Bitcoine Yatırım Yapmaya Devam Etmeli Miyim? (Tüyolar!)

2022 yılında Bitcoin, uzun bir süreden sonra 20 bin doların altına düştü. Üstelik sadece birkaç ay önce, 2021 Kasım’da 70 bin dolara ulaşarak bir rekor kırmıştı. Peki, önümüzdeki dönemlerde bitcoin yeniden olumlu yönde bir rekor kırabilir mi? Bitcoindeki sert düşüş ve yüksek volatilite, özellikle yeni yatırımcıları endişelendirebiliyor.

Yakın zamanda bitcoine yatırım yapmayı düşünüyorsanız veya elinizdeki bitcoinleri satıp satmamak konusunda kararsızsanız, büyük bir stres yaşıyor olabilirsiniz. Gelin, birlikte bitcoine yatırım yapmaya devam etmeli misiniz? Sorusunu cevaplandıralım!

Yazımızda herhangi bir yatırım tavsiyesi vermemekteyiz!

Bitcoin Neden Düşüyor?

Kripto para ekosistemi her geçen gün büyümeye devam etse de öncelikli birim her zaman bitcoin oluyor. İlk kripto para birimi olması, devlet ve şirketler tarafından kabul edilmesi ve yüksek hacme sahip olması nedeniyle birçok kişinin yatırım tercihi bitcoin. Ancak son zamanlarda bitcoin fiyat grafiğinin çok iyi bir durumda olmadığını söylemek gerekiyor.

Bitcoin yatırımı yapmak için güvenilir bitcoin siteleri sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

Bitcoin fiyatları arz – talep dengesine bağlı olarak değişiyor. Bu durumu etkileyen en önemli durum ise elbette gerçek yatırımcıların endişeleri. Örneğin, FED’in faizleri yükseltmesiyle birlikte yatırımcılar mali sorun yaşayacağını düşünerek parasını bitcoinden çekerek dolar almaya yöneliyor. Öte yandan bitcoinin fiziksel bir güç sunmaması da insanları endişelendirebiliyor.

Bitcoin fiyatlarını düşüren diğer bir durum ise hala birçok kişinin kripto para birimlerine karşı güven duymaması. Birçok ülke kripto para birimleriyle ilgili yasal düzenlemeleri tamamlamış değil. Dolayısıyla olası siber saldırı vb. durumlarda devlet kurumları müdahale şansı bulamıyor.

Spekülasyon ve ülkelerin bitcoin ile ilgili olumsuz tavrı da bitcoin fiyatları için en olumsuz sonuçları doğurabiliyor. Çoğu zaman dünyanın en büyük ülkelerinin kripto para madenciliği, bitcoin ve kripto para birimlerini yasaklayacağına dair haberler çıkıyor. Bu endişeli bekleyiş ise panik satışları artırarak fiyatların dibe çökmesine neden olmakta.

Bitcoin Yükselir Mi?

Bitcoin ilk üretildiği günden bu yana her zaman aynı soruyla karşılaşıyor: ‘Bitcoin yükselir mi?’ En büyük kripto para birimi olan bitcoin, zaman zaman dibe çökse de kısa bir süre sonra yatırımcıları memnun etmeyi başarıyor. Örneğin, 2021 yılındaki rekor fiyatından önce Bitcoin %80’in üzerinde değer kaybetmişti. Ancak bir süre sonra rekor kırmayı başardı.

Gelecekte bitcoin fiyatları hakkında net ve kesin bir görüş sunmak oldukça zor. Dünyadaki ekonomik, sosyal ve siyasi durumlar; kripto ve blockchain dünyasındaki gelişmeler vb. birçok sebep bitcoin fiyatını etkileyecektir.

Bitcoine Yatırım Yapmaya Devam Edilmeli Mi?

Dünyanın en iyi ve en önemli kripto para analistleri, yakın zamanda bitcoin fiyatlarının yükseleceğini öngörüyor. Özellikle halving dönemiyle birlikte bitcoin fiyatlarında olumlu bir hava görülebilir. Geleceğin parası olarak görülen bitcoin, ‘dijital altın’ sıfatını alarak yerini sağlamlaştırmış durumda.

Peki, bitcoin düşerken yatırım yapmaya devam etmek mantıklı mı? İşte, bitcoine yatırım yapmaya devam edenlerin savunduğu sebepler!

Kazanç!

Kripto para yatırımına yönelen birçok kişi kısa sürede para kazanma umudunu taşır. Bugüne kadar milyonlarca kişi bitcoin ve kripto para birimlerine yatırım yaparak hatırı sayılır miktarda kazanç elde etti. Üstelik doğru zamanda doğru birime yatırım yapan kişilerin büyük bir kısmı, milyoner olma sıfatını taşımaya devam ediyor.

Bitcoin yükselirken para kazanmak çok kolay. Özellikle boğa sezonu gibi yatırımcıların hevesli olduğu dönemlerde, gün içindeki oynaklıktan yararlanarak para kazanabilirsiniz. Ancak ayı sezonu ya da düşüş trendinde esas amaç, para kazanmak değil paranızı korumaktır.

Bitcoin Düşerken Para Kazanmaya Devam Edin!

Kripto para borsaları bitcoin ve diğer kripto para birimleri için farklı alternatifler sunuyor. Bitcoin düşerken para kazanmak isteyen kişiler staking yöntemini tercih edebiliyor. Öte yandan DeFi projeleri ya da kripto para borsalarının düzenli olarak sağladığı kampanyalara da katılabilirsiniz.

Bitcoin düşerken para kazanmanızı sağlayan diğer bir yöntem ise short pozisyon almak. Özellikle gün içinde sık sık piyasa takibi yapmayı başaran ve kripto para birimleriyle ilgili deneyime sahip olan kişiler tercih ediyor.

Bitcoin düşerken para kazanmak istiyorsanız her zaman dip fiyatları gözetmeniz gerekir. Dip fiyattan satın aldığınız bitcoinleri, aynı gün içinde veya birkaç gün içinde ya da birkaç sene sonra yüksek fiyatla satabilirsiniz.

Geleceğin Teknolojisinden Faydalanın!

Her kripto para birimi gelecekte bizimle olmayabilir. Ancak bitcoin uzun yıllar boyunca dijital dünyanın en önemli para birimleri arasında yer almaya devam edecektir. Üstelik yatırımcı sayısının artmasıyla birlikte bitcoin dünyanın birçok noktasında nakit para ya da kredi kartı gibi kabul edilebilir.

Kripto para analistleri, yakın bir gelecekte bitcoinin en çok kullanılan para birimi olacağını öngörüyor. Birçok devlet ise bitcoini kabul ederek bu duruma ışık tuttu. Geleceğin teknolojisinden yararlanmak istiyorsanız bitcoine yatırım yapmaya devam etmeniz gerekebilir.

Güven!

Neredeyse her gün yüzlerce farklı kripto para birimi veya token piyasaya sürülüyor. Ancak birçoğu yeterli yatırımcı sayısına ulaşamadığı için kaybolup gitmekte. Bitcoin ise diğer kripto para birimlerine oranla her zaman daha güvenilir bir seçenek.

Dünyanın birçok ülkesinden milyonlarca kişi bitcoin yatırımına sahip ve bu yatırımlar devam ediyor. Aynı zamanda dünyanın birçok noktasında hizmet veren şirketler, milyon dolarlık bitcoin yatırımlarıyla, bireysel yatırımcılara güven duygusu aşılamayı başarıyor.

Pasif Gelir!

Bitcoin dip fiyatlara düştüğünde hala kazanmak istiyorsanız, pasif gelir elde edebileceğiniz yöntemleri tercih edebilirsiniz. Örneğin, bitcoin borç verme ile elinizdeki miktarı kripto para borsasına, arkadaşınıza, blockchain ya da De-Fi projelerine iletebilir ve pasif gelir kazanabilirsiniz.

Bitcoin kullanarak para kazanmanızı sağlayan diğer bir yöntem ise fonlar. Örneğin, Bitcoin ETF ile kazanç sağlayabilir ve kripto para birimlerinin karmaşasını azaltabilirsiniz.

Bitcoin Yatırımı Yapmak Riskli Mi?

Kripto para birimlerine yatırım yapmak her zaman daha fazla risklidir. Öte yandan diğer emtia, itibari para birimleri vb. değerlere oranla daha kısa sürede yüksek kazanç da sağlayabilir. Bitcoin yatırımı yaparak çok yüksek miktarlarda kazanabilir veya tüm mal varlığınızı kaybedebilirsiniz.

Dikkat etmeniz gereken en önemli nokta ise piyasa takibidir. Boğa sezonu veya ayı piyasası öncesinde yaşanan bazı gelişmeler yatırımlarınızı kontrol etmeniz için önemli tüyoları verir. Aynı zamanda bitcoin ile yatırım yapan herkes ‘düşükten al, yüksekten sat’ uyarısını mutlaka duymuştur. Ancak her yatırımcının risk toleransı, kazanç hedefi veya maddi varlığı birbirinden farklıdır. Bu nedenle bitcoin yatırımı yapmadan önce dikkatli ve özenli bir araştırma yapmanız gerekir.

Bitcoin, uzun bir süredir düşüşte bu nedenle birçok kişi bitcoin yatırımından uzak durulması gerektiğini açık bir dille ifade ediyor. Öte yandan bitcoin yükseldiğinde birçok kişi ‘dijital altın’, ‘geleceğin parası’ vb. kelimelerle bitcoini övebiliyor. İşte, bu noktada yatırımcıların dikkatli davranması şart.

Bitcoin yatırımı yapmaya devam etmeli misiniz? Sorusu için kesin ve net bir cevap vermek zor. Ancak hiçbir zaman elinizdeki tüm para ile bitcoin ya da diğer kripto para birimlerine yatırım yapmamanız önemli. Kripto para ekosistemi henüz yeni sayılabilir bir sistem ve kayıplar ya da kazançlar her zaman yüksek olabiliyor.

 

Bitcoine yatırım yapmaya devam etmeli misiniz? İçeriğini arkadaşlarınızla paylaşarak bizi destekleyebilirsiniz!

Paylaşmak Önemsemektir!

Yorum yapın