Bulut Madenciliği Nedir? (En İyi Cloud Mining Şirketleri!)

Kripto paraya sahip olmak için temelde iki yöntem bulunur. Birincisi kripto para borsalarını kullanmak, ikincisi ise madencilik yapmaktır. Ancak kripto madenciliği yüksek maliyet ve zaman nedeniyle herkes için uygun olmayabilir. İşte, bu noktada madenciliği kolay bir seviyeye taşıyan bulut madenciliği yöntemi tercih ediliyor.

Bulut madenciliği şirketleri aracılığıyla madencilik yapma fırsatı bulabilirsiniz. Üstelik birçok kripto yatırımcısı, pasif gelir elde etmek için bu yöntemi tercih edebiliyor. Gelin, birlikte bulut madenciliği avantajları, dezavantajları ve kazanç oranları gibi en çok merak edilen konuları inceleyelim!

Kripto para satın almak için güvenilir kripto para uygulamaları yazımızı inceleyebilirsiniz.

Bulut Madenciliği Nedir?

Bulut madenciliği, herhangi bir donanım veya yazılıma ihtiyaç duymadan madencilik ile para kazanmanızı sağlayan özel bir işleyiştir. Buna göre, yatırımcılar bulut madenciliği şirketleri ile bir sözleşme imzalar ve ücret öder. Şirketler ise madencilikten elde edilen kazancı, belirli bir komisyon kesintisinden sonra yatırımcıya iletir.

Bulut madenciliği ya da Cloud Mining, geleneksel kripto para madenciliğinin en önemli alternatifi olarak ön plana çıkıyor. Cihazlar için fiziki bir tesis, özel yazılım, yüksek elektrik faturası, zaman vb. dezavantajlar ile uğraşmak istemeyen kişiler, bulut madenciliği ile para kazanma yolunu tercih ediyor.

Bitcoin ve kripto para döneminin başlangıcında standart bir bilgisayar ile madencilik yapmak mümkündü. Günümüzde madencilik için genellikle ASIC adı verilen özel cihazlar kullanılıyor. Veya GPU madenciliğinde güçlü ekran kartları ile madencilik yapılabiliyor. Bulut madenciliği ise düşük maliyet ve enerji tasarrufu vb. sebepler ile madencilerin yeni gözdesi olmuş durumda.

Cloud Mining Nasıl Çalışır?

Cloud mining veya bulut madenciliği sisteminde kişiler, bir şirket ile online sözleşme imzalayarak süreci başlatır. Bulut madenciliği şirketleri, hashing gücü ve sözleşme süresine göre farklı fiyatlandırma politikalarına sahiptir. Ödemeler, kripto para ya da itibari para birimleriyle yapılabilir.

Hashing gücünün yüksek olması genellikle daha fazla kazanç getirir. Diğer bir deyişle, hashing gücü ve kazanç arasında doğrudan bir bağlantı vardır. Hash gücünün yüksek olması ağdaki işlemleri doğrulama sürecini hızlandırır ve ödüle daha yakın olmanızı sağlar.

En iyi Cloud mining şirketleri sözleşme süresinde 1 ay – 2 yıl aralığında değişen seçenekler sunar. Ancak ilk defa bulut madenciliği şirketiyle anlaşma yapmak üzereyseniz uzun vadeli sözleşmeler yerine kısa vadeli sözleşmeleri tercih edebilirsiniz. Bu süreçte işleyiş ve kazancın size uygun olup olmadığına karar verebilirsiniz.

Bulut madenciliği şirketleri hash gücü kiralama, cihaz kiralama vb. farklı seçenekler sunar. Genellikle hash gücü kiralama yöntemiyle madencilik tercih edilir. Bu yöntemde, madencinin kiraladığı hash gücü ile elde edilen ödüller, belirli bir kesintiden sonra kişiye verilir.

Bulut Madenciliği Avantajları Nelerdir?

Söz konusu Cloud mining avantajları olduğunda en önemli fayda, zamandan tasarruftur. Saatlerinizi ve hatta günlerinizi ayırmanıza gerek kalmadan pasif gelir elde edersiniz. İşte, bulut madenciliğinin diğer avantajları:

 • Cihazlar için evde bir yer ayırmanıza ya da depo kiralamanıza gerek yok,
 • Cihazların bakımı, soğutulması vb. alanlar için ücret ödemezsiniz,
 • Teknik bilgi ya da uzmanlık gerektirmez,
 • Kripto ile ilgilenen her yatırımcı, madenci olarak para kazanabilir,
 • İşletme, elektrik, kira, cihaz, ekip vb. giderleriniz oluşmaz,
 • Herhangi bir cihaz ya da donanım almanıza gerek yok,
 • En iyi bulut madenciliği şirketleri genellikle düşük maliyetlere sahiptir.

Bulut Madenciliği Dezavantajları Nelerdir?

Cloud mining teknik bilgi, enerji, zaman vb. birçok yönden avantaj sağlıyor ancak riskleri göz ardı etmemelisiniz. Bulut madenciliğinde en önemli dezavantaj elbette komisyon kesintileri oluyor. Cloud mining şirketleri, özellikle itibari para ödemelerinde ciddi oranda kesinti uygulayabilir.

Cloud mining ile ilgili en önemli diğer bir dezavantaj ise dolandırıcılıktır. Bulut madenciliğine olan yoğun ilgi nedeniyle bu durumu suiistimal etmek isteyen şirketlerin sayısı da epey çoğaldı. Bu nedenle mutlaka en iyi ve en güvenilir bulut madenciliği şirketleri ile çalışmalısınız. Aksi takdirde aylık veya yıllık ödemelerinizi düzenli olarak yapsanız bile kazanç elde edemeyebilirsiniz.

Bulut madenciliği ile ilgili diğer bir risk ise birçok şirketin günlük, haftalık ya da aylık bilgilendirme yapmıyor olmasıdır. Dolayısıyla madenciler, sözleşme boyunca yeterli bilgi akışına sahip olamayabilir. Sözleşme öncesinde bulut madenciliği şirketi ile görüşerek ayrıntılı bilgi talebinde bulunabilirsiniz.

En İyi Bulut Madenciliği Şirketleri Hangileridir?

Madenciler, uzun zamandır bulut madenciliği şirketleri aracılığıyla kazım yapıyor. Özellikle bitcoin madenciliğini evde yapmak mümkün değil. Dolayısıyla birçok madenci, en iyi bulut madenciliği şirketleri ile çalışarak blok ödülü avantajından yararlanma yolunu seçiyor.

En iyi bulut madenciliği şirketleri olarak öne çıkan bazı platformlar:

 • ECOS
 • IQ Mining
 • GMiners
 • Genesis Mining
 • LetMeCloud
 • NiceHash
 • BeMine
 • Hashnest

Güvenilir bulut madenciliği şirketleri sözleşme, hash gücü, maliyet vb. konularda avantaj sağlıyor. Ancak en iyi bulut madenciliği şirketi hakkında karar vermeden önce detaylı ve dikkatli bir araştırma yapmanız şart.

Türkiye’de bulut madenciliği yapmak yasal. Ancak kripto ile ilgili düzenleme ve yasaların önümüzdeki dönem belirlenmesi bekleniyor. Öte yandan en iyi bulut madenciliği şirketi veya seçtiğiniz diğer bir platformla ilgili yaşadığınız dolandırıcılık ya da hukuki sorunlar için Türkiye’de bir yetkili ile çözüm bulmanız oldukça zor. Bu şirketler, Türkiye’de bir merkeze sahip değil.

Cloud Mining Ne Kadar Kazandırır?

Cloud mining ile kazanacağınız miktar şirket ile yaptığınız sözleşme, kiraladığınız hashing gücü, abonelik, kripto fiyatları vb. birçok faktöre göre farklılık gösterir. Aynı zamanda şirketin kullandığı cihaz ve donanımların gücü de kazancınızı etkileyecektir.

Cloud mining, doğru bir şirket seçildiğinde oldukça kazançlı olabilir. Bulut madenciliğinin en büyük avantajlarından biri risk ve maliyeti düşürmesidir. Donanım madenciliğine oranla ödemeniz gereken miktar daha az olur.

Günümüzde birçok kişi Cloud mining ile düzenli ve pasif gelir elde etmeyi başarıyor. Dolayısıyla doğru bir Cloud mining şirketi ile kazanç sağlamak mümkün.

Cloud Mining Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Bulut madenciliği, ilk etapta çok kolay ve kazançlı bir yöntem olarak görülür. Ancak yanlış şirket seçimi ve dolandırıcılık gibi ihtimalleri göz önünde bulundurmalısınız. Sektöre olan yoğun ilgi nedeniyle son yıllarda bulut madenciliği şirketi olduğunu iddia eden ancak kazanç vermeyen birçok platform yer alıyor.

Cloud mining şirketi seçerken şu konulara dikkat etmelisiniz:

 • En iyi bulut madenciliği şirketi fiziki adres, konum, iletişim, cihaz vb. bilgileri açıkça paylaşır,
 • Hizmet sağlayıcı tarafından size sunulan sözleşmeyi ayrıntılı incelemeli ve elektrik, soğutma, bakım vb. ek masraf çıkaran şirketleri tercih etmemelisiniz,
 • Şirket, uzun süredir madencilik alanında hizmet vermeli,
 • İhtiyacınız ve bütçeniz doğrultusunda günlük, haftalık veya aylık ödeme yapan şirketleri seçebilirsiniz,
 • Bulut madenciliği şirketi hakkında detaylı araştırma yapmalı ve şirket müşterilerinin yorumlarına göz atmalısınız,
 • Yüksek hash gücü sunan madencilik şirketlerini tercih edebilirsiniz,
 • Anonim referans ve klişe yorumları paylaşan şirketlerden kaçının,
 • Bulut madenciliği şirketinin web sitesini detaylı olarak inceleyin ve size sunulan bilgilerle arasındaki uyumu kontrol edin.

Bulut madenciliği, 2021 yılına kadar Çin’de popülerdi. Ancak Çin devletinin madencilik ile mücadele etmesi, birçok şirket ve madencinin zorlanmasına neden oldu. Sonucunda ise Çin’deki bulut madenciliği şirketlerinin büyük bir kısmı kapanmak zorunda kaldı. Bu nedenle en iyi bulut madenciliği şirketi seçiminde birçok riski göz önünde bulundurarak seçim yapmanız önemli.

 

“Bulut madenciliği nedir?” İçeriğini beğendiniz mi? İçeriği beğendiyseniz sevdiklerinizle paylaşabilir ve bizi destekleyebilirsiniz!

 

Paylaşmak Önemsemektir!

Yorum yapın