BUSD Nedir? Nasıl Alınır? (Binance USD Hakkında Her Şey!

Binance borsasını ya da dünyanın önde gelen borsalarından birini kullanıyorsanız BUSD coini mutlaka görmüş olmalısınız. Ayrıca stablecoinlere yatırım yapan kişilerin de ilk tercihlerinden biri olan BUSD, yüksek işlem hacmiyle dikkat çekiyor. Otuzu aşkın borsada listelenen ve cüzdanlarla alıp satılabilen BUSD, ABD dolarına eşittir.

BUSD nedir, nasıl alınır ve avantajları nedir? Sorularını merak ediyorsanız, doğru yerdesiniz. Gelin, birlikte inceleyelim!

BUSD Nedir?

BUSD, Binance ve Paxos tarafından piyasaya sürülen ve bir ABD dolarına eşitlenen stablecoindir. Diğer stablecoinlerden ayrılan en önemli özelliği New York Eyaleti Finansal Hizmetler Departmanı (NYDFS) tarafından denetleniyor olmasıdır. Aynı zamanda aylık tasdik raporlarının yayınlanıyor oluşu güvenirliğini kanıtlamaktadır.

BUSD 1:1’e bir oranla ABD dolarına eşitlenmiştir. 2019 Eylül ayında çıkan BUSD, işlem ücreti olmaması sebebiyle yatırımcılar ve tüccarlar tarafından sıklıkla tercih ediliyor. Bununla birlikte her bir BUSD için Paxos rezervinde 1 dolar tutulur. Dolayısıyla diğer stabilcoinler arasında güvenirliğini sağlamayı başarmıştır.

Ethereum tabanlı BUSD, ERC-20 standartlarındadır aynı zamanda Binance platformunun blockchain teknolojisine sahiptir. BUSD, özellikle Binance müşterileri için işlem ücreti ve ek ücretler olmadan işlem yapma imkanı sunar. Ayrıca Binance USD olarak da bilinir.

BUSD Nasıl Alınır?

BUSD, başta Binance ve Paxos olmak üzere şu platformlardan alınabilir:

 • Coinbase
 • io
 • Poloniex
 • io
 • FTX
 • UniSwap
 • PancakeSwap

BUSD birçok borsada olmasına ve 1 dolara eşitlenmesine rağmen bazı platformlarda alış/satış farklılıkları olabiliyor. Bu farklılıklardan etkilenmemek veya ücretsiz işlem vb. avantajlardan yararlanmak için Binance veya Paxos platformlarını tercih edebilirsiniz. Ayrıca ilerleyen dönemlerde yerel kripto para borsalarında da BUSD tokenin listelenmesi bekleniyor.

Dünyanın en büyük borsası Binance’ye üye olmak için burayı tıklayın!

Binance BUSD Nasıl Alınır?

Dünyanın en büyük kripto para borsası olan Binance, BUSD almak için ilk adreslerden biri oluyor. Binance üzerinden BUSD almak için şu adımları takip edin:

 • Binance hesabınıza giriş yapın,
 • Hesabınızda para bulunmuyorsa en üst kısımda yer alan “Kripto Al/Sat” butonuna tıklayarak “Kredi/Banka Kartı” kısmını seçin,

 • Banka/Kredi kartıyla kripto al sayfasında BUSD almak istediğiniz tutarı yazın,

 • Kart bilgilerinizi girin ve işlemi onaylayın.

Binance hesabınızda para bulunuyorsa:

 • Hesabınıza giriş yapın ve piyasalar kısmını seçin,

 • Sağ kısımda yer alan arama çubuğuna BUSD yazın,
 • BUSD/TRY, BUSD/USDT vb. işlem çiftlerinden birini seçin,
 • Satın almak istediğiniz miktarı belirleyin ve işlemi onaylayın.

BUSD Hangi Avantajlara Sahiptir?

Piyasada binlerce kripto para birimi bulunuyor. Ancak çok azı güvenirliği ve yüksek işlem hacmiyle kendini kanıtlamış durumda. Birçok yatırımcı coinlerin tamamına yatırım yapmaktan kaçınıyor. BUSD ise arkasındaki iki güvenilir isim Paxos ve Binance ile yatırımcıların güvenini kazanmış durumda.

BUSD ile ilgili en önemli avantaj, ABD yasalarınca düzenleniyor olması. Ayrıca aylık raporlar sayesinde BUSD rezervlerini görmek ve incelemek mümkündür. Öte yandan BUSD üretimi ve yakılması da yine yetkililer tarafından gerçekleştirilir. Bu sayede her zaman 1:1 oran sağlanır. New York bankacılık kurallarına uygun olması BUSD tokenini diğer coinlerden ayırır.

BUSD ile sahip olabileceğiniz bazı avantajlar:

 • Binance ve Paxos gibi platformlarda BUSD almak için işlem ücreti istenmiyor (banka komisyonları hariç),
 • İtibari para birimi (dolar) ile desteklenir ve her bir BUSD için Paxos rezervlerinde 1 dolar tutulur,
 • Binance piyasa yapıcı komisyonu sıfırdır,
 • Volatiliteden korunmak için en güvenilir coinler arasında yer alır,
 • Dönem dönem BUSD için çeşitli ödül sistemleri düzenlenir,
 • Çapraz vadeli işlemlerde kullanılabilir,
 • Binance ve Binance TR hesapları arasında hızlı işlem imkanına sahiptir,
 • DEX protokollerini destekler,
 • Binance BUSD için daha fazla faiz geliri ve ödüle sahiptir,
 • Birden fazla blok zincirinde çalışır ve ekstra güvenlik sağlar,
 • Binance platformunda yapabileceğiniz birçok işlem çiftini destekler.

BUSD ve USDT Farkı Nedir?

En büyük işlem hacmine sahip olan stablecoin Tether (USDT) ve BUSD sıklıkla karşılaştırılır. BUSD ve USDT karşılaştırması sonucunda yatırım veya ticaret amacıyla kullanabileceğiniz stablecoini bulabilirsiniz. Her iki coin de bazı açılardan birbirine karşı üstün olabiliyor.

BUSD ve USDT arasındaki en önemli fark, BUSD coinin düzenleniyor ve denetleniyor olmasıdır. Bu durum BUSD için büyük bir avantaj sunarken yatırımlarında güvenlik arayan kişileri de memnun edebiliyor. Öte yandan Tether ile ilgili son zamanlarda yaşananlar da BUSD tokenin ön plana çıkmasına neden oldu.

USDT’nin Bitfinex ile ilişkisinin net ve ayrıntılı olarak belirtilmemesi ve ABD yasalarına göre ceza alması Tether için büyük bir dezavantaj oluşturuyor. Ancak hala en yüksek işlem hacmine sahip olan stabilcoin olduğunu da belirtmek de fayda var. USDT’nin günlük işlem hacmi ortalama yetmiş milyar dolarken BUSD günlük işlem hacmi ortalama on milyar dolardır.

USDT ve BUSD arasındaki en önemli diğer bir fark ise çıkış yıllarıdır. BUSD 2019 yılında piyasaya çıkmıştır USDT ise 2014 yılından beri varlığını sürdürmeye devam ediyor. Öte yandan her iki tokenin de ABD dolarına eşitlenmesi, düşük volatilite imkanı, hızlı işlem vb. avantajlar neredeyse aynıdır.

BUSD Güvenilir Mi?

BUSD, günümüzde en güvenilir kripto para birimleri arasındaki yerini sağlamlaştırmıştır. ABD kuruluşları tarafından denetlenmesi ve düzenlenmesi kullanıcılar için güvenilir kripto para seçeneği sunmayı başarıyor. Öte yandan BUSD tokenin Binance destekli olması da güvenilirliğini artırmaktadır.

Kripto para uzmanlarının BUSD yorumları da önü açık bir geleceğe sahip olduğunu gösteriyor. Özellikle stablecoin yatırımı tercih eden kişiler için en önemli seçeneklerden biri. Ayrıca uzun vadeli kripto para yatırımı yapan kişiler için de oldukça avantajlı bir coin olduğunu söylemek mümkün.

BUSD Neye Göre Yükselir? Fiyatı Nasıl Belirlenir?

BUSD fiyatı, 1 ABD dolarına endekslenmiştir ve fiyatı bu doğrultuda belirlenir. Diğer stablecoinlerde olduğu gibi BUSD coin de itibari para ile desteklenir. Dolayısıyla itibari paradaki değişim BUSD coini de etkileyecektir. Örneğin, 1 TL 14 dolar olduğunda her bir BUSD coin de 14 dolardan işlem görür.

Yatırımlarını Dolar üzerinden yapmak isteyen veya kripto paralardaki ani ve sert düşüş/yükselişlerden uzak durmak isteyen kişiler için güvenilir bir limandır. Öte yandan dünyanın her noktasından alım/satım yapılabilir.

ABD dolarının fiyatı düştüğünde ya da yükseldiğinde BUSD fiyatı da doğrudan değişir. Bu nedenle BUSD fiyat tahminleri, Dolar tahminleri ile benzerdir. Çoğu zaman aynı seviyede ilerler ve sadece birkaç kuruşluk fark olur.

BUSD nedir? İçeriğini arkadaşlarınızla paylaşabilir ve BUSD hakkında ayrıntılı bilgi edinmelerini sağlayabilirsiniz!

Paylaşmak Önemsemektir!

Yorum yapın