken iyi idi

  Cevapla
 4. Çiçek sepeti aracılığıyla iki erkek mont aldım iki ürün küçük geldi iade ettim vakat tek ürün ödemesi yapıldı diğer ürün ödemesi yapılmadı

  Cevapla
 5. Ben bu firmaların şikayet ettiğimiz firmaları yeri geldiğinde kolladığını gören ve inanan birisiyim. İsmini vermeyeyim ünlü bir internet sağlayıcıya yazdığım detaylı şikayetin içeriğini aynı şekilde koymayan kesip biçip kafasına göre şekillendiren bir yapıya sahip olduklarını gözlerimle gördüm. Bu nedenle bu tarz siteler bana bugüne kadar fayda sağlamadı aksine sinirlerimi zıplattı ama olması gerekir mi evet gerekli bufirmalar belki insanlara hizmet sunması gereken firmaların çekinmesine neden olabilir.

  Cevapla

Yorum yapın