Bitcoin ATM Nedir? Nasıl Kullanılır? (Güvenilir Mi?)

Kripto para yaygınlaştıkça alım, satım ve transfer için farklı yollar da çıkmaya başladı. Bitcoin ATM’leri ile sadece birkaç dakika içinde alım/satım yapabilirsiniz. Aynı zamanda transfer için kullanılan bitcoin ATM seçenekleri de bulunuyor. Neredeyse her ülkede bitcoin ATM ya da kripto ATM bulmak mümkün. Ancak birçok kişi bitcoin ATM’lerinin güvenliği ve kullanımı konusunda şüphe yaşayabiliyor.

Bitcoin ATM’leri özellikle elinizdeki nakit para ile kısa sürede kripto almanızı sağlar. Standart bir banka ATM’sine para yatırır gibi işlem yapmanız yeterlidir. Dolayısıyla birçok kişi pratik ve hızlı işlem avantajı nedeniyle bitcoin ATM’lerini tercih ediyor. Gelin, birlikte kullanımı, güvenirliği ve ipuçlarına göz atalım!

Bitcoin satın almak için buraya tıklayıp güvenilir bitcoin sitelerini inceleyebilirsiniz!

Bitcoin ATM Nedir?

Banknot yatırarak kripto para cüzdanınıza bitcoin transfer etmenizi sağlayan araçlar, bitcoin ATM’leridir. Bitcoin ATM’si ile TL, Dolar, Euro vb. itibari para banknotlarını yatırıp dilediğiniz cüzdana bitcoin gönderebilirsiniz. Aynı zamanda bazı bitcoin ATM’leri para haricinde kredi kartı ile alım/satıma da imkan tanır.

Bitcoin ATM’leri nakit para veya kredi kartı ile bitcoin almak ya da cüzdanınızdaki bitcoinleri satmak için kullanılabilir. Türkiye’deki bitcoin ATM’leri genellikle tek yönlüdür ve sadece bitcoin almanıza olanak tanır.

Bitcoin ATM veya diğer ismiyle BATM, standart bir ATM görünümündedir. Ancak yapılan işlemlerin ağda doğrulanması gerekir bu nedenle bazı ATM’lerde transferler anlık olarak gerçekleşmeyebilir. Özellikle bitcoin ATM’si kullanarak para çekmek istiyorsanız, yarım saat zaman harcamanız gerekir.

Bitcoin ATM teknolojisi Türkiye’de son zamanlarda popüler olmuştur. Ancak ilerleyen yıllarda sayılarının ve kapsamının genişlemesi bekleniyor. Ayrıca bitcoin haricinde diğer kripto para birimlerinin de aktif olarak kullanıldığı ATM’lerin de kullanılması öngörülüyor.

Bitcoin ATM Nasıl Kullanılır?

04.24.18
news.Bitcoin
The Bitcoin machine at Kingsgate mall.
Photo Dan Toulgoet

Bitcoin ATM, standart bir banka ATM’si ile benzerlik gösterir. Ancak buradaki en önemli fark, bitcoin ATM’si için herhangi bir karta ihtiyaç duymamanızdır.

Bitcoin ATM’sini kullanmak için şu adımları takip edin:

 • Size en yakın Bitcoin ATM’sini bulun,
 • Satın almak istediğiniz miktarı, kripto para birimini seçin,
 • Telefon numarası vb. bilgileri yazın,
 • Parayı göndermek istediğiniz kripto cüzdanı adresini belirtin,
 • Nakit parayı ATM’ye yerleştirin,
 • Miktarın doğruluğunu kabul ettikten sonra işlemi onaylayın.

Bitcoin ATM’si kullanırken mutlaka kripto cüzdan adresinin doğru ve eksiksiz olduğunu kontrol edin. Banka ATM’lerinde olduğu gibi 7/24 arayarak ulaşabileceğiniz ve işlemi iptal ettirebileceğiniz yetkili bulmak oldukça zordur. Üstelik kripto para işlemlerini geri alma durumunun olmadığını da hatırlatmalıyım.

Bitcoin ATM’si ile kripto para satmak da mümkün. ATM kullanarak bitcoin ya da diğer kripto para birimlerini satmak için şu adımları takip edin:

 • İsim ve telefon numarası vb. bilgileri girin,
 • Satmak istediğiniz miktarı yazın,
 • ATM ekranında belirtilen cüzdana transfer gerçekleştirin,
 • Transferi yaptıktan sonra işlemi onaylayın,
 • ATM’den nakit paranızı alın.

Bazı bitcoin ATM’lerinde kripto para satmak için ortalama yarım saat harcamanız gerekebilir. Dolayısıyla acil nakit ihtiyaçlarınız için kripto para borsalarını kullanarak banka hesabınıza transfer yapabilirsiniz.

Bitcoin ATM’leri Hangi Şehirlerde Var?

Bitcoin ATM’leri dünyanın birçok noktasında yaygın. Ancak aynı şeyi, Türkiye için söylemek mümkün değil. Türkiye’de bitcoin ATM’lerinin sayısı yaklaşık yirmi. Bu nedenle birçok şehirde BATM bulunmuyor.

Türkiye’de bitcoin ATM’lerinin bulunduğu şehirler:

 • İstanbul
 • Ankara
 • İzmir
 • Antalya
 • Mersin
 • Bursa

Türkiye’deki ilk bitcoin ATM’si 2018 yılında İstanbul’da açılmıştır. Günümüzde BATM sayıları hızla artmaya devam etmektedir. Öte yandan KKTC’de de bitcoin ATM’si yer alıyor.

Dünyada bitcoin ATM kullanımı oldukça yaygın. En fazla bitcoin ATM’si ABD’de yer alırken ABD’yi Kanada ve İngiltere takip ediyor. Ayrıca İspanya, Güney Afrika, İtalya vb. birçok ülkede de bitcoin ATM’leri kullanılmaktadır.

Bitcoin ATM’leri genellikle çift yönlü olarak kullanılabiliyor. Ancak Türkiye’deki bitcoin ATM’leri genellikle yalnızca bitcoin almak için hizmet veriyor.

Bitcoin ATM’leri Güvenilir Mi?

Bitcoin ATM’leri kullanıcı varlıkları ve bilgilerini korumak için iki faktörlü kimlik doğrulaması (2FA) kullanıyor. Ayrıca birçok ATM, yüklü miktardaki alım/satım işlemleri için kimlik ile doğrulama yapılmasını talep eder. Bitcoin ATM’lerini kullanmak güvenilir olmakla birlikte hizmeti sağlayan servis sağlayıcının altyapısı en önemli konudur.

Dünyadaki bitcoin ATM’lerinin büyük bir kısmı farklı şirketler tarafından yönetilir. Bu nedenle her bitcoin ATM’si güvenilirdir ya da güvenilir değildir gibi kesin bir yargıya varmak doğru değil. Ancak uzun zamandır hizmet veren ve geniş bir alanda ATM bulunduran şirketler, yatırımcılar tarafından güvenilir olarak kabul ediliyor.

Bitcoin ATM’leri ile ilgili en önemli konulardan biri anonim ve gizlilik. Örneğin, yüklü miktardaki bitcoin alımları ya da satımları için kimlik ve selfie ile doğrulama yapmanız gerekir. Kripto paranın anonimliğe verdiği önem ve değer göz önünde bulundurulduğunda birçok yatırımcı bu durumdan hoşnutsuzluğunu dile getiriyor.

Bitcoin ATM’lerinin selfie ve kimlik bilgilerini istemesindeki temel amaç ise suçları önlemek. Örneğin, dünyanın en büyük borsaları olarak bilinen Binance, Coinbase vb. şirketler de bu bilgileri talep ediyor. Bu sayede kripto ile gerçekleştirilebilen kara para aklama, kaçakçılık, terör vb. suçların engellenmesi sağlanıyor.

Bitcoin ATM’si Kullanmak Yasal Mı?

Türkiye’de bitcoin ATM’sini kullanmayı engelleyen herhangi bir yasa yok. Dolayısıyla bitcoin ATM’lerini kullanabilirsiniz.

Bitcoin ATM’lerini kullanmak yasal ancak ülkemizde kripto para ile ilgili bir düzenleme henüz yok. Bu nedenle ilerleyen dönemlerde bitcoin ATM’si kullanmak ile ilgili yeni konular gündeme gelebilir. Öte yandan henüz yasal bir düzenlemenin bulunmaması bazı mağduriyetlere yol açabiliyor.

Örneğin, Türkiye’de ilk bitcoin ATM’sini açan şirket, kripto para borsası Koineks’ti. Koineks ise daha sonra Thodex ismine geçiş yaparak Türkiye’nin en büyük kripto dolandırıcılığını gerçekleştirmişti. Bu nedenle kripto para yatırımlarının her alanında olduğu gibi ATM kullanırken de dikkatli olmanız gerekebilir.

Bitcoin ATM’si Hangi Avantajları Sunar?

Bitcoin ATM’si kullanmak son derece hızlı ve pratik bir işlem yapmanızı sağlar. Örneğin, elinizde yüklü miktarda TL olduğunu düşünelim. TL ile kripto para almak istiyorsanız önce tüm parayı ATM ya da şube aracılığıyla hesabınıza göndermeniz gerekir. Hesabınıza para geldikten sonra siz de internet şubesi aracılığıyla transfer yapabilirsiniz.

Bitcoin ATM’si kullanmak ise tüm aşamaları sadece bire indirir. TL’yi bitcoin ATM’si aracılığıyla direkt olarak kripto cüzdanınıza gönderebilirsiniz. Öte yandan bitcoin ATM’leri 7/24 çalışır. Bu nedenle EFT, havale vb. saatlerini beklemenize de gerek kalmayacaktır.

Bitcoin ATM’leri Hangi Dezavantajlara Sahiptir?

Bitcoin ATM’leri ile ilgili en önemli dezavantaj, yüksek maliyettir. Dünya genelindeki birçok kripto para ATM’si yüksek komisyon oranlarıyla çalışır. Örneğin, bazı BATM’lerde komisyon oranı %5 civarındadır ve bu durum paranızın önemli bir kısmını BATM şirketi ile paylaşmanızla sonuçlanır.

Bitcoin ATM’si hakkında diğer bir dezavantaj da anonim kalmayı engellemesidir. Ancak birçok yatırımcı KYC kriterleri ile kripto güvenliğinin sağlandığı konusunda hemfikirdir. Bu nedenle bu durum herkes için aynı durumu ifade etmeyebilir.

Türkiye’deki bitcoin ATM’leri genellikle sadece bitcoin alım ve satımına imkan tanır. Örneğin, Ethereum, USDT vb. birçok coini almak, satmak mümkün değil. Oysa ki, dünyanın birçok ülkesinde hizmet veren bitcoin ATM’leri birçok coin ile işlem yapmayı sağlıyor.

 

Bitcoin ATM nedir? İçeriğini beğendiniz mi? İçeriği beğendiyseniz aşağıdaki paylaşım butonlarına tıklayarak arkadaşlarınıza iletebilirsiniz!

Paylaşmak Önemsemektir!

Yorum yapın