Metaverse Arsa Nasıl Alınır? (En Güvenilir Platformlar!)

Geçtiğimiz sonbaharda Facebook, adını Meta olarak değiştirdiğini açıklamıştı. İşte, bu tarihten itibaren her yerde Metaverse konuşulmaya başlandı. Yeni bir dijital dünyayla tanışmak ya da yatırım yapmak isteyen herkes Metaverse hakkında bilgi ediniyor. Metaverse arsa almak ise geleceğin yatırım araçlarından biri olarak öngörülüyor.

Dünyanın birçok noktasında ve özellikle Türkiye’de arsa yatırımı yapmak oldukça kazançlı bir yatırım olarak kabul edilir. Dolayısıyla Türkiye’de metaverse arsası satın almak oldukça revaçta. Aynı zamanda Metaverse coinleri alıp satmak da dijital dünyanın bir parçası. Bu coinleri Binance üzerinden inceleyebilirsiniz. Binance’ye üye olmak için burayı tıklayabilirsiniz.

Gelin, şimdi Metaverse’de arsa nasıl alınır konusuna göz atalım!

Metaverse Arsa Fiyatları Ne Kadar?

Metaverse arsa fiyatları hakkında bilgi edinmek arsa alım/satım sürecinizi daha iyi yönetmenize yardımcı olabilir. Dijital ve fiziksel dünyayı bir arada sunan Metaverse evreni, tıpkı gerçek hayatta olduğu gibi kara parçalarına sahiptir. Dolayısıyla bu kara parçaları alınıp satılabilir, kiralanabilir ya da geliştirilir.

Metaverse arsa fiyatları ortalama 10$- 30.000$ arasında farklılık gösteriyor. Ayrıca arsanın konumu ve gerçek hayattaki değeri de fiyatın belirlenmesinde etkili bir rol oynamaktadır. Özellikle New York, Londra, Paris, Tokyo vb. büyükşehirlerde arsa fiyatları oldukça yüksek. Elbette İstanbul Metaverse arsa fiyatları da bu durumdan etkilendi.

OVR tarafından yapılan bir araştırmaya göre dünyada en fazla Metaverse arsası satın alan ülke Türkiye. Üstelik İstanbul boğaz kıyıları tamamen satın alınmış durumda. Dolayısıyla Metaverse’de arsa satın almak için doğru bir strateji yürütmeniz gerekiyor.

Metaverse’de Arsa Nasıl Satın Alınır?

Metaverse’de arsa satın almak için şu adımları uygulayın:

 1. Dijital cüzdanınız olmalı, (MetaMask, Binance Chain Wallet ya da kripto para borsalarının cüzdanlarını tercih edebilirsiniz),
 2. Satın almak istediğiniz platformu seçin (Sandbox, Decentraland, OVR vb.)
 3. Platform aracılığıyla hesabınızı oluşturun,
 4. Dijital cüzdanınızı ve platformdaki hesabınızı eşleştirin, (platform üzerinden)
 5. Metaverse evreninde geçerli olan kripto para birimini cüzdanınıza yükleyin,
 6. Binance, Bitpanda, Coinbase Pro, BtcTurk vb. platformlar aracılığıyla yükleme yapabilirsiniz,
 7. “Parcels and Estates” veya ‘Parsel İlanları’ kısmından satın alabileceğiniz arsaları inceleyin,
 8. Ada – parsel seçin,
 9. Satın al ya da ‘buy’ düğmesine basarak ödemeyi yapın,
 10. Metaverse arsa alma işleminiz tamamlanacak.

Arsa satın alırken dijital cüzdanınız ile platformda geçerli olan coinin eşleştiğinden emin olmalısınız. Binance Chain Wallet, MetaMask ya da TrustWallet gibi cüzdanları tercih edebilirsiniz. Metaverse coinlerine ulaşmak için en iyi kripto para uygulamaları sayfamızı da ziyaret edebilirsiniz.

Metaverse Arsası Nasıl Alınır?

Metaverse arsası satın almak için öncelikle kripto para cüzdanınız olmalı. Kripto para borsası cüzdanlarınız veya MetaMask geçerlidir. Cüzdanınız varsa Metaverse arsası satın almak için şu platformları tercih edebilirsiniz:

 • Decentraland
 • Sandbox
 • Axie Infinity
 • Genesis City
 • Blocktopia
 • Somnium Space
 • OVR
 • Dvision Network
 • MatrixWorld Land Sale
 • io
 • Star Atlas
 • Cyrptovoxels
 • Upland
 • Horizon Worlds

En güvenilir Metaverse arsası şirketleri Decentraland, Sandbox ve Axie Infinity gibi şirketlerdir. Aynı zamanda Türkiye’de kolay bir kullanıma sahip olması nedeniyle OVR tercih ediliyor.

Metaverse arsası satın almak için dikkat etmeniz gereken diğer bir konu, platformun desteklediği coin ile alışveriş yapmaktır. Örneğin, Decentraland ile metaverse arsası satın alacaksanız MANA coinini kullanmalısınız. Sandbox için ise SAND kullanılıyor. Aynı zamanda cüzdanınızın bu coinleri desteklemesi gerekir.

Metaverse Arsası Nasıl Geliştirilir?

Birçok kişi metaverse arsalarını yatırım amacıyla satın alır. Birkaç yıl sonra yüksek fiyatla arsasını satmak isteyen binlerce kişi bulunuyor. Öte yandan arsasını geliştirmek isteyen kişilerin sayısı da bir hayli fazla.

Sandbox ya da Decentraland, Upland, Axie Infinity, Blocktopia vb. birçok şirket arsanızı geliştirmek için birçok fırsat sunar. Bu platformlar aracılığıyla arsanızda yeni bir yapı inşa edebilir ve değerini artırabilirsiniz. Aynı zamanda oynadıkça NFT kazanmanızı sağlayacak özel bir sisteme sahiptirler.

Metaverse Arsası Nasıl Kiralanır?

Metaverse arsası kiralamak için halihazırda gelişmiş bir sistem söz konusu değil. Birçok kullanıcı ya da yatırımcı arsasını kiralarken NFT platformlarını kullanıyor. Ancak bu durum hem alıcı hem de satıcı için birçok risk barındırmaktadır. Bu nedenle arsanızı kiralamayı düşünüyorsanız tüm haklarınızdan vazgeçtiğinizi belirten bir sözleşme düzenlemekten uzak durmalısınız.

İlerleyen dönemlerde metaverse arsalarını kiralamak için özel bir sistemin getirilmesi bekleniyor. Dolayısıyla arsanızı kullanmayacak olsanız bile kiralamak için bir süre daha beklemenizde fayda var.

Metaverse Arsası Satın Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler!

Metaverse arsalarının özellikle Türkiye’den satın alındığından bahsetmiştik. Özellikle son yıllarda yaşanan hayat pahalılığı, birçok kişinin kısa yoldan kazanç elde etme yöntemine başvurmasıyla sonuçlanıyor. Ancak dijital ve gerçek dünyanın her alanında olduğu gibi metaverse arsa alım/satımlarında dolandırılma ihtimaliniz de söz konusu.

Metaverse arsası satın alırken dolandırılmak istemiyorsanız güvenilir bir platform seçmeniz şart. Örneğin, HSBC, Gucci vb. dünyaca ünlü markalar metaverse arsası satın almak için Decentraland platformunu tercih ediyor. Ayrıca Sandbox ve Decentraland bu konuda iki önemli isim olarak ön plana çıkmaktadır.

Metaverse arsası satın alırken aracı firma ve kişilerden uzak durmalısınız. Birçok şahıs ya da şirket, sizden daha fazla para alır, oysa ki metaverse arsa fiyatları oldukça düşüktür. Bununla birlikte metaverse dünyasında da emlakçılar vardır.

Metaverse emlakçıları, arsa fiyatlarını kolayca görmenizi sağlar ve potansiyel alıcılara ulaşmanız için kolaylık sunar. Örneğin, Nonfungible.com veya opensea.io gibi güvenilir platformlar, metaverse evreninin güvenilir emlakçı platformlarıdır.

Metaverse Arsası Satın Almak Riskli Mi?

Metaverse, birçoğumuz için yeni bir dünya ve teknolojik sistem. Dolayısıyla bu konuda neredeyse herkes farklı bir görüşe sahip. Birçok kişi metaverse arsası satın almayı bir hayal satın almayla eşdeğer tutuyor. Ancak öte yandan birçok kişi metaverse arsalarının gelecekte milyon dolarla satılacağını öngörmektedir.

Yeni bir dünya olması nedeniyle ‘metaverse arsası satın almak çok riskli’ ya da ‘riskli değil’ gibi kesin bir ifadeyle konuşmak doğru değil. Örneğin, bazı metaverse arsa platformları merkeziyetsiz bir yapıya sahiptir ve olası risklerde durumunu hiç kimse bilemeyebilir. Dolayısıyla bu platformlar aracılığıyla ya da başka bir kişinin paralarla birlikte ortadan kaybolması, hukuki bir mücadeleye dönüşür.

Metaverse arsası satın almak diğer yatırım araçlarında olduğu gibi bazı riskler barındırır. Dolandırılmak bu durumlardan bir tanesidir. Bununla birlikte dijital gayrimenkullere sahip olmanız blockchain ile korunur ve şifrelenir. Bu şifrelerin (siz istemediğiniz ya da şifrenizi açık etmediğiniz sürece) çalınması imkansızdır.

Metaverse Arsası Satın Almak Mantıklı Mı?

Metaverse arsası satın almak birçok kişi için mantıklı olabilir. Ancak kar/zarar oranını iyi belirlemek gerekiyor. Örneğin, Facebook ya da Microsoft gibi dev teknoloji şirketlerinin metaverse evrenine yatırım yapacağı biliniyor. Ancak bu yatırımın ne zaman ve hangi şekilde gerçekleşeceği henüz belli değil.

Metaverse arsası satın almayı düşünüyorsanız ilk etapta çok yüksek miktarlarda yatırım yapmamak doğru bir yöntem olabilir. Evrenin işleyiş şekli, platform, potansiyel alıcılar, sözleşme vb. konular hakkında bilgi edindikten sonra en iyi kararı verebilirsiniz.

Metaverse arsası satın alırken doğru platformu seçtiğinizden emin olmanız gerekir. Ayrıca güvenilir kripto para borsaları aracılığıyla alım – satım yapmak yatırımlarınızı korumanıza yardımcı olur. Öte yandan dünyadaki birçok yatırımda olduğu gibi metaverse arsalarının da bazı risk ve kazançlara sahip olduğunu unutmamalısınız.

Paylaşmak Önemsemektir!

Yorum yapın