Bitcoin Yatırımı Yapan Şirketler! (En Fazla BTC Sahibi Şirketler!)

İlk kripto para birimi olan bitcoin, sadece bireysel yatırımcıları değil kurumsal şirketlere de hitap ediyor. Dünyanın önde gelen birçok şirketi kripto para yatırımlarıyla sık sık gündeme geliyor. Özellikle teknoloji şirketlerinin bitcoine daha fazla yöneldiği görülebilir. Bitcoin yatırımı yapan şirketler uzun yıllardır belirli aralıklarla alım gerçekleştirerek değerini yükseltmiş durumda.

Birkaç sene öncesine kadar bitcoin, her an insanları kayba uğratabilecek değersiz bir birim olarak görülüyordu. Günümüzde ise kurumsal şirketlerden dünyanın en ünlü isimlerine kadar birçok farklı alanlardan bitcoin yatırımları haber oluyor. Üstelik önümüzdeki yıllar boyunca bitcoinden sık sık söz edeceğimiz kesinleşti.

Sizde bitcoin satın alımı yapmak istiyorsanız en iyi bitcoin siteleri sayfamızı inceleyebilirsiniz!

Bitcoin yatırımı yapan şirketler ve sahip oldukları bitcoin miktarlarını beraber inceleyelim!

En Yüksek Bitcoine Sahip Olan Şirketler

Bitcoin yatırımı yapan şirketler iki grupta ayrılabilir. Birinci grupta düzenli olarak alım yapan şirketler yer alırken ikinci grupta bitcoin ile ödeme alan şirketler bulunuyor. En yüksek bitcoine sahip olan şirketler ise adeta piyasada bir balina görevi üstlenmiş durumda. Şirketler, yüklü miktarda bitcoin alımı yaptığında fiyatlar da hızlı bir şekilde değişiyor. İşte, en yüksek bitcoine sahip olan şirketler:

MicroStrategy – 129.218 BTC

1989 yılında kurulan ABD’li şirket bulut tabanlı hizmet, iş zekası (BI) ve mobil yazılım gibi farklı alanlarda hizmet veriyor. En yüksek bitcoin yatırımına sahip olan şirket MicroStrategy, düzenli olarak bitcoin alımı yaptı. Ayrıca geçtiğimiz günlerde şirketin kurucusu ve CEO’su Michael J. Saylor bu alımların devam edeceğini açıkladı. Şirketin BTC’ler için harcadığı toplam tutar $3,970,000,000 iken günümüzdeki değeri $5.240.635.346 seviyesine ulaşmış durumda. Şirketin CEO’su Saylor, küresel makroekonomik göstergeler ve nakit değerinin azalmasıyla birlikte BTC yatırımına geçiş yaptıklarını ifade etmişti. Önümüzdeki dönemlerde de MicroStrategy, bu alımlara devam edecek.

Tesla – 48.000 BTC

Bitcoine yatırım yapan şirketler arasında Tesla’yı görmek hiçbirimiz için şaşırtıcı değil diye düşünüyorum. Elon Musk, kripto dünyasına yön veren isimlerden biri ve zaman zaman spekülatif açıklamalarıyla da gündeme geliyor. Uzun zamandır bitcoin yatırımı yapan Tesla, günümüzde 48 bin BTC’nin sahibi. Elon Musk, 2021’inde BTC ile ödeme kabul edeceğini duyurmuş ancak daha sonrasında madenciliğin çevreye zarar verdiğini ifade ederek bu kararından vazgeçmişti. Ancak şirketin BTC yatırımlarında herhangi bir değişiklik olmadı. BTC’lerin günümüzdeki değeri 1.946.714.054 $

Galaxy Digital Holdings – 16.402 BTC

Kripto para, blockchain ve dijital varlıklar alanında faaliyet gösteren Galaxy Digital Holdings, bitcoin yatırımı yapan şirketler arasında sayı bakımından üçüncü sırada bulunuyor. Ayrıca şirket, kurumsal ve bireysel müşteriler için varlık yönetimi, likidite sağlama, OTC seçenekleri vb. alanlarda hizmet vermektedir. Bununla birlikte Galaxy Digital Holdings, bitcoin ağının güvenliğini sağlamak için yaptığı çalışmalarla da biliniyor. Şirket, bitcoin haricinde diğer kripto para birimlerine de yatırım yapmaktadır. Bitcoinlerin günümüzdeki değeri ise 665.208.415$

Block – 8027 BTC

Eski ismiyle Square, yeni ismiyle Block ABD merkezli dijital ödeme ve finans şirketidir. 2009 yılında faaliyetine başlayan Block, Twitter’ın da kurucusu olan Jack Dorsey ve Jim McKelvey tarafından kurulmuştur. Günümüzde Afterpay, Cashpay vb. farklı uygulamalarla da hizmet veriyor. Ayrıca şirket BTC ile ödeme yapma imkanı da sunmaktadır. Şirket, 2020 Ekim ayında 50 milyon dolarla 4709 BTC satın aldı daha sonra Şubat 2021’de 3318 BTC daha satın alarak portföyünü genişletti. Günümüzde bitcoinlerin değeri ise 325.547.369 dolara ulaştı.

Marathon Digital Holdings – 5518 BTC

ABD merkezli dijital varlık şirketi Marathon Digital Holdings, bitcoine yatırım yapan şirketler arasında önemli bir yere sahip. Marathon Digital Holdings, kripto para madenciliği yapıyor ve blockchain ekosistemindeki faaliyetlerini sürdürüyor. Şirket, ilk defa 2021 yılında BTC alımı yaptı ve önümüzdeki dönemlerde de BTC alımına devam etmesi bekleniyor. Ayrıca şirketin daha önce Marathon Patent Group ismini kullandığını da belirtmeliyim. Günümüzde sahip oldukları BTC’lerin değeri ise 195.198.640 $

Hut 8 Mining Corp – 4724 BTC

Tıpkı Marathon Digital Holdings gibi Hut 8 Mining Corp, bitcoin ve kripto para madenciliği yapıyor. Bitcoin yatırımı yapan şirketlerden biri olan Hut 8 Mining Corp, bireysel ve kurumsal müşteriler için farklı hizmetlere sahip. Bitcoin blok zincirindeki işlemleri doğrulamak veya kurumsal müşterilerin yüklü miktardaki BTC’lerini saklamak için özel ekipmanlar kullanıyor. Kanadalı şirket 2011 yılından beri faaliyetini sürdürmektedir. Günümüzde sahip oldukları BTC’lerin değeri 191.589.108 $

Coinbase – 4483 BTC

Dünyanın en büyük kripto para borsalarından biri olan Coinbase, bitcoin yatırımı yapan şirketler listesindeki yerini alıyor. Şirket, zaman zaman bitcoin alım satımı yapmaktadır. Ayrıca NASDAQ’ta listelenmeye başlaması da Coinbase ve kripto paralara olan güveninin artmasını sağlamıştı. Coinbase, platformun daha geniş bir alanda hizmet vermesi için çalışmalarını sürdürüyor. Bu bağlamda hem güvenlik hem de kullanıcıların kredili işlem yapmasını sağlayan çalışmalarıyla adından sık sık söz ettirmektedir. Son olarak sahip oldukları bitcoin değerinin 181.814.981 dolara ulaştığını belirtmeliyim.

En Yüksek Bitcoine Sahip Olan Diğer Şirketler

Dünyanın farklı ülkelerinden birçok şirket, bitcoin yatırımı yapmaya devam ediyor. Özellikle teknoloji şirketlerinin bitcoine daha fazla yatırım yaptığını söylemek mümkün. Bitcoin yatırımı yapan Türk şirketler hakkında ise detaylı bir bilgi yok. Birçok şirket hala kripto para varlıklarına yatırım yapmak konusunda çekimser davranıyor.

En yüksek bitcoine sahip olan diğer şirketler ve sahip oldukları BTC miktarı ise şöyle:

 • Nexon Co – 1717 BTC
 • Voyager Digital – 1239 BTC
 • Riot Blockchain – 1175 BTC
 • Aker ASA (Seetee AS) – 1170 BTC
 • Meitu – 940 BTC
 • Argo Blockchain – 936 BTC
 • Coin Citedal – 513 BTC
 • Cypherpunk Holdings – 350 BTC
 • Advanced Bitcoin Technologies – 254 BTC
 • BIGG Digital Assets – 239 BTC
 • DigitalX – 215 BTC
 • Hive Blockchain – 211 BTC

Bitcoin ile Ödeme Alan Şirketler

Birçok şirket, doğrudan BTC alarak kripto para endüstrisinin gelişmesinde önemli bir rol oynadı. Bazı şirketler ise bitcoin ve diğer kripto paraların geleceğin parası olduğunu düşünerek ödeme yöntemlerine eklemiş durumda. Kripto para alım satımı giderek yaygınlaşırken yatırımcılar, şirketler ve müşteriler farklı avantajlardan yararlanabiliyor.

Bitcoin ile ödeme alan şirketler:

 • Microsoft
 • Tesla
 • Starbucks
 • PayPal
 • Shopify
 • Twitch
 • Dish Network
 • WordPress
 • Visa
 • Xbox
 • Coca Cola
 • Burger King
 • Expedia
 • Reddit
 • Air Baltic
 • Subway
 • AXA Insurance
 • Overstock
 • Pavilion Hotels & Resorts

Örneğin, Coca Cola ya da Burger King gibi uluslararası dev şirketler, bitcoin ile ödeme almayı bazı bölgelerde deniyor. Uygulamanın başarılı olması ve rağbet görmesi halinde dünyanın farklı ülkelerinde de aktif hale gelmesi beklenmektedir.

Bitcoin yatırımı yapan şirketler arasında dikkat çeken diğer bir isim ise Bithome. Şirket, bitcoin ile gayrimenkul alım satımına izin veriyor. Öte yandan Denison Yacht Sales şirketi bitcoin ile yat kiralama hizmeti sunarken BitCars bitcoin ile araba satın alma imkanı tanıyor.

Dünyanın farklı ülkelerinden birçok şirket, kuruluş ya da hizmet sağlayıcı bitcoini kabul etmiş durumda. Yapılan yatırımlar ya da bitcoin ile ödeme almak gibi seçenekler kripto paraların yaygınlaşmasını sağlıyor.

 

Bitcoin yatırımı yapan şirketler içeriğini beğendiniz mi? Aşağıdaki butonlara tıklayarak içeriği sevdiklerinizle paylaşabilirsiniz!

 

 

 

Paylaşmak Önemsemektir!

Yorum yapın