Bitcoin Ne Zaman Yükselecek? (Halving Ne Zaman?)

Kripto para piyasasının güvenilir limanı bitcoin, uzun zamandır düşüşte. Bitcoin düşüşü diğer kripto para birimlerini de doğrudan etkiliyor. Öte yandan piyasaya karşı güvensizlik, hacmin azalması vb. birçok sorun da kripto piyasasını olumsuz etkilemeye devam ediyor. Peki, bitcoin ne zaman yükselecek? Bitcoin yatırımcıları, yakın bir zamanda boğa sezonunun açılmasını ümit ediyor.

2021 Kasım’da bitcoin 70 bin dolarlık rekoru ile yatırımcıların ilgisini çekmeyi başarmıştı. Ancak uzun zamandır değer kaybetmeye devam ediyor. Öyle ki, bir günlük değer kaybı %10’u aşmış durumda. Ancak bitcoin yatırımcıları ve kripto para analistleri yakın zamanda bir yükselişin geleceğini öngörüyor.

Halen bitcoin almadıysanız buraya tıklayarak en güvenilir bitcoin borsalarına ulaşabilirsiniz!

Bitcoin Neden Düştü?

Bitcoin düşüşüne neden olan birçok etkenden söz edilebilir. En önemli etkenlerden biri ise dünya genelindeki yüksek enflasyon oranları ve siyasi gelişmeler. Yüksek enflasyon sebebiyle birçok yatırımcı, kriptodaki varlıklarını sonlandırarak altın, döviz vb. emtialara yöneldi. Öte yandan Ukrayna – Rusya savaşı ve dünya genelindeki diğer gelişmeler de yatırımcıların bu kararını pekiştirmiş oldu.

Bitcoin düşüşünü, yatırımcıların talebinin azalması tetikliyor. Ancak bu düşüşün ilk ve son olmadığı konusunda birçok analist, uzman ve yatırımcı hemfikir. Bitcoin ilk çıktığı dönemde neredeyse birçok oyun, forum, blog vb. sitelerde bedava olarak dağıtılmıştı. Kısa süre sonra değeri, binlerce dolara ulaşmış oldu.

Bitcoin Ne Zaman Yükselecek?

Bitcoin ile ilgili en önemli tarihlerin halving dönemleri olduğunu hatırlatmalıyım. Halving veya Türkçesiyle yarılanma, bitcoin değerinin yükselmesiyle sonuçlanıyor.

Bitcoin halving, en kısa ve yalın tabiriyle üretiminde kazanılan blok başı ödüllerin yarı yarıya azaltılmasıdır. Örneğin, bitcoin ilk çıktığında blok başına ödül 50 BTC idi. Günümüzde ödül 3 BTC’ye kadar geriledi. Halving ile sisteme yeni yatırımcıların katılması, eski yatırımcıların ödüllendirilmesi ve üretimin sınırlandırılması amaçlanıyor.

İşte, bu noktada bitcoin halving dönemleri ve yükseliş/düşüş trendleri arasında yakından bir ilişki gözlemleniyor. Halving ile birlikte bitcoin arzı azalırken değer artışı görülüyor.

Bitcoin Halving Dönemleri ve Fiyat İlişkisi

Bitcoin 2012, 2016 ve 2020 yıllarında toplam üç defa halving görüldü. 2012 yılındaki halving, çok küçük bir kitle tarafından biliniyordu. 2016 yılındaki bitcoin halvingi ise daha fazla kişi tarafından duyuldu.

2016 yılının son aylarında bitcoin halvingi gerçekleşti. Halving ile birlikte bitcoin değerinde anlık bir yükselme olsa da altı – yedi ay boyunca durağan bir dönem yaşandı. Ancak sürekli düşüş yerine ara ara artışın yaşandığını belirtmeliyim. Yedi – sekiz aylık süre sonunda bitcoin 2017 yılında bir rekor kırdı.

20.000 dolarlık zirve fiyatın ardından hızlı bir düşüş dönemi yaşandı. Bu durum ikinci halving dönemine kadar belirli aralıklarla devam etti. Öyle ki bitcoin, 4000 – 5000 dolar seviyesine kadar geriledi.

2020 yılında yaşanan halving sonrasında kısa süreli bir durgunluk dönemi yaşandı. Ancak yine altı – yedi ay sonrasında bitcoin 70 bin dolara ulaşmayı başardı. 70 binlik rekorun kırılmasıyla birlikte bitcoin hızlı bir düşüş trendine girdi. Öyle ki, 2022 yılında 17.000 dolara düşerek yatırımcıları şaşırttı.

Bitcoin halving dönemi ile fiyatlar arasında bir ilişki olduğu konusunda birçok analist ve uzman hemfikir. Aynı zamanda grafik ve analizler de halving ve BTC fiyatının birbiriyle ilişkili olduğunu kanıtlar nitelikte.

Bitcoin 2024’te Yükselecek Mi?

Bitcoin halvinginin 2024 Ocak – Nisan ayları arasında görülmesi bekleniyor. Özellikle birçok yatırımcı 2024 Mart – Nisan aylarında halvingin yaşanacağını düşünmekte. Bitcoinin dördüncü halvingi 2024 yılında gerçekleştiği takdirde yeni bir rekor tazelemesi bekleniyor.

Bitcoin ve kripto para analistleri, 2024 Mart – Nisan aylarında büyük bir yükseliş öngörüyor. Öte yandan her uzman ve analistin bu görüşü savunmadığını belirtmeliyim. Bu nedenle bitcoin ve diğer kripto para birimlerine yatırım yapmadan önce dikkatli bir araştırma yapmalısınız.

Bitcoin ve diğer kripto para birimlerine yatırım yapmak her zaman yüksek risk içerir. Son olarak içeriğin, yatırım tavsiyesi olmadığını belirtmeliyim.

 

Bitcoin ne zaman yükselecek? İçeriğini beğendiniz mi? Bizi desteklemek için içeriği, arkadaşlarınızla paylaşabilirsiniz!

 

Paylaşmak Önemsemektir!

Yorum yapın