Stablecoin Nedir? Stablecoin Hangileridir? (Avantaj ve Riskleri!)

Kripto para birimlerindeki volatilite veya diğer ismiyle oynaklık, birçoğumuzun korkulu rüyası. Birçok kişi kripto para birimlerini yatırım ya da ödeme aracı olarak kullanmak istese de yüksek volatilite bazı çekincelere sebep olabiliyor. İşte, bu noktada stablecoin veya diğer ismiyle stabil coin varlıkları devreye girmektedir. İstikrarlı fiyat grafikleri sayesinde diğer kripto para birimlerinden ayrılırlar.

Stablecoin birimlerini takip etmek veya alım/satım yapmak için dünyanın en büyük kripto para borsası Binance’ı tercih edebilirsiniz. Binance, en fazla stablecoin çeşitliliğine sahip olan borsalar arasında yer alıyor.

Dünyanın en büyük borsası Binance’ye üye olmak için burayı tıklayın!

Stablecoin Nedir?

Stablecoin, dengeli fiyat politikası oluşturmak için farklı bir itibari parayla sabitlenen kripto para birimidir. Dolar, Euro vb. para birimleri veya altın ya da farklı bir kripto para birimine sabitlenen stablecoinler, istikrarlı bir fiyat grafiğine sahiptir.

Stablecoin, kripto para ile ödeme yapmak isteyen ya da kripto parayı bir transfer aracı olarak kullanmak isteyen kişiler tarafından oldukça avantajlıdır. Aynı zamanda stable coin, altın ya da döviz yatırımı yerine kripto para yatırımı yapmak isteyen kişiler için güvenli bir limandır.

En popüler stablecoin, değeri ABD dolarına sabitlenen Tether (USDT)’dir. 1 Tether, 1 dolara denk gelir, bu sayede kripto para birimindeki dalgalı fiyatlandırma önlenir.

Stablecoin Avantajları Nedir?

Stablecoin, kripto para birimlerindeki ani ve günlük değişen fiyat dalgalanmalarından uzak durmak isteyen kişiler tarafından kullanılır. Bununla birlikte uluslararası ve yerel anlamda ucuz para transferi yapmak isteyen kişiler için güvenilir bir seçenektir.

Stablecoin birimleri, en yüksek işlem hacmine sahip olan kripto para birimleri arasında ilk sıralarda yer almayı başarmıştır. Üstelik bitcoin ya da ethereum kadar eski olmamalarına rağmen güvenilir kripto para birimleri arasında kabul edilir.

Stabil coin birimleri, birçok avantajı bir arada sunar:

  • 7/24 Transfer İmkanı: Stablecoinler, kripto para borsaları aracılığıyla dünyanın her noktasına 7/24 para transferi avantajı sağlar. Üstelik geleneksel borsa ve bankacılık sistemlerine göre transfer süresi çok daha düşüktür.
  • Düşük Komisyon: Özellikle uluslararası para transferlerinde yüklü miktarlarda komisyon ödemeniz gerekir. Stablecoin kullanarak düşük komisyon ile transfer yapabilirsiniz.
  • Spekülatif Değildir: Stabil coin birimleri, birçok kripto para biriminin aksine spekülatif çağrılardan ve ayı tuzaklarından daha az etkilenir veya hiç etkilenmez. Bu nedenle yatırım veya transfer için tıpkı fiat para birimleriyle aynı tepkiye sahiptir.
  • Stake: Stablecoinler, stake etmek için güvenilir seçenekler arasında yer alır. Üstelik birçok kripto para borsası, daha yüksek faiz getirisi sunar.
  • Borç/Ödünç Verme-Alma: Kripto para birimleriyle borç vermek ya da almak her zaman daha fazla risk taşır. Ancak stablecoin çeşitleri bu durumun önüne geçer. Borç verirken de alırken de ödeyeceğiniz ya da size ödenecek miktar hemen hemen aynıdır.
  • Düşük Volatilite: Stablecoinlerin en büyük avantajı düşük volatiliteye sahip olmasıdır. Örneğin, bitcoin zirve noktasından sonra ani bir düşüşe geçebilir. Ancak özellikle fiat destekli stabil coinler için oynaklık yok denecek kadar azdır.

Stablecoin Türleri Nelerdir?

Stablecoinler, üç temel gruba ayrılır:

  • Fiat Destekli Stablecoinler
  • Kripto Para Destekli Stablecoinler
  • Algoritmik Stablecoinler

Kripto para birimleri ile ilgili merkeziyetsiz olduğunu ve herhangi bir devlet, otorite ya da güç tarafından yönetilmediğini duymuş olmalısınız. Peki, neden stablecoinler hayatımıza girdi? Stablecoinler, kripto para birimlerindeki oynaklığı en aza indirmek ve herkes için güvenilir bir seçenek sunmak için üretiliyor. Özellikle kripto para birimlerini ödeme amacıyla kullanan kişiler için stablecoinler, kurtarıcıdır.

Fiat Destekli Stablecoinler

İtibari para ya da fiat destekli stablecoinler, en yaygın ve güvenilir seçenektir. Ayrıca stablecoin ihracatçıları, oluşturdukları coin değeri kadar rezervlerinde para bulundurmakla yükümlüdür. Bu da fiat destekli stablecoinlerin güvenirliğini artırmaktadır. Fiat destekli stabil coinler 1:1 oranına sahiptir. Örneğin, Türk Lirasına sabitlenen BiLira, Türkiye’nin ilk stablecoini olma özelliğiyle biliniyor.

Kripto Para Destekli Stablecoinler

Kripto para destekli stablecoinler, fiat destekli stablecoinlerin aksine bir kripto para birimini referans ve teminat olarak kullanır. Bu nedenle birçok yatırımcı için fiat destekli stablecoinlere oranla daha az güvenilirdir. Dolayısıyla kripto para destekli stablecoinler, ani fiyat dalgalanmalarına karşı rezervlerini aşırı teminat ile güçlendirir. Aynı zamanda akıllı sözleşmelere ihtiyaç duyulur.

Algoritmik Stablecoinler

Algoritmik stablecoinlerin işleyici, merkez bankalarının uyguladığı politikaya benzer. Bu bağlamda piyasadaki tokenlerin arzı akıllı sözleşmeler ile idare edilmeye çalışılır. Dolayısıyla geri alım, staking vb. yöntemlere başvurarak fiyatın sabitlenmesi amaçlanır.

En Popüler Stablecoinler Hangileridir?

Stablecoinler oldukça çeşitlidir ve her geçen gün sayısı artış gösterir. Ancak buna rağmen bazı stablecoinler güvenirliği ve işlem hacmiyle en iyiler arasında yer almayı başarmıştır. İşte, işlem hacmi açısından en popüler stablecoinler!

Tether (USDT)

Söz konusu en popüler ve en iyi stablecoin olduğunda akla gelen ilk birim Tether (USDT)’dir. Fiyatı bir dolara sabitlenmiştir ve 2014 yılında faaliyetine başlamıştır. Dolayısıyla en eski sabit coin birimleri arasında yer alır. Tether, Tether Limited Şirketi tarafından piyasaya sürülmüştür. En büyük özelliği ise kripto para borsalarında dolar cinsinden işlem yapılmasına imkan sunmasıdır. Uzun süredir 1 USDT, 1 ABD doları olarak işlem görür ve şirkete göre bu eşleştirme gerçekleştirilmiştir.

Binance USD

Binance, Paxos ve BUSD tarafından piyasaya sürülen Binance USD, en güvenilir stablecoinler arasında yer ediniyor. Ayrıca Binance USD, New York Finansal Hizmetler Departmanı tarafından düzenli olarak denetleniyor ve bu da Binance USD birimine karşı güveni artırıyor.

USD Coin (USDC)

Değeri 1 dolara sabitlenen en popüler stablecoinler arasında USD Coin (USDC) yer alıyor. Dünyanın en büyük kripto para borsaları arasında yer alan Coinbase ve kripto para şirketi Circle tarafından piyasaya sürülmüştür.

MakerDAO (DAI)

En popüler ve en yaygın kripto para destekli stabilcoin, hiç şüphesiz MakerDAO (DAI) oluyor. Ethereum blok zincirindedir ve ABD dolarına sabitlenmiştir. Ayrıca ethereum tarafından desteklenmektedir.

TrueUSD (TUSD)

TrustToken tarafından piyasaya sürülen TrueUSD (TUSD), ABD dolarına sabitlenen stablecoinler arasındadır. Şirkete göre, kullanıcıların şeffaf ve hızlı işlem yapabilmesi için piyasaya sürüldü.

Bu coinleri almak için bitcoin siteleri sayfamızı ziyaret edebilir ve güvenilir borsaları inceleyebilirsiniz.

Stabilcoin Riskli Mi? Dezavantajları Nedir?

Sabit coin ya da yaygın ismiyle stabilcoinler, diğer kripto para birimlerindeki oynaklığın önüne geçmek ve güvenilir bir ödeme aracı sunmak için piyasaya sürülmüştür. Ancak buna rağmen birtakım riskleri de barındırır.

Stabilcoinler ile ilgili en büyük risk, şirketin yeterli rezerve sahip olup olmadığının bilinmemesidir. Aynı zamanda diğer en önemli risk, rezervlerin saldırıya açık olmasıdır. Bu durumda yatırımcılar için güvenilir ve gerçek bir yetkili bulmak oldukça zor bir hale gelebilir.

Stablecoinlerle ilgili en önemli dezavantajlardan biri aracı şirketlerdir. Kripto para birimlerinin popüler olmasını sağlayan en büyük etkenlerden biri merkeziyetsiz olmaları ve herhangi bir güç tarafından yönetilmemeleridir. Ancak sabit coinler, üçüncü şahıslar tarafından yönetilebilir.

Sonuç olarak stabilcoinler, diğer dijital para birimlerinde olduğu gibi farklı avantaj ve risklere sahiptir. Dolayısıyla stabilcoine yatırım yapmadan önce iyi ve detaylı bir araştırma yaparak karar vermek varlıklarınızı korumanızı sağlar.

 

Stablecoin nedir? İçeriğini aşağıdaki butonlara tıklayarak arkadaşlarınızla paylaşabilir ve sabit coinler hakkında bilgi edinmelerini sağlayabilirsiniz!

Paylaşmak Önemsemektir!

Yorum yapın