En İyi 11 DEX Borsası! (En İyi Merkeziyetsiz Borsalar!)

DEX (Decentralized Exchange) veya Türkçesiyle Merkeziyetsiz Borsa kavramı, kullanıcılara daha fazla finansal işlem çeşitliliği ve düşük komisyon ücretleri gibi birçok avantaj sağlıyor. Herhangi bir merkezi güce bağlı olmayan bu borsalar, kullanıcıların akıllı sözleşme ve kontratlar aracılığıyla işlem yapması için en iyi yöntem. En iyi DEX borsaları ise güvenlik, daha fazla token ve özel anahtar gibi avantajlarla ön plana çıkıyor.

DEX borsaları aracılığıyla birçok finansal işlemi kolayca tamamlayabilirsiniz. Aynı zamanda Dex borsalarındaki kolay transfer ve airdrop gibi avantajlar da kullanıcıların dikkatini çekiyor. Aşağıda borsaların ön plana çıkan özelliklerini sizin için listeledim. Gelin, en iyi DEX borsaları ve kullanıcıları memnun eden özelliklerini birlikte inceleyelim!

Merkeziyeti olan borsaları incelemek için bitcoin siteleri sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

En İyi 11 DEX Borsası

DEX borsaları henüz yeni bir teknoloji olmasına rağmen milyonlarca kullanıcıya ulaşmayı başardı. Öte yandan bu yeni sistemin bazı dezavantajları ve riskleri de bulunuyor. En iyi DEX borsaları birçok dezavantaj ve risk için önlem almış durumda. İşte, tercih edebileceğiniz en iyi Dex borsaları!

UniSwap

En büyük ve en iyi Dex borsaları arasında UniSwap yer alıyor. 2018 yılında kurulan borsa, Ethereum ağında ERC-20 tokenlerini değiştirmenize imkan tanır. Üstelik sadece birkaç kolay adımda tüm işlemleri tamamlayabilirsiniz. Kolay arayüz, basit kullanım ve güvenli işlemlerle kullanıcılardan tam puan aldığını söylemek mümkün. Aynı zamanda kullanıcılar likidite havuzları aracılığıyla borç alma ya da verme gibi işlemleri de tamamlıyor. Bununla birlikte borsanın yerel tokeni UNI ile işlem yaparak daha düşük komisyon ücretlerinden yararlanabilirsiniz.

UniSwap web sitesini incelemek için tıklayın!

dYdX

Ticaret hacmine göre en büyük ilk üç borsa arasında yer alan dYdX, en iyi merkeziyetsiz borsa arayışınız için önemli bir alternatif olabilir. dYdX, güçlü ve gelişmiş özellikleriyle ön plana çıkıyor. Hızlı ve güvenilir işlem, çapraz marjin, staking ve vadeli işlem gibi sayısız çeşitliliğe sahip. Aynı zamanda kullanıcılar 20 kata kadar kaldıraçlı işlem yapabiliyor. Platformun yerel tokeni dYdX ise güvenlik ve likidite için kullanılırken en iyi De-Fi projeleri arasında da kabul ediliyor.

dYdX platformunu incelemek için tıklayın!

PancakeSwap

Daha önce en iyi DEX borsaları hakkında araştırma yapmamış olsanız dahi PancakeSwap platformuna mutlaka denk gelmiş olmalısınız. Platformun yerel tokeni CAKE oldukça popüler ve hızlı bir yükselişe sahip. Öte yandan PancakeSwap, Binance Smart Chain ağında çalışıyor ve BEP20 tokenlerini destekliyor. Kullanıcılar likidite havuzlarına katılarak pasif gelir elde edebiliyor. Ayrıca verim çiftçiliği, staking ve piyango bileti vb. ayrıcalıklar sunmaktadır. Sevimli tasarımı ve kolay kullanımı da kullanıcıları etkilemeyi başarıyor.

PancakeSwap web sitesini ziyaret etmek için tıklayın!

1inch

En iyi DEX borsaları arasında farklı özellğiyle 1inch ön plana çıkıyor. 1inch, merkeziyetsiz borsa platformlarını tarayarak en iyi fiyatı vermek üzerine kurulu. Bu sayede kullanıcılar her zaman en iyi fiyatla işlem yaptığından emin olabiliyor. Platform, 100’ü aşkın borsayı tarıyor dolayısıyla kullanıcılar en iyi fiyatı bulmak için onlarca farklı sistemi incelemek zorunda değil. Ayrıca platformun yerel tokeni 1inch, birçok borsadan alınıp satılabilir.

1inch web sitesini incelemek için tıklayın!

Curve Finance

ETH üzerinde çalışan Curve Finance, en iyi DEX borsaları listesindeki yerini koruyor. İşlem hacmi ve kullanıcı sayısı açısından en büyük merkeziyetsiz borsalardan biri. Aynı zamanda platformun yerel tokeni CRV sahibi olanlar, platformun geleceği ve önemli kararlarında söz sahibi olabiliyor. Curve Finance diğer birçok DEX borsası gibi piyasa yapıcı olarak çalışıyor. Likidite havuzları aracılığıyla kullanıcılar birçok işleme katılabilir. Ayrıca stablecoin değişimi ve alımı için en iyi borsalardan biri olduğunu da söylemeliyim.

Curve Finance web sitesini buradan inceleyin!

Balancer

En iyi merkeziyetsiz borsalar arasında popülerliğini sürdüren diğer bir platform da Balancer. Ethereum blok zincirinde çalışan Balancer, bir tür endeks fonu olarak hizmet verir. Dex borsalarına yabancı olan kişiler için ilk başta kullanımı zor ve karışık olabilir. Ancak ilerleyen zamanlarda sorunsuz ve kolay işlem yapabilirsiniz. Balancer platformunun yerel tokeni BAL, kısa sürede en yüksek işlem hacmine sahip olan kripto paralar arasında yer almayı başardı. Likidite havuz protokolü Balancer, likidite madenciliği ile BAL tokenini ödül olarak dağıtmaya devam ediyor.

Balancer web sitesini buradan inceleyebilirsiniz!

SushiSwap

En popüler ve en iyi DEX borsaları arasında SushiSwap’ı görmek, şaşırtıcı olmaz diye düşünüyorum. Söz konusu en iyi merkeziyetsiz borsalar olduğunda SushiSwap önemli bir yer ediniyor. Ayrıca borsanın yerel tokeni SUSHI, her geçen gün daha fazla popülerleşmeyi başardı. Aynı zamanda kolay kullanım, basit ve sezgisel arayüz tasarımıyla da kullanıcıları memnun ettiğini söylemeliyim.

SushiSwap web sitesini ziyaret etmek için tıklayın!

BurgerSwap

Merkezi olmayan piyasa yapıcılar arasında yer alan BurgerSwap, en yüksek işlem hacmine sahip DEX borsalarından biri. BurgerSwap, uzun zamandır popülerliğini sürdürmeyi başarıyor. Ayrıca MetaMask, TrustWallet, Binance Chain vb. birçok cüzdana kolayca bağlanabilir. Pratik, hızlı ve güvenli bir işlem sunan BurgerSwap, Türk yazılımcılar tarafından geliştirildi. Aynı zamanda platformun Burger isimli tokeni de bulunuyor. Burger tokeni, likidite havuzuna katkıda bulunarak kazanabilirsiniz. Otomatik piyasa yapıcılar arasında yer alan BurgerSwap, kısa sürede geniş bir kullanıcı sayısına ulaşmayı başardı.

BurgerSwap web sitesini buradan inceleyin!

Kine

Tüm kullanıcılar için sıfır gaz ücreti ve sıfır kayma özellikleriyle ön plana çıkan Kine, en iyi DEX borsaları listesindeki yerini alıyor. Kine, Ethereum tabanlıdır ve likidite havuzları aracılığıyla yatırımcıların çeşitli kazançlara sahip olmasını sağlar. Ayrıca platformun yerel tokeni KINE ile daha fazla avantaja sahip olmak mümkün. Çoklu zincir sistemi ile işlem güvenliğini ve hızını sağlamayı başaran Kine, kısa sürede kullanıcıların güvenini kazandı. Öte yandan kripto türev ticareti için de farklı özelliklere sahip.

Kine web sitesini incelemek için tıklayın!

HoneySwap

En iyi merkeziyetsiz borsalar listesinde yer alan diğer bir platform da HoneySwap. Ethereum blokzincirindeki stabilcoinler ya da xDAI’ler için en kullanışlı platformlardan biridir. Verim çiftçiliği için de tercih edildiğini söylemeliyim. Öte yandan borsanın yerel tokeni Honey, likidite sağlayan kullanıcılara ödül olarak dağıtılıyor. Üstelik birçok borsaya göre daha fazla ödül dağıtmaya devam etmektedir.

HoneySwap web sitesini buradan inceleyin!

Orca

En iyi DEX borsalarının birçoğu Ethereum tabanlıyken Orca Solana ağında çalışmasıyla rakiplerinden ayrılıyor. Platform aynı isimde bir tokene sahip aynı zamanda NFT piyasası için de çalışmalarını sürdürüyor. Yerel tokene sahip olan kullanıcılar, borsa ile ilgili önemli kararlarda söz sahibi olabiliyor. Kolay ve kullanışlı bir tasarıma sahip olan platform, her seviyeden kullanıcı için çok hızlı işlem yapma avantajıyla da dikkat çekiyor.

Orca web sitesini ziyaret etmek için tıklayın!

 

En iyi DEX borsaları içeriğini beğendiniz mi? Aşağıdaki butonlara tıklayarak içeriği arkadaşlarınızla paylaşabilirsiniz!

Paylaşmak Önemsemektir!

Yorum yapın