Bitcoin Neden Düşüyor? 5 Neden! (Dev Rehber!)

Kripto para dünyasındaki yükselişler devam ediyor ancak bitcoin ve diğer birimler için hala tehlike sinyalleri mevcut. Bitcoin düşüşüne neden olan temel etkenler ise yatırımcıları endişelendirebiliyor. Peki, dijital altın olarak adlandırılan bitcoin tamamen sıfırlanabilir mi? Elbette, birçok uzman ve kripto para analisti bu durumu gerçekleşmez bir ihtimal olarak değerlendiriyor. O halde, bitcoin neden düşüyor ve yatırımcılar ne yapmalı? Gelin, birlikte inceleyelim!

Kripto para birimleri, uzun bir süredir hızlı bir çakılma yaşadı. Öyle ki, bitcoin, en yüksek fiyatına ulaştıktan sonra %70 değerinde bir kayıp yaşadı. Bu durum hem kripto şirketlerini hem de yatırımcıları birçok zorluğa itti.

En güvenilir bitcoin siteleri sayfamızı inceleyebilir rahatlıkla bitcoin alıp satabileceğiniz global borsalara ulaşabilirsiniz.

Bu yazımızda herhangi bir yatırım tavsiyesi vermemekteyiz!

Bitcoin Neden Düşüyor?

Bitcoin, merkeziyetsiz özelliği ile itibari para birimlerinden ayrılıyor. İtibari para birimleri devlet, merkez bankası, finans kurumları vb. birçok kuruluştan etkilenirken bitcoin bir kişi ya da şirket tarafından yönetilmiyor. Dolayısıyla dünyadaki siyasi, sosyal ya da ekonomik gelişmelerden daha az etkileniyor. Ancak hızlı çakılmaların ya da uzun süreli düşüşlerin elbette bir sebebi var. İşte, bitcoin fiyatlarının düşmesine neden olan etkenler:

FED ve Ekonomi

Dünya devi ABD, uzun zamandır diğer ülkelerin de faydalanacağı şekilde bol bir para politikası yürütüyordu. Bu durum pandemi döneminde birçok ülkede sağlanan faizsiz kredi, hibe, destek vb. teşviklerle desteklendi. Ancak pandeminin etkisinin bitmesi ve ABD’nin sıkı bir para politikası yürütmesi sebebiyle ‘musluklar kesildi.’

Birçok ülkede yüksek enflasyon söz konusu ve devletler faiz artırımına gidiyor. Örneğin, 2022 Haziran Ayı’nda FED, faiz oranını %3 artırdı. Bu durum yatırımcıların ve şirketlerin daha yüksek borçlanma maliyetiyle karşılaşmasına sebep oluyor. Dolayısıyla hem kriptoya yatırım yapan şirketler hem de bireysel yatırımcılar, varlıklarını farklı bir alanda değerlendirmek zorunda kalıyor.

Kripto yatırımcıları, dünya genelinde yaşanan ekonomik durgunluk nedeniyle uzun süredir paralarını nakit olarak değerlendiriyor.

Öte yandan piyasadaki düşüşten etkilenen tek varlık, kripto değil. Hisse senetleri ve özellikle teknoloji şirketlerinin de değeri düşmeye başladı. Yazılım, uygulama, e – ticaret, sosyal medya, elektronik vb. birçok alanda faaliyet gösteren teknoloji şirketleri değer kaybediyor.

Kripto Para Piyasasına Karşı Oluşan Güvensizlik

Bitcoin ve diğer kripto para birimlerindeki yüksek ve istikrarlı fiyat artışı, büyük küçük her yatırımcının dikkatini çekmeyi başarmıştı. Kripto piyasası boğa sezonundayken daha önce hiç borsada işlem yapmayan kişiler bile küçük miktarlarla kazanma şansına erişti. Ancak kripto piyasasının ayı piyasasına girmesi ve yaşanan olumsuzluklar güvensizliği pekiştirdi.

Kripto para piyasasına karşı oluşan güvensizliğin en önemli sebebi ise hiç şüphesiz Terra ekosisteminin kripto parası Luna çöküşü oldu. Stabilcoin olarak çalışan Luna, bir günde %99 oranında değer kaybederek bir rekora ulaştı. 100 dolar civarında işlem gören Luna, 1 doların altına inerek yatırımcıların tüm varlıklarını kaybetmesine neden oldu.

Terra Luna coin olayı, kripto para piyasasındaki en önemli çöküşlerden biriydi. Halihazırda düşüşte olan kripto ve bitcoin fiyatları da bu durumdan etkilendi. Yatırımcılar, kriptoya olan güvenini kaybederken para çekmeler hızlanmaya başladı.

Bitcoin ve kripto paraya karşı güvensizliğe sebep olan diğer bir olay ise dünyaca ünlü kripto para borsaları oldu. Örneğin, Haziran 2022’de ABD kripto para kredisi şirketi olan Celsius Network, para çekimlerini durdurmuştu. Öte yandan Binance’da yaşanan birkaç saatlik Bitcoin çekimlerinin durdurulması süreci ve Coinbase platformunun işçi çıkarması da güvensizliği pekiştirmeye devam etti.

Spekülasyonlar

Bitcoin düşüşüne neden olan en önemli etkenlerden biri de spekülasyonlar oldu. Kripto para evreninin en büyük spekülatörü ise Elon Musk olarak nitelendiriliyor. Elon Musk, kendi şirketi Tesla’nın Bitcoin ile ödeme alacağını duyurmuştu. Bu durum yatırımcıları sevindirdi ve Bitcoin’e yönelim arttı.

Kısa bir süre sonra yine Elon Musk tarafından Bitcoin üretiminin çevreye çok fazla zarar verdiği gerekçesiyle Bitcoin ile ödeme alınmayacağı açıklandı. Özellikle küçük yatırımcılar, Bitcoinin ‘sonlanacağını’ düşünerek parasını çekti ve Bitcoin fiyatları hızlı bir düşüş yaşadı.

Kripto para dünyasında spekülasyonlar oldukça yaygın. Elon Musk, spekülasyonların en bilinen örneği olsa da elbette sadece bir kişiyle sınırlı değil. Önümüzdeki yıllar boyunca da spekülasyonlar ve manipülatif haberler devam edebilir.

Dünyadaki Gelişmeler ve Ülkelerin Kriptoya Bakışı

Bitcoin fiyatını etkileyen en önemli şey, arz – talep dengesidir. Ne kadar çok kişi bitcoin alırsa, fiyatı artış gösterir. Panik satışlar veya hızlı kararlar ise bitcoin fiyatını düşürür. İşte, bu noktada dünyadaki gelişmeler ve ülkelerin kriptoya bakışı önemli bir yer tutuyor.

Örneğin, Ukrayna – Rusya Savaşı’nın başlamasıyla birlikte birçok kişi kriptodaki varlığını çekti. Bu kişiler dolar, altın vb. dövizlere yönelerek elde tutulan bir gücü seçti. Öte yandan Çin, ABD ve İngiltere gibi birkaç önemli ülkenin kriptoya karşı bir dizi önlem alması da yatırımcıları endişelendirmeye devam ediyor.

Dünyanın en büyük kripto para borsası Binance, İngiltere’de kullanım dışı. Yine aynı şekilde ABD, Çin, Almanya ve Japonya gibi önemli ülkelerde Binance yasaklı veya kısıtlı. İşte, bu durumda yatırımcılar Bitcoin ve diğer kripto para birimlerine karşı mesafeli olabiliyor. Özellikle dünya devi ülkelerin kriptoya karşı kısıtlayıcı tedbirler sunması, sadece o ülkede yaşayan yatırımcıları etkilemekle kalmıyor.

Kripto Para Piyasasındaki Hacim Düşüklüğü

Bitcoin ve kripto para birimleri için en önemli kriter, hacim büyüklüğüdür. Örneğin, Bitcoin en yüksek para hacmine sahip olan kripto para birimidir. Ancak yukarıda yer alan nedenler bitcoin hacmini ve dolayısıyla fiyatını düşürüyor.

Yeni yatırımcıların kripto para birimlerine karşı güvensiz oluşu veya çekince duyması hacim düşüklüğünü sürdürüyor. Öte yandan balina olarak adlandırılan büyük yatırımcılar, borsalardaki parasını çekerek soğuk cüzdana transfer ediyor. Paranın dolaşımdan çıkarılması ise yine fiyatı etkiliyor. Uzun bir süredir balinalar bu davranışı devam ettiriyor.

Bitcoin Fiyatlarındaki Düşüş Devam Edecek Mi?

Bitcoin fiyatlarındaki düşüş belirli bir noktada sonlanacak. Kripto para analistleri ve uzmanları 2023 yılı itibariyle yükselişin başlayacağını öngörüyor. Ancak dünya piyasalarındaki durgunluk, küresel iklim, devletlerin kriptoya bakışı ya da savaş vb. durumlar sebebiyle bitcoin fiyatı düşmeye devam edebilir.

Bitcoin düşüşü sırasında elbette olumlu haberler de yaşandı ve devam ediyor. Örneğin, birkaç ülke Bitcoin ile ödemeyi yasal hale getirdi. Ayrıca dünya devi şirketlerin yakın zamanda Bitcoin ile ödeme kabul edeceğine dair haberler yayılmaya devam ediyor. Bu haberler, hem yeni yatırımcıların güven duymasını sağlarken hem de halihazırdaki yatırımcıların güvende hissetmesine yardımcı oluyor.

Bitcoinin başlangıç yılında bedava dağıtıldığını eminim herkes duymuştur. Birkaç sene sonra büyük bir yükseliş yaşadı ve 2021’de 70 bin dolara çıkarak kendi rekorunu kırdı. Dolayısıyla ilerleyen dönemlerde ‘bitcoin kesin yükselir’ veya ‘bitcoin balonu patladı’ vb. yargılarda bulunmak oldukça güç.

Bitcoin yatırımı yapmaya devam etmek istiyorsanız özellikle düşüş dönemlerinde daha fazla dikkat etmeniz gerekebilir. Kripto para birimleri ve bitcoin her zaman yüksek riskli yatırım araçlarıdır. Bir günde yüksek kazanç elde ederken ertesi gün ciddi bir zarara uğrayabilirsiniz. Yatırımlarınızı, kendi risk toleransınız ölçüsünde çeşitlendirebilir, artırabilir veya azaltabilirsiniz.

 

Bitcoin neden düşüyor? İçeriğini beğendiniz mi? İçeriği beğendiyseniz arkadaşlarınızla paylaşabilir ve bizi destekleyebilirsiniz!

 

Paylaşmak Önemsemektir!

Yorum yapın