Bitcoin Düşerken Para Kazanma! (8 Önemli Strateji!)

Kripto para birimlerindeki volatilite, birçok kişinin kaybetmesine neden olurken birçok kişi düşüşlerde bile para kazanmaya devam eder. Peki, nasıl? Bitcoin düşerken para kazanma mümkün mü? Elbette, diğer emtialarda olduğu gibi bitcoin düşerken de para kazanabilirsiniz. Ancak piyasayı çok iyi derecede takip etmeniz şarttır.

Bitcoin ve yüzlerce coini takip etmek, kolayca alıp satmak ya da grafiklere göz atmak için Binance’ı kullanabilirsiniz. Dünyanın en büyük ve en güvenilir kripto para borsaları arasında ilk sıralarda yer alan Binance, her kullanıcı için birçok avantaj sağlıyor.

Dünyanın en büyük borsası Binance’ye üye olmak için burayı tıklayın!

Bitcoini takip etmek için güvenilir bir kaynaktan söz ettiğimize göre şimdi, bitcoin düşerken para nasıl kazanılır? Sorusuna göz atalım!

Bitcoin Düşerken Nasıl Para Kazanılır?

Bitcoin düşerken para kazanmak için tercih edebileceğiniz birbirinden farklı yöntemler vardır. Ancak her yöntem kişilerin bütçesi, tecrübesi ve diğer etkenlere göre farklı oranlarda kazanç ve kayıp sağlar. Üstelik piyasa şartlarını da göz önünde bulundurmak önemlidir.

Bitcoin ile para kazanmanın en garanti ve risksiz yolu, satın alma işleminden sonra beklemektir. Ayrıca düşüşlerde ve kısa vadede de bitcoin ile kazanç sağlamak mümkün. Ancak aşağıdaki hiçbir yöntemin yatırım tavsiyesi olmadığını da belirtmek gerekiyor.

İşte, bitcoin düşerken para kazanma yöntemleri!

Açığa Satış!

Bitcoin düşerken para kazanma yöntemleri arasında dikkat çeken teknik açığa satıştır. Daha önce kripto para ya da borsalarla ilgilendiyseniz mutlaka short pozisyona girmek ya da shortlamak gibi ifadeleri duymuş olmalısınız. Bu yöntem, özellikle bitcoin ve diğer kripto para birimlerindeki ayı piyasasında kazanmanızı sağlar.

Açığa satışı kısaca açıklamak gerekirse, bir kişinin elinde olmayan ve düşeceği yönde beklentiye girdiği hisse ya da birimi borç olarak temin edip satması ve düşüş gerçekleştiğinde ilgili birimi yeniden satın almasıdır. Bu sayede kişiler, yüksekten satıp düşükten alma fırsatına sahip olur ve aradaki fark kazancınızı ifade eder.

Açığa satış sayesinde bitcoin düşerken para kazanırsınız. Örneğin, Bitcoin 10.000 dolar iken arkadaşınızdan ya da borsadan 1 Btc borç aldınız ve bir ay sonra 1 btc olarak ödeyeceksiniz. Bir ay sonra bitcoinin 5 bin dolara kadar gerileyeceğini düşünerek 10.000 dolardan satışı gerçekleştirdiniz. Öngörülerinizi doğrultusunda bitcoin, 10.000 dolardan aşağı düştüğünde kazanç elde edersiniz. Ancak komisyon vb. ücretleri de göz ardı etmemek gerekir.

Açığa satış işlemi teoride oldukça basit ve kolay gözükse de birçok risk barındırır. Örneğin, yukarıdaki örnekle devam edelim. Bitcoinin beş bin dolara kadar düşeceğini tahmin ederek borç aldınız. Ancak bir ay sonra bitcoin, yirmi bin dolara çıktı. Bu durumda borcunuz yirmi bin dolar olur.

Dipten Satın Almak!

Bitcoin düşerken para kazanmak için dipten alım yapabilirsiniz. Artık bitcoinin geçerli ve geleceğin parası olarak kabul edildiğini görüyoruz. Dolayısıyla bitcoinde uzun süre boyunca düşüş eğilimi devam etse de mutlaka bir gün yükselişe geçecektir. Bu nedenle kendini garantiye almak isteyen ve riskten uzak durmaya çaba gösteren her yatırımcı, bitcoini dipten satın alır.

Bitcoin ile kazanç sağlamanın en iyi yöntemi doğru zamanı beklemektir. Düşüşler ise bitcoini almak için her zaman en iyi fırsatı sunar. Ayrıca yatırım portföyünüzü dengelemek için harika bir fırsattır.

Ödünç Verin!

Bitcoin düşerken daha fazla alım yapmak ya da satmak istememeniz gayet doğaldır. Peki, bu durumda nasıl kazanç elde edebilirsiniz? Elbette, bitcoininizi ödünç vererek. Günümüzde birçok kripto para borsası bitcoininizi ödünç alarak alır, kullanır ve size belirli dönemlerde faiz öder. Ödünç verdiğiniz bitcoin ne kadar yüksekse kazancınız da aynı oranda artış gösterir.

Bitcoini ödünç vermek için dikkat etmeniz gereken ilk nokta ise platform seçimidir. Ayrıca bir şahıs ya da şirkette ödünç alabilir. Bu yöntemin en önemli avantajı ise düşüşlerden daha az etkilenmektir. Ayrıca faiz geliri almaya devam edersiniz.

Bitcoin ETF Alın!

Birçoğumuz kaybetmeye başladığımız andan itibaren internette ‘bitcoin yükselir mi?’ sorusunu araştırmaya başlarız. Ancak bir bitcoin EFT satın aldığınızda ‘bitcoin düşer mi, ne zaman düşer?’ sorularını araştırmalısınız. Peki, bu ne demek?

Bitcoin EFT, bitcoin ile ters orantılı bir fiyat çizgisine sahiptir. Daha fazla ayrıntı vermek gerekirse, bitcoin yükseldiğinde bitcoin ETF fiyatı düşer; bitcoin düşmeye başladığında bitcoin EFT yükselir. -1X olarak işlem görür, örneğin, bitcoin %10 düştüğünde bitcoin ETF %10 artış gösterir.

Özellikle bitcoin düşmeye başladığında uzun pozisyonda kalmak istiyorsanız bitcoin ETF iyi bir seçenek olabilir. Bununla birlikte burada dikkat etmeniz gereken en önemli konu her iki coini de aynı anda satın almamaktır. Bitcoin ve Bitcoin ETF’yi aynı dönemlerde aynı miktarlarda satın aldığınızda her ikisinin düşüşü ya da yükselişi elinizdeki paranın sıfırlanmasına neden olur.

Swing Ticaretten Faydalanın!

Bitcoin ve diğer kripto para birimleriyle günlük ticaret yapıyorsanız swing ticarete yönelebilirsiniz. Swing ticaret, günlük volatilitelerden daha az etkilenmenizi ve yatırımınızı daha uzun süre tutmanızı sağlar. Bu sayede kar elde etmek için doğru zamanı beklemeye daha fazla vakit bulursunuz.

Swing ticareti, özellikle günlük ticaretten kaçınmak isteyenler için iyi bir tercihtir. Bu süreçte bitcoin için temel ve teknik analizleri öğrenebilir, alım/satım fırsatlarını inceleyebilir ve en önemlisi güçlü bir yatırım stratejisi oluşturabilirsiniz.

Swing ticaretin en önemli avantajı ise bitcoin düşüşlerinden daha az etkilenmektir. Ayrıca analizler sonucunda düşüş trendlerinde alım yapabileceğiniz noktaları da öğrenirsiniz.

Vadeli İşlemler!

Bitcoin vadeli işlem, belirlediğiniz bir tarihte belirlediğiniz fiyatta almak ya da satmak için yapılan sözleşmeleri ifade eder. Binance, Kraken, Coinbase Pro vb. platformlar aracılığıyla vadeli işlem yapılabilir.

Bitcoin ile vadeli işlem yapmak bir çeşit ‘bahis’ oynamanızı sağlar. Bu yöntemde spekülatörler ve yatırımcılar yüksek oranda kazanç elde ederken kayıp riski de her zaman vardır. Bitcoin ile vadeli işlem yapmak istediğinizde belirli bir miktar ve tarih belirlersiniz.

Bitcoin ile vadeli işlem yapmak istediğinizde long ya da short pozisyon almanız gerekir. Daha az risk için X3 kaldıraçlı işlem yapılması önerilir. Ayrıca kaldıraç oranı yükseldikçe risk ve kazanç aynı oranda artar. Örneğin, ilerleyen dönemlerde bitcoinin düşeceğini düşünüyorsanız vadeli işlem ve kaldıraç oranı ile kazanç elde edersiniz.

Limit Emirlerini Kullanın!

Bitcoin düşerken para kazanmak istiyorsanız mutlaka limit emirlerini kullanmalısınız. Bitcoin ve kripto para borsaları 7/24 işleme açıktır ve siz uyurken bile ani yükseliş ya da düşüşler yaşanabilir. Bu noktalarda almak ya da satmak için limit emirleri kullanabilirsiniz.

Kazancınızı olumsuz yönde etkileyebilecek noktalarda oluşturacağınız satış emri, daha az kayıp yaşamanızı sağlar. Ayrıca bitcoin düşerken belirleyeceğiniz noktalar düşük fiyattan satın alma eylemini gerçekleştirmeniz için önemlidir. En önemlisi de borsaya yatırım yapıyorsanız limit emirleri her zaman kurtarıcı bir seçenektir.

Altcoinlere Yatırım Yapın!

Kripto para birimleri ve özellikle altcoinler, bitcoin düşüşlerinden etkilenir. Bu etkilenmeyi lehinize çevirmek ise tamamen sizin elinizde! Birçok durumda bitcoin düşerken bazı alt coinlerin yükselme trendine gördüğü görülmüştür.

Bitcoin düşerken para kazanmak istiyorsanız yatırım portföyünüzü geliştirmeniz gerekir. Örneğin, Ethereum, Chainlink, Cardano, Litecoin vb. altcoinlerin işlem hacmi oldukça yüksektir. Bu sayede bitcoin düşüşlerinden daha az etkilenir ve hatta bitcoin düşerken yükseliş trendine geçebilir.

Bütün bitcoin borsalarını incelemek için bitcoin siteleri sayfamızı gezebilirsiniz.

Bitcoin düşerken para kazanma içeriğini aşağıdaki butonlara tıklayarak sevdiklerinizle paylaşabilir ve en iyi kazanç yöntemleri hakkında bilgi edinmelerini sağlayabilirsiniz!

Paylaşmak Önemsemektir!

Yorum yapın