Short ve Long Pozisyon Nedir? (Ayrıntılı Öğrenin!)

Kripto, hisse senedi vb. birçok alanda sık sık short ve long pozisyon hakkında ifadeler yer alır. Öyle ki, aynı dönemde yatırımcıların büyük bir kısmı short pozisyon açarken diğer kısım long pozisyona girerek kazanç elde etmeye çalışır. Short ve long pozisyon kısaca fiyat yönünü tahmin ederek para kazanmak olarak tanımlanabilir.

Son zamanlarda özellikle kripto para borsalarında ‘short pozisyon açtım’ vb. cümleler yer alıyor. Bu işlem oldukça pratik ve kısa sürede kazanç sağlaması nedeniyle tercih edilebiliyor. Aynı zamanda günlük kripto işlemi yapanlar tarafından da sıklıkla kullanılıyor. Gelin, birlikte short ve long pozisyon kavramlarını inceleyelim!

Bitcoin de short long pozisyon alabileceğiniz güvenilir borsalara buradan ulaşabilirsiniz!

Short ve Long Pozisyon Nedir?

Short pozisyon, yatırımcının ilerleyen dönemde fiyat düşüşü bekleyerek işlem yapmasını ifade ederken long pozisyon ilerleyen dönemde fiyat yükselişini öngörerek işlem yapmasıdır. Yatırımcılar grafik, teknik analiz veya piyasa koşullarına göre long veya short pozisyon almaya karar verir.

Long pozisyon ve short pozisyon finansın her alanında kullanılabilir. Örneğin, hisse senedi alan bir kişi ya da kripto ile ilgilenen bir yatırımcı. Short ve long pozisyon açmak için kripto para borsalarında spot veya vadeli işlem hesapları kullanılabilir. Vadeli işlem tercih ettiğinizde kaldıraç oranlarıyla da kazanç/risk oranınızın artacağını göz ardı etmemelisiniz.

Short ve long pozisyonun daha anlaşılır olması için bir örnek vermek gerekir. Örneğin, birimi 100$ olan bir kripto para olduğunu varsayalım. X yatırımcı bu birimin fiyatının 80$’a düşeceğini öngörerek short pozisyon açtı. Burada yatırımcı spot cüzdanından veya kriptoda vadeli işlemlerden işlem yapabilir. İlerleyen dönemlerde birim fiyatı 80$’a düştüğünde yatırımcı kar elde eder.

Short Pozisyon Özellikleri Nedir?

Short pozisyon, shorting ya da açığa satış vb. birçok anlamda kullanılan bu işlem, fiyatların düşeceğini öngörerek hareket etmektir. Bu bağlamda fiyat düşerken bile kazanç elde etmek isteyen yatırımcılar için iyi bir alternatiftir.

Short pozisyon açmak için yatırımcıların herhangi bir işlem yapmasına gerek yok. Fiyatların ilerleyen dönemlerde düşeceğini düşünüyorsanız spot cüzdanınızdan satış yapabilirsiniz. Ancak kaldıraçlı işlem yapmak isteyenler Binance tarafından sunulan vadeli işlem bölümünü tercih ediyor. Vadeli işlem ile short pozisyon açtığınızda 101x kaldıraç oranı kullanılabiliyor. Örneğin, 10 katı ile kaldıraçlı işlem yaptığınızı ve short pozisyon açtığınızı düşünelim. Bu noktada tahmin ettiğiniz gibi fiyatlar düşerse kazancınızın 10 misli sizin olacaktır. Ancak fiyatlar yükseldiğinde kaybınızın 10 katını ödemeniz gerekir.

Short pozisyon kısa sürede iyi miktarlarda para kazandırabiliyor. Ancak piyasaya yeterince hakim değilseniz, ciddi oranlarda kayıp yaşayabilirsiniz. Öte yandan short pozisyona girmek genellikle long pozisyona oranla daha fazla risk barındırıyor.

Long Pozisyon Özellikleri Nelerdir?

Long pozisyon veya uzun pozisyon, bir finansal enstrüman oranının ilerleyen dönemlerde yükseleceğini tahmin edip varlığı elde tutmaktır. Örneğin, bir kripto para birimi satın aldığınızı düşünelim. Bu birimin önümüzdeki birkaç ay veya yıl içinde yükseleceğini düşünerek satmadığınızda long pozisyon almış olarak adlandırılırsınız.

Long pozisyon, short pozisyona göre daha az risk içerir. Ancak hiçbir riski yok demek doğru değil. Long pozisyon için aldığınız birim, piyasa ve ekonomik koşullara göre ciddi anlamda değer kaybedebilir. İşte, bu noktada piyasa hareketlerini takip ederek satın aldığınız varlığı elden çıkarmanız gerekebilir.

Long pozisyon genellikle uzun vadeli yatırım yapanların ilk tercihidir. Aynı zamanda çok fazla risk almak istemiyor ve yatırım yaptığınız projeye güveniyorsanız doğru bir seçim olabilir.

Kripto veya diğer borsalarda kazanmak için her iki pozisyon da kullanılır. İleri seviye yatırımcılar her iki seçenek ile de yüksek miktarda kazanç elde edebiliyor. Fakat her zaman en önemli konular teknik analiz, piyasa koşulları ve projenin sağladığı güvendir. Bu bağlamda long ve short pozisyon açmadan önce piyasa şartlarını dikkatli bir şekilde araştırmalısınız.

 

Short ve long pozisyon nedir? İçeriğini arkadaşlarınızla paylaşabilir ve her iki işlem hakkında bilgi sahibi olmalarını sağlayabilirsiniz!

Paylaşmak Önemsemektir!

Yorum yapın