P2P Nedir? Nasıl Kullanılır? (Binance P2P Rehberi!)

Peer to peer (P2P) veya Türkçesiyle “eşler arası” teknolojinin farklı alanlarında kullanılıyor. Binance P2P ile başlayan süreç ise arada herhangi bir aracı olmadan yapılan transferleri ifade etmektedir. Kripto para ekosisteminde önemli bir kavram olan P2P, bitcoinin hayatımıza girme süreciyle de yakından ilgili. Peer to peer (P2P), günümüzde bilgisayarlarda, ağlarda ve kripto para ticaretinde yaygın olarak kullanılıyor.

Kripto paralarla ilgileniyorsanız P2P terimini mutlaka duymuş olmalısınız. Ayrıca dünyanın en büyük kripto para borsaları da P2P ile para transferi imkanı sunuyor. Gelin, P2P nedir ve ne işe yarar? Sorularını birlikte inceleyelim!

P2P kullanılan borsaları incelemek için p2p kullanılan borsalar içeriğimizi inceleyebilirsiniz.

Türk borsası tercih etmek isterseniz en güvenilir Türk bitcoin borsası Bitloya buraya tıklayarak üye olabilirsiniz.

P2P Nedir?

Peer to Peer veya yaygın ismiyle P2P, bir veri, varlık ya da bilginin herhangi bir aracı kurum olmadan kullanıcılar arasında paylaşılmasıdır. Bir dosya, kripto para ya da itibari para birimi P2P ile transfer edilebilir. ‘Eşler arası’ anlamında gelen P2P, herhangi bir merkezi otorite, banka, kişi, kuruluş ya da devlete ihtiyaç duymadan kullanıcıların kendi aralarında transfer yapmasıdır.

Günümüzde P2P yaygın bir kullanıma sahiptir. Web protokollerinde, akış platformlarında, e – ticaret sitelerinde kısacası dijital ağın her alanında P2P kullanılabilir. Aynı zamanda blockchain ve kripto para birimlerinin merkez noktası olarak da tanımlanabilir.

Dağıtılmış ağlar aracılığıyla P2P’nin güvenliği sağlanır. Ayrıca siber saldırılara karşı güçlü bir yapıya sahiptir. Öte yandan bitcoinin merkeziyetsiz yapısını sağlayan diğer bir unsur P2P teknolojisidir. Herhangi bir aracıya ihtiyaç duyulmaması P2P ve kripto paraların güçlenmesini sağlamıştır.

Binance P2P Nedir?

Binance P2P, kullanıcıların eşler arası teknolojiyi kullanarak yerel para birimleriyle kripto para alım/satımına imkan sunan özelliktir. Kullanıcılar Binance P2P platformunu kullanarak kripto para birimleri için dilediği fiyatı belirleyebilir ve banka hesabı kullanmalarına gerek yoktur.

Binance P2P özelliğini kullanan kişiler, kripto para birimleri için dilediği fiyatı belirleyebilir. Örneğin, BTC’nin piyasadaki satış fiyatı 45.000 dolar ise herhangi bir satıcı daha az ya da daha çok fiyatla satış yapar. Aynı zamanda yerel para birimlerini almak/satmak için de Binance P2P kullanılabilir.

Binance P2P ile ilgili en önemli özellik ise alıcı ve satıcıları koruyan gelişmiş özelliklere sahip olmasıdır. Sistem her iki tarafı da koruyan ve güvenilir işlem yapmasını sağlayan teknolojisiyle herkese açıktır. Alıcı ve satıcı ödeme aşamasında onay vermediği takdirde işlem tamamlanmaz. Bu sayede alıcı satıcıya ödeme yaptığında bilgi verir, satıcı ödemeyi aldığını onaylar ve son aşamada transfer gerçekleştirilir.

Binance hesabınız yoksa buraya tıklayarak açabilirsiniz.

Binance P2P Nasıl Kullanılır?

Binance P2P kullanmak için öncelikle borsaya kayıt olmanız gerekir. Mobil uygulama veya web site üzerinden kolayca kayıt olabilirsiniz. Aynı zamanda kimlik doğrulaması yaparak hesabınızın ve diğer işlemlerin güvenliğini sağlamanız gerekir.

Kayıt ve doğrulama işlemini yaptıktan sonra mobil uygulama ya da web siteye giriş yaptıktan sonra şu adımları takip edin:

“Kripto para al/sat” kategorisinden P2P Alım Satım seçeneğine tıklayın:

Açılan sayfadan alım/satım, ödeme yöntemi, itibari para seçimlerini yaparak belirlediğiniz hedef miktarı yazın,

  • TL, USD, Euro vb. farklı para birimlerini kullanarak USDT, BTC, Dogecoin, BNB, ETH, DAI ya da BUSD gibi kripto para birimlerini alıp/satabilirsiniz.

Listedeki seçenekleri inceleyerek sizin için en uygun satıcı ve satış miktarını bulun,

Seçtiğiniz alım ya da satımın karşısında yer alan ‘al’ veya ‘sat’ butonlarını tıklayın,

Almak/satmak istediğiniz miktarı belirleyin, ödeme yöntemini seçin ve işlemi onaylayın.

P2P ile satış yapmak istiyorsanız P2P sayfasında yer alan “daha fazla” butonuna tıklayarak “ilan ver” seçeneğine tıklayın,

Hesabınıza tanımlı bir kart yoksa Ödeme sayfasından ekleyebilirsiniz. Aynı zamanda bazı satıcılar yüz yüze, banka transferi vb. farklı seçenekleri de tercih edebilir. Dolayısıyla listedeki ödeme yöntemlerine dikkat ederek işlemi onayladığınıza emin olmalısınız.

Alıcı ödeme yaptığını bildirdikten sonra satıcı ödemeyi onaylamalı. Daha sonra kripto para ya da itibari para birimi hesabınıza gelecektir.

Binance P2P ile satış yapacaksanız, olası kayıpları engellemek için alıcı size para göndermediği sürece ‘serbest bırakmayı onayla’ butonuna tıklamayın. Paranızı aldıktan sonra ‘serbest bırakmayı onayla’ tuşuna basarak işlemi tamamlayabilirsiniz.

Binance P2P bazı para birimleri için (örn. Çin Yuanı) T+1 limiti uygulamaktadır. Buna göre kullanıcıların hesabına gelen para için 24 saatlik bloke konulur. Platform içinde kullanılabilir ancak diğer hesaplara ya da borsalara transfer edilemez. Bu sayede kullanıcı güvenliği sağlanırken kara para aklama vb. suçların da önüne geçiliyor. 24 saatin sonunda bloke otomatik olarak kaldırılmaktadır.

Binance P2P İtirazı ve Şikayeti Nasıl Yapılır?

P2P dünyanın her ülkesinden kişiye açıktır ve yoğun bir talep söz konusudur. Bu nedenle zaman zaman suiistimaller ve dolandırıcılıklar yaşanabilir. Olası bir durumda Binance, alıcı ve satıcı arasında bir köprü görevi üstlenmektedir.

Alıcı veya satıcıysanız ya da sadece platformun kullanıcısı olsanız bile Binance müşteri hizmetleri aracılığıyla P2P şikayetlerini ve itirazını yapabilirsiniz. Binance, özellikle dolandırıcılıklara karşı gelişmiş yöntemler kullanmaktadır.

Binance P2P itirazı için işlem sayfasında yer alan ‘itiraz’ butonuna tıklayarak sorunlarınızı bildirebilir veya doğrudan müşteri temsilcisiyle iletişime geçebilirsiniz. Aynı zamanda P2P alım satımı boyunca alıcı veya satıcıyla iletişim kurmanız için bir sohbet kutusu da açılacaktır.

P2P Avantajları Nedir?

Binance, 2018 yılında P2P alım/satımını duyurdu ve kısa sürede günlük elli milyon doları aşkın işlem hacmine ulaştı. Özellikle çok yüksek miktarda alım/satım yapmayan yatırımcılar için kolay ve pratik bir seçenek olması P2P kullanımını yaygınlaştırıyor. Öte yandan başta Binance olmak üzere diğer güvenilir P2P borsalarını kullanarak şu avantajlara sahip olabilirsiniz:

  • Satıcılar herhangi bir ilan ücreti ödemez,
  • Alıcılardan komisyon alınmaz satıcılar için çok düşük ücretlerle komisyon alınabilir,
  • 70’ten fazla itibari para birimini destekler,
  • 300’ü aşkın farklı ödeme yöntemleri tercih edilebilir,
  • Alıcı ya da satıcıyla işlem boyunca canlı sohbet avantajı sağlanır,
  • Satıcıların yaptığı işlemler, memnuniyet oranları ve yorumlar ayrıntılı olarak belirtilir,
  • Her iki taraf işlemi onaylayana kadar itibari para ve kripto para birimi Binance tarafından korunur,
  • Küresel pazar imkanına sahiptir ve dünyanın dört bir yanındaki yatırımcılara alım/satım yapabilirsiniz.

P2P Dezavantajları Nedir?

P2P birçok yatırımcı için güvenilir, kolay ve pratik bir seçenektir. Ancak P2P alım satımın en önemli dezavantajı yavaş işlemdir. Çoğu zaman ve özellikle aynı ülkede olan yatırımcılar için transfer ortalama 20 dakika sürer. Ancak uluslararası transferlerde 1 – 3 iş gününü bulabilir. Özellikle alım/satım yaptığınız ülkede bayram vb. sebebiyle bankalar kapalıysa işlem uzar.

P2P alım satımın diğer bir dezavantajı yüklü miktarda ilan veren kişi sayısının az olmasıdır. Özellikle yavaş işlem sebebiyle birçok kişi yüklü miktardaki alımları için borsaları tercih ediyor.

P2P ile ilgili en önemli dezavantajlardan biri dolandırıcılıktır. Örneğin, alıcı olduğunuzu düşünelim. Telefon numaranıza gelen ‘hesabınıza para geldi’ SMS’i sizin için yanıltıcı bir durum oluşturur ve işlemi onaylayarak finansal kayıp yaşamanızla sonuçlanır. Dolayısıyla P2P alım satım aşamalarının her adımında dikkatli ve özenli davranmanız şarttır. Banka hesabınızı veya kripto para cüzdanınızı kontrol ederek yalnızca paranızı aldığınızda işleme onay vermek, dolandırıcılıkla başa çıkmanız için en kolay yöntemdir.

 

P2P nedir? Nasıl kullanılır? İçeriğini beğendiniz mi? İçeriği beğendiyseniz aşağıdaki butonlara tıklayarak sevdiklerinizle paylaşabilirsiniz!

 

Paylaşmak Önemsemektir!

Yorum yapın