Web 3.0 Coinleri Hangileridir? (En İyi 12 Web3 Coini!)

İnternetin üçüncü nesli olarak tanımlanan Web 3.0, yeni ve gelişmiş bir internet deneyimi sağlamayı amaçlıyor. 1989 – 2005 yıllarında etkin olan Web 1.0, 2005 yılından beri yerini Web 2’ye bıraktı. Günümüzde ise yapay zeka ve teknolojinin gelişmesiyle birlikte internet daha akıllı bir noktaya ulaşacak. Bu yeni teknolojinin kripto para birimi web 3.0 coinleri ise şimdiden popülerliğini artırmış durumda.

Web 3.0 teknolojisine ait en iyi ve en güvenilir altcoinleri Binance üzerinden inceleyebilir veya satın alabilirsiniz. Dünyanın en büyük ve en kullanışlı kripto para borsası Binance ile Web 3.0 coinlerini almak, satmak ya da incelemek oldukça kolay. Üstelik diğer kripto para borsalarında olmayan birçok Web 3.0 coinini bulabilirsiniz.

Dünyanın en büyük borsası Binance’ye üye olmak için burayı tıklayın!

Web 3.0 Coinleri Nedir?

Web 3.0 coinleri, web 3 teknolojisi üzerinde kullanılabilen, kazanç elde edilen ve harcanan para birimi olarak açıklanabilir. Tıpkı metaverse coinlerinde olduğu gibi bu coinlerin de kendi ekosistemi vardır. İlerleyen dönemlerde web 3.0 teknolojisinin gelişmesiyle birlikte bu kripto paraların da etki alanının büyümesi beklenmektedir.

Web 3.0 coinleri, farklı amaçlar için kullanılabilir. Örneğin, filecoin veri depolamanın hızlı ve ucuz olmasına imkan tanır. Ayrıca her bir coinin işlem hacmi birbirinden farklıdır ve tıpkı alışılagelen kripto para birimlerinde olduğu gibi alım/satım ile kazanç elde etmenizi sağlar.

En İyi Web 3.0 Coinleri!

Bu coinler yatırım yapmanız için en kazançlı yöntemlerden birini sunar. Üstelik Metaverse’in duyurulmasıyla birlikte web 3.0 coinleri de hızlı bir ivme kazanmayı başardı. Günümüzde hem yatırım yapmak hem de ticaret yaparak para kazanmak için tercih ediliyor. İşte, işlem hacmi ve projeleriyle en iyi web 3.0 coinleri!

Helium (HNT)

2021’in son aylarıyla birlikte Helium, en iyi web 3.0 coinleri arasında kabul edilmeye başlandı. Üstelik ilerleyen dönemlerde de en iyiler arasında yer alması bekleniyor. Düşük menzilli geniş alan ağı teknolojisiyle üretilen Helium coin, blockchain tabanlı bir teknoloji. Üstelik helium madenciliği de oldukça popüler ve madencilerin belirli hediyelerle ödüllendirilmesi sağlanıyor. Projenin temel hedefi ise IoT iletişimini güçlendirmek. Aynı amanda IoT cihazlarının hotspot olarak kullanılması sonucunda da HNT kazanmak mümkün oluyor.

Chainlink (LINK)

En popüler ve en iyi web 3.0 coinleri arasında Chainlink’i görmek, hiçbirimiz için şaşırtıcı olmaz diye düşünüyorum. Uzun zamandır yüksek işlem hacmini korumayı başaran Chainlink, ethereum üzerine kuruludur ve merkeziyetsizdir. Bununla birlikte en büyük kripto para birimleri arasında ilk ellide yer aldığını da söylemek gerek. Chainlink, akıllı sözleşme oluşturulmasını ve veri aktarımını kolaylaştırır. Bu nedenle yayın bir kullanıma ve popülerliğe sahip.

Theta (THETA)

2017 yılında kurulan ve 2019 yılında faaliyete başlayan Theta, bir videonun dünyanın diğer ucuna düşük maliyet ve yüksek kalite ile gönderilmesini sağlayan bir platformdur. Theta, yüksek video kalitesinin dünyanın her alanında geçerli olması gerektiğini savunur. Ayrıca Youtube’un etkin egemen alanını olumsuz yönde etkileyeceği düşünülüyor. Theta kullanıcıları, bilgi işlem ve bant genişliğini paylaştıklarında Theta Fuel token (TFUEL) ile ödüllendirilmektedir.

Kusama (KSM)

Ethereum’un kurucuları arasında yer alan, Peter Czaban ve Robert Habermeier tarafından kurulan Kusama, en iyi web 3.0 coinlerinden biri. Blok zinciri ve diğer web geliştiricilerinin kolay, hızlı ve pratik bir test ortamını kullanmasını sağlar. Üstelik Web3 Vakfı tarafından desteklendiğini de söylemek gerek. Ayrıca Polkadot ile benzerdir. Ancak Kusama daha hızlı onay süresi ile dikkat çeker.

The Graph (GRT)

En iyi Web3 coinleri listesinde yer alan The Graph (GRT), Ethereum ile benzerdir ve Ethereum alternatifleri arasında kabul ediliyor. Web3 teknolojisindeki uygulamalar için güç kaynağı görevini üstlenir. Aynı zamanda her kullanıcının AltGraph veya SubGraph olarak API oluşturmasını ya da kullanmasını sağlamaktadır.

Filecoin (FIL)

Merkeziyetsiz dosya saklama veya veri depolama sistemi olarak bilinen Filecoin, yatırım yapılabilecek en iyi web3 coini seçeneklerinden biridir. Ayrıca veri depolamak için kolay ve düşük maliyetli bir seçenek sunar. Diğer bir deyişle Filecoin, bulut depolama sisteminin daha güvenilir ve kesintisiz bir sistemidir. Aynı zamanda her kullanıcı Filecoin ekosisteminde bir depo sağlayıcı olabilir. Bunun için cihazınızdaki sabit depolama alanını kiralamanız yeterli olur. Sonucundaysa Filecoin jetonları kazanılır.

Decentraland (MANA)

En iyi Metaverse platformları arasında yer edinen Decentraland (MANA), metaverse ekosisteminin en büyük platformu olarak da ön plana çıkıyor. Decentraland (MANA) ise en iyi web 3.0 coinleri arasındaki yerini sağlamlaştırmış durumda. Üstelik birçok kripto para analisti ve uzmanına göre de ilerleyen dönemlerde etki alanını genişletmeyi başaracak. Decentraland ekosisteminde kullanıcılar arsa kiralama, ev inşa etme, karakter geliştirme vb. birçok görevi yerine getirerek oyun oynayabiliyor. MANA coini ise kripto para borsalarında oldukça popüler.

Basic Attention Token (BAT)

Ethereum ağına bağlı olan Basic Attention Token (BAT), en popüler ve en iyi web 3.0 coini listesinde önemli bir yere sahip. Kurucuları arasında Mozilla ve Javascript’in öncülerinden biri olan Brendan Eich bulunuyor. Basic Attention Token’in dijital reklamcılığı yeni bir boyuta taşıyacağı düşünülüyor. Buna göre reklamcı, kullanıcı ve yayıncının birlikte kazanabileceği bir platform hedeflenmektedir. Günümüzde Brave isimli tarayıcıda etkindir ve ilerleyen dönemlerde diğer tarayıcılar için de etkin olması bekleniyor.

Arweave (AR)

En iyi web 3 coinleri arayışında dikkat çeken diğer bir birim de Arweave oluyor. Arweave dosya ve verileri sonsuza dek aynı kalitede depolamanızı sağlar. Üstelik bu depolama alanı herkes tarafından kullanılabilir ancak dosyaların değiştirilmesi ya da silinmesi imkansızdır. Bu da kişi ve şirketlerin her zaman yüksek güvenlikle dosya depolamasına olanak tanır. Öte yandan Arweave sistemini geliştiren ya da eksik/hataları fark eden kişiler AR belirteçleriyle ödüllendirilir.

Flux (FLUX)

Bulut sisteminin yeni nesil bir yaklaşımı olan Flux, hem web geliştiricilerin hem de son kullanıcının faydalanacağı bir platformdur. Blok zinciri tabanlı uygulama geliştirme, depolama ve dağıtma gibi çözüm paketlerine sahiptir. Aynı zamanda kullanıcıların dApp’ler oluşturulmasını sağlarken web3’ün en önemli isimleri arasında yer alması bekleniyor. En iyi web 3.0 coinlerinden biri olan Flux, açık kaynaklıdır. Bununla birlikte madenciliği de yapılabilir.

Audius (AUDIO)

Müzik akış platformu Audius, AUDIO coini ile en iyi web3 coini seçeneklerinden biridir. Ethereum tabanlı hizmet veren Audius, Spotify benzeri bir sisteme sahiptir. Müzik ile uğraşanlar, hayranlar, dinleyiciler ve sanatçıları hedefler. Aynı zamanda platformun temel hedefi yapım şirketlerini ve diğer aracıları aradan çıkarmaktır. Bu sayede aracı şahıs ya da şirketlere harcanan miktarlar sanatçılara ayrılır. Öte yandan kripto para birimleriyle ilgilenmeyen kişiler de Audius’u kolayca kullanabilir ve platformda win &win prensibi vardır.

Polkadot (DOT)

Merkeziyetsiz bir web amaçlayan Polkadot, en popüler ve en iyi web 3.0 coinleri arasında önemli bir yere sahiptir. Blockchain ağlarını birbirine bağlayan Polkadot, İsviçreli Web3 Vakfı tarafından üretilir. Aynı zamanda DOT isimli tokeni ağda sorunsuz işlem yapılmasını sağlar. Polkadot, en iyi web 3.0 coinleri arasında popülerliği ve yüksek işlem hacmi ile ayrılmayı başarıyor.

En iyi web 3.0 coinleri içeriğini beğendiniz mi? İçeriği beğendiyseniz aşağıdaki butonlara tıklayarak sevdiklerinizle paylaşabilirsiniz!

Paylaşmak Önemsemektir!

Yorum yapın