Instagram Mavi Tik Nedir? Nasıl Alınır? (Dev Rehber!)

Instagram’da ön plana çıkmak, marka bilinirliği artırmak ve hedef kitlenize ulaşmak için mavi tik almaya ihtiyacınız var. Peki, neden? Araştırmalara göre mavi tik ya da diğer ismiyle doğrulanmış rozet sahibi olan hesaplar, diğer hesaplara oranla %38 daha fazla etkileşim alıyor. Ayrıca Instagram mavi tik onayı olan hesaplar daha güvenilir ve prestijli bir izlenime sahip olur.

Instagram mavi tik almak için dikkat etmeniz gereken en önemli nokta mavi tik satışı yapan kişilerden/hesaplardan uzak durmaktır. Bu hesaplar, kısa sürede mavi tik almanızı sağlayabilir ancak daha sonra hesabınız kapatılma tehlikesiyle karşılaşacaktır. Gelin, Instagram mavi tik almanın adımlarını inceleyelim!

Kimler Mavi Tik Alabilir?

Instagram mavi tik özelliği 2014 yılında devreye girdi ve sadece kamu kurumları, devlet görevlileri, futbol kulüpleri, ünlüler vb. gruplara ilgili hak tanındı. 2018 yılındaysa Instagram doğrulanmış rozet uygulaması herkese açık hale geldi. Kısacası, Instagram mavi tiki her Instagram kullanıcısı alabilir. Ancak birkaç önemli koşulu yerine getirmek şartıyla.

Instagram mavi tik almak için yerine getirmeniz gereken şartlar:

 • Hesabınız herkese açık olmalı,
 • Biyografiniz eksiksiz oluşturulmalı ve kullanıcıların size ulaşabileceği alternatif bir iletişim adresi (web, telefon vb.) yer almalı,
 • Instagram hesabı gerçek bir kişiyi veya gerçek bir marka/kurum/kuruluşu temsil etmeli, (Instagram’ın deyimiyle benzersiz olmalı)
 • Profil fotoğrafı hesaba özgü ve orijinal olmalı,
 • En az bir gönderi paylaşılmalı,
 • Hesap bilgileri eksiksiz ve hatasız doldurulmalı.

Instagram mavi tik için takipçi sayısıyla ilgili herhangi bir şart yoktur. Bununla birlikte mavi tik sadece, kayda değer hesaplara verilir. Peki, bu ne demek?

Instagram mavi tiki alabilmek için hesabınız topluma faydalı, eğlenceli ya da bilgi verici şekilde oluşturulmalı. Bununla birlikte çıplaklık, kumar, uyarıcı madde, şiddet vb. temalı hesaplara mavi tik verilmiyor.

Instagram Mavi Tik Nasıl Alınır?

Instagram mavi tik almak için aşağıdaki adımları takip edin:

 • Hesabınıza giriş yapın,
 • Profilinizi açın ve yukarıdaki üç çizgiye basın,
 • Açılan sayfada en alttaki ayarlar sekmesini seçin,
 • Aşağıda doğru inin ve alt kısımlarda yer alan ‘hesap’ bölümüne girin,
 • Açılan yeni sayfada ‘doğrulama talebi’ kısmını seçin,
 • Görüntülenen formu doldurun ve işlemi bitirin.

Instagram mavi tik için açılan formda hesap adınız, kategori türü, iletişim bilgileri, isim ve soy isim gibi bilgiler talep edilir. Bununla birlikte kişisel hesapların T.C. kimlik kartı, ehliyet veya pasaport gibi resmi evrakları formda göndermesi gerekiyor. İşletme hesapları içinse vergi beyannamesi veya işletme ismine kayıtlı bir faturanın gönderilmesi şart.

Instagram Mavi Tik Alırken Nelere Dikkat Edilmeli?

Instagram mavi tik başvurusu son derece kolay birkaç adımdan oluşur. Ancak herkes mavi tik alamayabilir. Instagram, mavi tik kriterlerini açık ve net şekilde yayınlamıyor. Bu yüzden mavi tik alma ihtimalinizi arttırmak için aşağıdaki noktalara dikkat etmeniz önemli.

Aktif Olun!

Instagram, takipçileriyle sürekli etkileşim halinde olan aktif hesapları sever. Dolayısıyla mavi tik başvurusu yapmadan önce aktif olmaya özen gösterin. Story, reels, gönderi paylaşmak veya hikayelere anket yerleştirmek gibi faaliyetleri yapmalısınız. Aynı zamanda birkaç hafta boyunca hiçbir şey paylaşmamak aktifliğinizin düşmesine neden olacaktır. Bu nedenle günde en azından birkaç hikaye paylaşın.

Hesabınız Eşsiz Olmalı!

Instagram mavi tik için herkesin paylaştığı sıradan gönderileri ya da herkesin kullandığı profil fotoğraflarını tercih etmemelisiniz. En büyük sosyal medya platformlarından biri olan Instagram, bu konuda oldukça katı kurallara sahip. Ayrıca hesabınızın eşsiz olması daha fazla takipçi kazanmanızı sağlar.

Markalar Logo Kullanmalı!

Instagram’ı işletme hesabıyla kullanıyorsanız mutlaka logonuz olmalı. Logo, marka adınızın yazdığı bir fotoğraf ya da sizinle bağdaştırılan bir ikon olabilir. Aynı zamanda kişisel hesaplar da bu konuya dikkat etmeli. Ünlülerin, sporcuların ya da düz bir renk içeren fotoğrafları kullanmak mavi tik almanızı engelleyecektir.

Doğrulanmış Rozet Satın Almayın!

Instagram mavi tik satan hesaplardan kesinlikle uzak durmalısınız. Doğrulanmış rozet satın almak hesabınızın ilerleyen dönemlerde aniden kapanmasına sebep olur. Aynı zamanda yeniden açmak için herhangi bir şansınız doğmayabilir. Instagram doğrulanmış rozete sadece platform ve topluluk kurallarına uyum sağlayarak sahip olabilirsiniz.

Takipçi Satın Almayın!

Instagram mavi tik başvurusunda bulunan hesapları titizlikle inceler. Bu incelemelerden biri de takipçilerdir. Mavi tik alma şansınızı arttırmak veya daha prestijli bir görünüm kazanmak için takipçi satışı yapan hesaplardan uzak durmalısınız. Instagram algoritması son derece gelişmiştir ve takipçi satın alan hesapları kısa sürede fark eder. Bu fark ediş, hesabınızın kapanmasıyla son bulur.

Profilinizi Güçlendirin!

Instagram ve Instagram kullanıcılarının gözünde güçlü bir profil oluşturmak için ne yapmalısınız? Öncelikle hesap bilgilerinizi eksiksiz olarak tamamlamanız gerekir. Bununla birlikte takipçilerinizin Instagram haricinde sizinle iletişime geçebileceği bir web sitesi linkini de biyografiye eklemelisiniz. Elbette bu durum özellikle işletme hesapları için geçerli.

Dikkat etmeniz gereken diğer bir konu ise Instagram biyografisine diğer sosyal medya isimlerinizi eklememek. İlk izlenimi güçlendirmek hesabınızın etkileşimini ve mavi tik alma şansınızı arttırır.

Tekrar Başvurun!

Birçok kişi Instagram doğrulanmış rozet başvurusu sonucunda istediği olumlu cevabı alamaz. Bu nedenle yeniden başvuru yapmaktan çekinmeyin. Hesabınızın takipçiler tarafından daha fazla aranması, ziyaret edilmesi ve etkileşimin artması mavi tik ihtimalini arttıracaktır. Aynı zamanda birkaç kez başarısızlık yaşadıysanız profesyonel bir sosyal medya ajansıyla çalışmayı düşünebilirsiniz.

Sosyal medya ajansları, her platform için orijinal ve özgün içerikler oluşturmanızı sağlar. Ayrıca hesap yönetimi, yorum cevaplandırma vb. birçok süreç ajans tarafından yürütülür.

PR Çalışmalarına Ağırlık Verin!

Instagram hesabınız veya gerçek isminiz bir haber kaynağında yer alıyorsa, mutlaka Instagram’a bunu bildirin. Bu sayede Instagram yetkilileri ve algoritması, hesabınızın ‘kayda değer’ olduğuna kanaat getirecektir. Ayrıca doğru yürütülen bir reklam çalışması, satışlarınızı veya marka bilinirliğinizi doğrudan arttırır.

Hazır Olmadan Başvuru Yapmayın!

Instagram doğrulanmış rozet başvurusu herkese açıktır. Kısacası, en az bir gönderi paylaşan herkes mavi tik başvurusunda bulunabilir. Ancak 50 – 100 takipçiniz varsa, hesabınızda dört – beş adet gönderi bulunuyorsa mavi tik alma şansınız neredeyse yok. Instagram mavi tik için herhangi bir takipçi kıstası belirtmese de profilinizin gücü doğrudan takipçilerden gelir. Bu nedenle takipçilerinizi harekete geçirecek veya ilgisini çekecek bir profile sahip olmanız önemlidir.

Instagram Mavi Tik Avantajları Nelerdir?

Son yılların favori sosyal medya platformları arasında ilk sıralarda yer edinen Instagram, hayatımızı doğrudan etkiliyor. Artık birçoğumuz alışveriş, haber, magazin, spor, siyaset, gündem vb. birçok konuyu Instagram’dan öğreniyoruz. Bu durum ise influencer, ünlü, fenomen, marka ya da kuruluşların hedeflerine ulaşmasını kolaylaştırıyor.

Instagram mavi tik avantajları aşağıda:

 • Markanızın, isminizin ya da girişiminizin sahte hesaplardan korunmasını sağlar,
 • Instagram kullanıcıları isminizle ilgili bir arama gerçekleştirdiğinde ilk sıralarda sizi bulur,
 • Takipçilerin güvenilir, güçlü ve popüler bir hesap olduğunu anlamasına yardımcı olur,
 • Marka veya e-ticaret platformlarıyla iş birliği yapmanızı kolaylaştırır,
 • Marka bilinirliğiniz artış gösterir,
 • Daha fazla takipçi kazanırsınız.

 

Instagram mavi tik ile ilgili hazırlanan özel içeriği beğendiniz mi? İçeriği beğendiyseniz aşağıdaki paylaşım butonlarına tıklayarak arkadaşlarınıza mavi tik konusunda yardımcı olabilirsiniz!

Paylaşmak Önemsemektir!

Yorum yapın