Launchpad Nedir? (Katılım Nasıl Olur? Ayrıntılı Rehber!)

Kripto ile ilgilenmeye başladığınızda farklı yatırım seçenekleri gözünüze çarpar. Özellikle ileri düzey yatırımcıların ve uzun süredir kriptoya yatırım yapan kişilerin yeni coinlere önceden sahip olduğunu fark etmiş olabilirsiniz. Launchpad platformları veya alanları ile gelecek vaat eden coinleri bulmak ve ön satış ile satın almak mümkün.

Kripto dünyası neredeyse her gün yüzlerce yeni birime ev sahipliği yapıyor. Ancak her coin aradığınız yüksek kazancı vaat etmez. Üstelik kriptodaki dolandırıcılık vb. ihtimallere de dikkat etmek gerekiyor. Bugün launchpad ve güvenilir launchpad kanallarını birlikte inceleyelim!

Launchpad Nedir?

Launchpad, henüz satışa sunulmayan coin ya da tokenlerin ön satışa sunulduğu kripto platformlarıdır. Kripto para borsaları veya launchpad platformları aracılığıyla proje sahipleri, hem yeni coinlerini duyurur hem de yatırımcılar erken alım fırsatlarından yararlanır. Sonucunda ise proje sahipleri fon toplarken yatırımcılar, daha sonra yükselme ihtimali bulunan coinleri çok düşük fiyatla satın alır.

Launchpad veya Türkçesiyle fırlatma rampaları, son yıllarda yatırımcıların ilgisini çekmeyi başardı. Özellikle yeni çıkan coinlere yatırım yapmak isteyenler için çok cazip fırsatlar sağlandığını söylemek mümkün.

Halka arz edilmeyen coinleri satın almak birçok yatırımcının ciddi oranda kazanç sağlamasına yardımcı oluyor. Ancak her launchpad çok büyük fırsatlar sunmayabilir. Örneğin, bir tokeni launchpad platformlarından satın aldığınızı düşünelim. Bu token ilerleyen dönemlerde çok yüksek kazanç sağlayabilir öte yandan tüm paranızın erime ihtimali de bulunur.

Launchpad Nasıl Çalışır?

Launchpad’lerden önce her proje sahibi yeni bir coini piyasaya sürmeden önce ICO (İlk Para Teklifi) düzenliyordu. Bu etkinlikler genellikle sosyal medya hesapları, coin blogları veya kripto haber siteleri ile duyuruluyor. Ancak birçok yatırımcı bu duyuruları takip etmekte zorlanıyordu. İşte, bu noktada birçok kripto para borsası launchpad için ayrı bir düzenleme yapmaya başladı.

Launchpad genel anlamda şu şekilde çalışır:

 • Proje sahipleri bir launchpad platformuna başvuru yapar,
 • Platformlar genellikle proje, projenin işlevi, proje sahipleri vb. konularda araştırma yaparak onay verir,
 • Tokenler ön satışa sunulur,
 • Yatırımcılar ön satıştaki coini satın alır,
 • Platformlar genellikle coinin belirli bir süre cüzdanınızda kalma şartı sunar,
 • Ön satış sonrasında coin piyasaya sürülür.

Piyasaya sürülen coin yeni yatırımcılarını beklemeye başlar. Bu süreçte proje sahipleri hem coinlerini tanıtma fırsatı bulur hem de projeleri için gerekli olan sermayeyi toplar. Bazı proje sahipleri, coini almak için belirli bir limit belirleyebilir. Örneğin, en az 10 dolar ile yatırım yapma koşulu sunar.

Yatırımcılar, ön satışta yer alan her coini satın almaktan kaçınmalıdır. Aksi takdirde yanlış projeleri destekleyebilirsiniz. Örneğin, proje sahipleri ön satışta belirli bir miktar topladıktan sonra projeyi sonlandırabilir. İşte, bu noktada güvendiğiniz platformlardan güvendiğiniz projelere yatırım yapmanız önem taşır.

Binance Launchpad Nedir?

Binance launchpad, henüz halka arz edilmeyen token ya da coinlerin ön satışının yapıldığı özel bir alandır. Belirli aralıklarla launchpad kısmında duyurulan coinler yenilenir ve yeni projelere şans tanınır. Binance platformuna üye olan her kullanıcı, launchpad kısmında duyurulan coinleri satın alabilir.

Launchpad’e katılmadan önce Binance hesabınızda kimlik doğrulama (KYC) süreçlerinin tamamlandığından emin olmalısınız. Aksi takdirde launchpad için başvuru yapamazsınız. Aynı zamanda hesabınızda mutlaka platformun yerel tokeni BNB bulunmalı.

Binance launchpad dünyanın her yerinden yoğun bir talep görüyor. Dolayısıyla platform launchpad ve ön satıştan yararlanma hakkını çekiliş ile sunuyor.

Binance launchpad’e katılma süreci şu şekilde ilerliyor:

 • Yatırımcılar Binance hesabını açarak kimlik doğrulama işlemlerini tamamlayın,
 • Kazan > Launchpad > Daha Fazlasını Görüntüle kısmından projeleri inceleyin,
 • Projelerin minimum başlangıç katılımı, satış fiyatı, teklif edilen token vb. ayrıntılarına göz atın,
 • Ön satış dönemi belirli tarih aralıklarında yapılır bu nedenle ön satış süresine dikkat edin,
 • Tüm ayrıntıları inceledikten sonra bir projeyi seçin ve katılın,
 • BNB taahhüdünde bulunun,
 • Cüzdanınızdaki BNB miktarına göre çekiliş hakkı tanınır.

Ticket Claim veya Türkçesiyle Bilet Talebi süresi 24 saattir. Bu nedenle bu tarihte mutlaka biletinizi talep etmeniz gerekir. Aksi takdirde bilet alma hakkınız silinir. Bilet talebinden sonra çekiliş hakkı tanınır ve çekilişi kazandığınız takdirde ön satış ile coin satın alabilirsiniz.

Günlük ortalama BNB bakiyeniz doğrultusunda bilet satın alma hakkınız olur. Örneğin, ortalama günlük BNB bakiyesi 50 ≤ x <100 ise bilet hakkınız 1 ile sınırlıdır. Ortalama BNB bakiyesi için gün içinde farklı zamanlarda 24 kez bakiyeniz kontrol edilir. Bu nedenle çekilişe katılmayı düşünüyorsanız BNB alım/satımına bir süre ara vererek günlük ortalamanızı yükseltebilirsiniz. Ayrıca her yatırımcı için en fazla 10 bilet hakkı tanındığını da belirtmeliyim.

Binance platformun token çıkarma başvurusunda bulunmak için buraya tıklayın.

Launchpad’lerin Avantaj ve Riskleri Nedir?

Launchpad platformlarına katılarak ön satıştan coin almayı düşünüyorsanız, öncesinde avantaj ve riskleri göz önünde bulundurmalısınız. Özellikle dolandırıcılık ihtimaline karşı tüm süreci dikkatli ve özenli bir şekilde tamamlamanızda fayda var.

Launchpad’in en önemli avantajı elbette yüksek kazanç potansiyelidir. Örneğin, 1 dolara satın aldığınız bir coin birkaç ay sonra 20 dolara çıkabilir. İşte, bu noktada kazancınız çok yüksek olacaktır. Her coinin en düşük fiyatı genellikle ön satış döneminde olur. Öte yandan en önemli diğer bir avantaj her yatırımcı için kolay anlaşılabilir bir süreç sunmasıdır.

Launchpad’e katılmak için ileri düzey yatırımcı olmanız gerekmez. Ayrıca ön satıştan yararlanmak için herhangi bir platforma bağlı kalmak zorunda değilsiniz. Günümüzde birçok kripto para borsası yeni çıkan coinleri destekleyerek yatırımcılara ulaştırıyor.

Launchpad’in en önemli riski ise elbette projenin ilerlememesi. Yeterli sermayeye ulaşamamak, tanıtımın eksik olması, projenin yeterli kişiye ulaşmaması ya da proje sahiplerinin kötü niyetli davranışları nedeniyle proje sonlanabilir. İşte, bu noktada herhangi bir kazancınız olmayacağı gibi yatırdığınız para da erir.

En İyi Launchpad Platformları Hangileri?

Launchpad sürecini sorunsuz ve güvenli bir şekilde tamamlamak için en iyi kripto launchpad platformlarını seçmelisiniz. Günümüzde bazı platformlar, yatırımcılara eksik ve hatalı bilgi vererek ön satış ile yüksek kazanç vadedebiliyor.

En iyi ve en güvenilir launchpad platformları:

Binance

Dünyanın en büyük kripto para borsası olarak ön plana çıkan Binance, en iyi kripto launchpad platformu arayanlar için önemli bir seçenek. Binance, ön satışa çıkacak coinlerle ilgili detaylı ve uzun bir araştırma sürecine giriyor. Bu sayede projenin güvenirliği bir nebze daha artıyor. Ayrıca BitTorent Token’in de Binance aracılığıyla duyurulduğunu söylemeliyim.

KuCoin

Milyonlarca üye sayısına ulaşmayı başaran KuCoin, en önemli launchpad platformlarından biri. Platform, ön satış ile coin sahibi olmak isteyenler için birçok avantaj sunuyor. Aynı zamanda ön satışa çıkacak olan coinler belirli aralıklarla yenileniyor.

OKEx

Küresel kripto para borsası OKEx, güvenilir ve en iyi launchpad platformu arayanlar için diğer bir seçenek. Kullanıcı dostu bir tasarıma sahip. Aynı zamanda launchpad katılım şartları, diğer platformlara göre daha esnek.

Polkastarter

Polkadot ağı üzerine kurulan Polkastarter, manipülasyonlara karşı özel bir sisteme sahip. Ayrıca diğer borsalara göre daha az bilinir olması nedeniyle genellikle ön satışa katılmak daha kolay.

 

Launchpad nedir? İçeriğini arkadaşlarınızla paylaşarak bizi destekleyebilirsiniz!

 

Paylaşmak Önemsemektir!

Yorum yapın