Kripto Para Piyasası Nasıl Takip Edilir? (Güncel Kaynaklar!)

Kripto para piyasasında çok eski değilseniz, bazı gelişmeleri ve yenilikleri takip etmekte zorlanabilirsiniz. Özellikle bazı gelişmeler, piyasanın yönü ve trendi hakkında doğrudan bilgi verebilir. Dolayısıyla kripto para piyasası doğru kaynaklardan takip edilmeli ve gerekli aksiyonlar alınmalıdır. Aksi takdirde birçok gelişmeyi kaçırabilir ve doğru hamleleri yapmakta geç kalabilirsiniz.

Kripto para piyasası takibi yapmak doğru zamanda doğru adımı atmak için gereklidir. Birçok gelişme, varlıklarınızı doğru yönetmek için bazı ipuçları içerir. Öte yandan kripto para piyasasını takip etmek için birçok web site, blog, sosyal medya vb. platform bulabilirsiniz. Ancak doğru bilgi akışı için dikkat etmeniz gereken bazı noktalar var.

Siz halen kripto para almadıysanız buraya tıklayarak güvenilir kripto para sitelerini inceleyebilirsiniz.

Şimdi kripto piyasası nasıl takip edilir ona bakalım.

Kripto Para Piyasası Nasıl Takip Edilir?

Kripto para piyasası ile ilgili anlık fiyat, geçmişe yönelik fiyat bilgisi ve projenin detayları vb. birçok bilgiyi öğrenmek, doğru coini seçmenize yardımcı olabilir. Örneğin, uzun zamandır varlığını sürdüren ve belirli bir fiyat aralığını yakalayan coini bulmak, güvenli bir yatırım fırsatı olduğuna işaret eder. İşte, bu noktada kripto para piyasasını farklı kaynaklardan takip etmelisiniz.

Anlık Fiyat ve Grafik

Söz konusu kripto para piyasası olduğunda mutlaka anlık fiyat grafiklerine göz atmak gerekir. Anlık, bir saatlik, 6 saatlik, bir günlük, bir haftalık, bir yıllık vb. farklı periyotlarda fiyatları takip edebilirsiniz. Fiyatları takip etmek ve grafik okumayı öğrenmek, kripto para piyasasında doğru fırsatları yakalamanıza yardımcı olur.

Kripto para piyasasında fiyatları anlık takip etmek için kullanabileceğiniz bazı siteler:

 • CoinMarketCap
 • Investing
 • Binance
 • Coingecko
 • com

Kripto para piyasalarını takip ederken mutlaka 24 saatlik hacim ve piyasa değerine göz atmalısınız. Örneğin, bir coinin son 24 saatteki hacmi hızlı bir şekilde düşüyorsa, yakın gelecekte çok iyi bir kazanç beklememeniz gerekebilir. Ancak elbette diğer parametreleri de göz önünde bulundurarak en doğru sonuca ulaşabilirsiniz.

Kripto Para Analistleri

Dünyaca ünlü kripto para analistleri, kripto piyasasının nabzını tutar. Birçoğu balina olarak adlandırılan grubun içindedir veya doğrudan bilgi edinebilir. İşte, bu noktada kripto para analistlerini takip etmeniz gerekebilir. Türkiye’de ve dünyada binlerce kripto para analisti bulmak mümkün.

Objektif ve güvenilir yorumlarıyla ön plana çıkan kripto para analistlerini takip etmelisiniz. Özellikle söylemlerini grafik ve diğer verilerle destekleyen analistleri takip etmek önemlidir. Aksi takdirde yanlış bilgi akışı sebebiyle, eksik/hatalı yatırım yapabilirsiniz.

Kripto para analistleri için takip edebileceğiniz bazı hesaplar:

 • Vitalik Buterin
 • Scott Melker
 • Thomas Lee
 • Michael Saylor

Sosyal Medya Hesapları

Kripto para piyasasını takip etmek için mutlaka sosyal medya platformlarına göz atmalısınız. Özellikle Twitter, Telegram ve Instagram’da kripto para ile ilgili tahminlerini paylaşan birçok hesap bulunuyor. Ancak burada dikkat etmeniz gereken en önemli konu güvenilir hesapları bulmak.

Birçok hesap ya da kendini fenomen veya kripto para uzmanı olarak adlandırılan kişiler, spekülasyonlara başvurur. Örneğin, piyasa hacmi düşük olan kripto para birimlerinin çok iyi olacağını ifade edebilirler. İşte, bu noktada hacim, piyasa hareketleri vb. konulara dikkat etmeniz gerekir. Aksi takdirde sadece bir kişi zengin olurken diğer kişiler yüklü miktarda para kaybeder.

Kripto para piyasası her zaman manipülatif haberlerden etkilenir. Bu durumun en yaygın örneği ise Elon Musk’tır. Elon Musk, Twitter aracılığıyla birçok kez kripto piyasasını manipüle etmiş ve sonucunda dengelerin değişmesine neden olmuştur.

Kripto Haberleri

Doğru, objektif ve şeffaf kripto haberleri ile varlıklarınızı en iyi şekilde yönetebilirsiniz. Kripto haberlerini takip etmek yeni coinler hakkında bilgi edinmenizi sağlar. Aynı zamanda dünya genelindeki kripto gelişmelerini öğrenebilirsiniz. Dünyada yaşanan siyasi, sosyal ve ekonomik gelişmeler, kripto para piyasasını doğrudan etkiler.

Kripto para piyasasını takip ediyorsanız Çin, ABD, İngiltere vb. dünya devi ülkeler hakkında sık sık haber yapıldığını görürsünüz. Bu haberler, kripto piyasasında anlık yükseliş ve düşüşlere neden olur. Bu nedenle her aman objektif bilgiler paylaşan kripto haber sitelerini takip etmelisiniz.

Kripto haberlerini takip etmek için kullanabileceğiniz bazı platformlar:

 • Bloomberg
 • CryptoGoat
 • Bitcoin Magazine
 • Cointelegraph
 • CoinDesk

Dünyaca ünlü forum ve paylaşım sitesi Reddit, kripto haberlerini takip etmek için iyi bir alternatiftir. Dünyanın farklı ülkelerinden birçok yatırımcı Reddit paylaşımlarıyla görüşlerini paylaşarak tahminlerini iletiyor.

Kripto Para Borsaları

Kripto para piyasasını takip etmenin en kolay ve en hızlı yollarından biri borsaları kullanmaktır. Borsalar, ‘akademi’ veya ‘blog’ içerikleriyle kriptoya dair ipuçlarını ve gelişmeleri paylaşır. Aynı zamanda borsaların düzenlediği kampanya, ödül, airdrop vb. etkinlikleri de anında öğrenebilirsiniz.

Kripto para borsaları anlık ve geçmişe yönelik fiyat takibi yapmak için de önemlidir. Örneğin, borsada fiyat takibi yapıp anında alım/satım yapabilirsiniz. Bu sayede yatırımlarınızı korumak ya da kazanç sağlamak için daha hızlı tepki vermek mümkün hale gelir.

Takip etmeniz gereken kripto para borsaları:

 • Binance
 • Coinbase
 • Kraken
 • com
 • BtcTurk
 • Paribu
 • io

Örneğin, Binance ve Coinbase kripto ile ilgili birçok gelişmeyi blog/akademi sitelerinde paylaşır. Ayrıca borsanın kullanımı ya da kripto hakkında dikkat etmeniz gereken noktalar da bu sitelerde ayrıntılı olarak yer alıyor.

ICO Siteleri

Yeni çıkan coinleri takip ederek en düşük fiyatla alım yapmak istiyorsanız ICO sitelerine göz atmalısınız. ICO (Initial Coin Offering) veya Türkçesiyle İlk Para Arzı Teklifi, projelerin maddi desteğe sahip olmasını sağlarken yatırımcıların da düşük fiyatla alım yapmasını sağlar.

Burada dikkat etmeniz gereken en önemli konu, her yeni coin için yatırım yapmamaktır. Yatırım yapmadan önce projenin kurucuları, işlevi, özellikleri, toplam arzı vb. birçok detayı göz önünde bulundurmalısınız. Aksi takdirde çok düşük miktarla alım yapsanız dahi zarar etme ihtimaliniz bulunur.

Takip etmeniz gereken ICO siteleri:

 • ICO Drops
 • Binance
 • Top ICO
 • ICO Holder

Kripto Piyasasını Takip Etmek İçin Alternatif Kaynaklar

Son zamanlarda NFT kavramı sık sık gündeme geliyor. Milyon dolarların havada uçtuğu söylenebilir. İşte, bu noktada kripto ve NFT kavramı sık sık yan yana. NFT gündemini ve piyasasını takip etmek için OpenSea, Binance, SuperRare vb. platformlara göz atmalısınız. Özellikle OpenSea, NFT piyasasının nabzını tutuyor.

Kripto piyasası ile ilgili son gelişmeleri ve fiyat takibi için Coingecko önemli bir yer tutuyor. CoinMarketCap ve Coingecko takip ederek birçok coin hakkında bilgi sahibi olabilirsiniz. Aynı zamanda CoinMarketCap platformunun, 2020 yılında dünyanın en büyük kripto para borsası olan Binance tarafından satın alındığını da belirtmeliyim.

Kripto para piyasasını takip etmek için kitaplara başvurmak da mümkün. Son dönemde birçok yazar, ekonomist ya da kripto para analisti kitap yazarak bilgilerini paylaşıyor. Türkiye’deki birçok kitapçıda ya da e – ticaret sitelerinde kripto para piyasası ile ilgili yazılan kitapları bulabilirsiniz.

Kripto para piyasasını takip ederken mutlaka güvenilir kaynaklara başvurun. Ayrıca sadece bir site ya da bir sosyal medya platformuyla sınırlı kalmamaya özen göstermelisiniz. Daha fazla kişi, platform veya web site takip ederek yatırım portföyünüzü en iyi şekilde oluşturabilirsiniz.

 

Kripto para piyasası nereden takip edilir? İçeriğini beğendiyseniz arkadaşlarınızla paylaşabilir ve en güncel bilgilere ulaşmaları için yardımcı olabilirsiniz!

 

Paylaşmak Önemsemektir!

Yorum yapın