Türkiye’deki En İyi 35 Özel Üniversite (Bakmadan Seçmeyin!)

Üniversite hayatı her gencin mutlaka deneyimlemesi gereken ve elbette zorlu bir hazırlık süreci isteyen eğitim-öğretim serüvenin 4 ile 6 yıllık bir sürecidir. Ülkemizdeki özel üniversitelerin sayısı günden güne artarken, iyi bir eğitim almak için doğru üniversiteyi seçmek daha önemli hale gelmiştir. Eğer henüz hangi üniversiteyi hedefleyeceğinize karar veremediyseniz, en iyi özel üniversiteler yazımızı size bir yol gösterici olabilir.

En İyi Özel Üniversiteler Sıralaması

Hayatımızı yönlendiren üniversite seçiminde hangi okulların başarısıyla öne çıktığını merak ediyorsanız, Türkiye’nin ilk 35 iyi özel üniversitesini sıraladık. Çoğu İstanbul’da konumlansa da farklı şehirlerde de başarılı okullar yer alıyor. İşte en iyi özel üniversiteler:

Koç Üniversitesi

 • Konum: Sarıyer / İstanbul
 • Öğrenci Sayısı (Ön Lisans, Lisans, Yüksek Lisans, Doktora):7000+
 • URAP Verilerine Göre Puan Aralığı: 700 – 749
 • Yurt Kapasitesi: 2689 kişilik

Koç Üniversitesi

1993 yılında kurulan Koç Üniversitesi, 400 öğretim üyesi ile 7000’e yakın öğrenciye eğitim veriyor. Türkiye’nin bir numaralı yüksek eğitim kurumu kabul edilen ve İstanbul’da bulunan Koç Üniversitesi’nde Hukuk, Tıp ve Hemşirelik, Mühendislik ve Fen alanları gibi sayısal bölümlerin yanında İktisadi ve İdari Bilimler, Edebiyat, Hukuk gibi sosyal bilimler de yer alıyor.

Toplam 26 doktora programı, 32 yüksek lisans programı ve 22 lisans programıyla eğitimini sürdürmekte olan Koç Holding 2020 yıllık eğitim ücreti 110 bin TL’dir.

Hayallerinize bir adım daha yaklaşmanızı sağlayacak okulun Koç Üniversitesi olup olmadığını anlamak için web sitesini ziyaret edebilir, eğitim, öğretim ve öğrenci hayatıyla ilgili detaylara ulaşabilirsiniz.

Bilkent Üniversitesi

 • Konum: Çankaya / Ankara
 • Öğrenci Sayısı (Ön Lisans, Lisans, Yüksek Lisans, Doktora):4500+
 • URAP Verilerine Göre Puan Aralığı:650 – 699
 • Yurt Kapasitesi: 4600 kişilik

hsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi

Başkent Ankara’da bulunan İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi ülkemizin en başarılı üniversitelerinden bir diğeri. Türkiye’nin ilk vakıf üniversitesi olma özelliğine sahip bu okul, 20 Ekim 1984’ten beri hizmet veriyor.

Güzel Sanatlar, Tasarım ve Mimarlık Fakültesi, Müzik ve Sahne Sanatları Fakültesi, Fen ve Mühendislik Fakültesi, İktisadi, İdari ve Sosyal Bilimler Fakültesi, İşletme Fakültesi, İnsani Bilimler ve Edebiyat Fakültesi gibi toplamda 9 fakültesi ve 2 yüksekokulu bulunmaktadır.

Bilkent Üniversitesi 2020-2021 eğitim öğretim ücreti yıllık 54 bin TL’dır. Kurum hakkında daha detaylı bilgiye buradan ulaşabilirsiniz.

Sabancı Üniversitesi

 • Konum: Tuzla / İstanbul
 • Öğrenci Sayısı (Ön Lisans, Lisans, Yüksek Lisans, Doktora):5500+
 • URAP Verilerine Göre Puan Aralığı: 60 – 649
 • Yurt Kapasitesi: 2622kişilik

Sabancı Üniversitesi

Türkiye’nin en iyi üniversiteleri arasında üçüncü sırada yer alan Sabancı Üniversitesi, 1999 yılında eğitim öğretime başlamıştır. Öğrencilerine ilk yıl ortak dersler vererek, ikinci yıl ilgi alanları olan bölümü seçmelerine olanak tanıyan ve eğitim hayatlarını doğru kararlar üzerine oturtmalarını sağlayan bu kurum, Türkiye’nin ilk liberal bilimler tarzında eğitim veren üniversitesidir.

Bölümleri kadar araştırma merkezlerinde yürütülen çalışmalarıyla da başarısını katlayan Sabancı Üniversitesi’nde3 fakülte 1 yabancı diller okulu bulunmaktadır. Bunlar Sanat ve Sosyal Bilimler Fakültesi, Mühendislik ve Doğa Bilimleri Fakültesi ve Yönetim Bilimleri Fakültesi’dir. İstanbul’da hizmet veren Sabancı Üniversitesi’nin 2020-2021 yılı eğitim ücreti 108 bin TL’dir.

Üniversite yerleşkesi, başarıları ve hedefleri hakkında web sitesinden birçok bilgiye ulaşabilirsiniz.

Bezmialem Vakıf Üniversitesi

 • Konum: Fatih / İstanbul
 • Öğrenci Sayısı (Ön Lisans, Lisans, Yüksek Lisans, Doktora):4000+
 • URAP Verilerine Göre Puan Aralığı: 600 – 649
 • Yurt Kapasitesi: Üniversite’ye ait bir yurt yok.

Bezmialem Üniversitesi

Başbakanlık Vakıflar Genel Müdürlüğü tarafından kurulmuş olan Bezmialem Vakıf Üniversitesi, İstanbul’da hizmet vermektedir. Türkiye’nin nispeten yeni vakıf üniversitelerinden olsa da öğrencilerine sunduğu geniş ve üstün eğitim öğretim olanaklarıyla

Türkiye’nin en iyi özel üniversiteleri arasında ilk 5’te yer almaktadır. 2010 yılından bu yana hizmet veren kurumda Sağlık Bilimleri Fakültesi, Tıp Fakültesi, Diş Hekimliği Fakültesi, Eczacılık Fakültesi gibi programların yanında 3 adet enstitü ve Sağlık Hizmetleri Meslek Yüksekokulu bulunmaktadır.

2020-2021 eğitim öğretim yılı yıllık ücretleri Tıp Fakültesi için 89 bin TL, Diş Hekimliği 84 bin TL, Eczacılık 73 bin TL şeklindeyken Fakülte ve Yüksekokul fiyatları 30 bin TL ile 55 bin TL arasında değişiyor.

Bezmialem Vakıf Üniversitesi burs olanakları, eğitim öğretim kadrosu ve öğrenci yaşantısıyla ilgili web sitesinden detaylı bilgi alabilirsiniz.

Çankaya Üniversitesi

 • Konum: Etimesgut / Ankara
 • Öğrenci Sayısı (Ön Lisans, Lisans, Yüksek Lisans, Doktora):8000+
 • URAP Verilerine Göre Puan Aralığı: 500 – 549
 • Yurt Kapasitesi: 168 kişilik

Çankaya Üniversitesi

Ankara’da 1997 yılında eğitim öğretim faaliyetlerine başlayan vakıf üniversitelerinden Çankaya Üniversitesi, 10 bine yakın öğrencisi, 157 öğretim üyesi ve 322 öğretim elemanıyla hizmet vermektedir.

Çankaya Üniversitesi’nde 2 enstitü 26 yüksek lisans ve 10 doktora bölümüyle, 5 fakültede de 23 bölümüyle hizmet veriyor.

Fen – Edebiyat Fakültesi, Mimarlık Fakültesi, Mühendislik Fakültesi, Hukuk Fakültesi bölümleriyle Fen Bilimleri ve Sosyal Bilimler Enstitüsü bulunuyor. İki kampüsü bulunan Çankaya Üniversitesi’nin 2020-2021 yıllık eğitim öğretim ücreti 48 bin 162 TL’dır.

Dünya üniversiteleri arasında da başarı sıralamalarında yer alan Çankaya Üniversitesi program ücretleri, kampüsleri ve öğrenci yaşamıyla ilgili detaylı bilgiye buradan ulaşabilirsiniz.

Başkent Üniversitesi

 • Konum: Etimesgut / Ankara
 • Öğrenci Sayısı (Ön Lisans, Lisans, Yüksek Lisans, Doktora):13000+
 • URAP Verilerine Göre Puan Aralığı: 450 – 499
 • Yurt Kapasitesi: 456 kişilik

başkent üniversitesi

En iyi vakıf üniversiteleri arasında 6. Sırada olan Başkent Üniversitesi, Ankara’da hizmet veren kurumlardan bir diğeri. 1994 yılında kurulan kurum, Türkiye’nin ilk vakıf üniversitelerinden bir tanesidir.

Hastaneleriyle öğrencilerine verdiği eğitim öğretimi destekleyen Başkent Üniversitesi, Tıp Fakültesi, Hukuk Fakültesi, Güzel Sanatlar Fakültesi, Fen Edebiyat Fakültesi, Mühendislik Fakültesi gibi 13 fakülteyle eğitim sunuyor.

Ayrıca 7 adet enstitü ve 8 yüksekokulu da bulunuyor. Başkent Üniversitesi 2020-2021 eğitim öğretim ücretleri lisans bölümlerinde 40 bin TL ile 74 bin TL arasında, lisansüstü bölümlerde kredi başına 360 TL – 960 TL arasında değişiyor.

Yatay geçiş, çift ana dal gibi programların da ücretli ve belli şartlara tabi olduğu Başkent Üniversitesi hakkında buradan daha detaylı bilgi alarak, geleceğinize yön verecek kurum olup olmadığını araştırabilirsiniz.

Atılım Üniversitesi

 • Konum: Gölbaşı / Ankara
 • Öğrenci Sayısı (Ön Lisans, Lisans, Yüksek Lisans, Doktora): 9000+
 • URAP Verilerine Göre Puan Aralığı: 450 – 499
 • Yurt Kapasitesi: Anlaşmalı yurtları bulunuyor.

Atılım Üniversitesi

1996 yılında Ankara’da kurularak eğitim faaliyetlerine başlayan Atılım Üniversitesi, 182 idari personeli ve 431 akademik personeli ile hizmet veriyor. Kardeş üniversite projesi kapsamında Teksas’taki Incarnate Üniversitesi’nde ve Hollanda’daki The Hauge School of European Studies kurumunda öğrencinin isteğine göre eğitim fırsatı sunulabiliyor.

Kurum bünyesinde Sivil Havacılık ve Meslek Yüksekokulu olmak üzere 2 adet 4 yıllık yüksekokul, Tıp, Mühendislik, Sağlık Bilimleri, Hukuk gibi toplamda 7 fakülte ve 3 enstitü bulunuyor.

Her bölüme göre değişen yıllık ücretlerinin yanında, YKS, DGS, veya bunların ek yerleştirme sonuçlarına göre indirimli, yarı burslu veya tam burslu seçeneklerden faydalanan öğrencilere ekstra %15 indirim yapılıyor. %50 burslu kazandığınız bir bölümde, ek indirim sayesinde %65’e kadar, %35 burslu bölümlerde %40’a kadar indirim alabiliyorsunuz. Atılım Üniversitesi 2020-2021 dönemi yıllık ücretleri 17 bin TL ile 42 bin TL arasında değişiyor.

Burs imkanlarıyla daha ekonomik bir hale gelen ücretleri incelemek ve kurum hakkında detaylı bilgi almak için web sitesini inceleyebilirsiniz.

TOBB Ekonomi ve Teknoloji Üniversitesi

 • Konum: Çankaya / Ankara
 • Öğrenci Sayısı (Ön Lisans, Lisans, Yüksek Lisans, Doktora):6500+
 • URAP Verilerine Göre Puan Aralığı: 450 – 499
 • Yurt Kapasitesi: 1296 kişilik

TOBB Ekonomi ve Teknoloji Üniversitesi

TOBB Ekonomi ve Teknoloji Üniversitesi (TOBB ETÜ) Ankara’da 2004 yılında eğitim faaliyetlerine başlamış olan, başarılı vakıf üniversitelerinden bir tanesidir. Öğrencilerine, mezun olmadan iş tecrübesi kazandırmayı amaçlamış ve bu alanda staj ve iş olanakları sağlayan TOBB ETÜ’de Tıp Fakültesi, Güzel Sanatlar, Tasarım ve Mimarlık Fakültesi, Fen Edebiyat Fakültesi, Mühendislik Fakültesi, İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi ve Hukuk Fakültesi olmak üzere 6 fakülte bulunuyor.

Fen ve Sosyal Bilimler Enstitüsü’nde yüksek lisans ve doktora faaliyetlerine olanak tanıyor. Ankara Söğütözü’nde konumlanan TOBB ETÜ, sözel puan türünde ilk 5 bin, sayısal puan türünde ilk 10 bin ve yabancı dil türünde ilk 2 bin 500’e giren öğrencilere tam burslu konukevi konaklaması hakkı sunuyor.

TOBB ETÜ 2020-2021 yıllık ücretleri Tıp Fakültesi’nde 74 bin TL iken, diğer bölümlerde 53 bin TL şeklinde. Mezun olmadan öğrencilerine meslek deneyimi kazandıran TOBB ETÜ’de konaklama, sosyal yaşam ve daha birçok konu hakkında buradan detaylı bilgi alabilirsiniz.

Acıbadem Üniversitesi

Acıbadem Üniversitesi

 • Konum: Ataşehir / İstanbul
 • Öğrenci Sayısı (Ön Lisans, Lisans, Yüksek Lisans, Doktora):4500+
 • URAP Verilerine Göre Puan Aralığı: 450 – 499
 • Yurt Kapasitesi: 404 kişilik

Acıbadem Üniversitesi, 2007 yılında Acıbadem Sağlık ve Eğitim Vakfı tarafından kuruldu. Ağırlıklı olarak tıp eğitimleri veriliyor. Tıp, Eczacılık, Sağlık Bilimleri, Mühendislik ve Fen – Edebiyat Fakültesi’nde binlerce öğrenci eğitim görmektedir. Ayrıca Sağlık Meslek Yüksekokulu’nda ön lisans eğitimi veriliyor.

Öğrencilerin büyük çoğunluğu 100.000 metrekarelik Kerem Aydınlar Kampüsü’nde eğitim alıyor. Kısa sürede Türkiye’nin en iyi üniversiteleri arasına girdi. Akademik başarı oranları çok yüksek ve sosyal olanakları da oldukça fazla. Öğrenci konukevi, laboratuvar, spor merkezi, yarı olimpik yüzme havuzu ve çeşitli öğrenci kulüpleri bulunuyor. Tematik bir eğitim modeli ile her öğrenci farklı imkanlardan yararlanabiliyor.

Acıbadem Üniversitesi öğrenim ücretlerini görmek için buraya tıklayabilirsiniz.

Özyeğin Üniversitesi

Özyeğin Üniversitesi

 • Konum: Çekmeköy / İstanbul
 • Öğrenci Sayısı (Ön Lisans, Lisans, Yüksek Lisans, Doktora):000+
 • URAP Verilerine Göre Puan Aralığı: 450 – 499
 • Yurt Kapasitesi: 2479 kişilik

2007 yılında kurulan Hüsnü Özyeğin tarafından kurulan üniversite, 12 binden fazla öğrenci sayısı ve akademik başarısıyla ön plana çıkıyor. Altı fakülte, iki yüksekokul ve üç enstitü ile hizmet veriyor. Lisans öğrencilerinin %88’i burslu olarak eğitim görmektedir. Ayrıca 23 lisans programı ile diğer özel üniversitelere oranla daha farklı bölümleri de bulunuyor. Mühendislik, İşletme, Havacılık ve Uzay Bilimleri, Sosyal Bilimler, Hukuk Fakültesi vb. akademik programları var. Öğrencilerin tam donanımla iş hayatına başlayabilmesi için çeşitli imkanlar sunuluyor. Sık sık düzenlenen gezi ve etkinlikler ise öğrenciler için büyük bir motivasyon kaynağı oluyor.

Özyeğin Üniversitesi akademik yıl ücretlerine erişmek için buraya tıklayabilirsiniz.

Yeditepe Üniversitesi

Yeditepe Üniversitesi

 • Konum: Ataşehir / İstanbul
 • Öğrenci Sayısı (Ön Lisans, Lisans, Yüksek Lisans, Doktora):000+
 • URAP Verilerine Göre Puan Aralığı: 450 – 499
 • Yurt Kapasitesi: 4200 kişilik

İstanbul Eğitim ve Kültür Vakfı (İSTEK) tarafından 1996 yılında kurulan Yeditepe Üniversitesi, İngilizce eğitim veriyor. Atatürkçü düşünceler ışığında öğrenciler eğitim ve iş hayatında başarıya hazırlanıyor. On üç fakülte, iki yüksekokul ve bir meslek yüksekokulu var. 77 lisans programı ile Diş Hekimliği, Antropoloji, Eczacılık, Mühendislik, Felsefe, Hukuk, Gazetecilik, Psikoloji vb. alanlarda eğitim vermektedir.

Yaklaşık elli farklı öğrenci kulübü ve sosyal imkanları ile her zaman sosyalleşmek mümkün oluyor. Açık ve kapalı havuz, fitness merkezi, tenis kortu vb. aktivitelerden her öğrenci faydalanabilir. Ayrıca derslerinde başarılı öğrenciler ücretsiz konaklama ve yemek fırsatlarıyla ödüllendiriliyor. Erasmus ve dğer exchange programları ile yurtdışındaki okullarla en fazla öğrenci değişimi yapan üniversite, Yeditepe Üniversitesi’dir.

Yeditepe Üniversitesi öğrenci ücretlerini görmek için buraya tıklayabilirsiniz.

Kadir Has Üniversitesi

Kadir Has Üniversitesi

 • Konum: Fatih / İstanbul
 • Öğrenci Sayısı (Ön Lisans, Lisans, Yüksek Lisans, Doktora): 7000+
 • URAP Verilerine Göre Puan Aralığı: 350 – 399
 • Yurt Kapasitesi: 165 kişilik

Kadir Has Vakfı tarafından 1997 yılında kurulan Kadir Has Üniversitesi, kalabalık bir öğrenci sayısına sahip. Öğrenciler, altı farklı lisans programında eğitim görüyor. Hukuk, İktisadi ve İdari Bilimler, Mühendislik, İşletme, Sanat ve Tasarım, İletişim fakülteleri bulunuyor. Sosyal ve Fen Bilimleri alanlarında Türkiye’nin en iyi üniversiteleri arasında bulunuyor.

Öğrenciler spor, kültür vb. etkinliklere ücretli veya ücretsiz olarak katılabilir. Psikolojik Danışma Merkezi’nde öğrenciler tüm sorunlarını uzmanlara aktarabiliyor. Ayrıca ‘Yeni Eğitim Modeli’ ile dünyanın her yerinde başarıyla çalışabilecek nitelikli öğrenciler yetiştirilmektedir. Bu modelde geleneksel dersler uygulanmıyor, akademik kadro ve sektörün önde gelen isimleri, öğrenciler için bir araya geliyor.

Kadir Has Üniversitesi öğrenim ücretlerini görmek için buraya tıklayabilirsiniz.

Bahçeşehir Üniversitesi

Bahçeşehir Üniversitesi

 • Konum: Beşiktaş / İstanbul
 • Öğrenci Sayısı (Ön Lisans, Lisans, Yüksek Lisans, Doktora):000+
 • URAP Verilerine Göre Puan Aralığı: 350 – 399
 • Yurt Kapasitesi: Üniversite’ye yakın noktalarda 5000+ kişilik yurt

Beşiktaş’ta boğaz kenarında ve diğer bölgelerdeki kampüsü ile otuz binden fazla öğrenci (önlisans, lisans, lisans üstü vb.) eğitim görüyor. Öğrencilerin yurt dışında eğitim görmesi için birçok olanak sunmaktadır. Bununla birlikte kampüste yabancı uyruklu birçok öğrenci öğrenimine devam ediyor. 10 farklı fakültede lisans eğitimi, dört farklı fakültede önlisans eğitimi verilmektedir.

Diş Hekimliği, İletişim, Eğitim Bilimleri, Mühendislik, Mimarlık, Tıp, Sağlık Bilimleri, İktisadi, İdari ve Sosyal Bilimler fakülteleri bulunuyor. Aynı otuz altı ülkeden farklı 235 üniversite ile işbirliği içindedir. Kampüs içindeki kafe ve restoranların haricinde öğrencileri için birbirinden farklı sosyal imkan ve etkinlik sağlıyor.

Bahçeşehir Üniversitesi öğrenim ücretlerini incelemek için buraya tıklayabilirsiniz.

İstanbul Medipol Üniversitesi

medipol üniversitesi

 • Konum: Beykoz / İstanbul
 • Öğrenci Sayısı (Ön Lisans, Lisans, Yüksek Lisans, Doktora):000+
 • URAP Verilerine Göre Puan Aralığı: 400 – 449
 • Yurt Kapasitesi: Üniversite’ye yakın noktalarda 650+ kişilik yurt

Türkiye Eğitim Sağlık ve Araştırma Vakfı tarafından 2009 yılında kurulmuştur. Kurucusu ise Sağlık Bakanı Dr. Fahrettin Koca’dır. Haliç, Kavacık ve Bağcılar Yerleşkeleri haricinde ana kampüs binası Beykoz’da bulunuyor. İstanbul’un her yerinden kolayca ulaşılabilir. Başta Tıp ve Diş Hekimliği Fakültesi puanları oldukça yüksektir. Ayrıca Gastronomi ve Mutfak Sanatları, Okul Öncesi Öğretmenliği, Halkla İlişkiler ve Reklamcılık, Psikoloji, Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Mimarlık ve Mühendislik bölümleri bulunuyor. Bölümlerin birçoğu İngilizce eğitim vermektedir.

Başarılı öğrencilere eğitim görülen aylarda çeşitli miktarlarda burs veriliyor. Aynı zamanda yemekhane vb. çeşitli burslardan da faydalanmak mümkün. Üç yerleşkede 12 fakülte, 4 MYO, Sağlık Bilimleri Yüksekokulu  olarak hizmet vermektedir. Güçlü ve dinamik eğitim kadrosuyla Türkiye’nin en iyi üniversiteleri arasında bulunuyor.

Medipol Üniversitesi önlisans – lisans ücretlerini görmek için buraya tıklayabilirsiniz.

Doğuş Üniversitesi

Doğuş Üniversitesi

 • Konum: Ümraniye / İstanbul
 • Öğrenci Sayısı (Ön Lisans, Lisans, Yüksek Lisans, Doktora): 8000+
 • URAP Verilerine Göre Puan Aralığı: 350 – 399
 • Yurt Kapasitesi: Doğuş Üniversitesi’ne bağlı yurt yok.

Doğuş Eğitim Vakfı tarafından 1997 yılında kurulan üniversite, Dudullu ve Çengelköy yerleşkelerinde eğitim veriyor. Beş fakültede otuz iki lisans programı; 31 ön lisans programı ve 17 yüksek lisans, 7 doktora programları bulunmaktadır. Dünyanın en iyi ilk iki bin üniversitesi arasında yer alıyor. Türkiye’de ise en iyi üç vakıf üniversitesi listesindedir.

49 öğrenci kulübü, öğrenci konseyi, psikolojik danışmanlık, çeşitli spor olanakları ile öğrencilerine destek sunuyor. ‘Görevli Öğrenci Programı’ ile üniversite hayatına devam eden öğrencilere, yerleşke içinde farklı görevlendirmeler yapılıyor. Farklı görev olanakları ile öğrenciler, para kazanmaya başlıyor. Kütüphane ve öğrenci çalışma salonları ile neredeyse 24 saat ders çalışma imkanı tanır. Uzman akademik kadrosu, iş ve bilim hayatında başarılı öğrenciler yetiştirmek için farklı ders modelleri ve etkinlikler uygular.

Doğuş Üniversitesi lisans ücretleri için buraya, önlisans ücretleri için bu linke tıklayabilirsiniz.

İzmir Ekonomi Üniversitesi

İzmir Ekonomi Üniversitesi

 • Konum: Balçova / İzmir
 • Öğrenci Sayısı (Ön Lisans, Lisans, Yüksek Lisans, Doktora):000+
 • URAP Verilerine Göre Puan Aralığı: 350 – 399
 • Yurt Kapasitesi: 416

2001 yılında İzmir Ticaret Odası Eğitim ve Sağlık Vakfı tarafından kurulmuştur. Ege Bölgesi’nde kurulan ilk vakıf üniversitesidir. Günümüzde sekiz fakülte ve beş meslek yüksekokulu ile öğrenim vermektedir. Tıp, İşletme, İletişim, Sağlık Bilimleri, Mühendislik, Hukuk, Fen – Edebiyat, Güzel Sanatlar Ve Tasarım Fakültelerinde altı bini aşkın öğrenci eğitim görüyor. Aynı zamanda on iki farklı programda lisansüstü eğitim fırsatı tanımaktadır. Mühendislik lisans alanlarında Türkiye’de en fazla tercih edilen üniversiteler arasında bulunuyor.

Kampüsün farklı noktalarında birçok kafe ve restoran bulunuyor. Ayrıca neredeyse her gün öğrenciler için farklı etkinlik, söyleşi, konser vb. aktiviteler yapılmaktadır. Sağlık ve Psikolojik Danışma Ofisi ile öğrenciler acil durumlarda hemen çözüm alabiliyor.

İzmir Ekonomi Üniversitesi eğitim ücretlerini incelemek isterseniz buradan ulaşabilirsiniz.

İstanbul Arel Üniversitesi

İstanbul Arel Üniversitesi

 • Konum: Tepekent / İstanbul
 • Öğrenci Sayısı (Ön Lisans, Lisans, Yüksek Lisans, Doktora):000+
 • URAP Verilerine Göre Puan Aralığı: 350 – 399
 • Yurt Kapasitesi: 300 Kişilik (Villa yurt)

18 Mayıs 2007 tarihinde Kemal Gözükara Eğitim ve Kültür Vakfı tarafından kurulmuştur. Fen – Edebiyat, İletişim, İktisadi ve İdari Bilimler, Mühendislik – Mimarlık, Güzel Sanatlar ve Tıp olmak üzere altı farklı fakülte bulunur. Ayrıca öğrenciler, yaklaşık elli programda meslek yüksekokulunda eğitim görüyor. Fakülteler, Kemal Gözükara Yerleşkesi’ndedir. 50.880 m2 kapalı alanda 300 akıllı sınıf, çeşitli araştırma merkezleri ve laboratuvarlar bulunuyor.

ErişilebilirArel programı ile öğrenciler kampüs, ulaşım, ders vb. sorunlarına kısa sürede çözüm bulabiliyor. Stüdyo, radyo, öğrenci kulübü, kafe ve restoran, sağlık merkezi vb. imkanlar sunmaktadır. Arel Üniversitesi’nde eğitim gören öğrencilerin ihtiyaç duyacağı hemen hemen her şey kampüs içinde yer alıyor.

Arel Üniversitesi önlisans – lisans ücretlerine erişmek için bu linke tıklayabilirsiniz.

Yaşar Üniversitesi

Yaşar Üniversitesi

 • Konum: Bornova / İzmir
 • Öğrenci Sayısı (Ön Lisans, Lisans, Yüksek Lisans, Doktora):000+
 • URAP Verilerine Göre Puan Aralığı: 350 – 399
 • Yurt Kapasitesi: 400

Selçuk Yaşar Spor ve Eğitim Vakfı tarafından kurulan üniversite, 2003 yılından itibaren eğitim hayatına devam ediyor. İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi, Sanat ve Tasarım Fakültesi, Hukuk Fakültesi, İnsan ve Toplum Bilimleri Fakültesi, Mimarlık Fakültesi, İletişim Fakültesi, Mühendislik Fakültesi ve İşletme Fakültesi birimleri bulunmaktadır. Adalet, Uygulamalı Bilimler, Yabancı Diller meslek yüksekokullarında da yüzlerce öğrenci eğitim alıyor.

3 katlı kütüphanesin teknoloji ve materyal donanımları ile öğrencilerine hizmet veriyor. Nitelikli iş gücü oluşturmak adına öğrenciler, farklı görevlendirmeler ile para kazanabilir. Yerleşke içinde çamaşırhane, spor merkezi, yemekhane, kafe, restoran, dans, jimnastik vb. alanlar öğrencilerin hizmetine sunulmaktadır.

Demiroğlu Bilim Üniversitesi

Demiroğlu Bilim Üniversitesi

 • Konum: Şişli / İstanbul
 • Öğrenci Sayısı (Ön Lisans, Lisans, Yüksek Lisans, Doktora): 1000
 • URAP Verilerine Göre Puan Aralığı: 350 – 399
 • Yurt Kapasitesi: Üniversiteye ait yurt bulunmuyor.

Türk Kardiyoloji Derneği tarafından kurulan Demiroğlu Bilim Üniversitesi, ağırlıklı olarak tıp alanında eğitim vermektedir. Eski ismi ise İstanbul Bilim Üniversitesi’dir. Üniversite bünyesinde Fen – Edebiyat, Tıp ve Sağlık Bilimleri Fakültesi bulunuyor. Ayrıca Florence Nightingale Hastanesi Hemşirelik Yüksekokulu, Sağlık Meslek Hizmetleri Yüksekokulu’nda eğitim devam ediyor. Mütevelli heyeti Florence Nightingale Hastanesi ortaktır. Bu nedenle eğitimlerin birçoğu ve staj burada yapılıyor.

Öğrenciler, tam veya %50 burs imkanından yararlanabilir. Tiyatro, satranç, dans, müzik vb. aktiviteler düzenli olarak yapılıyor. ERASMUS programı ile yurt dışına öğrenci gönderilir. Öğrenci sayısı çok az olmakla birlikte üniversite imkanları yeterli seviyededir.

Demiroğlu Bilim Üniversitesi öğrenim ücretlerine ulaşmak için bu linke tıklayabilirsiniz.

İstanbul Bilgi Üniversitesi

 

 • Konum: Şişli / İstanbul
 • Öğrenci Sayısı (Ön Lisans, Lisans, Yüksek Lisans, Doktora):000+
 • URAP Verilerine Göre Puan Aralığı: 300 – 349
 • Yurt Kapasitesi: Anlaşmalı yurtlar aracılığıyla konaklama imkanı sağlıyor.

‘’Okul için değil, yaşam için öğrenmeli” mottosuyla 1996 yılında kurulmuştur. Beyoğlu, Şişli ve Eyüp’te üç farklı kampüsü var. Hukuk, İletişim, İşletme, Mühendislik, Mimarlık, Sağlık Bilimleri, Sosyal ve Beşeri Bilimler fakültelerinde binlerce öğrenci eğitim hayatına devam ediyor. Sivil Havacılık, Turzim ve Otelcilik, Spor Bilimleri ve Teknolojisi, Uygulamaları Bilimler yüksekokulu bulunuyor. Adalet, Sağlık ve Meslek yüksekokulları da sıklıkla tercih edilmektedir.

Laureate International Universities’in Türkiye’deki tek üyesidir. Bu nedenle öğrenciler yirmi dokuz ülkede farklı üniversitelerin öğrencisi olarak da kabul edilir. Kampüslerinde bulunan canlı etkinlik ve aktiviteler, öğrencilerin sosyal olarak gelişmesine katkı sağlar. Öğretim dili İngilizce’dir. Öğrenciler, nitelikli ve donanımlı olarak mezun edilmektedir.

İstanbul Bilgi Üniversitesi lisans – önlisans eğitim ücretlerine erişmek için buraya tıklayabilirsiniz.

Işık Üniversitesi

ışık üniversitesi

 • Konum: Şile / İstanbul
 • Öğrenci Sayısı (Ön Lisans, Lisans, Yüksek Lisans, Doktora): 8000+
 • URAP Verilerine Göre Puan Aralığı: 300 – 349
 • Yurt Kapasitesi: 1563

1966 yılında kurulan Işık Üniversitesi, Maslak ve Şile kampüslerinde eğitim vermektedir. Beş fakültede yirmi yedi lisans programıyla eğitim hayatına devam ediyor. Ayrıca iki yüksekokulda yirmi yedi önlisans programı bulunmaktadır. Üniversite’nin eğitim dili İngilizce olmakla birlikte öğrenciler, hazırlık sınıfını okumak zorundadır. Türkiye’de Boğaziçi, İTÜ gibi seçkin üniversitelerle işbirliği içindedir.

Yurtdışında eğitim almak isteyen öğrenciler için ABD, İngiltere vb. ülkelerdeki bazı üniversitelerle beraber çalışmaktadır. Işık Üniversitesi öğrencileri Jimnastik, sauna, tiyatro, seslendirme spor sahası, tenis, satranç, squash salonları vb. imkanlardan yararlanabilir. Ayrıca üniversitede farklı sayılarda bilgisayar ve laboratuvar merkezleri vardır.

Işık Üniversitesi, burs ve ücretler hakkındaki bilgilere buradan ulaşabilirsiniz.

Hasan Kalyoncu Üniversitesi

Hasan Kalyoncu Üniversitesi

 • Konum: Şahinbey / Gaziantep
 • Öğrenci Sayısı (Ön Lisans, Lisans, Yüksek Lisans, Doktora): 8000+
 • URAP Verilerine Göre Puan Aralığı: 300 – 349
 • Yurt Kapasitesi: 306 kişilik kampüs içinde KYK kız yurdu

Hasan Kalyoncu Üniversitesi, Gaziantep’te bulunan iki vakıf üniversitesinden biridir. 2010 yılında eğitim hayatına başlamıştır. Eğitim, Güzel Sanatlar ve Mimarlık; İktisadi, İdari ve Sosyal Bilimler, İletişim, Hukuk, Sağlık Bilimleri Fakültesi olmak üzere yirmiden fazla programla hizmet vermeye devam etmektedir. Ayrıca Yabancı Diller ve Meslek yüksekokulları bulunuyor.

Yeşil ve akıllı kampüsü ile öğrencilerine çeşitli imkan ve faydalar sunuyor. Kampüs içinde barınma, yemek yeme, dinlenme, eğlenme vb. ihtiyaçlar için farklı merkezler / mekanlar var. Kütüphane kaynakları 7/24 dijital ortamdan ulaşılabilir durumdadır. Bazı bölümler için İngilizce Hazırlık sınıfı okumak zorunludur.

Hasan Kalyoncu Üniversitesi öğrenim ücretleri için buraya tıklayabilirsiniz.

Piri Reis Üniversitesi

Piri Reis Üniversitesi

 • Konum: Tuzla / İstanbul
 • Öğrenci Sayısı (Ön Lisans, Lisans, Yüksek Lisans, Doktora): 4000+
 • URAP Verilerine Göre Puan Aralığı: 300 – 349
 • Yurt Kapasitesi: Üniversiteye ait bir yurt bulunmuyor. (Proje aşamasında)

2008 yılında Türk Deniz Eğitim Vakfı (TÜDEV) tarafından kurulmuştur. Türkiye’nin önde gelen Denizcilik üniversitesidir. Ağırlıklı olarak deniz mühendisliği dersleri ve bölümleri bulunmaktadır. Denizcilik, Mühendislik, İktisadi ve İdari Bilimler, Hukuk, Fen – Edebiyat fakültelerinde binlerce öğrenci eğitim görüyor. Aynı zamanda Denizcilik Meslek Yüksekokulu’nda eğitim alınabilir.

Türkiye’nin ilk ve tek çevreye duyarlı yeşil kampüsü PRU tarafından uygulanıyor. Bu kampüste genellikle doğal ve geri dönüştürülebilir enerji kaynakları tercih edilir. 30 dönüm arazide kurulan üniversite öğrencilerine futbol, futsal, basketbol, tenis vb. sporlar için imkan tanımaktadır. Kapalı ve açık yüzme havuzu, fitness merkezi vb. alanların haricinde öğrenciler için söyleşi, konser vb. etkinlikler de düzenleniyor. Ayrıca psikolojik ve sağlık danışmanlığından da yararlanabilirsiniz.

Piri Reis Üniversitesi burs ve öğrenim ücretlerini incelemek için buraya tıklayabilirsiniz.

TED Üniversitesi

TED Üniversitesi

 • Konum: Çankaya / Ankara
 • Öğrenci Sayısı (Ön Lisans, Lisans, Yüksek Lisans, Doktora): 3000+
 • URAP Verilerine Göre Puan Aralığı: 250 – 299
 • Yurt Kapasitesi: 93 erkek, 392 kapasiteli kız yurdu

Türk Eğitim Derneği tarafından 2009 yılında kurulmuştur. Ankara’da bulunan vakıf üniversitelerine göre daha kolay ulaşım imkanı sunmaktadır. Aynı zamanda ‘Liberal Eğitim Modeli’’ni benimseyen nadir üniversitelerden biridir. Bu eğitim modelinde bazı fakültelerdeki öğrenciler, fakülte bölümleri arasında geçiş yapabilir. (1. Sınıftan sonra) Fen – Edebiyat, Eğitim, İktisadi ve İdari Bilimler, Mühendislik ve Mimarlık fakültelerinde yirmi yedi program vardır.

Yarı olimpik yüzme havuzu, çok amaçlı spor salonu, uluslararası standartlarda bir kütüphane vb. imkanlar bulunuyor. ‘Kariyer Öncüleri Programı’ ile mezun ve eğitime devam eden öğrenciler için staj ve iş bulma kolaylığı da sunmaktadır. Ted Üniversitesi’nin eğitim dili İngilizce’dir ve hazırlık sınıfı okumak zorunludur.

Maltepe Üniversitesi

Maltepe Üniversitesi

 • Konum: Maltepe / İstanbul
 • Öğrenci Sayısı (Ön Lisans, Lisans, Yüksek Lisans, Doktora): 12000+
 • URAP Verilerine Göre Puan Aralığı: 250 – 299
 • Yurt Kapasitesi: 1000+

1997 yılında kurulan üniversite, günümüzde hala en kalabalık vakıf üniversiteleri arasında yer almaktadır. 9 fakülte, 1 konservatuar, üç yüksekokul ve bir meslek yüksekokulu ile öğrencilere eğitim veriyor. Eğitim, Tıp, İşletme ve Yönetim Bilimleri, Mimarlık ve Tasarım, İletişim, Hukuk, İnsan ve Toplum bilimleri, Güzel Sanatlar fakültelerinde 43 programla binlerce öğrencisi vardır. Maltepe Üniversitesi’nin merkez kampüsü, Dragos’dur ve deniz kenarındadır. Diğer kampüsler ise merkez yerleşkeye yakındır.

Marmara Eğitim Köyü kampüsü 1000 dönüm arazide kurulmuştur. Her yıl bu kampüste yaklaşık beş yüz etkinlik düzenlenir. Kütüphanesinde beş milyon kaynağa erişmek mümkündür ve her Maltepe Üniversitesi öğrenci kolayca erişebilir. Yirmi yedi ülkeden 109 farklı üniversite ile iş birliği içindedir ve öğrenci değişim programları oldukça güçlüdür.

Maltepe Üniversitesi burs ve öğrenim ücretlerine buradan ulaşabilirsiniz.

İstanbul Aydın Üniversitesi

İstanbul Aydın Üniversitesi

 • Konum: Küçükçekmece / İstanbul
 • Öğrenci Sayısı (Ön Lisans, Lisans, Yüksek Lisans, Doktora):000+
 • URAP Verilerine Göre Puan Aralığı: 250 – 299
 • Yurt Kapasitesi: 265 odadan oluşan kız yurdu / anlaşmalı erkek yurtları

Anadolu Eğitim ve Kültür Vakfı tarafından 2007 yılında kurulan üniversite, Türkiye’nin en iyileri arasındadır. On binlerce öğrenciyi mezun eden okul, küresel düzeyde eğitimi amaçlamaktadır. Kısa bir süre önce Mütevelli Heyet Başkanı Mustafa Aydın ‘İslam Dünyası Yılın Eğitimcisi’ ödülü almıştır. Dokuz fakülte, üç yüksekokul ve üç meslek yüksekokulu ile öğrencilerine eğitim vermektedir.

Mezun olan öğrencilere DE diploma eki de veriliyor. DE Diploma ile öğrenciler Avrupa ülkelerinde üniversite mezunu olarak kabul edilir ve iş bulma olasılıkları yükselir. Diş Hekimliği Fakültesi’nde eğitim gören ve mezun olan öğrenciler, Avrupa ülkelerinde çalışabilir. Üst düzey nitelikli mühendis eğitimi için MÜDEK uygulanmaktadır. Öğrencilerin fiziksel, kültür ve sosyal açıdan gelişmesi adına çeşitli aktiviteler düzenlenir.

İstanbul Aydın Üniversitesi eğitim – öğretim ücret ve burs oranlarını incelemek için tıklayınız.

KTO Karatay Üniversitesi

KTO Karatay Üniversitesi

 • Konum: Karatay / Konya
 • Öğrenci Sayısı (Ön Lisans, Lisans, Yüksek Lisans, Doktora): 9000+
 • URAP Verilerine Göre Puan Aralığı: 250 – 299
 • Yurt Kapasitesi: 300+

Konya’nın ilk vakıf üniversitesi KTO Karatay, 2009 yılında eğitim – öğretim hayatına başlamıştır. Hukuk, Tıp, Mühendislik, Güzel Sanatlar ve Tasarım, Sosyal ve Beşeri Bilimler, İktisadi ve İdari Bilimler olmak üzere altı fakültesi bulunur. Ayrıca Adalet, Ticaret ve Sanayi, Sağlık Bilimleri, Uygulamalı Bilimler ve Yabancı Diller meslek yüksekokulunda yüzlerce öğrenci eğitim hayatına devam ediyor.

Sağlık Merkezi, yemekhane, kafe, havuz, tenis, voleybol vb. aktivitelerden yararlanabilirsiniz. Sektör Danışmanlığı Projesi ile akademisyenler eşliğinde öğrenci ve iş insanları buluşturulur. Öğrencilerin iş hayatına hazırlanması amacıyla bu proje düzenli aralıklarla uygulanıyor. Üniversitenin asıl hedefi iş ve sanayi alanlarına yönelik nitelikli, donanımlı ve eğitimli insanlar yetiştirmektir.

KTO Karatay Üniversitesi eğitim – öğretim ücretlerini incelemek için bu linke tıklayınız.

Üsküdar Üniversitesi

Üsküdar Üniversitesi

 • Konum: Üsküdar / İstanbul
 • Öğrenci Sayısı (Ön Lisans, Lisans, Yüksek Lisans, Doktora):000+
 • URAP Verilerine Göre Puan Aralığı: 250 – 299
 • Yurt Kapasitesi: Anlaşmalı yurtlarla konaklama imkanı sağlıyor.

2011 yılında İnsani Değerler ve Ruh Sağlığı Vakfı tarafından kurulan üniversite, ruh toplum sağlığına katkıda bulunmak amacıyla eğitim hayatına başlamıştır. Davranışsal Sağlık Bilimleri ve Psikoloji’ye ilgisi olan öğrenciler için iyi bir tercihtir. Üniversitede altı fakülte, bir meslek yüksekokulu ve beş enstitü ile otuz altı farklı programda eğitim verilmektedir.

Sağlık, felsefe, genetik mühendislik ve psikoloji alanlarında multidisipliner eğitim yaklaşımını benimseyen üniversite, bu amaçla yoluna devam ediyor. Öğrenciler çift – yan dal imkanı ile daha donanımlı ve nitelikli yetiştiriliyor.

Üsküdar Üniversitesi öğrenim ücretlerini hemen incelemek için buraya tıklayabilirsiniz.

Beykent Üniversitesi

Beykent Üniversitesi

 • Konum: Sarıyer / İstanbul
 • Öğrenci Sayısı (Ön Lisans, Lisans, Yüksek Lisans, Doktora):000+
 • URAP Verilerine Göre Puan Aralığı: 200 – 249
 • Yurt Kapasitesi: 400

1997 yılında kurulan üniversite, Türkiye’nin ve İstanbul’un en kalabalık üniversitelerinden biridir. Sekiz fakülte, üç enstitü ve dört meslek yüksek okulu ile binlerce öğrenciye eğitim veriyor. Diş Hekimliği, İletişim, Fen – Edebiyat, Hukuk, Mühendislik – Mimarlık, İktisadi ve İdari Bilimler, Tıp fakültelerinde 33 programla eğitim – öğretim hayatı devam etmektedir. Aynı zamanda öğrencilerin yaklaşık %50’si bursludur.

Beykent Üniversitesi’nde öğrenciler kültürel, sanatsal, sosyal ve fiziksel birçok imkana sahiptir. Maslak- Ayazağa, Hadımköy, Beylikdüzü ve Taksim yerleşkelerinde eğitim gören her öğrenci spor ve yüzme salonlarından faydalanabilir. Kütüphane arşivine dijital ortamdan ulaşabilir veya hafta içi ziyaret edebilir.

Beykent Üniversitesi burs, önlisans ve lisans ücretlerine erişim sağlamak için bu linke tıklayabilirsiniz.

Ufuk Üniversitesi

Ufuk Üniversitesi

 • Konum: Gölbaşı / Ankara
 • Öğrenci Sayısı (Ön Lisans, Lisans, Yüksek Lisans, Doktora): 5000+
 • URAP Verilerine Göre Puan Aralığı: 200 – 249
 • Yurt Kapasitesi: 250

Türkiye Trafik Kazaları Yardım Vakfı tarafından 1999 yılı tarafından kurulmuştur. Üniversitenin kuruluş amacı trafik, spor, iş ve diğer kazalarda profesyonel yardım için nitelikli insan yetiştirmektir. Bu amaçta eğitim, sağlık ve hukuk alanlarında fakülteler açılmıştır. Eğitim, Tıp, Fen Edebiyat, Hukuk, İktisadi ve İdari Bilimler fakültesi olmak üzere on farklı programda hizmet veriyor. Adalet, hemşirelik, meslek ve sağlık meslek yüksekokullarında da yüzlerce öğrenci eğitim görmektedir.

Her öğrenciye uygun olacak şekilde farklı öğrenci kulüpleri, havuz, bilgisayar merkezleri ve farklı laboratuvarlar bulunmaktadır. Balgat ve İncek Kampüslerinde öğrenciler, sosyal ve kültürel faaliyetlerden yararlanabilir.

Ufuk Üniversitesi öğrenim ve burs ücretlerini incelemek için buraya tıklayabilirsiniz.

İstanbul Ticaret Üniversitesi

İstanbul Ticaret Üniversitesi

 • Konum: Beyoğlu / İstanbul
 • Öğrenci Sayısı (Ön Lisans, Lisans, Yüksek Lisans, Doktora): 9000+
 • URAP Verilerine Göre Puan Aralığı: 250 – 299
 • Yurt Kapasitesi: Üniversiteye bağlı bir yurt yok.

İstanbul Ticaret Odası Eğitim ve Sosyal Hizmetler Vakfı tarafından 2001 yılında kurulmuştur. Türkiye’nin en başarılı ve seçkin üniversiteleri arasında yer alır. Beyoğlu ve Küçükyalı olmak üzere iki farklı kampüsü vardır. Hukuk, İletişim, İnsan ve Toplum Bilimleri, İşletme, Mimarlık ve Tasarım, Mühendislik fakülteleri öğrenci yetiştirmeye devam ediyor. Ayrıca beş enstitü, meslek yüksekokulu ve İngilizce Hazırlık bölümü bulunmaktadır.

İTÜ tarafından verilen diplomalar, uluslararası geçerliliğe sahiptir. Ayrıca iş hayatına yönelik aydın, sorgulayan ve başarılı öğrenci yetiştirmektedirler. Sempozyum, konferans, söyleşi vb. bilimsel tartışmalar için sık sık etkinlikler düzenlenir. Basketbol sahası, tenis kortları, yüzme havuzu vb. sosyal imkanlar üniversite öğrencilerine açıktır.

İstanbul Ticaret Üniversitesi lisans ve burs ücretlerine buradan erişebilirsiniz.

Biruni Üniversitesi

Biruni Üniversitesi

 • Konum: Zeytinburnu / İstanbul
 • Öğrenci Sayısı (Ön Lisans, Lisans, Yüksek Lisans, Doktora):000+
 • URAP Verilerine Göre Puan Aralığı: 200 – 249
 • Yurt Kapasitesi: Üniversiteye bağlı bir yurt yok.

2014 yılında Dünya Eğitim Vakfı tarafından kurulan üniversite, kısa sürede en iyiler arasına girmiştir. Tıp, Eczacılık, Sağlık Bilimleri, Diş Hekimliği, Mühendislik ve Doğa Bilimleri, Eğitim Fakültesi olmak üzere altı farklı fakültesi bulunuyor. Fakültelerde, enstitülerde ve meslek yüksekokullarında yirmi altı farklı programda öğrenci yetiştirilmektedir. ‘Türkiye’nin en kapsamlı sağlık üniversitesi’ özelliği üniversiteye aittir.

BirBilginOl metodu ile öğrencilerine farklı bir eğitim metodu uygulayan üniversite, öğrencinin aktif olduğu bir öğrenme şekli hedeflemektedir. Öğrenciler başarı ve akademik sıralamalarına göre çeşitli burslardan yararlanabilir. Erasmus programı kapsamında öğrenciler yurtdışında eğitim görebilir ve kendini geliştirebilir.

Biruni Üniversitesi eğitim – öğretim ücretlerine erişmek için buraya tıklayabilirsiniz.

Yüksek İhtisas Üniversitesi

Yüksek İhtisas Üniversitesi

 • Konum: Çankaya / Ankara
 • Öğrenci Sayısı (Ön Lisans, Lisans, Yüksek Lisans, Doktora): 1000+
 • URAP Verilerine Göre Puan Aralığı: 200 – 249
 • Yurt Kapasitesi: Üniversiteye bağlı bir yurt yok.

Türkiye Yüksek İhtisas Hastanesi Vakfı ile Türkiye Devlet Hastaneleri Vakfı tarafından kurulan üniversite, eğitim hayatına 2015 yılında başlamıştır. Yeni bir üniversite olmasına rağmen kısa süre içinde en iyiler arasında girmiştir. 51 tıp öğrencisi ile başlayan eğitim öğretim hayatı şu anda yaklaşık 100 öğrenci ile devam ediyor. Üniversitenin amacı ise sağlık bilimleri alanında öncü olmak.

Üniversitede Tıp, Sağlık Bilimleri ve Spor olmak üzere üç fakülte bulunmaktadır. Sağlık hizmet, meslek ve yabancı dil meslek yüksekokulunda da öğrenciler eğitim görüyor. İlk mezunları 2020 – 2021 yılında verilecek. Üniversite uluslararası öğrenci kulübü, uluslararası öğrenci değişimi vb. imkanalr sunmaktadır.

Yüksek İhtisas Hastanesi öğrenim ücretlerini incelemek için buraya tıklayabilirsiniz.

MEF Üniversitesi

MEF Üniversitesi

 • Konum: Sarıyer / İstanbul
 • Öğrenci Sayısı (Ön Lisans, Lisans, Yüksek Lisans, Doktora): 2000+
 • URAP Verilerine Göre Puan Aralığı: 200 – 249
 • Yurt Kapasitesi: 208 öğrencili kız yurdu ve anlaşmalı diğer kız / erkek yurtları var.

2012 yılında kurulan üniversite, az sayıda öğrencisi ile eğitim hayatına devam ediyor. Üniversitede Sanat, Tasarım ve Mimarlık, Eğitim, Hukuk, İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi ve Mühendislik fakültesi olmak üzere beş fakülte bulunmaktadır. Hukuk fakültesi haricinde diğer fakültelerde eğitim dili İngilizce’dir. Ayrıca ‘ters – düz eğitim modeli’’ni benimseyen ilk üniversitedir.

İstanbul Maslak – Ayazağa’da bulunan kampüse kolayca ulaşılabilir. Kampüs içinde yemekhane, kafe, güvenlik, sağlık merkezi vb. imkanlar bulunuyor. 14 farklı spor takımı ve elliden fazla öğrenci kulübü ise öğrencilerin gelişimine katkı sağlamaktadır.

MEF Üniversitesi eğitim – öğretim ücretlerine buradan erişebişirsiniz.

Toros Üniversitesi

Toros Üniversitesi

 • Konum: Yenişehir / Mersin
 • Öğrenci Sayısı (Ön Lisans, Lisans, Yüksek Lisans, Doktora): 3000+
 • URAP Verilerine Göre Puan Aralığı: 150 – 199
 • Yurt Kapasitesi: 220

Mersin Eğitim Vakfı tarafından 2009 yılında kurulmuştur. Güzel Sanatlar Tasarım ve Mimarlık, Sağlık Bilimleri; İktisadi, İdari ve Sosyal Bilimler ve Mühendislik fakültesi olmak üzere dört farklı fakültesi bulunmaktadır. Yabancı Diller ve Meslek yüksekokullarında da öğrenciler iki yıl boyunca eğitim görüyor.

Üniversitenin kurulduğu arazi çok büyük olmasa da farklı alanlarda araştırma merkezleri bulunmaktadır. Öğrenciler, araştırma merkezleri aracılığıyla gelecekteki mesleklerine yönelik detaylı incelemeler yürütebilir.

Toros Üniversitesi lisans ve burs ücretlerine buradan erişebilirsiniz.

Dileriz en iyi özel üniversiteler yazımızda belirttiğimiz kurumlar geleceğinizi şekillendirmeye, hayalini kurduğunuz bölüme bir adım daha yaklaşmanıza yardımcı olur. Şimdiden başarılı bir eğitim öğretim hayatı dileriz. Sizler de mezun olduğunuz okulları tercih yapacak öğrencilere duyurmak isterseniz yorum bırakabilir içeriğimizi paylaşabilirsiniz.

 

Paylaşmak Önemsemektir!

“Türkiye’deki En İyi 35 Özel Üniversite (Bakmadan Seçmeyin!)” üzerine bir yorum

 1. Yazı için Teşekkürler çok güzel bir makale kaleme almışsınız. Ben Bilkent üniversitesinin kurucusu İhsan Doğramacının bir firmasında çalışıyorum. Bu firma çalışanlarının çocukları Bilkent okullarında eğitim görmesi için her kolaylık sağlanıyor. Bunları geçtim zaten bu okul bir vakıf üniversitesi ücretsiz okuttuğu binlerce çocuk var ve halende okumaya devam ediyorlar. Bence en İyi özel üniversite dendiğinde akla Bilkent Okulları geliyor.

  Cevapla

Yorum yapın